1089 találat a(z) kiva cimkére

Kiva Kérdés

Egy önkormányzat 100 százalékos tulajdoni részesedéssel kft.-t alapít. A kft. megfelel a kiva törvényben írt feltételeknek, így szeretné ezt az adózási módot választani. Mivel az önkormányzattal kapcsolt vállalkozás a kft., ezért össze kell számítania létszámot. Az önkormányzat foglalkoztatotti létszáma és a kft. foglalkoztatotti létszáma nem haladja meg az ötven főt, de mi alapján nézem a bevételt és a mérlegfőösszeget az önkormányzatnál?

Nonprofit kft. – kiva Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy nonprofit kft. választhatja a kiva adózási módot? Köszönettel.

Külföldi vállalkozás magyaroszági fióktelepe, kiva Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kiva törvény adóalanyai között külön a fióktelep nincs kiemelve. Kérném segítségét, hogy egy külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepe választhatja-e a kiva szerinti adózást? Segítségét előre is köszönöm!

Kiva alapja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves válaszát. Egyszemélyes kft. ügyvezetője munkaviszony keretében lát el minden tevékenységet. A munkaviszony részmunkaidős. A kft. a kiva szerint adózik. Ebben az esetben a kiva alapja a munkaszerződés szerinti összeg vagy a minimálbér 112,5 százaléka? Az értelmezési problémát az okozza számomra, hogy a kivatörvény szerint a tag = társas vállalkozó. Munkaviszony esetén a közreműködő tag a tb szerint azonban nem minösül társas vállalkozónak. Vonatkozik-e rá tehát a 112,5 százalékos szabály vagy sem? A jogszabály szerint: (2) E fejezet alkalmazásában személyi jellegű kifizetésnek azon személyi jellegű ráfordítás minősül, amely a Tbj. szerint járulékalapot képez az adóévben (ide nem értve a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vagy társas vállalkozó járulékalapját, valamint a kedvezményezett foglalkoztatott után érvényesíthető kedvezmény éves összegét). A tag esetében személyi jellegű kifizetésként (Tbj. szerint járulékalapot képező összes jövedelemként) a minimálbér 112,5%-át kell figyelembe venni, ha a tagra jutó személyi jellegű ráfordítás ennél alacsonyabb. E bekezdés alkalmazásában a) minimálbér a Tbj. 4. § s) pont 2. alpontja szerinti minimálbér, b) tag a Tbj. szerinti társas vállalkozó Köszönettel.

Osztalékelőleg kiva adóalanynál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy kiva adóalany év közben osztalékelőleget fizet ki tagjai részére, az növeli a kiva adóalapját? Vagy tekintettel arra, hogy ez csak pénzmozgás és nem jóváhagyott osztalék – ahogy a 2012. évi CXLVII. törvény 20. § (3) b. pont fogalmaz – így ekkor (a kifizetéskor) nem számít adóalap övelő tételnek? Ha az utóbbi az igaz, akkor majd következő évben, ha osztalékként jóváhagyják a tulajdonosok a beszámoló elfogadásakor, akkor kell megfizetni a teljes osztalék összege után a kivát? Azaz ekkor lesz adóalapnövelő tétel? Másik kérdésem, hogy ha egy cégnek van a kiva adóalanyiságot megelőző időszakból is felhalmozott nyeresége (eredménytartaléka) és osztalékot vesz ki, mitől függ, hogy a kisvállalati adóalanyiságot megelőző adóévek adózott eredménye és eredménytartaléka terhére vagy a kisvállalati adóalanyiság időszakában keletkezett eredménye terhére veszi-e ki az osztalékot? Ezt a cég dönti el? Vagy a megszerzett eredmény sorrendjét figyelembe véve, először a kiva adóalanyiságot megelőző időszakról származó eredménytartalékából kivettnek számít az osztalék? Majd ha az elfogyott, utána lehet kivenni a kiva adóalanyiság alatt megszerzett eredményt? Köszönöm válaszát!

Elhatárolt veszteség felhasználása kivaalanynál Cikk

2017-től megváltozott a kivaalapba nem személyi jellegű kifizetésként kimutatott összeg elszámolása, ami érintette az elhatárolt veszteség keletkezésére és felhasználására vonatkozó előírásokat is.

Adó és adóalap, ha kivás cég családtagnak vesz repülőjegyet Cikk

A kiva hatálya alá tartozó magyarországi leányvállalat ügyvezetője és családja (feleség és gyermekek) meghívást kapott az amerikai anyacég Atlantában tartandó rendezvényére. Az ügyvezető a repülőjegyeket a vállalkozás számlájáról fizette. A családtagok repülőjegyköltsége után milyen adófizetési kötelezettség keletkezik, illetve érinti-e ez a kivaalapot? Olvasói kérdésekre Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló válaszolt.

Kivás vállalkozás ügyvezető családtagjai részére nyújtott juttatás Kérdés

Egy kiva hatálya alá tartozó magyarországi leányvállalat ügyvezetője és családja (feleség és gyermekek) meghívást kapott az amerikai anyacég Atlantában tartandó rendezvényére. Az ügyvezető a repülőjegyeket a vállalkozás számlájáról fizette. Kérdésem, hogy a családtagok repülőjegyköltsége után milyen adófizetési kötelezettség keletkezik, illetve érinti-e ez a kivaalapot?

Kivás – 08-as bevallás Kérdés

Kiva hatálya alá tartozó társas vállalkozás a 1708-as havi bevallás 01-es lapján vallja be a béren kívüli juttatások után az 1,18-as adóalap után fizetendö 15 százalék szja-t és 22 százalék ehót?

Kiva Kérdés

Szeretném segítségét kérni: a befizetett kiva előlegeket, illetve az év végi tényleges kivát hogyan könyveljük, kontírozzuk?

Évközi áttérés kivára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nagyon szűkszavú a 1771-es útmutatója a kivára áttérés témájában, csak az IFRS-t választókra gondoltak. Évközi áttéréssel kapcsolatosan érdekel: 1. Az elmúlt évben kapott fejlesztési támogatást – mely PIE között szerepel – a kivára most áttérő vállalkozás. Az elszámolás folytatódhat a kiva tv. 28. § szerint (nem kötelező a megszűnés szabályait alkalmazni, ha az eredeti feltételek teljesülnek). Tehát logikusan A. változat: az értékcsökkenés számviteli elszámolásával párhuzamosan kell feloldani az elhatárolást most és a következő években is, a mérlegkészítéskor? Az értékcsökkenést úgysem vesszük figyelembe a Kiva megállapításakor. 2. A most benyújtandó 1771-es bevallás 01-02 lapján nincs PIE, ezért annak összege a kötelezettségben szerepeljen? B. változat lehetne, hogy most áttérés előtt a támogatott eszköz nettó értékét terv szerinti értékcsökkenésként elszámoljuk, elhatárolást megszüntetjük, s az eszköz a továbbiakban csak maradványértéken fog szerepelni a mérlegben. 3. Kivára áttéréskor kell-e évközi IPA-bevallást benyújtani? A választ előre is köszönöm.

Zárás kivára évközben történő átlépés miatt Kérdés

Egy kft. a társasági adó hatálya alól átlépett a kiva hatálya alá 2017. április 01-gyel. Azt olvastam, hogy olyan beszámolót kell készíteni, mintha megszűnne a kft. Első kérdésem a határidőkkel kapcsolatos. A NAV telefonos segítsége alapján a beszámolót még nem adtam be, mert azt mondták, hogy az általános szabályok szerint, 150 nap áll a rendelkezésemre. Én úgy gondoltam, hogy a záró adóbevallást is – értelemszerűen – ezzel a határidővel kell benyújtanom. Most viszont kaptam egy levelet, melyben azt írják, hogy 8 napon belül pótoljam. Egy megerősítést szeretnék kérni a helyes határidőkre vonatkozóan. A másik kérdésem: Mi a teendőnk azzal a Németországba kiszámlázott kintlévőséggel, melyet 2016-ban számláztunk ki, s a mai napig nem fizette ki arra történő hivatkozással, hogy felszámolásba ment át a cég. Sajnos, itt nem jelentettük be a „hitelezői igényünket”. Leírhatom, illetve a kivára való áttéréskor le kell írni veszteségként? Természetesen a társaságiadó-alapot megnövelve ezzel az összeggel. Egy román cég tartozik egy 2015. évi számlánk összegével, melynek behajtásával megbíztunk egy romániai ügyvédet. Az ügyvéd tájékoztatása szerint a cég a felszámolás alatt is dolgozik, bevételei vannak, a felszámoló egy bírósági eljárás keretében elismerte jogos követelésünket. Elvileg valamikor utalni fogja. Gondolom céltartalékot nem képezhetünk erre a tételre. Leírhatom-e/le kell-e írnom áttéréskor veszteségként, illetve hagyhatom-e nyitott követelésként? Köszönettel:Boskóné

Évközi belépés a KIVÁ-ba Kérdés

Tisztelt Adózóna! Társaságunk a kedvező gazdasági folyamatok eredményeképpen 2017. I. félévében nettó 280 millió Ft árbevételt ért el. Kérdésünk arra irányul, hogy egyéb feltételek megléte esetén beléphetünk-e a kivába? (éves árbevételünk előreláthatólag messze nem éri majd el az 500 M Ft-ot) Köszönjük válaszukat!

Kiva beszámoló előző időszaka Kérdés

Szeretném kérdezni: ha egy kft. áttért 2017. 04. 01-jével a kivára és beszámolóval a kiva előtti időszakot le kell zárni, a 1771-es bevalláshoz el kell készíteni (2017. 01. 01. - 03. 31-éig) a beszámolót. A beszámoló előző időszak oszlopában a 2016. év adatait kell szerepeltetnem? Vagy készítenem kell egy beszámolót a 2016. 01. 01 - 03. 31-éig terjedő időszakra és azt kell beírnom? A 2017. évi év végi kiva beszámolóban mi az előző év adata? A 2016. év végi beszámoló adata, vagy a 2017. 03. 31-ei beszámoló adata? A kft. egyszerűsített éves beszámolót készít, kiegészítő mellékletet csatolni nem kell. Akkor az összehasonhíthatóság hogyan érvényesül?

Kapcsolt vállalkozástól befogadott számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdés tisztázásában kérem a segítségét. Egy kft. a kiva adózási módot választotta. Vele kapcsolt vállalkozásban lévő kata adózású egyéni vállalkozótól fogad be számlát. A Kiva törvény előírja, hogy a szokásos piaci árat kell az elszámolásokban figyelembe venni, amennyiben a befogadott számla eltér a szokásos piaci ártól. Hogy kell eljárnia nyilvántartásai vezetésénél? A "22/2009. (X. 16.) PM rendelet a szokásos piaci ár meghatározásával összefüggő nyilvántartási kötelezettségről" alapján nincs nyilvántartási kötelezettsége, mivel mikrovállalkozásnak minősül, viszont a Kiva törvény alapján mégis kell valamihez viszonyítania a befogadott számlák értékét. Segítségét előre is köszönöm. Bné Piros

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink