288 találat a(z) munkába járás cimkére

Munkába járás vagy kiküldetés? Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az egyik kft.-nek az alkalmazottja munkaviszonyban atlétaedzőként dolgozik. A kft. székhelye vidéken van. Az edző Budapesten lakik. Az edzéseket Budapesten és egy vidéki városban tartja. Versenyszezonban személygépkocsival megy versenyekre Budapesten is és vidékre is. A személygépkocsi, amit használ, az édesanyja nevén van. Munkába járás címén a 9 forint/km elszámolható-e részére a fenti esetekben, vagy kiküldetési rendelvényt kell használni, és akkor az üzemanyag-költség megtéríthető a 9 forint viszont nem, mivel nem az ő nevén van a kocsi. Keletkezik-e cégautóadó-fizetési kötelezettsége magánszemélyként? Köszönöm a választ. Kné Irén

Munkába járás vagy kiküldetés? Kérdés

Egy családi vállalkozásnak két tagja van, férj és feleség. A kft. székhelye és telephelye a család lakóhelyére van bejelentve. A kft. egyik tagja munkaviszonyban végez munkát, nem ügyvezető. A kft. építési kivitelezési munkákkal foglalkozik. Kérdésem, hogy ez a munkavállaló a telephely (lakása) és a munkavégzés helyszíne (ami midig változó) közötti távolságra milyen jogcímen számolhat el költségtérítést, mivel a saját gépkocsiját használja. Ez kiküldetésnek vagy munkába járásnak minősül? Köszönöm szépen!

Munkába járás költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015-ben az utazási költségtérítés maximális mértéke 35 200 forint volt. A kérdésem megírásáig nem találtam az NGM oldalán a 2016-os maximális mértéket. Adott egy munkavállaló, aki a 2016-os évben lett munkavállalója egy cégnek, és az utazási költségének a 86 százaléka duplája a 2015-ös maximális mértéknek is. Kérdésem, hogy a helyközi utazási költségtérítést hogyan kell ilyenkor megtéríteni a munkavállaló részére? Milyen adó- és járulékfizetési vonzata van a kifizetésnek? Válaszát előre is köszönöm.

Munkába járás költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. dolgozói osztott munkaidőben dolgoznak. A cég a munkába járáshoz 9 Ft/km költségtérítést ad a dolgozóknak. A kérdésem az lenne, hogy megteheti-e a cég, hogy a dolgozóknak nem csupán az oda-vissza utat téríti meg, hanem az osztott munkaidő miatt a délutáni oda-vissza utat is kifizeti, tehát kétszer fizeti meg egy napra az utazást?

Munkába járás több telephelyre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben a munkavállalót alkalmanként a munkáltató egy-egy napra nem a munkaszerződésben rögzített telephelyre küldi dolgozni, hanem egy másik településre, akkor a vonat-/buszjegy elszámolható-e munkába járás költségeként, vagy szükséges kiküldetési rendelvény készítése?

Munkába járás a munkáltató által bérelt személygépkocsival Kérdés

A munkáltató személygépkocsikat bérelne dolgozói részére munkába járás (nem üzleti út miatt, csak a dolgozó lakóhelyéről a cég telephelyére jutás) céljából. Kérdésünk, hogy ebben az esetben levonható-e a személygépkocsi bérleti díj áfája? A bérleti díj, üzemanyag, javítási és alkatrész kiadások elismert költségként csökkenthetik a társasági adó alapját? A munkába járás magáncélú használatnak vagy a vállalkozás érdekében felmerült költségnek minősül? Milyen nyilvántartást célszerű vezetni a költségek alátámasztása céljából?

Változtak a munkába járás címén adható költségtérítés szabályai Cikk

Módosult a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló kormányrendelet. Összefoglaltuk a változásokat.

Munkába járás költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünkben munkába járás költségtérítéseként és az ingázóknak a busz és vasútbérlet 86 százalékát, illetve a törvény által engedélyezett esetekben a kilométerenkénti 9 forintos költségtérítést juttatjuk. Mindezek igazolásához lakcímet, illetve tartózkodási helyet igazoló okmánymásolatot és útvonaltervet kértünk. Amennyiben a munkavállaló okmánnyal lakóhelyét nem tudja igaolni, csak nyilatkozik, hogy honnan jár munkába (nincs bejelentve oda, ahol életszerűen tartózkodik, adható-e az adótörvények szerinti juttatás? Elfogadható-e a nyilatkozat? Ki tartozik felelőséggel, ha nem felel meg a valóságnak a dolgozó nyilatkozata? Üdvözlettel: Andrea

Munkába járás áfalevonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alkalmazottak a cég nevére kérik a munkába járással kapcsolatos bérletük számláját. 86 százalék fizeti ki átutalással a cég a bérlet árának. Helyes-e az a megoldás, hogy a számla összegének 86 százalékán rögzítik a könyvelésben a munkába járást, és abból helyezik levonásba az áfát? Eddig az volt a gyakorlat, hogy a számla 100 százaléka könyvelve volt, és a 14 százalékról számlát állítottak ki a dolgozóknak, de ez túl nagy adminisztrációs teherrel jár. Válaszát előre is köszönöm.

Spórolhat-e a munkáltató MÁV Start Bónusz kártya juttatásával? Itt a válasz Cikk

A MÁV Start Bónusz kártya éves szinten olcsóbb, mint a napi vasúti menetjegy váltása. Nem véletlen, hogy több munkáltatóban felmerült: mi lenne, ha ezzel oldaná meg dolgozói munkába járását. Megtehetik-e, megéri-e?

Előkészítés, utazás, munkaközi szünet: ami munkaidő, és ami nem Cikk

Mi minősül munkaidőnek, annak mikor része az utazással töltött idő? Milyen költségek terhelik a munkáltatót a munkába járással kapcsolatban? Összefoglaltuk az előírásokat.

Munkába járás költségtérítése Kérdés

A munkába járás költségtérítése saját gépjármű használata esetén 9 Ft/km. A kormányrendelet és az szja-törvény nem írják elő azt, hogy lakcímkártya másolatával kell igazolni, hol van a dolgozó lakhelye, vagy tartózkodási helye, csupán a dolgozó nyilatkozatáról beszélnek. Kérdésem, hogy a dolgozónak a nyilatkozata mellé csatolnia kell-e a lakcímkártyája másolatát?

Munkába járás vagy kiküldetés? Kérdés

Orvosi tevékenységet végző társaságnak a székhelytől eltérő városokban is van tevékenysége. Ezt a tevékenységet az ottani kórháznak számlázzák az elvégzett műtétekről és járóbeteg-ellátásról. Ezek a városok telephelyként, illetve fióktelepként a társasági szerződésben is szerepelnek. A kérdés arra vonatkozik, hogy az egyébként 36 órát meghaladó munkaviszonnyal másutt rendelkező, de a társaságban részmunkaidővel munkaviszonyban lévő orvosoknál a fióktelepen végzendő munka ellátása érdekében használt saját gépkocsi munkába járásnak vagy kiküldetésnek minősül? Tehát 9 Ft/km-t számolhatnak el, vagy kiküldetési rendelvényen a törvényben meghatározott mértékű költséget számolhatják el (NAV üzemanyagár + 9Ft/km)?

Munkába járás költségtérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mit tehet a munkáltató, ha a munkavállaló "fiktív" lakcímet jelent be, mint tartózkodási hely, csak azért, hogy költségtérítést kaphasson? Mit értsünk az alatt, hogy "a munkavállaló munkarendje miatt nem vagy csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közösségi közlekedést"? Mi számít hosszú időnek? Ha például a munkahely és a tartózkodási hely között van tömegközlekedés, a menetidő 50 perc, hosszú várakozásnak minősül-e, ha mondjuk a dolgozónak legalább ugyanennyit kell várnia a tömegközlekedési eszközre? Adható-e adómentesen a 9 Ft/km költségtérítés abban az esetben, ha a munkavállaló csak azért igényli ezt, mert kényelmi szempontok miatt nem kívánja a tömegközlekedési eszközöket igénybe venni? Jár-e a költségtérítés, illetve a munkáltató visszautasíthatja-e annak kifizetését, ha bizonyítható, hogy a munkavállaló szándékosan "hamisan" nyilatkozott a tartózkodási helyét illetően? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Munkába járás: mikor adómentes a bérlet? Cikk

Mikor adómentes a munkavállaló bérlete? Ki kell-e fizetnie a munkáltatónak a budapesti dolgozó bérletét is? Olvasói kérdésre az Adózóna szakértője válaszol.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Borravaló-bérjegyzék

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Nonprofit kft. beruházások levonható áfája

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Escrow számlára érkező jóváírás áfakötelezettséget eredményez?

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink