288 találat a(z) munkába járás cimkére
Munkába járás vagy kiküldetés?
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az egyik kft.-nek az alkalmazottja munkaviszonyban atlétaedzőként dolgozik. A kft. székhelye vidéken van. Az edző Budapesten lakik. Az edzéseket Budapesten és egy vidéki városban tartja. Versenyszezonban személygépkocsival megy versenyekre Budapesten is és vidékre is. A személygépkocsi, amit használ, az édesanyja nevén van. Munkába járás címén a 9 forint/km elszámolható-e részére a fenti esetekben, vagy kiküldetési rendelvényt kell használni, és akkor az üzemanyag-költség megtéríthető a 9 forint viszont nem, mivel nem az ő nevén van a kocsi. Keletkezik-e cégautóadó-fizetési kötelezettsége magánszemélyként? Köszönöm a választ. Kné Irén
Munkába járás vagy kiküldetés?
Kérdés
Egy családi vállalkozásnak két tagja van, férj és feleség. A kft. székhelye és telephelye a család lakóhelyére van bejelentve. A kft. egyik tagja munkaviszonyban végez munkát, nem ügyvezető. A kft. építési kivitelezési munkákkal foglalkozik. Kérdésem, hogy ez a munkavállaló a telephely (lakása) és a munkavégzés helyszíne (ami midig változó) közötti távolságra milyen jogcímen számolhat el költségtérítést, mivel a saját gépkocsiját használja. Ez kiküldetésnek vagy munkába járásnak minősül? Köszönöm szépen!
Munkába járás költségtérítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015-ben az utazási költségtérítés maximális mértéke 35 200 forint volt. A kérdésem megírásáig nem találtam az NGM oldalán a 2016-os maximális mértéket. Adott egy munkavállaló, aki a 2016-os évben lett munkavállalója egy cégnek, és az utazási költségének a 86 százaléka duplája a 2015-ös maximális mértéknek is. Kérdésem, hogy a helyközi utazási költségtérítést hogyan kell ilyenkor megtéríteni a munkavállaló részére? Milyen adó- és járulékfizetési vonzata van a kifizetésnek? Válaszát előre is köszönöm.
Munkába járás költségtérítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. dolgozói osztott munkaidőben dolgoznak. A cég a munkába járáshoz 9 Ft/km költségtérítést ad a dolgozóknak. A kérdésem az lenne, hogy megteheti-e a cég, hogy a dolgozóknak nem csupán az oda-vissza utat téríti meg, hanem az osztott munkaidő miatt a délutáni oda-vissza utat is kifizeti, tehát kétszer fizeti meg egy napra az utazást?
Munkába járás több telephelyre
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben a munkavállalót alkalmanként a munkáltató egy-egy napra nem a munkaszerződésben rögzített telephelyre küldi dolgozni, hanem egy másik településre, akkor a vonat-/buszjegy elszámolható-e munkába járás költségeként, vagy szükséges kiküldetési rendelvény készítése?
Munkába járás a munkáltató által bérelt személygépkocsival
Kérdés
A munkáltató személygépkocsikat bérelne dolgozói részére munkába járás (nem üzleti út miatt, csak a dolgozó lakóhelyéről a cég telephelyére jutás) céljából. Kérdésünk, hogy ebben az esetben levonható-e a személygépkocsi bérleti díj áfája? A bérleti díj, üzemanyag, javítási és alkatrész kiadások elismert költségként csökkenthetik a társasági adó alapját? A munkába járás magáncélú használatnak vagy a vállalkozás érdekében felmerült költségnek minősül? Milyen nyilvántartást célszerű vezetni a költségek alátámasztása céljából?
Változtak a munkába járás címén adható költségtérítés szabályai
Cikk
Módosult a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló kormányrendelet. Összefoglaltuk a változásokat.
Munkába járás költségtérítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünkben munkába járás költségtérítéseként és az ingázóknak a busz és vasútbérlet 86 százalékát, illetve a törvény által engedélyezett esetekben a kilométerenkénti 9 forintos költségtérítést juttatjuk. Mindezek igazolásához lakcímet, illetve tartózkodási helyet igazoló okmánymásolatot és útvonaltervet kértünk. Amennyiben a munkavállaló okmánnyal lakóhelyét nem tudja igaolni, csak nyilatkozik, hogy honnan jár munkába (nincs bejelentve oda, ahol életszerűen tartózkodik, adható-e az adótörvények szerinti juttatás? Elfogadható-e a nyilatkozat? Ki tartozik felelőséggel, ha nem felel meg a valóságnak a dolgozó nyilatkozata? Üdvözlettel: Andrea
Munkába járás áfalevonása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alkalmazottak a cég nevére kérik a munkába járással kapcsolatos bérletük számláját. 86 százalék fizeti ki átutalással a cég a bérlet árának. Helyes-e az a megoldás, hogy a számla összegének 86 százalékán rögzítik a könyvelésben a munkába járást, és abból helyezik levonásba az áfát? Eddig az volt a gyakorlat, hogy a számla 100 százaléka könyvelve volt, és a 14 százalékról számlát állítottak ki a dolgozóknak, de ez túl nagy adminisztrációs teherrel jár. Válaszát előre is köszönöm.
Spórolhat-e a munkáltató MÁV Start Bónusz kártya juttatásával? Itt a válasz
Cikk
A MÁV Start Bónusz kártya éves szinten olcsóbb, mint a napi vasúti menetjegy váltása. Nem véletlen, hogy több munkáltatóban felmerült: mi lenne, ha ezzel oldaná meg dolgozói munkába járását. Megtehetik-e, megéri-e?
Előkészítés, utazás, munkaközi szünet: ami munkaidő, és ami nem
Cikk
Mi minősül munkaidőnek, annak mikor része az utazással töltött idő? Milyen költségek terhelik a munkáltatót a munkába járással kapcsolatban? Összefoglaltuk az előírásokat.
Munkába járás költségtérítése
Kérdés
A munkába járás költségtérítése saját gépjármű használata esetén 9 Ft/km. A kormányrendelet és az szja-törvény nem írják elő azt, hogy lakcímkártya másolatával kell igazolni, hol van a dolgozó lakhelye, vagy tartózkodási helye, csupán a dolgozó nyilatkozatáról beszélnek. Kérdésem, hogy a dolgozónak a nyilatkozata mellé csatolnia kell-e a lakcímkártyája másolatát?
Munkába járás vagy kiküldetés?
Kérdés
Orvosi tevékenységet végző társaságnak a székhelytől eltérő városokban is van tevékenysége. Ezt a tevékenységet az ottani kórháznak számlázzák az elvégzett műtétekről és járóbeteg-ellátásról. Ezek a városok telephelyként, illetve fióktelepként a társasági szerződésben is szerepelnek. A kérdés arra vonatkozik, hogy az egyébként 36 órát meghaladó munkaviszonnyal másutt rendelkező, de a társaságban részmunkaidővel munkaviszonyban lévő orvosoknál a fióktelepen végzendő munka ellátása érdekében használt saját gépkocsi munkába járásnak vagy kiküldetésnek minősül? Tehát 9 Ft/km-t számolhatnak el, vagy kiküldetési rendelvényen a törvényben meghatározott mértékű költséget számolhatják el (NAV üzemanyagár + 9Ft/km)?
Munkába járás költségtérítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mit tehet a munkáltató, ha a munkavállaló "fiktív" lakcímet jelent be, mint tartózkodási hely, csak azért, hogy költségtérítést kaphasson? Mit értsünk az alatt, hogy "a munkavállaló munkarendje miatt nem vagy csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közösségi közlekedést"? Mi számít hosszú időnek? Ha például a munkahely és a tartózkodási hely között van tömegközlekedés, a menetidő 50 perc, hosszú várakozásnak minősül-e, ha mondjuk a dolgozónak legalább ugyanennyit kell várnia a tömegközlekedési eszközre? Adható-e adómentesen a 9 Ft/km költségtérítés abban az esetben, ha a munkavállaló csak azért igényli ezt, mert kényelmi szempontok miatt nem kívánja a tömegközlekedési eszközöket igénybe venni? Jár-e a költségtérítés, illetve a munkáltató visszautasíthatja-e annak kifizetését, ha bizonyítható, hogy a munkavállaló szándékosan "hamisan" nyilatkozott a tartózkodási helyét illetően? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Munkába járás: mikor adómentes a bérlet?
Cikk
Mikor adómentes a munkavállaló bérlete? Ki kell-e fizetnie a munkáltatónak a budapesti dolgozó bérletét is? Olvasói kérdésre az Adózóna szakértője válaszol.