344 találat a(z) lakás cimkére
Bemutató lakás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlanközvetítő áfa-adóalany ügyfelem egy épülő többlakásos társasházból megvásárolt több társasházi albetétet, szerkezetkész állapotban, 5%-os áfakulccsal. Ezáltal ezeknek az új építésű lakásoknak ügyfelem az első vevője. Ügyfelem a lakásokat kulcsrakész állapotba hozza és utána értékesíteni kívánja. A kérdéseim a következők: 1./ Tudomásom szerint - mivel megfelel az Áfa törvény 3. melléklet 50. pontjának - 5%-os áfakulccsal kell továbbértékesítenie ügyfelemnek a lakásokat a vevő adóalanyiságától függetlenül. A könyvelésben készletként tartom nyilván a lakásokat. Kérem szíves megerősítését abban, hogy jól tudom-e a fentieket. Milyen dokumentum bizonyítja az első rendeltetésszerű használatbavételt? 2./ A fent leírt lakások egyike kulcsrakész állapotba került és a vállalkozó úgy döntött, hogy bemutató lakásként kívánja használni és egyenlőre nem értékesíti. Ezért teljesen felszereli, például kialakítja a konyhát beépített bútorokkal, főzőlappal, sütővel. Azt szeretném megtudni, hogy az eddig már levonásba helyezett, 5%-s áfát önellenőrzéssel be kell-e fizetni a NAV-nak? A lakás berendezésére fordított vásárlások számlájának az áfája levonásba helyezhető-e? A készletekből át kell-e sorolni a tárgyi eszközök közé? Amikor a bemutató lakást értékesíteni fogja, akkor lehet levonásba helyezni az áfát a 240 hónapos figyelési időszak figyelembe vételével? Köszönettel: Kauker Zsoltné
Kisokos a lakásbérbeadás költség-elszámolásáról, adójáról és ehójáról Cikk
Közös tulajdonú lakás bérbeadásáról, költségelszámolásáról, adójáról és egészségügyi hozzájárulásáról kérdezett olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
Magánszemély lakásbérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély lakást ad bérbe, teljes évben. 50 százalékban tulajdonosa a lakásnak. Az értékcsökkenést az ingatlan bekerüléskori értéke alapján állapítja meg 2 százalékban. Kérdésem az lenne, hogy a teljes lakás értékét figyelembe veheti, vagy csak az 50 százalékát az értékcsökkenés meghatározásánál? Ha több lakást ad bérbe, akkor összevontan kezelheti-e a bevételeket és a költségeket a jövedelem meghatározásakor vagy ingatlanonként kell a jövedelmét megállapítani, ahol maximum a bevétel összegéig számolhat el költséget? Azaz az egyik ingatlan veszteségét szembeállíthatja-e a többi ingatlan nyereségével? Köszönettel
Ingatlan-átalakítás, -felújítás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy alanyi áfamentes cég kötött egy vállalkozási szerződést ingatlan-kivitelezési munkák elvégzésére. E szerződés szerint a megrendelő (két magánszemély) megbízta őt a megrendelő kizárólagos tulajdonát képező, 255 négyzetméter területű lakóházban 5 darab önálló lakás (önálló lakás albetét) kialakítására. A cég, mint vállalkozó kötelezettsége a szolgáltatás teljesítéséhez szükséges munkát a saját költségére megszervezni. A szolgáltatás ellenértékeként kikötött 61 millió forint vállalkozói díjat hogyan kell a cégnek kiszámláznia? Áfamentesen, mert esetleg nem számít bele a mentesség felső értékhatárába, vagy áfásan? Ha áfásan, akkor hány százalékos áfakulccsal? Befolyásolja-e esetleg ezt az a körülmény, hogy a szerződésben úgy állapodtak meg a felek, hogy a megrendelő a vállalkozói díjat az ingatlanon kialakításra kerülő 5 darab lakás közül 3 darab vállalkozóra történő átruházásával egyenlíti ki? Válaszát köszönöm!
Ingatlan-áfa Kérdés
Üdvözlöm. Kérdésem kicsit hektikus. Egy építési vállalkozó konzorciumban épít lakásokat. A konzorcium egyik tagja adja az építési telket, az építési vállalkozó pedig felhúzza rá saját költségén a házat. A kérdés az, hogy amikor eladja a lakásokat, akkor a konzorcium telket adó tagja felé milyen áfával számlázza ki a tulajdonképpeni telek vételárát. Az én olvasatomban ez tulajdonképpen azt a kérdést veti fel, hogy a telket akkor fizeti ki az építési vállalkozó, amikor sikerül eladnia a lakásokat. És ekkor ezt milyen áfatartalommal teheti meg? Köszönöm a választ.
Lakást ad el és vásárol is? Csok-ot igényelt? Így alakul az illeték alapja Cikk
Az egyik legismertebb és leggyakrabban alkalmazott illetékkedvezmény az úgynevezett cserét pótló vétel illetékszabálya, amelyet minden olyan magánszemély érvényesíthet, aki a lakásszerzésétől számított egy éven belül értékesíti másik lakástulajdonát. Mi a helyzet a lízinggel, beszámít-e a csok az illetékalapba? Összefoglaltuk.
Kiugró lakásár-növekedés meglepetésekkel Cikk
2016 harmadik negyedéve során mintegy 5,9 százalékkal nőtt a hazai lakások átlagos ára az előző negyedévhez képest, ami gyorsuló dinamikát jelent a második negyedévi 1,9 százalékos növekedéshez viszonyítva – közölte az MNB.
Lakást és autót is lehet nyerni számlákkal Szerbiában Cikk
Nem mindennapi nyereményjátékot indított szerdán a szerb kormány a szürkegazdaság visszaszorítása és az adózási morál emelése érdekében: a résztvevők bolti számlák összegyűjtésével nyerhetnek értékes díjakat, akár egy belgrádi lakást is.
Lakást, telket, termőföldet vásárolt vagy örökölt? Így számolhatja ki az illetéket! Cikk
Mennyi illetéket kell fizetnie, ha ingatlant vásárolt vagy más módon jutott hozzá? Velünk kiszámolhatja!
Lakáscélú hitel munkáltatói támogatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes kft. egyik tagja, aki ügyvezető és tagi jövedelmet vesz fel a cégtől, kaphat-e a kft.-től adómentesen lakáscélú hitel havi fizetésére támogatást, vagy csak akkor, ha alkalmazottként lesz foglalkoztatva? A lakáshitel összegének 30%-áig vagy a lakás vételárának 30%-áig lehetne ezt a támogatást adni? Köszönöm válaszát.
Lakóingatlan-építés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 300 négyzetméter alatti ingatlan (egylakásos) építésére szerződött magánszeméllyel (2016. évben). Az új építésű ingatlant hasznos alapterülete alapján megbontottuk a szerződésben, az ingatlant 5%, a garázst 27% áfatartalommal számlázzuk. Az ingatlan szerkezetkészre történő építését alvállalkozó végzi, aki cégünkkel köt szerződést. A kérdésem az lenne, hogy ő fordított áfásan számlázik-e, mivel új építésű ingatlanról van szó, vagy 27 % áfatartalommal? Válaszát előre is köszönöm!
Egy munkáltatónál heti 40 órás munkaviszony melletti munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! A segítségét kérem, ma az egyik ügyfelem az alábbi témában kért tájékoztatást tőlem. Van egy dolgozója (heti 40 órás munkaviszonyos, építőipari segédmunkás), aki messziről jár dolgozni. Felajánlaná neki a telephely egyik helyiségét, hogy lakjon ott. Szeretné gondnoknak is alkalmazni a heti 40 órán felül. Kivitelezhető ez, ha igen hogyan? Esetleg megbízással? A kapott lakás jár-e valamilyen adófizetéssel?
Lakás bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, aki 10 évvel ezelőtt vett egy lakást 8,7 millió forintért. Ez a lakás most 18 millió forintot ér. A tulajdonos 2 éve teljeskörűen felújította, ami kb. 3 millió forintjába került. 2016. októberében kiadta a lakását, és a jövedelem kiszámításánál a tételes költségelszámolást választotta. Kérdésem: milyen összeg után számolhatja el az értékcsökkenést, illetve pontosan hogyan számolja ki azt, ha 2016. 10. 08-tól adta ki a tulajdonos a lakást, de október hóra is megkapta a teljes havi 80 000 forintos bérleti díjat? Válaszát köszönöm.
Lakásbérbeadás előtti teendők Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagyon sok lakásbérbeadással kapcsolatos kérdést és választ elolvastam, de a következő kérdésre nem találtam sehol meg a választ: A bérbeadást megelőzően van-e teendője a bérbeadónak? Például: 2017. 01.01-jétől szeretném bérbe adni a lakásomat. Előtte milyen bejelentési kötelezettségem van a NAV felé, és milyen nyomtatványon? A befizetéshez szükséges csekket személyesen kell kérnem ? Megköszönve válaszukat, maradok tisztelettel F.E.
Lakáskiadás, -bérlés Kérdés
Az adóbevallásban hogyan kell szerepeltetni a lakáskiadás bevételét és a lakásbérlés kiadását magánszemély esetében, amennyiben nem adószámosként végzi. Igénybe kívánja venni a jogszabály biztosította kedvezményt, munkáltatótól nem kap lakhatási támogatást. Munkaviszonyból származó jövedelme mellett ezt kellene beállítani az adóbevallásában. Alkalmazhatja-e a 90 százalékos jövedelemhányadot a bevételnél vagy tételesként lehet csak?