56 találat a(z) munkaidő-beosztás cimkére

Munkaidő-beosztás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk munkaidőkeretben foglalkoztatja munkavállalóit. Munkaidő-beosztásukat egy héttel korábban megkapják.Sajnos a munka jellegéből adódóan egy héttel korábban nagyon nehéz megoldani a beosztást, mivel sokszor előző nap derül ki, hogy hova, kinek kell mennie szerelnie. Az lenne a kérdésem, lehet-e olyan megállapodást kötni a munkavállalókkal, hogy előző napon szóbeli beosztás alapján végzik a munkájukat? Vagy esetleg lenne-e valami egyéb megoldás erre a problémára? Előre is köszönöm válaszát!

Így dolgozhatnak tinik a családi vállalkozásban Cikk

Családi vállalkozás pizzériát üzemeltet kft. formájában. A legkisebb gyerek elmúlt 15 éves, ő is szeretne segíteni a pizzériában. Nappali tagozaton tanul, szakképző iskolában. Mit jelent az, hogy az iskolai szünetekben foglalkoztatható – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt, és részletezte a fiatal munkavállalók foglalkoztatására vonatkozó előírásokat.

Meddig nyújtható a munkaidő? Ezt kell tudni a munkarendről Cikk

Más szabályok vonatkoznak a teljes és mások a részmunkaidőre. Összefoglaltuk, mit kell tudni a munkaidő-beosztásról, a kötetlen és a rugalmas munkarendről.

Kötetlen munkarend Kérdés

A társaság az alábbi munkakörökben foglalkoztatott munkavállalóit kötetlen munkarendben szeretné foglalkoztatni: ügyvezető, ügynök, orvos-látogató, piackutató, marketing szervező. A munkáltató a munkavállaló számára írásban átengedi a munkaidő beosztásának jogát. A kérdésünk az, hogy ebben az esetben kell-e jelenléti ivet vezetni akár a munkavállalónak, akár a munkáltatónak?

Műszakpótlék elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A műszakpótlék elszámolásával kapcsolatban szeretném megtudni – Mt. 141. § 59 (1) A munkavállalónak, ha a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja rendszeresen változik, a tizennyolc és hat óra közötti időtartam alatt történő munkavégzés esetén harminc százalék bérpótlék (műszakpótlék) jár. (2) Az (1) bekezdés alkalmazásában a változást rendszeresnek kell tekinteni, ha havonta a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja a munkanapok legalább egyharmada esetében eltér, valamint a legkorábbi és a legkésőbbi kezdési időpont között legalább négy óra eltérés van –, hogy a négy óra eltérésnek a munkanapok legalább egyharmadának minden napjánál meg kell lenni? Köszönettel.

Alkalmi munka 24 órában Kérdés

Tisztelt Szakértő! 24 órás folyamatos működés esetén hogyan alkalmazható alkalmi munkavállaló? A munkaidő 0-24 óráig tart, minden másnap dolgozna, egy hónapban 15 naptári napot. Dolgozhat-e így? Egy napra vonatkozó korlátozó rendelkezésben egy naptári nap, vagy 8 óra számít? Mire kell figyelni ebben az esetben, hány napra kell bejelenteni, hány napra kell a járulékát megfizetni, illetve számára mennyi munkabér jár? Az egy munkanapra járó munkabérrel vagy a 24 órára járóval kell őt kifizetni? Köszönettel.

Bérpótlékkal, bérszámfejtéssel, munkaidőkeret meghatározásával kapcsolatos kérdések Kérdés

Tisztelt Szakértő! Előzetes bérköltség-kalkulációt készítünk egyik területünkre vonatkozóan és ezzel kapcsolatosan az alábbiakban szeretném a segítségét kérni! Az érintett terület egy áruház, amelyben napi takarítást és ügyeleti takarítási tevékenységet kellene végezni dolgozóinknak. Az áruház napi 14 órát tart nyitva hétfőtől-vasárnapig, egy fő napi takarítót kérnek a teljes nyitvatartás ideje alatt, illetve plusz egy fő ügyeletes takarítót minden másnap délelőtt 4 órában 7 és 11 óra között. Abban szeretném a segítségüket kérni, hogyan a leghatékonyabb megállapítani a dolgozók munkaidejét, munkaidő-beosztását, hogyan kell alkalmazni a munkaidőkeret szabályait, a vasárnapi munkavégzésre kell-e vasárnapi pótlékot fizetni? A munkaidő-nyilvántartást hogyan kell vezetniük a dolgozóknak egy ilyen munkaterület esetén? Nagy tisztelettel és köszönettel: Benkő Eszter

Munkaidő-beosztás Kérdés

Panzió három hónapos munkaidőkeret meghatározásával foglalkoztat alkalmazottat. Beosztás szerint heti 40 órát kellene dolgozni, de a munkavállaló (mivel távol lakik a munkahelyétől) úgy szeretne dolgozni, hogy több napot ledolgozna egyben (8-10 nap). Lehetséges ez a megoldás? Köszönöm válaszukat.

Műszakpótlékok: itt vannak az újabb példák, mikor, mennyit kell fizetni Cikk

Milyen pótlékok járnak azoknak a nővéreknek, akik rendes munkaidőben vasárnap és munkaszüneti napon is dolgoznak, órabéres díjazásban, a a munkaidő-beosztásuk szerint 24 óra a munkaidejük, amit 72 óra szabadidő követ? – kérdezte olvasónk. Másik olvasónk pedig arra volt kíváncsi, hogy kell-e pótlékot fizetni egy trafik alkalmazottainak, akik 5 órától délelőtt 11-ig, illetve 11 órától 19 óráig dolgoznak? Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

Ügyeleti munka díjazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk főállású, teljes munkaidős, havi munkaidőkeretben foglalkoztatott gyógyszerész munkavállalóját éjszakai gyógyszertári ügyeletbe kívánja beosztani. Egy ügyeleti műszak időtartama 10, illetve 11 óra. Az Mt. alapján számunkra nem teljesen egyértelmű a dolgozó ügyeletre járó díjazása, ebben kérnénk segítségüket. A munkaidő-beosztást úgy határoznánk meg, hogy az ügyeletben töltött munkaidő beleszámítson a havi munkaidőkeretbe (körülbelül minden második hónapra esik egy gyógyszertári ügyelet). Az Mt. szerint az ügyelet idejére díjazásként a személyi alapbér 40 százaléka jár, azonban ha munkavégzés történik az ügyelet alatt, akkor már rendkívüli munkavégzésnek minősül, és akkor a személyi alapbér + 50 százalék bérpótlék jár. A gyógyszertári ügyeletben olyan módon történik munkavégzés, hogy amennyiben vevő érkezik, a gyógyszerész kiszolgálja. Van olyan nap, hogy egy vevő sem érkezik az ügyeleti idő alatt, van olyan, hogy 20 vevőt is ki kell szolgálni egy éjszakai ügyelet alatt. Kérdésünk, hogy gyógyszerészünk ügyeleti munkavégzésének díjazásánál hogyan kell eljárnunk? A munkabeosztás szerinti "rendes" munkavégzésre megkapja a személyi alapbért, az ügyeleti időre pedig a személyi alapbér 40 százalékát, vagy pedig a munkabeosztás szerinti és az ügyeleti munkavégzésre is megkapja a személyi alapbért, továbbá az ügyeletben töltött munkaidőre további 50 százalékos bérpótlékot? Válaszát előre is köszönjük!

Kötetlen munkaidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy amennyiben a munkáltató átadja a teljes munkaidő-beosztás jogát a munkavállalónak, azt feltétlenül munkaszerződés-módosítással kell-e megtenni, vagy elegendő egy megállapodás vagy tájékoztató? (Az eredeti munkaszerződés tartalmazza azt, hogy a munkarendet, munkaidő-beosztást a munkáltató határozza meg.) Szeretném továbbá megtudni, hogy a kötetlen munkaidő bármilyen munkakörre alkalmazható-e, illetve a munkáltatót terheli-e valamilyen "bizonyítási kényszer" egy esetleges munkaügyi ellenőrzés során arra vonatkozóan, hogy a munkakör jellege tényleg indokolja a "kötetlenséget", és nem csak az adminisztrációs terhek csökkentésére irányul a besorolás? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink