64 találat a(z) munkaidő-beosztás cimkére

Szinészek rendkívüli ideje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Színház vagyunk és színészeinket 4 havi munkaidőkeretben foglalkoztatjuk. A munkaidőkeret végén el kell számolni a rendkívüli időket és ez mindig problémát jelent. Adott esetben, ha az időkeretben ledolgozandó órát nem lépték át a dolgozók, de a 4 hónapban pl. volt egy hét, amikor kiírt munkaidő-beosztás szerint folyamatosan 6 napon keresztül napi 10 órát dolgoztak, mert próbahét volt, akkor van-e, és mennyi a rendkívüli idő, amit el kell számolni a dolgozóknak? Figyelembe kell venni a színészek speciális esetét is, mivel a munkaidő-elszámolásnál érvényes rájuk a 2008. évi XCIX. törvény 31. § és 32. §- a is.

Túlóra elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy munkáltató létszámhiánnyal küzd, ezért kénytelen a meglévő embereivel pótolni a munkaerőhiányt. A munkaidő-beosztásuk eleve úgy van elkészítve, hogy a napi 8 óra munkájukon kívül még plusz 3 órát sofőrködnek. Kérdésem az lenne, hogy ha már így vannak beosztva, hogy minden nap mennek napi 11 órát, akkor a plusz 3 órára 50 százalékos pótlék jár, vagy a munkaidőkeret végén 100 százalékos? Tehát nem váratlanul ott kell maradniuk adott munkanapon tovább, hanem ez van beírva a munkaidő beosztásba?

Munkarend Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném kérni a segítségét. Adott egy kicsi pizzázó, ahol a tulajdonos mellett két kisegítő dolgozik. Hogyan lehet a két kolléga beosztását szabályosan megcsinálni, ha hétfőtől szombatig vannak nyitva? A eset: Reggel 7-től este 9-ig. B eset: Délelőtt 9-től este 9-ig. Nagyon szépen köszönöm a segítséget! Vágner Emília

Sportegyesület edzők ekho-választása Kérdés

Tisztelt Szakértő, Amatőr sportegyesületünk jelenleg egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazza a sportedzőket. A jövő hónaptól azonban szeretnénk áttérni más foglalkoztatási módra, nevezetesen határozatlan idejű munkaviszonyra, a közterheket pedig az ekho szabályai szerint fogjuk levonni, illetve teljesíteni. Valamennyi sportedzőnk megfelel az ekho szabályainak, azaz máshol rendelkeznek elegendő jövedelemmel, amely után a közteherviselési kötelezettségek teljesítése az általános szabályok szerint történik, ezért az általunk adott munkabér egészéből a közterheket az ekho szabályai szerint fogjuk levonni. A kérdéseim: - Kell-e munkaszerződést kötni, illetve milyen szerződést kössünk velük akkor, ha a havi munkaórák száma 40 (illetve egy edző esetében 48)? - Lehet-e a munkaidő-beosztást változtatni (anélkül, hogy például pótlékot kellene fizetni), gondolok itt arra, hogy a mérkőzések általában eltérő időpontban vannak (főleg vasárnap)? - Mivel vasárnaponként vannak a mérkőzések, számolni kell-e bármilyen pótlékkal az alapbérhez képest, vagy ezt ki lehet zárni például a szerződésben? - Kell-e jelenléti ívet vezetni? - Be kell-e jelenteni az alkalmazottakat a NAV-nál, és ha igen, melyik űrlapon?

Kötetlen munkaidő-beosztás: ezekre a szempontokra figyeljen! Cikk

Egyre több szektor jellemzője a munkaerő-hiány, mely sok esetben a munkajogi szabályok rugalmas értelmezésére ösztönzi a munkáltatókat, különösképpen a munka- és pihenőidő szabályaival összefüggésben. Ennek két fő területe a kötetlen munkaidő-beosztás, valamint a készenléti jellegű munkakör szabályainak kiterjedt alkalmazása. A pontos szabályok betartására azonban ügyelni kell, hiszen a jogellenes munkaidő-beosztás következményei nem csupán munkaügyi ellenőrzés során köszönhetnek vissza, hanem munkaügyi perekben is, melyre egyre több a példa.

Munkaidő-beosztás Kérdés

Tisztelt Cím! Kérdésem: ha a tehergépkocsi 3,5 tonna alatti össztömegű, nem rendelkezik tachográffal, akkor nem vonatkozik a gépkocsivezetőkre speciális szabály, hanem a munka törvénykönyve előírásainak megfelelően kell eljárni a munkaidő beosztását illetően?

Ezt kell tudni a túlóráról, hogy a főnök ne nézhessen rabszolgának Cikk

Amikor a munkáltató túlórára kötelezi a munkavállalót, akkor a pihenőidejéből vesz el, melyet anyagilag és/vagy szabadidővel kell kompenzálni. Az éves plafon a törvény alapján 250 óra, az elrendelés folyamán vizsgálni kell a munkavállaló körülményeit, munkaszüneti napon pedig csak kivételes, extrém esetekben túlórázhatunk.

Munkarend eltérő nyitvatartás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a dolgozót heti 40 órában foglalkoztatjuk, és a napi 20 perc kötelező pihenőidőt is figyelembe vesszük, akkor milyen munkaidő-beosztást javasolnak rögzíteni a munkaszerződésben egy olyan üzlet esetében, ahol a nyitvatartás H-Cs: 9:00-17:00 óra és P: 8:00-15:00 óra? A nyitvatartási idő így heti szinten 39 óra. Ez a beosztás megfelel-e az általános munkarend szabályainak, vagy ez már más munkaidő-beosztást jelent? Mit kell tartalmaznia a munkaszerződésnek a munkarendet illetően? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel.

Munkaidő-beosztás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk munkaidőkeretben foglalkoztatja munkavállalóit. Munkaidő-beosztásukat egy héttel korábban megkapják.Sajnos a munka jellegéből adódóan egy héttel korábban nagyon nehéz megoldani a beosztást, mivel sokszor előző nap derül ki, hogy hova, kinek kell mennie szerelnie. Az lenne a kérdésem, lehet-e olyan megállapodást kötni a munkavállalókkal, hogy előző napon szóbeli beosztás alapján végzik a munkájukat? Vagy esetleg lenne-e valami egyéb megoldás erre a problémára? Előre is köszönöm válaszát!

Így dolgozhatnak tinik a családi vállalkozásban Cikk

Családi vállalkozás pizzériát üzemeltet kft. formájában. A legkisebb gyerek elmúlt 15 éves, ő is szeretne segíteni a pizzériában. Nappali tagozaton tanul, szakképző iskolában. Mit jelent az, hogy az iskolai szünetekben foglalkoztatható – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt, és részletezte a fiatal munkavállalók foglalkoztatására vonatkozó előírásokat.

Meddig nyújtható a munkaidő? Ezt kell tudni a munkarendről Cikk

Más szabályok vonatkoznak a teljes és mások a részmunkaidőre. Összefoglaltuk, mit kell tudni a munkaidő-beosztásról, a kötetlen és a rugalmas munkarendről.

Kötetlen munkarend Kérdés

A társaság az alábbi munkakörökben foglalkoztatott munkavállalóit kötetlen munkarendben szeretné foglalkoztatni: ügyvezető, ügynök, orvos-látogató, piackutató, marketing szervező. A munkáltató a munkavállaló számára írásban átengedi a munkaidő beosztásának jogát. A kérdésünk az, hogy ebben az esetben kell-e jelenléti ivet vezetni akár a munkavállalónak, akár a munkáltatónak?

Műszakpótlék elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A műszakpótlék elszámolásával kapcsolatban szeretném megtudni – Mt. 141. § 59 (1) A munkavállalónak, ha a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja rendszeresen változik, a tizennyolc és hat óra közötti időtartam alatt történő munkavégzés esetén harminc százalék bérpótlék (műszakpótlék) jár. (2) Az (1) bekezdés alkalmazásában a változást rendszeresnek kell tekinteni, ha havonta a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja a munkanapok legalább egyharmada esetében eltér, valamint a legkorábbi és a legkésőbbi kezdési időpont között legalább négy óra eltérés van –, hogy a négy óra eltérésnek a munkanapok legalább egyharmadának minden napjánál meg kell lenni? Köszönettel.

Alkalmi munka 24 órában Kérdés

Tisztelt Szakértő! 24 órás folyamatos működés esetén hogyan alkalmazható alkalmi munkavállaló? A munkaidő 0-24 óráig tart, minden másnap dolgozna, egy hónapban 15 naptári napot. Dolgozhat-e így? Egy napra vonatkozó korlátozó rendelkezésben egy naptári nap, vagy 8 óra számít? Mire kell figyelni ebben az esetben, hány napra kell bejelenteni, hány napra kell a járulékát megfizetni, illetve számára mennyi munkabér jár? Az egy munkanapra járó munkabérrel vagy a 24 órára járóval kell őt kifizetni? Köszönettel.

Bérpótlékkal, bérszámfejtéssel, munkaidőkeret meghatározásával kapcsolatos kérdések Kérdés

Tisztelt Szakértő! Előzetes bérköltség-kalkulációt készítünk egyik területünkre vonatkozóan és ezzel kapcsolatosan az alábbiakban szeretném a segítségét kérni! Az érintett terület egy áruház, amelyben napi takarítást és ügyeleti takarítási tevékenységet kellene végezni dolgozóinknak. Az áruház napi 14 órát tart nyitva hétfőtől-vasárnapig, egy fő napi takarítót kérnek a teljes nyitvatartás ideje alatt, illetve plusz egy fő ügyeletes takarítót minden másnap délelőtt 4 órában 7 és 11 óra között. Abban szeretném a segítségüket kérni, hogyan a leghatékonyabb megállapítani a dolgozók munkaidejét, munkaidő-beosztását, hogyan kell alkalmazni a munkaidőkeret szabályait, a vasárnapi munkavégzésre kell-e vasárnapi pótlékot fizetni? A munkaidő-nyilvántartást hogyan kell vezetniük a dolgozóknak egy ilyen munkaterület esetén? Nagy tisztelettel és köszönettel: Benkő Eszter

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közösségen belüli gépjármű beszerzés

Bunna Erika

adótanácsadó

Német gépjármű tartós bérlete

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink