199 találat a(z) mezőgazdaság cimkére

Összeírják a jelentősebb egyéni gazdaságok adatait Cikk

Mezőgazdasági adatgyűjtés kezdődött szerdán; a felmérés, amely június 15-éig tart, az ország 484 települését érinti, az akció célja az agráriumban jelentős szerepet betöltő egyéni gazdaságok gazdasági tevékenységének, szerkezeti sajátosságainak feltárása – közölte a KSH szerdán az MTI-vel.

Méregdrága lett a krumpli és a zöldség Cikk

A januári 8,3 százalék után februárban 7,7 százalékkal volt magasabb a mezőgazdasági termékek felvásárlási ára, mint egy évvel azelőtt, így az első két hónap átlagában 8,0 százalékkal emelkedett az agrártermékek termelői ára. Hat éve, 2013 elején volt legutóbb ennél nagyobb az áremelkedés üteme, míg tavaly az egész évben és az első két hónapban is egyformán 2,7 százalékos volt a mezőgazdasági termékek termelői árának emelkedése – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) honlapján elérhető adatokból.

Saját termelésű készletek leltározása a mezőgazdaságban Kérdés

Elfogadható-e az a mezőgazdasági üzemekben tapasztalható gyakorlat, hogy a saját termelésű késztermékeket betakarítás előtt, általában július első hetében leltározzák (legalacsonyabb készlet)? Természetesen a készletekről mennyiségi és értékbeni nyilvántartást vezetnek, a fordulónapi készletértéket utókalkulált szükített önköltségen állapítják meg (KÉK).

Még lehet pályázni a tanyafejlesztési programra Cikk

Több mint 1300 milliárd forintról született eddig döntés a Vidékfejlesztési Programban, ami 176 ezer kérelem támogatását jelenti – közölte az Agrárminisztérium szombaton az MTI-vel.

Mezőgazdaságban foglalkoztatott szochokedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdaságban foglalkoztatottak utáni szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető kedvezménnyel kapcsolatos a kérdésem. A minimálbér (149 ezer forint) a 9,75 százalékos kedvezmény alapja a 8421. FEOR-számmal bejelentetett dolgozók után? A 1908. kitöltési útmutatóban ehhez a 8421. FEOR-számhoz a következő magyarázat kapcsolódik: „Ha a kifizető a foglalkoztatottat az adómegállapítási időszak egy részében nem, vagy nem kizárólag mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatta, a munkaviszony alapján ezen adómegállapítási időszakra vonatkozóan részkedvezményt nem érvényesíthet.” Ha a dolgozó a hónapon belül például fizetett szabadságon van, vagy területrendezést folytat a gazdaság területén, akkor ezt úgy kell érteni, hogy a szochokedvezményt nem lehet elszámolni utána az adott hónapra? Köszönöm a válaszadást!

Munkaidőkeret mezőgazdaságban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tevékenységgel foglalkozó társas vállalkozásunk 2019. januártól alkalmaz munkavállalókat. Munkakörük – a mezőgazdaság sajátosságait figyelembe véve t– úlnyomóan idényjellegű feladatokat tartalmaz. Alkalmazhatjuk-e ezeket a munkavállalókat a munkaidőkeret szabályai szerint? Maximálisan hány havi munkaidőkeretet köthetünk ki? Olyan esetben is használható ez a foglalkoztatási forma, ha a munkaidőkeret kezdetekor a mezőgazdasági munkálatok még nem kezdődtek meg, mert például március hónapban van szükség túlmunkára? Kezdhet-e a munkavállaló pihenőidővel, amit majd a márciusban feltorlódott túlmunka után kompenzálunk? Köszönöm válaszát!

Kell a hatósági szigor a piaci versenyhez a mezőgazdaságban Cikk

A versenyszabályok mezőgazdaságban történő alkalmazásáról tett közzé jelentést az Európai Bizottság.

Hatalmas adómentességet javasol a családi mezőgazdasági vállalkozásoknak az agrárkamara Cikk

Három nagyobb, törvénymódosításokat kezdeményező csomagot készített elő a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara – idézi az agroforum.hu a NAK mezőhegyesi rendezvényén elhangzottakat.

Kompenzációs felárat alkalmazna? Ezek a feltételek, így kell adóznia Cikk

Az olyan áfaalanyra (függetlenül attól, hogy az adóalany magánszemély, társaság, szövetkezet vagy egyéb szervezet), aki mezőgazdasági tevékenységet folytat, különös szabályok vonatkoznak. E különös szabályok alapján a mezőgazdasági tevékenysége tekintetében az adóalanyt különleges jogállás illeti meg (kompenzációs rendszerben adózik) akkor, ha az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvényben (áfatörvény) meghatározott feltételeknek megfelel, és az e feltételeknek való megfelelése okán fennálló különleges jogállását nem változtatta meg, vagyis a kompenzációs rendszer alkalmazásáról nem mondott le.

Aggódnak a mezőgazdasági miniszterek Cikk

A világ legfejlettebb húsz országának (G20) mezőgazdasági miniszterei közös nyilatkozatban ítélték el a szabadkereskedelmet gátló protekcionizmus felerősödését Buenos Airesben befejeződött ülésükön.

Nőttek és csökkentek is a mezőgazdasági termelői árak Cikk

2018 májusában a mezőgazdasági termelői árak 0,6 százalékkal növekedtek az előző év azonos időszakához képest, ami a növényi termékek árának 4,6 százalékos növekedéséből, valamint az élő állatok és állati termékek árának 6,4 százalékos csökkenéséből tevődik össze, közölte a KSH.

Munkaidőkeret mezőgazdaságban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági, idényjellegű tevékenység esetén a munkáltató megállapíthat féléves munkaidőkeretet. Ezt megteheti év közben is, tehát válthat év közben a haviról? Ilyenkor a tényleges munkavégzéstől függetlenül a dolgozó megkapja a havi bérét, és majd csak a félév elteltével kerül elszámolásra az esetleges túlóra? Elég hetente előre kiadni a munkaidő-beosztást? Az előre kiadott beosztás változtatható extra pótlék nélkül, ha például esőnap van? Jól értem, hogy szombatra sem kell bérpótlékot fizetni, és a napi munkaidő lehet több mint 8 óra? Van-e valami korlát a heti foglalkoztatási órára idénymunkánál, vagy hány nap után kell pihenőnap? Munkaszüneti napra jár bérpótlék mezőgazdasági munkánál?

Sok munkáltató feketézik, egyből jön a munkaügyi bírság Cikk

Munkaügyi szabálytalanságot találtak a revizorok a vizsgált 1042 munkáltató 81 százalékánál, az ellenőrzött csaknem négyezer munkavállalónak pedig 69 százalékánál az áprilisi akcióellenőrzésen. A legtöbb probléma az építőipart érintette, és jellemzően a fekete foglalkoztatásból adódott – ismertette jelentésében a Pénzügyminisztérium munkaügyi főosztálya a tárca honlapján.

Mezőgazdasági idénymunkás foglalkoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági termékelőállítással foglalkozó cég mezőgazdasági idénymunkásokat szeretne alkalmazni, egyszerűsített foglalkoztatás keretében, zöldségszedési munkára, heti 6 napon, több héten keresztül, napi szintű bejelentéssel. Kérdésem, hogy megfelelő-e, ha egy héten 6 napot dolgozik a munkavállaló, 1 pihenőnapja marad, a vasárnap, utána újra 6 napot dolgozik, és ez 4 héten keresztül történik így? A napi 8 óra feletti részre 50 százalékos túlórapótlékot fizet a munkáltató, a szombati (6. napi ) munkavégzésre nem fizet túlórapótlékot az idénymunkajelleg miatt, továbbá, ha fizetett ünnepre esik a munkavégzés, akkor 100 százalékos pótlékot fizet, éjszakai pótlék nem merül fel. Helyes-e a munkáltató eljárása, tehát megfelel-e a törvényeknek? Köszönettel.

Kell a fordított áfa a magyar mezőgazdaságnak Cikk

Mindent meg kell tenni azért, hogy a fordított áfa lehetősége megmaradjon az Európai Unión belül – mondta Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke kedden reggel az M1 aktuális csatornán.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink