450 találat a(z) munkaidő cimkére

Jól megdolgoztathatók a diákok, nem védi őket már az Mt. Cikk

A korábban hatályosnál jóval lazább szabályok vonatkoznak szeptembertől a szövetkezeti diákmunkára. A munka törvénykönyvének a munka díjazására vonatkozó rendelkezései közül mindössze egy alkalmazandó, mely szerint a szolgáltatás fogadójánál történő feladatteljesítés tartamára járó, az egyes feladatokhoz kapcsolódó díjazásnak el kell érnie a minimálbér összegét. Nem rendeli ugyanakkor alkalmazni a törvény a rendkívüli munkavégzés ellentételezésének szabályait, de a „munkabér” védelmére vonatkozó rendelkezéseket sem.

Nem szokványos heti munkaidő Kérdés

Tisztelt Adózóna! Pedagógusok munkaidejével kapcsolatban merült fel az alábbi kérdés: A fenntartó utasítására, ha egy pedagógus heti munkaideje nem éri el a törvény által előírt 100%-ot (ha a kötelező óraszáma 22-26 óra között van, akkor teljes állásban, azaz heti 40 órában dolgozik a pedagógus), akkor arányosítani kell – például 90%-ra – a heti munkaidejét. Például, ha egy tanár heti 21 órát tanít, akkor nem éri el a minimum kötelező 22 órát, tehát a heti munkaideje 95%, azaz 38 óra. A kérdésünk az, hogy bármekkora arányú lehet-e a heti munkaidő, vagy törvény által le van szabályozva a fix irányadó munkaidő? El lehet-e térni bizonyos esetekben a szokványos munkaidőtől? Válaszukat előre is köszönjük!

Munkaidőkeret a gyakorlatban Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkaidőkeret gyakorlati alkalmazásához kérném segítséget. Szíveskedjen számokkal is bemutatni például 2016. szeptember havi vagy szeptember-november havi munkaidő keret alkalmazásának szabályait! Munkaidőkeret alkalmazásával mennyi a napi maximum munkaidő, szombat-vasárnapi munkavégzés (vendéglátó egység), kötelező pihenőnap? Milyen pótlékokkal kell számolni? Köszönettel:

Pizzéria alkalmazottainak munkaügyi kérdései Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kisvállalkozás elsősorban kiszállítással foglalkozó pizzériát kíván nyitni. Az üzleti tervek elkészítésénél a minimálisan szükséges munkaerővel kapcsolatosan merültek fel kérdések. Munkaidő, pihenőidő, pótlékok stb. A vállalkozásban egyrészt a tulajdonosokat, másrészt külsős alkalmazottakat kívánnak foglalkoztatni. A pizzéria a hét minden napján délelőtt 11 és este 11 óra között üzemelne. Egy-egy alkalmazott több munkakört is ellátna, így az ügyvezetőn kívül lenne egy üzletvezető, aki egyben a szakács, mosogató és kezdetben egy futár. Lehetséges-e, hogy ezen nyitvatartási időben csak ennyi embert alkalmazzanak vagy mindenképp szükséges "váltó" ember a heti 7 munkanap és hétvégi munkavégzés miatt is? Milyen munkaügyi nyilvántartásokat kell vezetniük? Hétvégi, illetve éjszakai munkavégzésre kell-e pótlékot fizetni? Kérném segítségét a leggazdaságosabb felállás kiválasztásában. Köszönettel:

Háromnapos munkahét – kipróbálná? Cikk

Egy mexikói milliárdos kipróbálja, hogy a rövidebb munkaidővel járó kevesebb stressz növeli-e a hatékonyságot. A svédországi Göteborgban is hasonló kísérletbe kezdtek – írja a hvg.

Látástól vakulásig? Ennyire terhelhetők a dolgozók Cikk

A munkaerőhiány egyre több munkáltató problémája. Ennek következtében gyakori, hogy a betöltetlen státusz(ok), a szabadságon, betegállományban lévők feladatait ideiglenesen a többi munkavállaló között kell felosztani. Áttekintettük ennek munkajogi lehetőségeit és korlátait.

Munkaidő-nyilvántartás: kötelező, de van mozgásterük a munkáltatóknak Cikk

A munkáltató egyik alapkötelezettsége, hogy pontosan nyilvántartsa munkavállalói munka- és pihenőidejét. Ezt – munkaügyi ellenőrzés keretében – a felügyelet minden évben kiemelten ellenőrzi.

Rendelkezésre állás – munkaidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy a buszos személyszállítással foglalkozó cég alkalmazottjának bérét miként kell szabályosan kiszámolni az alábbi esetben. A munkavállaló többnapos kiküldetésre megy, mert buszkiránduláshoz rendelték meg a buszt. A sofőr szállását és élelmezését a megrendelő biztosítja. A kirándulás háromnapos. Kérdés: – Mivel a sofőr ellátása és szállása biztosított, kell-e neki napidíjat fizetni (akár belföldön, akár külföldön)? – A sofőr mindhárom nap 6 órát vezet, a köztes időben csak rendelkezésre áll. Kérdés, hogy amikor a munkaidejét számolom, akkor a munkaidőbe a rendelkezésre állási idő is beleszámít, vagy csak az, amit ténylegesen vezetéssel töltött? A rendelkezésre állásra 40 százalékos pótlékot kell számolnom, ha jól tudom. Éjszakára is számolnom kell ezt a pótlékot? Ha a munkaidőbe a rendelkezésre állási idő is beleszámít, akkor azt kiadhatom pihenőnapként a dolgozónak? Ez azért lényeges, mert így a munkaideje meg fogja haladni a havi munkaórák számát, és akkor még túlórát is el kell számolni. Válaszukat köszönöm!

Teherfuvarozók munkaidő-elszámolása: erre kell odafigyelni Cikk

Közúti árufuvarozó vállalkozás két munkavállalója Németországba szállított, és 21 órát dolgozott egyfolytában. Hogyan kell a munkaidejüket elszámolni? – kérdezte olvasónk. dr. Kéri Ádám, ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Teherfuvarozók munkaidő-elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem közúti árufuvarozással foglalkozik. Két munkavállalója Németországba szállított anyagot, és 21 órát dolgoztak. Ezt hogyan kell elszámolni? Köszönöm a válaszát.

Rehabilitációs járadék melletti munka Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! 1956-os születésű férfiként a járadék mellett munkát tudnék vállalni. Kérdésem: hogyan, milyen munkaidő- és jövedelemkorláttal lehetséges a munkavállalás? Illetve őstermelőként is gazdálkodom az abból származó bevétel befolyásolja-e, növeli-e a munkabérből származó jövedelmet?

Phd ösztöndíj melletti munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nappali tagozatos, ösztöndíjas PhD hallgató munkavégzésére létezik-e valamilyen korlát a foglalkoztatási jogviszonyra, munkaidőre, munkabérre vonatkozólag. Ha létezik korlát, hol van szabályozva? 2016 szeptemberétől induló phd-s jogviszony esetén lesz-e változás a jelenlegihez képest? Válaszukat előre is köszönöm!

Nyugdíjidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alapvetés úgy tudom, hogy ha valaki 8 óra helyett 4 órát dolgozik, akkor a nyugdíjra jogosító szolgálati ideje lefeleződik – ami teljesen érthető és belátható szerintem, illetve általánosságban elmondható, hogy arányosan alakul. Egy blogon olvastam azt az állítást, miszerint az azonos időszakban végzett munka viszont nem növeli a szolgálati időt. Kérdésem az lenne, hogy ez igaz-e? Arra gondolok itt, hogy valaki nem egy munkahelyen dolgozik a 8 órás munkája után még 4-et (mert azt nyilván túlórába számolnák el és nem is releváns ez most), hanem arra, ha valaki a 8 órás munkája után még egy másik munkahelyen is munkát vállal további 4 órában. Ekkor nem nő a szolgálati idő 1,5-szeresére? Az, hogy a nyugdíjának a várható összege emelkedik, az világos, és természetes, mert nyugdíjjárulékot (és minden mást természetesen) vonnak belőle. De nem látom be, hogy ha feleződik a szolgálati idő a kevesebb munkával, akkor miért ne lehetne több a több munkával? Köszönöm válaszát előre is.

Egyenlőtlen munkaidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Állattenyésztésben dolgozók folyamatosan dolgoznak nem rendkivüli munkaidőben. 15-17 napot dolgoznak 10 órában. Kérdésem: a munkaszerződésük mellékletét képező tájékoztatóban elegendő azt leírni, hogy 10 órát dolgoznak, és ott aláírja a munkavállaló is. Napi bérük van, ami fix napi díjból és mozgóbérből tevődik össze. A számfejtéskor a ledolgozott napok vannak bésrszámfejtve, a programban viszont szerepeltetve van a havi munkanap x 8 óra is. A ledolgozott munkaórájuk a pihenőidővel így megegyezik azzal, mintha normál órás munkarendben dolgoznának.Kérdésem, hogy vezethetjük-e így a munkaidő-nyilvántartást a ledolgozott napokkal, és elegendő-e ezt a tájékoztatóba beleírni?

Egyszerűsített foglalkoztatott napi maximális munkaideje Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kormányhivatal foglalkoztatási főosztály munkavédelmi és munkaügyi ellenőrzési osztálya munkaügyi ellenőrzést végzett cégünknél. Cégünk vadriasztási feladatok ellátására hivatásos vadászokat alkalmaz, egyszerűsített foglalkoztatottként. A három vadász naponta váltja egymást. Naponta 0.00-24.00 között végzik a munkájukat. Az ellenőrzés napján – az időjárás és a szezonalitás miatt – éppen nem volt jelen ilyen dolgozó a cégnél, azonban az ellenőr szóban azt közölte az ügyvezetővel, ha 12 órát meghaladóan munkát végző személyt talál a cégnél, azt ő hazaküldi. (Sajnos jogszabályi hivatkozást nem említett.) Szeretnénk tudni, hogy valóban van-e joga ilyen intézkedést tenni, és ha igen, milyen jogszabály alapján. Tisztelettel: Szatmáriné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyed, gyes bölcsibe íratás esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Egyszerűsített foglalkoztatás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink