132 találat a(z) kiválás cimkére

Kiválás – ingatlanvagyon illetéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az átalakulási vagyonmérleg-tervezetben az átalakuló cégnél a mérlegfőösszeg 765 millió forint, amiből az ingatlanok értéke 554 millió forint. A kiváló cég mérlegfőösszege 86 millió forint, amiből az ingatlanok értéke 83 millió. Az átalakulás kedvezményezett átalakulásnak minősül, mivel a tulajdonosok azonosak, azonos tulajdoni részesedéssel. Kérdésem, hogy a kiválással létrejövő cég ingatlanvagyona után kell illetéket fizetni? Tisztelettel: Krisztiánné

Kiválás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő kiválási eset könyvelésre vonatkozik: Adott egy cég (Cég0), melyből kiválással a jövőben két cég lesz (Cég1 és Cég2). A vagyonmérlegtervezet elkészült, a szétválási szerződés elkészült, maga a kiválás cégbíróságon bejegyzésre került, a kiválás után Cég1 és Cég2 vagyonmérlegének készítése folyamatban (a cégbírósági bejegyzéstől számított 90 napon belül vagyunk). Cég0 a kiváló Cég2-nek átad befektetett eszközt (75 egység), pénzeszközt (25 egység), jegyzett tőkét (50 egység), valamint kötelezettséget (hitelt 50 egység). Ennek könyvelését szeretném pontosítani Cég1 és Cég2 esetén. Cég1: T368 (technikai számla) K1 (befektetett eszközök) 75 egység T368 (technikai számla) K38 (pénzeszköz) 25 egység T44 (hitel) K368(technikai számla) 50 egység T411 (Jegyzett tőke) K368(technikai számla) 50 egység Cég2: T1 (befektetett eszközök) K368 (technikai számla) 75 egység T38 (pénzeszköz) K368 (technikai számla) 25 egység T368 (technikai számla) K411 (Jegyzett tőke) 50 egység T368 (technikai számla) T44 (hitel) 50 egység Mindezt a cégbírósági bejegyzés dátumával könyvelnénk. Kérem segítségüket, hogy a fent leírtak megfelelőek vagy hogyan kell ezt az esetet helyesen kezelni, valamint van-e egyéb körülmény amire figyelemmel kell lennünk? Válaszukat előre is köszönjük! Üdvözlettel, Szegvári Gábor

Kiváló társaságban eszköz bekerülési értéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget kérnék az alábbi ügyben. Egy ügyfél megvásárolt egy olyan gazdasági társaságot, amely kiválással jött létre. A volt könyvelője a tárgyi eszközöket úgy vette nyilvántartásba, ahogy a jogelődben volt (pl. bekerülési érték 800 ezer, eddig elszámolt értékcsökkenés 700 ezer), nem pedig a vagyonleltár szerinti értéken (ami a példa szerint 100 ezer). Mi a helyes eljárás, kiválás esetén a kiváló társaság eszközeinek bekerülési (bruttó) értéke a jogelőd társaság eszközeinek nettó értékével megegyezik, vagy úgy kerül a kiválással létrejövő cégbe, ahogy a jogelődben volt? Köszönöm.

Átalakulás, kiválás-beolvadás Kérdés

Egy tulajdonosnak két kft.-je van. A Kft.-ből bizonyos eszközöket kiválással át akar vinni B Kft.-be beolvadással. Forrásoldalon nem akar a jegyzett tőkéből "átadni", kizárólag eredménytartalékból oldaná meg az átalakulást. Kérdés, hogy ez a megoldás megfelel-e a Ptk. és a számviteli törvény előírásainak?

Kiválás családi kft.-ből Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tao-bevalláshoz kérem a segítségét. Szülők és három gyerekük tulajdonábanan volt egy kft., 58-39-1-1-1 százalék tulajdoni aránnyal. A szülők voltak a többségi tulajdonosk és mindketten ügyvezetők. A törzstőke 10 millió forint volt. A 39 százalékos tulajdonrészű szülő 2017-ben kivált a kft.-ből és új társaságot alapított. A többi tag maradt a továbbműködő kft.-ben, a gyerekek továbbra is 1-1-1 százalék tulajdonrésszel. A kiválás során a tag csak tárgyi eszközöket vitt ki a továbbműködő kft.-ből a tulajdoni arányának megfelelően. Átértékelés nem történt. Mindkét társaság a nála lévő tárgyieszközöknél folytatja az eddig megkezdett écs leírást mind számvitelben, mind taoban. A továbbműködő társaság az addigi összes tevékenyégét folytatja, tevékenység nem került át a kiváló kft.-be. A 2017. évi tao-bevallásban milyen adóalap-korrekciót kell beállítania a továbbműködő és a kiváló kft.-nek?

A kiválással történő szervezeti változás adózási kérdései – példák Cikk

Az átalakulással kapcsolatos adózási kérdések általában azonosak minden átalakulási formánál, csak nagyon kevés sajátos szabály kapcsolódik azon átalakulási formához, amikor a jogelőd nem szűnik meg. Ezért a cikk általában mutatja be az átalakulással kapcsolatos adózási előírásokat, kitérve a kiváláskor alkalmazandó sajátosságokra.

Szervezeti változás kiválással Cikk

A szervezeti változások (a továbbiakban: átalakulás) között sajátos helyet foglal el a kiválás. A cikk ennek folyamatát mutatja be, de az adózási kérdésekkel egy külön cikkben foglalkozunk.

Kiválás – beruházás átvitele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft., amely 1994-ben jött létre, 2017-ben napelem-beruházást valósított meg. A beruházás a jelenlegi társaság két tagja és kettő magánszemély tulajdonát képező területen valósult meg. 2018. évben kiválással szeretnék ezt a napelemparkot az új kft.-be átvinni. Ezzel kapcsolatban szeretném kérni a segítségüket, hogy ez a kiválás hogyan történhet meg, illetve van-e erre vonatkozóan kedvező szabályozás? Segítségüket köszönöm: Pné

Kiválás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunkból kiválna egy projektcég. A vezetés elképzelése szerint a kiváló társaság könyv szerinti és átértékelt vagyona is nulla, csak a tagok fizetnék be a jegyzett tőkét a projektcégben. Kérdésem, megoldható-e ez így? Köszönöm: Mikro

Tárgyieszköz-leírási kulcs átalakulás esetén Kérdés

Kiválás során a kivált társaság a jogelődtől tárgyi eszközöket vett át. Kérdésem, hogy ezen eszközöknél a kivált társaság alkalmazhatja-e az 1996. évi LXXXI. törvény (taotörvény) 1. számú mellékletének 9. pontját, ha igaz, hogy a jogelőd 2003-ban vagy azt követően szerezte be a tárgyi eszközöket úgy, hogy azok nem voltak korábban még használatba véve, és a 2. számú melléklet IV. fejezete szerint a 33 százalékos vagy a 14,5 százalékos kulcs alá tartozó eszközök?

ingatlanértékesítés áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gazdasági társaság átalakulással jött létre az új áfatörvény hatálya alatt. Az átalakulás során a kivált kft.-be került ingatlanok értéke 20.millió forint volt a végleges vagyonmérleg szerint. A kft. az ingatlanok értékesítésére vonatkozóan bejelentkezett az áfa hatálya alá, ami óta már eltelt kilenc év. 1. Kérdésem az, hogy ha év végén a lakóingatlannak minősülő ingatlan vonatkozásában a kft. megszüntetné az értékesítés adókötelessé tételét, és a következő évben az ingatlanok közül értékesítené bekerülési értéken 5 millió forint értékű lakóingatlannak minősülő ingatlanrész, úgy az értékesítéssel egyidejűleg keletkezik-e a kft.-nek áfafizetési kötelezettsége, és az milyen összegű lenne? A kiválás óta ekkor már 9 év eltelt. 2. Amennyiben 2018. év végén a kft. a lakó- és lakóingatlannak nem minősülő ingatlanokra vonatkozóan megszüntetné az értékesítés adókötelessé tételét, úgy keletkezne-e ezzel kapcsolatban áfafizetési kötelezettsége kizárólag azon ok miatt, hogy az ingatlanok kiválással egyidejűleg kerültek a kft. tulajdonába, és az átalakuláskor nem keletkezett áfafizetési kötelezettsége a kft.-nek, és az átalakulás óta még csak 9 év telt el? A kft.kizárólag áfás tevékenységet végez az átalakulás óta. Köszönöm válaszukat.

Átalakulás kiválással II. Kérdés

Kedves Pölöskei Pálné! Köszönöm válaszát. Még egy kérdésem lenne vagyis inkább pontosítás. Az átalakuló (jogelőd) cég esetén a vagyonmérleg-tervezetben meg kell bontani a kiváló (létrejövő) és változatlan formában tovább működő cégre az adatokat. Mivel be kell mutatni a kiválás utáni cég vagyonmérlegét is (átértékelés nélkül), hogyha ott maradna a negatív eredménytartalék, az megengedett vagy nem? Nem új cégként jön létre, csak tovább működik és jogutód. Bár ezzel a negatív eredménytartalékkal a saját tőkéje átmegy mínuszba.

Átalakulás kiválással Kérdés

Egy kft. rendelkezik KÁT engedéllyel, és kiválással projektcéget kíván létrehozni, melybe viszi az engedélyt is. A jogelőd cég sajáttőkeelemei között van negatív eredménytartalék. Kérdéseim: 1. A számviteli törvény megengedi átalakulás esetén a jogelőd cégnél a negatív eredménytartalékot (138. §.(6) bekezdés). Kiválás esetén a továbbműködő cégnek (kft.) lehet-e továbbra is negatív eredménytartaléka? 2. A létrejövő (kiváló cég) kft.-be bevihető-e a negatív eredménytartalék, és a KAT engedély átértékelésével – mivel sokkal többet ér, mint a régi könyv szerinti értéke – rendezhető-e a negatív tőkeelem?

Kedvezményezett átalakulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni. „A” Kft. tulajdonosai X (70%) és Y (20%) magánszemély és Z Kft. (10%). „A” vagyona 1000 egység. „A”-ból kiválik „B” Kft., melyben X és Y kíván tag lenni, Z Kft.-vel elszámolnak, kilép (az 1000 egység vagyonból a Z kap 100 egységet). A maradó 900 egységnyi vagyon megoszlása: „A” jogutód 400 egység, „B” kiváló 500 egység vagyon kap. „A”-ban kiválás után 100%-ban X a tulajdonos, „B”-ben 60%-ban X, 40%-ban pedig Y. A fenti konstrukció teljesíti a taotörvény 48. § 23/a kedvezményezett átalakulás b) pontjában meghatározott feltételt (a jogelődök arányos részesedést szereznek a jogutódokban)?

Átalakulási terv és üzletrész értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 6 millió forintos jegyzett tőkével rendelkezik, az apa 3 millió forint törzsbetéttel, a két gyerek pedig 2*1,5 millió=3 milliót forint törzsbetéttel . Az apa kiválással létrehoz egy kft.-t, amely vagyonmérleg-tervezet az alábbi paraméterekkel rendelkezik: - 1,5 millió forint törzsbetéttel válik ki (tehát 1,5 millió forint törzsbetét bent marad a változatlan formában tovább működő kft.-ben) és arányosan viszi az eszköz, az eredménytartalék (más saját tőkeelem nincs) és a kötelezettségeket, így az új kft. adatai a tervezett szerint: eszköz 20 millió forint, (ez egy ingatlant jelent, ami a kiválás célja is egyben, hogy ez kikerüljön egy új kft.-be) jegyzett tőke: 1,5 millió+1,5 millió =3,0 millió forint (eredménytartalék-átcsoportosítással) eredménytartalék: 17,5-1,500=16 millió forint kötelezettség: 1,0 millió forint Kérdésem a következő lenne: 1. A végleges vagyonmérleg megszerkesztése esetében, pontosan hogyan alakulnak a kiválás számadatai? Tehát, ha az átalakulási terv úgy szól, hogy viszi a negyedét (1500/6000) mindennek, és az ingatlan az összes eszköz 25 százalékánál kevesebb hányadot tesz ki, akkor még kell vinni, más eszközt is vagy kevesebb kötelezettséget vihet ki? Vagy pedig nevesítve van, hogy ezt az ingatlant viszi ki, és a kötelezettség és eredménytartalék összege változhat? Avagy ez mind a felek megállapodásán múlik? Tehát az átalakulási tervben ezt hogyan érdemes meghatározni? 2. Az apa, a jogutód új kft.-ben meglévő részesedés eladásakor hogyan adózik?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Társasági adó, nonprofit kft.

Pölöskei Pálné

adószakértő

Követelés engedményezése

Pölöskei Pálné

adószakértő

Személygépkocsi-behozatal

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink