adozona.hu
Nyugellátás: a minimálbért vagy a garantált bérminimumot kell figyelembe venni?
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Nyugdij_a_minimalbert_vagy_a_garantalt_berm_BET0PQ
Nyugellátás: a minimálbért vagy a garantált bérminimumot kell figyelembe venni?
Sokszor felmerül a kérdés, hogy a társadalombiztosítási nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset összegének megállapítása, az arányos szolgálati idő számítása során, illetve a nyugellátás, korhatár előtti ellátás, a rehabilitációs, rokkantsági ellátás folyósítása melletti keresőtevékenységből származó keresetkorlát számításakor a munka törvénykönyvében említett kötelező legkisebb munkabér vagy az úgynevezett garantált bérminimum összegét kell figyelembe venni.
A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) valóban nem definiálja a kötelező legkisebb munkabér fogalmát, azonban az Mt., valamint a kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum megállapításáról évente rendelkező kormányrendeletek minimálbérként a kötelező legkisebb munkabért jelölik meg, mely munkabér eltér a különböző munkakörökre irányadó garantált bérminimumtól.
Már kapható a HVG 2020-as Tb-különszáma, amelyet most 15% kiadói kedvezménnyel rendelhet meg! |
A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó nyugellátások olyan, keresettől, jövedelemtől függő rendszeres pénzellátások, amelyek a biztosítottnak (volt biztosítottnak), illetve hozzátartozójának – nyugdíjjárulék megfizetése ellenében szerzett – meghatározott szolgálati idő alapján járnak. A társadalombiztosítási nyugellátás a nyugdíjjárulék alapját képező kereset, jövedelem összegéhez és az elismert szolgálati időhöz igazodik. A nyugellátás összegének mértéke, illetve a nyugellátás folyósítása független az érintett személy iskolai végzettségétől, a korábban betöltött munkakörétől, munkajogi állásától.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja: a minimálbér vagy a garantált bérminimum összegét kell alapul venni a társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében megállapításra és folyósításra kerülő nyugellátások esetében!
Hozzászólások (0)