404 találat a(z) munkaidő cimkére

Munkaidő: ennyit dolgozhat naponta, hetente a munkavállaló Cikk

Mennyi lehet a napi és a heti munkaidő maximuma? Milyen következményekkel jár a részmunkaidő? Mire kell ügyelni a behívásos munkaviszonynál? Összefoglaltuk a munkaidőre vonatkozó legfontosabb szabályokat, utalva a munkaidő-beosztási előírásokra.

Foglalkoztatás munkaidőkeretben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. kocsmát és panziót üzemeltet. A kocsma jelenlegi nyitvatartása: szerda-szombat 15-24 óráig. Egy munkavállaló van heti 40 órában bejelentve, a bérét órabérben határoztuk meg. Kérdésem: jó megoldás-e a heti munkaidőkeretes foglalkoztatása? Kell-e bármilyen pótlékot fizetni (délutánra, éjszakára, szombatra)? A panzióban 3 munkavállaló fog dolgozni, akik a panzióval egy épületben lévő étteremben (amit másik cég üzemeltet) is dolgoznak egyidőben, az ügyvezető szerint 20-80 százalékos arányos munkaidőben. Jelentsük be a panzióba heti 2 órában, az étterembe heti 6 órában munkaidőkeretes megoldással? Nekik jár-e bármiféle pótlék? Válaszát előre is köszönöm.

Munka- és pihenőidő nyilvántartása Kérdés

A munka törvénykönyvének 134. paragrafusa szabályozza ezt a kérdést. Azonban számomra nem egyértelmű a konkrét nyilvántartás formája, ezért szeretnék egy konkrét nyomtatványmintát is kérni, amit nem online, hanem manuálisan lehet vezetni. Ezt két esetre vonatkozóan kérném: 1./ Amikor csak havi béresek vannak. 2./ Órabéresek időnként több műszak és túlóra is. Egyik esetben sincs elektronikus kártyarendszer, ugyanis mikrovállalkozásokról van szó, amelyek erre nem tudnak beruházni. E kérdést azért szeretném pontosítani, mert a szakértői állásfoglalások eltérően értelmezik ezt a rendszert. Az online nyilvántartást erősen preferálják, de ezt a törvény konkrétan nem írja elő. Mindig felmerül a kérdés, hogy a korábbi jelenléti ív milyen módú átalakításával, illetve kiegészítő nyilvántartási formájával lehet ezt szabályszerűen megvalósítani? A válaszukat előre is köszönöm.

Több munkahely egy időben Kérdés

Egy munkavállalónak van fő állása, heti 40 óra. Cégünknél további 4 órás munkát szeretne vállalni (heti 20 óra) Lehetséges-e ez? Ha igen, kell-e ellenőrizni (és hogyan), hogy megvan-e a 10 óra pihenőideje? Előre is köszönöm.

Munkaidőkeretes foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozó vendéglátó egységet üzemeltet. A nyitás délután 2-kor van, és hajnalig tart. Van egy négyórás munkavállalója. A kérdésem az lenne, hogy munkaidőkeretes szerződéssel dolgozhat-e úgy a munkavállaló, hogy egyszerre 8-12 órát dolgozik, és azt többnyire pénteken és szombaton (2 nap alatt dolgozza le a heti 20 órát)? Ha nem, akkor milyen módon lehetne őt foglalkoztatni (milyen munkaszerződéssel)? Előre is köszönöm a válaszukat!

Nem fizet a munkáltató a túlóráért? Vitás esetben ezt teheti a dolgozó Cikk

A havi rendszerességgel túlórázó dolgozók egynegyedének több mint 24 óra többlet munkaórája gyűlik össze havonta – derült ki a Profession.hu által végzett felmérésből. A túlórázók fele többségében előre tudja, mikor kell tovább bent maradnia a munkahelyén. A kutatás arra is fényt derített, hogy a megkérdezettek többségének a munkáltató nem fizeti ki a túlórát.

Munkavállaló heti pihenőideje Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a heti pihenőidőre vonatkozik az alábbi példán keresztül vizsgálva: Érkezett Távozott Ledolgozott 06 hétfő 6:00 14:00 8:00 07 kedd 6:00 14:00 8:00 08 szerda 6:00 14:00 8:00 09 csütörtök 6:00 14:00 8:00 10 péntek 6:00 14:00 8:00 11 szombat 6:00 14:00 8:00 12 vasárnap 22:00 6:00 8:00 13 hétfő 22:00 6:00 8:00 14 kedd 22:00 6:00 8:00 15 szerda 22:00 6:00 8:00 16 csütörtök 22:00 6:00 8:00 17 péntek 22:00 6:00 8:00 Itt van 24 óra pihenőidő (a 11-12-ei napok között), mégis azt gondolom, hogy ez így nem egy jó gyakorlat, mert utána még dolgozik öt-hat napot. Szerintem ott dől el, hogy ez jogszerű-e vagy nem, hogy egy héten max. 48 órát lehet dolgozni és ha a vasárnapi rendkívüli munkavégzés is még odaszámít, az már 56 óra, így azt gondolom, hogy bár a 24 órás pihenőidő megengedett, mégsem lesz jogszerű így, ha csak nem minősítjük át a vasárnap esti kezdést a következő heti munkahét kezdésének. A kérdésem tehát, hogy helyesen jár-e el a foglalkoztató, ha a fenti munkarendet írja elő dolgozói számára? Válaszát előre is köszönöm!

Gépjárművezetők munkaidejének elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gépjárművezető munkaidejéből a levezetett órákat kell csak elszámolni, vagy a rakodás alatti állásidőt is. Köszönöm: Gábor

Munkaidő-beosztás úszómester munkavállalók foglalkoztatása esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszát az alábbi kérdésemre. Cégünk sporttelep üzemeltetését végzi és az uszoda üzemeltetésekor egy utóvizsgálat keretében megállapítottuk, hogy a rossz munkaidőbeosztás az oka a nagy fluktuációnak a területen. Az uszoda minden nap nyitvatart 05 órától 21 óráig, arra gondoltunk, hogy az úszómestereket munkaidőkeretben, napi 16 órában, heti 2 nap, vagy heti 3 nap osztanánk be, 3 fő úszómestert beosztva, figyelemmel a heti pihenőnapokra, pihenőidőre a munkaidőkeret átlagában és a havi 1 nap vasárnapi pihenőnapi beosztásra. A "hosszúzást" maguk az úszómesterek kérték, azt mondták egy ilyen munkaidőbeosztás nekik jobb lenne, a cég pedig a gépkocsi költségtérítését a felére lecsökkenthetné ezzel a munkaidőbeosztással. Azt szeretnénk kérdezni, hogy van-e lehetőség a munkavállalókat hetente 2 vagy 3 napra napi 16 órás munkavégzésre beosztani, ha igen milyen módszerrel? Köszönettel: Krcsik Eszter

Munkaidő-csökkenés után végkielégítés számítása Kérdés

Tisztelt Cím ! Cégünk egyik dolgozója már 11 éve dolgozik a kft.-nél, napi 8 órás főállású munkaviszonyban. Az utóbbi 2 évben a keresete havi bruttó 180.000 forint volt. Három hónappal ezelőtt viszont mivel a cégünk megrendelése, és árbevétele is lecsökkent, így a dolgozót is csak napi 4 órában alkalmazták 90.000 forintos bérért. Most viszont a cég felmondott a dolgozónak, akinek 3 havi végkielégítés jár a 11 éve után. Kérdésünk, hogy ebben az esetben hogyan kell a végkielégítést kiszámolni ? Válaszukat előre is köszönjük.

Ügyvezetői feladatok ellátása munkaviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha valaki 4 órás munkaviszonyban dolgozik egy kft.-ben, ahol jelenleg alkalmazott, akkor a saját tulajdonú kft.-ben az ügyvezetői feladatait elláthatja-e 2 órás munkaviszonyban, vagy együttesen a 8 órás munkaviszonynak feltétlenül meg kell lennie? Köszönettel várom válaszát.

Itt vannak a válaszok a munkaidőkeretes foglalkoztatásról Cikk

Hány órára osztható be egy napra a munkavállaló munkavégzésre? Kell-e bérpótlékot fizetni a szombati és vasárnapi munkavégzésért? Egyenlőtlen munkaidő-beosztás és órabéres díjazás esetén hogyan alakul a munkabér összege? – bombázzák kérdéseikkel az olvasók az Adózóna.hu-t.

Munkaidő csökkentése Kérdés

Határozott idejű, 8 órás munkaviszony esetén van-e lehetőség a munkaidőt 6 órára csökkenteni? A bér arányosan csökkenne.

12 órát dolgozott munkaközi szünet nélkül? Így döntött az emiatt kért pótlékról a Kúria Cikk

A felperesek napi 12 órás munkaidő beosztással álltak az alperes alkalmazásában. Keresetükben a kiadni elmulasztott munkaközi szünet időtartamára túlmunkapótlék és ugyanezen időre állásidőre járó személyi alapbér megfizetésére kérték kötelezni az alperest – közölte egy döntése előzményeit a Kúria.

Peremidő, törzsidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk beléptető rendszert vezetett be. A munkaközi szünetet 25 percben állapítottuk meg, így a napi munkaidő 8 óra 25 perc. A vezetőség munkáltatói utasítást készítene minden munkavállaló részére, amelyben a munkavállaló munkarendje: egyhavi munkaidőkeret rugalmas munkaidővel, azzal a kiegészítéssel, hogy a törzsidő 8-16-ig van minden munkanapon, és a napi munkaidőből fennmaradó időtartamot a törzsidő előtti és/vagy utáni 25 percben saját döntése szerint dolgozza le (peremidő). Jó ez így? És mi van akkor, ha valamelyik munkavállalónak olyan kérése lenne, hogy valamelyik nap korábban szeretne hazamenni? Ebben az esetben a következő munkanapok valamelyikén ledolgozhatja a hiányzó időt? Vagy fordított helyzetben, egy munka miatt bentmarad tovább, és lecsúsztatni szeretné a plusz óráit, megteheti? Köszönettel: Fürjész Ramóna

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink