199 találat a(z) mezőgazdaság cimkére
A vártnál jobban nőtt a magyar gazdaság, az ipar viszont alulteljesít Cikk
A harmadik negyedévben 2,2 százalékkal nőtt Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) a múlt év azonos időszakához képest – közölte második becslés alapján kedden kiadott részletes jelentésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A november 15-én közölt első becslés még 2 százalékos növekedési ütemet jelzett a második negyedévi 2,8 százalék után. A korábban közölt index revízióját elsősorban a kedvezőbb mezőgazdasági teljesítmény magyarázza. Az előző negyedévhez viszonyítva változatlanul 0,2 százalékkal emelkedett a GDP.
Mezőgazdasági terület feles művelésbe adása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy mezőgazdasági őstermelő saját tulajdonú szántó területeit feles művelésbe kívánja adni. Aki megműveli a földet, a termelt mezőgazdasági termék felét átadja a tulajdonos részére természetben, vagy a terméket piaci áron megveszi a tulajdonostól. Kérdésem: ha a tulajdonos értékesíti a terményét, az árbevételt elszámolhatja-e az őstermelés bevételei között, vagy termőföld bérbeadásból származó bevétel lesz.Ha egyik sem, akkor milyen típusú jövedelem lesz a bevétele? Szíves válaszát előre is köszönöm!
Ami a mezőgazdasági termelői átlagárak csökkenése mögött van Cikk
Csökkentek a mezőgazdasági termelői árak augusztusban az egy évvel korábbihoz képest, de az átlagadat a növényi és az állati termékek ellentétes irányú mozgásából fakad – derül ki a KSH friss jelentéséből.
Szép pénzekhez juthatnak a gazdák Cikk
Idén a magyar gazdálkodóknak több jogcímen, nagyobb összegeket fizetnek ki előlegként az európai uniós agrártámogatásokból az év hátralévő részében – mondta a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnöke szerdán Mezőfalván, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Mezőfalvai Zrt. által rendezett gazdafórumon.
Mezőgazdasági idénymunkást foglalkoztat? Ezekre kell ügyelnie Cikk
Az őszi betakarítások idején a gazdálkodóknak több munkaerőre van szükségük, mint máskor. A legjobb megoldás az átmeneti létszámnövelésre az úgynevezett egyszerűsített foglalkoztatás, amely az idénymunkások alkalmazásának legcélszerűbb módja –írja közleményében a NAV, ismertetve e sajátos foglalkoztatás szabályait.
Ellenkező irányú mozgások a mezőgazdasági termelői árakban Cikk
Júliusban a mezőgazdasági termelői árak 1,2 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest, ami a növényi termékek 1,2, illetve az élő állatok és állati termékek 1,1 százalékos árnövekedéséből tevődött össze – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Húszmilliárdos forrás a mezőgazdaságnak, itt vannak a feltételek Cikk
Összesen 19,68 milliárd forintos keretösszeggel indult el augusztusban a Kisméretű terménytároló, -szárító és -tisztító építése, korszerűsítése című pályázat. A kiírás keretében maximum 50 százalékos támogatási intenzitás mellett juthatnak akár 100 millió forintos vissza nem térítendő támogatáshoz a mezőgazdasági vállalkozások.
Mezőgazdasági egyéni vállalkozó földvásárlása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági egyéni vállalkozó elszámolhatja-e költségei között a földvásárlást, szerződésben 5 évre vállalja a mezőgazdasági művelését? Továbbá a földhivatali igazgatás szolgáltatási díjat és az ügyvédi költséget? Válaszát előre is köszönöm.
Nagy kilengések a mezőgazdasági termelői árakban Cikk
A növényi termékek árának 3,5 százalékos emelkedése, az élő állatok és állati termékek árának 1,8 százalékos csökkenése eredőjeként júniusban 1,5 százalékkal nőttek a mezőgazdasági termelői árak az előző év azonos hónapjához képest – jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Abc a mezőgazdasági támogatásokhoz Cikk
A mezőgazdasági termékek feldolgozását és forgalmazását szolgáló beruházásokhoz (és egyes immateriális javak beszerzéséhez, előállításához) a társasági adó rendszerében három – a közösségi előírások szerint támogatásnak minősülő – kedvezmény vehető igénybe. Összefoglaltuk a kedvezmények belföldi és uniós feltételeit, illetve az adózók döntési lehetőségeit..
Agrártámogatás: mikor, milyen feltételekkel adható, és mikor nem? Cikk
A társasági adó rendszerében három olyan támogatásnak minősülő, beruházáshoz kapcsolódó kedvezmény vehető igénybe, amelyet az elsődleges mezőgazdasági termeléshez is lehet érvényesíteni. A cikk azt mutatja be, hogy melyek a belföldi és uniós feltételei a kedvezmények érvényesítésének.
Egyéni vállalkozó keverheti-e a különböző tevékenységből származó jövedelmeit? Kérdés
Egyéni vállalkozáson belül két, egymástól teljesen eltérő jellegű tevékenységet szeretnék folytatni. Az informatikai tevékenység már működik, belőle bevétel származik (jelenleg költségelszámolásos a vállakozás). A másik tevékenység mezőgazdasági termelés, amihez épp most sikerült földet bérelni, ezzel kapcsolatban komoly költségek várhatóak, és néhány évig veszteséges a tevékenység. Kérdéseim: 1. Lehet-e az egyik tevékenység bevételéből a másik indulását finanszírozni, és így gyakorlatilag elköltségelni minden bevételt? 2. Amennyiben az első kérdésre igen a válasz, lehet-e az erre szánt kiadásokat a következő adóévre átvinni, amennyiben a kiadások meghaladják a másik tevékenységből származó adott évi jövedelmet? 3. Amennyiben az első kérdésre nem a válasz, mit érdemes ilyenkor tenni? Új vállalkozást alapítani a mezőgazdasági vállalkozásra, esetleg őstermelőként tevékenykedni, vagy más vállalkozási formát választani?
Mankó mezőgazdasági cégeknek adóalapjuk csökkentéséhez. Példával Cikk
Közeledik a mérlegbeszámoló és a társaságiadó-bevallás benyújtásának határideje. Ennek ürügyén egy több szempontból is speciális kérdést veszünk górcső alá: K+F tevékenység, mint lehetőség az adóalap csökkentésére – mezőgazdasági vállalkozásoknál.
Agrárbiztosítások: nagyobb keretből osztják a támogatásokat Cikk
Megjelent a mezőgazdasági biztosításokhoz igényelhető díjtámogatási felhívás, amelynek rendelkezésre álló keretösszege idén 4 milliárd forintra nőtt. Az összeg így közel egy milliárd forinttal haladja meg az előző évi vissza nem térítendő díjtámogatás összegét – közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ).
Újabb milliárdok az erdő- és a mezőgazdaságnak Cikk
Hat új pályázati felhívás jelent meg a vidékfejlesztési program keretében, mintegy 138 milliárd forint összegben, a pályázatok az önkormányzatok, a mezőgazdasági termelők, valamint a magánjogi erdőgazdálkodók számára biztosítanak fejlesztési forrást – közölte a Miniszterelnökség szerdán az MTI-vel.