64 találat a(z) keresőképtelenség cimkére

Felmondás átadása és keresőképtelenség kezdete azonos napon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónknak hétfőn megkíséreltük átadni a felmondást, amire közölte, hogy rosszul érzi magát és elhagyta a helyszínt. Felvettük a jegyzőkönyvet, amit hárman aláírtunk (a munkavállaló már nem volt ott). Délután felhívott minket, hogy az orvos keresőképtelennek nyilvánította hétfőtől. Bár időben hamarabb kíséreltük meg átadni a felmondást, mint ahogy elment orvoshoz, kérdésünk az, hogy elkezd-e telni a 30 nap, vagy ahhoz akár 1 napra is, de keresőképessé kell válnia? A táppénzes papíron a hétfői nap fog szerepelni, mely nap azonos lesz a felmondás és a jegyzőkönyv napjával. Érvelhetünk azzal, hogy a felmondás és a jegyzőkönyv hamarabb lett megírva, és előbbit pedig legalább pár órával előbb próbáltuk meg átadni, mint ahogy keresőképtelenné vált? Köszönöm.

Ekho-s jövedelemmel rendelkező munkavállaló keresőképtelensége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunkkal munkaviszonyban álló munkavállaló a minimálbér összegéig általános szabályok mellett fizet adót és járulékokat, a minimálbér feletti összegre – a dolgozó nyilatkozatának megfelelően – az Ekho törvény szerint adózik. Kérdés: a munkavállaló keresőképtelensége első 15 napjára betegszabadságra jogosult. A betegszabadság időszakára jutó távolléti díjat az ekho-s jövedelemből is meg kell-e állapítani? Ha igen, akkor jól gondolom, hogy a betegszabadságra jutó díjazásként a távolléti díj 70%-át írja elő a jogszabály, azonban az ekho-s jövedelem miatt továbbra sem lehet kevesebb, mint a minimálbér összege? A táppénz folyósítása mellett keresettel nem rendelkezhet és ha a minimálbérnek megfelelő összeg után nem fizet általános szabályok szerint járulékot, akkor ekho-s jövedelemmel sem rendelkezhet? A dolgozó alacsony összegű táppénzét a munkáltató semmilyen módon nem tudja kiegészíteni? Kérdés: másik munkavállaló az adóév első 8 hónapjára elmulasztott ekho-nyilatkozatot adni, így a teljes munkaszerződés szerinti bére az általános szabályok szerint adózott. Megteheti-e a munkáltató, hogy befogad egy szeptemberi keltű, de egész évre kiterjedő nyilatkozatot az ekho-ra vonatkozóan? Vagyis jogvesztő-e egy meg nem tett nyilatkozat, vagy a munkáltató megállapíthatja , kifizetheti és önellenőrizheti a különbözetet egy szeptemberi számfejtéssel?

Keresőképtelenség és visszakövetelt díj munkáltató által Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónknak felmondtunk. Kifizettük a 3 havi végkielégítést és a teljes munkabérét (munkaviszony végéig) a felmondási idő második felére felmentettük a munkavégzés alól. A felmentési időn (vagyis a felmondási idő második felén) belül kórházban töltött 2 hetet, táppénzt kapott, már jobban van. Azt szeretnénk megtudni, hogy az az összeg, amit erre a 2 hétre is megkapott bérként (és mint kiderült, táppénzt is ezen felül), vagy valamilyen különbözet megilleti a munkáltatót? Vagy az Mt. 70. §-a a visszakövetelést kizárja? Vagy a táppénzt, illetve a munkáltatóra eső részt lehet visszakövetelni? Nyilván csak azt követelnénk vissza, amire van alap. Sajnos kicsit belekavarodtunk. A másik kérdésünk, hogy ha már nem áll fenn a munkaviszony, fizetési felszólítással lehet élni, vagy csak fizetési meghagyással? Ő az elmondása alapján nem fogja visszafizetni. Segítségét köszönjük.

Munkaviszony-megszüntetés táppénz alatt? Cikk

Megszüntethető-e a munkaviszony a keresőképtelenség tartama alatt? A keresőképtelenség visszamenőleges igazolásával elodázható-e a munkaviszony megszüntetése? Mi történik, ha a munkaadó átadja a felmondást, a dolgozó pedig egy-két nappal korábbi dátummal igazolja keresőképtelenségét? Ekkor valóban csak a keresőképtelenséget követően kezdődik a felmondási idő? Írásunkból megtudhatja.

Így számolhatja ki táppénzét! Cikk

Az Adózóna kalkulátora a biztosítási jogviszonnyal rendelkező munkavállaló betegség miatti kereső képtelenségének idejére eső táppénz napi összegét számolja ki, beleértve a fekvőbeteg ellátás esetén érvényes napi táppénz összegét is.

Kilépés táppénzt követően Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk rendes felmondással kérte, hogy a munkaviszonyát szeptember 1. napjával szüntessük meg. A felmondás beadását követően beteg lett (jelenleg még táppénzen van). Kérdés: Mikor szüntethető meg a munkaviszonya? A keresőképesség első napján megszüntethető a munkaviszonya? Köszönettel: Égei Emese

Keresőképtelen munkavállaló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk több hónapig táppénzen volt 2016-ban. 2017-ben februárban keresőképes lett egy napra. Sajnos azon a napon ismét beteg lett és másnaptól már felvette az orvos betegállományba. Az első 15 napot betegszabadságként a munkáltató kifizeti, de táppénzre már nem lesz jogosult, mivel kimerítette. A betegsége igen súlyos, nem tudni, hogy mikor lesz újból munkaképes. Ebben az esetben mi a teendő? A munkaviszony hogy szűnik vagy szüntethető meg?

Így dolgozhat táppénz mellett, ha több állása van egyszerre Cikk

Gyakran felmerül a kérdés: lehetővé teszik-e a jogszabályok, hogy ha valaki több jogviszonnyal rendelkezik, megbetegszik, de betegsége miatt csak az egyikben nem tudja ellátni a feladatát, a másik fajta munka levégzésére viszont alkalmas, dolgozhat-e, miközben a másik jogviszonyában táppénzt kap? Cikkünkben összefoglaljuk, hogyan lehetséges ez.

Táppénzes dolgozó kirúgása: mit tehet a sejk, aki mit se sejt? Cikk

Mikor, hogyan köteles bejelenteni a munkavállaló a keresőképtelenségét, és milyen kötelezettségei vannak a munkáltatónak beteg dolgozójával kapcsolatban, s mit jelent az általános elvárhatóság követelménye?

9 ok, ami miatt nem tud dolgozni: ezt kell olyankor tennie Cikk

A keresőképtelenség kifejezés hallatán szinte automatikusan a táppénzre asszociálunk, holott a keresőképtelen állapot csak egyike a táppénz jogosultsági feltételeinek, és számtalan olyan helyzetet említhetnénk, amikor a keresőképtelen személy nem jogosult táppénzre.

Ezért nem szeretünk (nem merünk?) táppénzre menni Cikk

Anyagi okai vannak annak, hogy sem a munkaadók, sem a munkavállalók nem kedvelik a táppénzes napokat. Vannak azonban olyanok, akiknek éppen gazdasági szempontból érné meg betegség esetén a keresőképtelenség választása.

Katafizetési kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bt. beltagja kiegészítő tevékenységű kisadózó. A fizetési kötelezettsége 25 ezer forint/hó. Azt szeretném tudni, hogy keresőképtelensége esetén kell-e fizetnie az adót? A törvényben az áll, hogy nem kell megfizetni a kisadózó után az adót azon hónapokra vonatkozóan, amelyek egészében a kisadózó - táppénzben, baleseti táppénzben,... részesül, amennyiben annak ideje a 30 napot meghaladja (ez így nagyjából pontos). A kérdés azért merült fel, mert a nyugdíjas vállalkozó nem jogosult táppénzre (egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség esetében "ellátás nélküli keresőképtelenség" volt a megnevezés, és nem kellett fizetnie). Tehát a kérdés alapvetően az, hogy a "keresőképtelenség" és a "táppénz" fogalom esetünkben (kiegészítő tevékenységű kisadózó) "összemosható"-e? Meg kell-e fizetnie a 25 ezer ft azon időszakra amikor keresőképtelen, illetve milyen orvosi igazolás alapján mentesülhet a megfizetés alól?

Így változtak januártól a munkajogi szabályok Cikk

Január 1-jétől több ponton módosult a munka törvénykönyve. A módosítások kedvező változásokat hoztak a szabadságra, a részmunkaidőre vonatkozó szabályokban, ellenben a munkavállalók alárendelt pozíciója nem változott.

Betegszabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállalót december 9-én megműtötték. A 2014. évi betegszabadsága éppen december 31-én jár le, azaz igénybe vette a 15 munkanap betegszabadságot. Mivel továbbra is keresőképtelen, 2015. január 1-jével ez egy folyamatos keresőképtelenségnek számít, vagy újraszámolható a 2015. évre járó betegszabadság? Köszönettel: Margit

Betegszabadság évváltás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkaviszonyban álló munkavállaló megbetegedett 2014. 12. 15-én, és az orvosok szerint hosszú ideig folyamatosan keresőképtelen lesz. 2015. évben, azaz 2015. 01. 01-én újra indul a 15 munkanap betegszabadsága, függetlenül attól, hogy 2014-évben kezdődött a betegsége? Köszönettel Hoffmann Helga

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készlet áfája áfakörből való kilépés esetén

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Raktársátor bérbeadása

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szja-fizetési kötlezettség földterület

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink