426 találat a(z) munkaidő cimkére

Lazsál a dolgozója? Így fizethet ki kevesebb munkaidőt Cikk

Hogyan lehet jogszerűen csökkenteni a munkaidőt a munkaközi szünettel, hogyan kell módosítani a munkaszerződéseket és eleget tenni a bejelentési kötelezettségnek? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

Munkaidő csökkentése, munkaközi szünettel Kérdés

Tisztelt dr. Hajdu-Dudás Mária! Köszönettel vettem szakértő tájékoztatását a munkabér munkaközi szünettel való csökkentésére. Ezzel kapcsolatosan szeretném további tanácsait kérni. Ennél a munkáltatónál természetesen nem tudatosan tértek el a munkavállaló javára és fizetik ki a munkaközi szünetre eső díjazást. Nem volt, aki a munkaüggyel foglalkozzon, és felépítsen erre egy hatékony és gazdaságos rendszert. Most az ügyvezető valamelyik barátjától hallotta, hogy nem kellene kifizetnie a szüneteket, és innen jött a felháborodás, mert tudni kell azt, hogy a dolgozók nagy része nem csak napi 20-30 percet pihen, ennél jóval többet is, óránként cigarettáznak, esznek-isznak, beszélgetnek. A feladatunk, hogy az állományban lévő dolgozók bérezését módosítsuk, vagy munkaidőkeretben rendelkezzünk a heti plusz két-három órával, illetve az újonnan felvett dolgozók bérezésére kialakítsunk egy már megfelelő rendszert. A dolgozók többnyire belépőkártyával, belépési engedéllyel csoportosan dolgoznak, 8-16-ig, de már 15.45-kor nincsenek bent, ami azt jelenti, hogy 15.30-tól már biztosan nem dolgoznak. Arra nincs lehetőség, hogy kitoljuk a munkaidejük végét 16.40-re. Az újaknál szeretném kérdezni, hogy alapesetet nézve, ha egy munkaterületre 22h-06h-ig intézzük a belépési engedélyt, ez napi 8 óra jelenlét, 7 óra munkavégzés, 1 óra munkaközi szünettel, bejelenthetem-e őket heti 35 órára, bruttó 91 875 forintos minimálbérrel? Végzettség nélküli takarítókról van szó. Köszönettel: Krcsik Eszter

Munkabér-csökkentés munkaközi szünet miatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem 80 munkavállalót foglalkoztat, költségcsökkentés miatt úgy határozott, hogy a munkavállalók munkabérét csökkenteni kell a munkaközi szünettel. Ennek kidolgozásával bízta meg az irodánkat. Abban kérném szakértő tanácsukat, hogyan tudjuk ezt megtenni hivatalosan, milyen feltételei vannak, hogyan kell a munkaszerződést vagy a bejelentéseket módosítani? A munkavállalók órabérben dolgoznak, és felmerült, hogy megállapodást kötne velük a munkáltató, hogy a ténylegesen ledolgozott órákat számolnák el és így a munkaközi szünet nem kerülne elszámolásra. A munkavállalók 6-8 órában dolgoznak és 40 perc munkaközi szünetük van, 2x20 perc. Ha lecsökken a ledolgozott munkaidejük, akkor a T1041 bejelentő lapon is módosítani kell a heti óraszámukat? Hogyan kell a jelenléti ívet vezetni? Hogyan számolható el napi 5 óra 20 perc, vagy 7 óra 20 perc munkavégzés? Le lehet-e percekre bontani a munkaidőt? Köszönöm szépen. Krcsik Eszter

Hogyan kell elszámolni a váltósofőrök munkabérét? Kérdés

A külföldre két gépkocsivezetővel induló tehergépkocsik esetében a járművet éppen nem vezető gépkocsivezető ideje munkaidőnek vagy készenléti időnek minősül?

Munkaidő-elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdezni szeretném, hogy miként kell elszámolni egy buszvezető munkavállaló esetében a ledolgozott órákat, ha több napos kiküldetésbe megy, mert olyan utat kap, amikor több napot ott töltenek az adott úticél helyszínén. Ugyanúgy napi 8 órát kell elszámolni? Van-e különbség külföldi és belföldi kiküldetés között elszámolás szempontjából? Kell-e részére napidíjat fizetni? Nem kereskedelemben dolgozóknak a vasárnapi pótlék továbbra is 50 százalék? Köszönöm!

Alkalmi munkavállaló bére – szombat, vasárnap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Köszönöm a szombat-vasárnapi munkavégzéssel kapcsolatban adott szakvéleményét. Az alkalmi munkások szombati és vasárnapi foglalkoztatásával kapcsolatos válaszának értelmezéséhez szükségem van további segítségére. Amennyiben az alkalmi munkavállalókat szombaton és vasárnap alkalmazza az építőipari vállalkozás, az előírt, minimálisan megszabott alkalmi munkabérért, és a munka ezeken a napokon 8 óra, akkor kell-e további bérpótlékot fizetnie? 2. Abban az esetben, ha reggel 8 órától tart a munkaidő, és 10 órát foglalkoztatja a munkáltató az alkalmi munkavállalót a jogszabályban meghatározott minimális órabérért szombaton és vasárnap, akkor elegendő-e a 10 órára megszabott minimális órabér alapján fizetendő alkalmi munkabérben megállapodnia, vagy terheli a munkaadót még valamilyen bérpótlék-megállapítási kötelezettség? Segítségét köszönöm.

Kamionsofőr bérezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Arra szeretnék választ kapni, hogyan történik egy kamionsofőr bérezése, amennyiben csak Magyarországon fuvarozik? A vezetési és az azzal kapcsolatos pihenőidőre és egyéb munkavégzésére vonatkozóan alkalmazni kell az 56/2006 EK rendeletet és a 3821/85 EGK rendeletet. A kérdésem az lenne, hogyan hozható össze ezen rendeletek betartása a munka törvénykönyvévél? Hogyan történik a munkaidő nyilvántartása? Kell jelenléti ív, vagy elég a tachograf? Munkaügyi ellenőrzés során mire kell odafigyelni, hogy a foglalkoztató valamennyi törvényi előírásnak megfeleljen? Kell-e alkalmazni a bérek pótlékolására vonatkozó előírásokat? Egyáltalán vonatkozik rájuk a munka törvénykönyve, vagy az előzőekben említett két rendelet felülírja azt? Válaszát előre is köszönöm.

Munkaidő: ennyit dolgozhat naponta, hetente a munkavállaló Cikk

Mennyi lehet a napi és a heti munkaidő maximuma? Milyen következményekkel jár a részmunkaidő? Mire kell ügyelni a behívásos munkaviszonynál? Összefoglaltuk a munkaidőre vonatkozó legfontosabb szabályokat, utalva a munkaidő-beosztási előírásokra.

Foglalkoztatás munkaidőkeretben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. kocsmát és panziót üzemeltet. A kocsma jelenlegi nyitvatartása: szerda-szombat 15-24 óráig. Egy munkavállaló van heti 40 órában bejelentve, a bérét órabérben határoztuk meg. Kérdésem: jó megoldás-e a heti munkaidőkeretes foglalkoztatása? Kell-e bármilyen pótlékot fizetni (délutánra, éjszakára, szombatra)? A panzióban 3 munkavállaló fog dolgozni, akik a panzióval egy épületben lévő étteremben (amit másik cég üzemeltet) is dolgoznak egyidőben, az ügyvezető szerint 20-80 százalékos arányos munkaidőben. Jelentsük be a panzióba heti 2 órában, az étterembe heti 6 órában munkaidőkeretes megoldással? Nekik jár-e bármiféle pótlék? Válaszát előre is köszönöm.

Munka- és pihenőidő nyilvántartása Kérdés

A munka törvénykönyvének 134. paragrafusa szabályozza ezt a kérdést. Azonban számomra nem egyértelmű a konkrét nyilvántartás formája, ezért szeretnék egy konkrét nyomtatványmintát is kérni, amit nem online, hanem manuálisan lehet vezetni. Ezt két esetre vonatkozóan kérném: 1./ Amikor csak havi béresek vannak. 2./ Órabéresek időnként több műszak és túlóra is. Egyik esetben sincs elektronikus kártyarendszer, ugyanis mikrovállalkozásokról van szó, amelyek erre nem tudnak beruházni. E kérdést azért szeretném pontosítani, mert a szakértői állásfoglalások eltérően értelmezik ezt a rendszert. Az online nyilvántartást erősen preferálják, de ezt a törvény konkrétan nem írja elő. Mindig felmerül a kérdés, hogy a korábbi jelenléti ív milyen módú átalakításával, illetve kiegészítő nyilvántartási formájával lehet ezt szabályszerűen megvalósítani? A válaszukat előre is köszönöm.

Több munkahely egy időben Kérdés

Egy munkavállalónak van fő állása, heti 40 óra. Cégünknél további 4 órás munkát szeretne vállalni (heti 20 óra) Lehetséges-e ez? Ha igen, kell-e ellenőrizni (és hogyan), hogy megvan-e a 10 óra pihenőideje? Előre is köszönöm.

Munkaidőkeretes foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozó vendéglátó egységet üzemeltet. A nyitás délután 2-kor van, és hajnalig tart. Van egy négyórás munkavállalója. A kérdésem az lenne, hogy munkaidőkeretes szerződéssel dolgozhat-e úgy a munkavállaló, hogy egyszerre 8-12 órát dolgozik, és azt többnyire pénteken és szombaton (2 nap alatt dolgozza le a heti 20 órát)? Ha nem, akkor milyen módon lehetne őt foglalkoztatni (milyen munkaszerződéssel)? Előre is köszönöm a válaszukat!

Nem fizet a munkáltató a túlóráért? Vitás esetben ezt teheti a dolgozó Cikk

A havi rendszerességgel túlórázó dolgozók egynegyedének több mint 24 óra többlet munkaórája gyűlik össze havonta – derült ki a Profession.hu által végzett felmérésből. A túlórázók fele többségében előre tudja, mikor kell tovább bent maradnia a munkahelyén. A kutatás arra is fényt derített, hogy a megkérdezettek többségének a munkáltató nem fizeti ki a túlórát.

Munkavállaló heti pihenőideje Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a heti pihenőidőre vonatkozik az alábbi példán keresztül vizsgálva: Érkezett Távozott Ledolgozott 06 hétfő 6:00 14:00 8:00 07 kedd 6:00 14:00 8:00 08 szerda 6:00 14:00 8:00 09 csütörtök 6:00 14:00 8:00 10 péntek 6:00 14:00 8:00 11 szombat 6:00 14:00 8:00 12 vasárnap 22:00 6:00 8:00 13 hétfő 22:00 6:00 8:00 14 kedd 22:00 6:00 8:00 15 szerda 22:00 6:00 8:00 16 csütörtök 22:00 6:00 8:00 17 péntek 22:00 6:00 8:00 Itt van 24 óra pihenőidő (a 11-12-ei napok között), mégis azt gondolom, hogy ez így nem egy jó gyakorlat, mert utána még dolgozik öt-hat napot. Szerintem ott dől el, hogy ez jogszerű-e vagy nem, hogy egy héten max. 48 órát lehet dolgozni és ha a vasárnapi rendkívüli munkavégzés is még odaszámít, az már 56 óra, így azt gondolom, hogy bár a 24 órás pihenőidő megengedett, mégsem lesz jogszerű így, ha csak nem minősítjük át a vasárnap esti kezdést a következő heti munkahét kezdésének. A kérdésem tehát, hogy helyesen jár-e el a foglalkoztató, ha a fenti munkarendet írja elő dolgozói számára? Válaszát előre is köszönöm!

Gépjárművezetők munkaidejének elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gépjárművezető munkaidejéből a levezetett órákat kell csak elszámolni, vagy a rakodás alatti állásidőt is. Köszönöm: Gábor

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Következő évre áthúzódó építőipari projekt

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Áfabevallás 31. sor és 109. sor

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Vendéglátóipari és idegenforgalmi ágazati kollektív szerződés

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink