adozona.hu
Így adhat támogatást cég magánszemélynek
//adozona.hu/tarsasagi_ado_innovacios_jarulek/Igy_adhat_tamogatast_ceg_maganszemelynek_XY0D2O
Így adhat támogatást cég magánszemélynek
Egy kft. egy konkrét személynek szeretne támogatást nyújtani. A juttatást rokkant személy kapná. Hogyan oldható ez meg? Olvasói kérdésre Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló válaszolt.
Magánszemély a nélkül, hogy a támogatásként elszámolt összeg ne növelje a társasági adó alapját, a következő módon támogatható:
- közvetlenül közérdekű kötelezettség vállalás formájában, mivel ez megfelelhet az adomány fogalmának,
- közvetlenül olyan magánszemélynek, aki a támogatóval munkaviszonyban áll, annak vezető tisztségviselője, tevékenységében személyesen közreműködő tagja, vagy a vele munkaviszonyban álló, saját jogú nyugdíjas [Tbj. 4. § f) pont], vagy az említett magánszemélyek közeli hozzátartozója,
- közvetve közhasznú szervezetnek nyújtott támogatás formájában, ha ez adománynak minősül, amikor a szervezettől kapott igazolás alapján még csökkenthető is a társasági adóalap a támogatás 20 százalékával.
Adomány: a közhasznú szervezet részére törvényben meghatározott közhasznú tevékenysége támogatására, valamint az egyházi jogi személy részére törvényben meghatározott tevékenysége támogatására, továbbá a közérdekű kötelezettségvállalás céljára az adóévben visszafizetési kötelezettség nélkül adott támogatás. A támogatás formája lehet pénzbeli támogatás, eszköz térítés nélküli átadása, amikor támogatásnak a könyv szerinti érték minősül, térítés nélkül nyújtott szolgáltatás bekerülési értéke. Feltétel minden esetben, hogy a támogatás ne jelentsen a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvényben (tao) meghatározottakon túl vagyoni előnyt az adományozónak, az adományozó tagjának vagy részvényesének, vezető tisztségviselőjének, felügyelőbizottsága vagy igazgatósága tagjának, könyvvizsgálójának, illetve ezen személyek vagy a természetes személy tag vagy részvényes közeli hozzátartozójának. A tao törvényben meghatározott előny, hogy nem kell növelni a ráfordításként elszámolt támogatással az adóalapot, illetve, hogy – ezen felül – az adóalap csökkenthető is.
Közérdekű kötelezettségvállalás: Ha valaki kötelezettséget vállal arra, hogy általa meghatározott közérdekű célra ingyenesen vagyoni szolgáltatást teljesít, megállapíthatja azokat a feltételeket, amelyek szerint a szolgáltatást a meghatározott célra kell fordítani, és kijelölheti azt a személyt, akinek javára a szolgáltatást fordítani kell.
[Ptk. 6:589-6:592. §, tao törvény 3. számú melléklet B) fejezet 3. és 17. pont, továbbá 7. § (1) bekezdés z) pont és (7) bekezdés]
Hozzászólások (3)
Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Egyébként nem világos, hogy a kérdése miként kötődik ehhez a cikkhez.
Üdvözlettel: az Adózóna csapata
http://adozona.hu/tarsasagi_ado_innovacios_jarulek/Igy_adhat_tamogatast_ceg_maganszemelynek_XY0D2O?FullComment=true#comments
A cég mint betéti társaság végelszámolásra majd a volt beltag (már nem üzletvezető az alapszabályi határidő lejártával) külföldre távozásával az együtt nem müködése miatt kényszerfelszámolásra került.A cég iratait a könyvelőtől nem szerezték be hivatalból bár sok irat megvan!. A Kültag (azaz én ) nyugdijba mentem igy a volt tagi kölcsönöm (egy apportra nem került rendelőnek szánt bontásra vett különvagyonomat képező házam) szeretném visszavenni mint természetes személy a saját nevemre. A felszámoló egy időben pártolta de most valamiért nem engedi,hazudozik már 5 éve és most amint mindent tartozásunkat kifizettem el akarja adni!Holott a válás miatt már nincs is kivel megosztani t.i. a válásban már megegyeztünk javamra a természetbeni vagyonfelosztásban) Mi a további kiut lehetősége ebből a helyezetből? Köszönettel,