344 találat a(z) lakás cimkére
12 kérdés a lakás áfájáról – válaszol a NAV Cikk
Telek, burkolás, garázs, 2015-ben fizetett előleg : megannyi talány az új lakásokra bevezetett 5 százalékos áfáról A NAV összegyűjtötte és megválaszolta az érintetteket leginkább érdeklő kérdéseket.
Áfa: beindult a lobbi Cikk
A sertéshús áfájának csökkentése után a többi húságazat is lobbizik az adó mérsékléséért. Közben az építőiparban az anyagárak növekedésére számítanak az új lakásokra bevezetett 5 százalékos áfa miatt.
Új lakás, áfatörvény Kérdés
Tisztelet Szakértő! Egymásnak teljesen ellentmondó véleményeket olvastam a törvény végrehajtásával kapcsolatosan. Esetünkben már 2015-ben megkezdett és 2x10 százalékkal leelőlegezett 2016 októberében átadásra és kifizetésre kerülő ingatlanfejlesztő cég által épített lakásról van szó. A törvény bár deklaráltan az építtetőket kívánja kedvezőbb helyzetbe hozni az 5 százalékos áfával, az építő cég erről a 22 százalék extra profitról sem kíván lemondani, és a törvényre való hivatkozással úgy nyilatkozik, hogy az nem teszi lehetővé számára a korábbi vételár csökkentését. „Nem akarnak a NAV álláspontjával szembe kerülni.” Tehát a szerződést úgy kívánja módosítani, hogy a korábban megállapított bruttó árat érvényesíti olyan módon hogy a nettó árat megemeli. Esetünkben konkrétan: a szerződésben szó szerint úgy szerepel, hogy az összeg bruttó vételár….ami tartalmazza a („ jelenleg 27% áfát”). Arra hivatkoznak, hogy a NAV állásfoglalására várnak, de mint tudjuk konkrét szerződések esetén a NAV nem foglal állást. Hozzáteszem több száz áthúzódó szerződésről van szó milliárdos nagyságrendben! Az utóbbi időben honlapjukról már töröltek is minden a témával kapcsolatos kérdést, véleményt. (Közben bruttó eladási árakat is emeltek 20 százalékot, és a 2016-ban megkötött szerződéseikben már a megemelt nettó árat hozták ki.) Azzal fenyegetnek, hogy felbontják a szerződésünket visszafizetik a foglaló kétszeresét, mert még így is kedvezőbben – magasabb áron tudják értékesíteni a lakásaikat, ha mi bírósághoz fordulunk.
Munkáltatói lakáscélú kölcsön Kérdés
2015. évben a kft. munkavállalója lakóingatlant vásárolt. Munkáltatója két millió forint támogatást és három millió forint kölcsönt nyújtott az ingatlan megvásárlásához. Ezen összegek kifizetése közvetlenül az ingatlan eladójának történt a munkáltató által átutalással. Az ingatlan vételéhez banki hitel nem kapcsolódott. 2016. évben tervezik a kölcsön egy részének elengedését. Kérdéseim: - adómentes-e a fenti konstrukcióban nyújtott támogatás? - adómentes-e a kölcsön elengedése? Az ingatlan a méltányolható lakásigényt nem haladja meg. Segítségüket köszönöm.
Ingatlanminősítés Kérdés
2015. évben irodaként vásárolt ügyfelünk egy ingatlant. Még 2015-ben a földhivatalhoz benyújtotta az iroda lakássá minősítéséhez a kérését. Az iroda átépítéséhez építési engedélyt megkérte és megkapta. Az építés befejeződött. A használatvételi engedély kérése folyamatban van. A körülmények változása miatt az ingatlant el kell adni. Kérdés, hogy áfás-e az eladási ár, új építésű ingatlannak minősül így az ingatlan?
Új: lakásépítésnél így kaphat vissza milliókat az áfából Cikk
A telek, a garázs árából, az épületszerkezethez, továbbá a lakás- és házépítéshez kapcsolódó más költségek után is áfa-visszatérítés kapható. Ismertetjük a feltételeket.
Drágulnak az új lakások Cikk
Az új lakások piacán áremelkedés várható, ezt támasztja alá a meghirdetett telkek és új lakások árának emelkedése is a GKI Gazdaságkutató Zrt. hétfőn közzétett elemzése szerint.
Ismét a lakás áfájáról – milliók forognak kockán Cikk
Az új lakás módosított áfakulcsa továbbra is sok olvasónkat foglalkoztatja. Ezúttal Bartha László adójogi szakjogász kérdésekre adott válaszait ismertetjük.
Lakás: előleg, foglaló visszafizetése esetén az áfa mértéke Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2013. évben új lakás építésére kötött szerződést a felek közös megegyezéssel 2016. évben felbontják. A 2015 év végéig megfizetett előleg és foglaló összegeit a megbízott visszautalja a megbízó részére. Kérdésem: a benne foglalt áfaösszegek elszámolása (a helyesbítő, vagy stornó számlában) szintén 27 százalékos mértékűek-e, mint a megfizetéskor voltak? Köszönöm segítő válaszát.
Lakásértékesítés áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy a 2015-ben elkezdett lakásépítésnél, ami áthúzódik (ütemezés szerint) 2016-ra, az áfa 27 százalékos számlázást igényel még vagy már az új szabályozás szerinti 5 százalék érvényesíthető? Köszönöm a válaszát.
Ingatlanértékesítés – áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő!! A következőben szeretném a segítségüket kérni: A 2016. 01. 01-től érvényben lévő jogszabályok alapján az új építésű ingatlan értékesítésének áfája 5 százalék, ha megfelel a törvényben előírt kritériumoknak az ingatlan. A kérdésem, hogy ha van egy cég, amely magánszemélyeknek, illetve cégnek épít ingatlanokat, vállalkozási szerződést kötnek az ingatlanépítésre, tehát nem lakást értékesítenek, hanem csak felépítik, akkor a 27 vagy az 5 százalékos áfakulcsot kell alkalmazni a kiállítandó számláknál? Pontosan mely esetekben lehet az 5 százalékos kulcsot alkalmazni? Köszönettel: Máté Szilvia
Lakást vesz? Nézze meg, mennyit nyer az áfacsökkentésen! Cikk
Hogyan befolyásolja a 2015-ben adott 27 százalékos előleg a 2016-ban megépített lakások értékét, tekintettel az áfakulcs 2016-ban hatályba lépett csökkentésére? Példákon mutatjuk be a szabályokat.
Ismét kata! Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egyéni vállalkozó, mint magánszemély adja bérbe a saját tulajdonú lakását a saját tulajdonú kft.-nek, tulajdonképpen a rezsi érvényesítése érdekében. Tehát a bevételt nem mint egyéni vállalkozó szerzi, hanem önálló tevékenysége keretében, mint adószámos bérbeadó. A NAV törzsben is így van feltüntetve. Ebben az esetben sem választhatja a katázást? Köszönöm a választ előre is. Km
A 10 + 10 milliós lakástámogatáshoz munkaviszony és büntetlenség is kell Cikk
Legalább fél év munkaviszony és büntetlen előélet is szükséges a tíz plusz tízmillió forintos családtámogatáshoz – mondta Tuzson Bence, a Miniszterelnöki Kabinetiroda kormányzati kommunikációért felelős államtitkára szerdán az M1 aktuális csatornán.
Airbnb-s szobakiadás adókilátással Cikk
Ha egy magánszemély airbnb keretében adja ki saját tulajdonú lakását, jellemzően külföldi turistáknak, választhatja-e e tevékenységére a tételes átalányadózást a személyi jövedelemadóban, vagyis elegendő-e, ha szobánként évi 32 ezer forint adót fizet? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.