63 találat a(z) keresőképtelenség cimkére
Ekho-s jövedelemmel rendelkező munkavállaló keresőképtelensége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunkkal munkaviszonyban álló munkavállaló a minimálbér összegéig általános szabályok mellett fizet adót és járulékokat, a minimálbér feletti összegre – a dolgozó nyilatkozatának megfelelően – az Ekho törvény szerint adózik. Kérdés: a munkavállaló keresőképtelensége első 15 napjára betegszabadságra jogosult. A betegszabadság időszakára jutó távolléti díjat az ekho-s jövedelemből is meg kell-e állapítani? Ha igen, akkor jól gondolom, hogy a betegszabadságra jutó díjazásként a távolléti díj 70%-át írja elő a jogszabály, azonban az ekho-s jövedelem miatt továbbra sem lehet kevesebb, mint a minimálbér összege? A táppénz folyósítása mellett keresettel nem rendelkezhet és ha a minimálbérnek megfelelő összeg után nem fizet általános szabályok szerint járulékot, akkor ekho-s jövedelemmel sem rendelkezhet? A dolgozó alacsony összegű táppénzét a munkáltató semmilyen módon nem tudja kiegészíteni? Kérdés: másik munkavállaló az adóév első 8 hónapjára elmulasztott ekho-nyilatkozatot adni, így a teljes munkaszerződés szerinti bére az általános szabályok szerint adózott. Megteheti-e a munkáltató, hogy befogad egy szeptemberi keltű, de egész évre kiterjedő nyilatkozatot az ekho-ra vonatkozóan? Vagyis jogvesztő-e egy meg nem tett nyilatkozat, vagy a munkáltató megállapíthatja , kifizetheti és önellenőrizheti a különbözetet egy szeptemberi számfejtéssel?
Keresőképtelenség és visszakövetelt díj munkáltató által
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónknak felmondtunk. Kifizettük a 3 havi végkielégítést és a teljes munkabérét (munkaviszony végéig) a felmondási idő második felére felmentettük a munkavégzés alól. A felmentési időn (vagyis a felmondási idő második felén) belül kórházban töltött 2 hetet, táppénzt kapott, már jobban van. Azt szeretnénk megtudni, hogy az az összeg, amit erre a 2 hétre is megkapott bérként (és mint kiderült, táppénzt is ezen felül), vagy valamilyen különbözet megilleti a munkáltatót? Vagy az Mt. 70. §-a a visszakövetelést kizárja? Vagy a táppénzt, illetve a munkáltatóra eső részt lehet visszakövetelni? Nyilván csak azt követelnénk vissza, amire van alap. Sajnos kicsit belekavarodtunk. A másik kérdésünk, hogy ha már nem áll fenn a munkaviszony, fizetési felszólítással lehet élni, vagy csak fizetési meghagyással? Ő az elmondása alapján nem fogja visszafizetni. Segítségét köszönjük.
Munkaviszony-megszüntetés táppénz alatt?
Cikk
Megszüntethető-e a munkaviszony a keresőképtelenség tartama alatt? A keresőképtelenség visszamenőleges igazolásával elodázható-e a munkaviszony megszüntetése? Mi történik, ha a munkaadó átadja a felmondást, a dolgozó pedig egy-két nappal korábbi dátummal igazolja keresőképtelenségét? Ekkor valóban csak a keresőképtelenséget követően kezdődik a felmondási idő? Írásunkból megtudhatja.
Így számolhatja ki táppénzét!
Cikk
Az Adózóna kalkulátora a biztosítási jogviszonnyal rendelkező munkavállaló betegség miatti kereső képtelenségének idejére eső táppénz napi összegét számolja ki, beleértve a fekvőbeteg ellátás esetén érvényes napi táppénz összegét is.
Kilépés táppénzt követően
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk rendes felmondással kérte, hogy a munkaviszonyát szeptember 1. napjával szüntessük meg. A felmondás beadását követően beteg lett (jelenleg még táppénzen van). Kérdés: Mikor szüntethető meg a munkaviszonya? A keresőképesség első napján megszüntethető a munkaviszonya? Köszönettel: Égei Emese
Keresőképtelen munkavállaló
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk több hónapig táppénzen volt 2016-ban. 2017-ben februárban keresőképes lett egy napra. Sajnos azon a napon ismét beteg lett és másnaptól már felvette az orvos betegállományba. Az első 15 napot betegszabadságként a munkáltató kifizeti, de táppénzre már nem lesz jogosult, mivel kimerítette. A betegsége igen súlyos, nem tudni, hogy mikor lesz újból munkaképes. Ebben az esetben mi a teendő? A munkaviszony hogy szűnik vagy szüntethető meg?
Így dolgozhat táppénz mellett, ha több állása van egyszerre
Cikk
Gyakran felmerül a kérdés: lehetővé teszik-e a jogszabályok, hogy ha valaki több jogviszonnyal rendelkezik, megbetegszik, de betegsége miatt csak az egyikben nem tudja ellátni a feladatát, a másik fajta munka levégzésére viszont alkalmas, dolgozhat-e, miközben a másik jogviszonyában táppénzt kap? Cikkünkben összefoglaljuk, hogyan lehetséges ez.
Táppénzes dolgozó kirúgása: mit tehet a sejk, aki mit se sejt?
Cikk
Mikor, hogyan köteles bejelenteni a munkavállaló a keresőképtelenségét, és milyen kötelezettségei vannak a munkáltatónak beteg dolgozójával kapcsolatban, s mit jelent az általános elvárhatóság követelménye?
9 ok, ami miatt nem tud dolgozni: ezt kell olyankor tennie
Cikk
A keresőképtelenség kifejezés hallatán szinte automatikusan a táppénzre asszociálunk, holott a keresőképtelen állapot csak egyike a táppénz jogosultsági feltételeinek, és számtalan olyan helyzetet említhetnénk, amikor a keresőképtelen személy nem jogosult táppénzre.
Ezért nem szeretünk (nem merünk?) táppénzre menni
Cikk
Anyagi okai vannak annak, hogy sem a munkaadók, sem a munkavállalók nem kedvelik a táppénzes napokat. Vannak azonban olyanok, akiknek éppen gazdasági szempontból érné meg betegség esetén a keresőképtelenség választása.
Katafizetési kötelezettség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bt. beltagja kiegészítő tevékenységű kisadózó. A fizetési kötelezettsége 25 ezer forint/hó. Azt szeretném tudni, hogy keresőképtelensége esetén kell-e fizetnie az adót? A törvényben az áll, hogy nem kell megfizetni a kisadózó után az adót azon hónapokra vonatkozóan, amelyek egészében a kisadózó - táppénzben, baleseti táppénzben,... részesül, amennyiben annak ideje a 30 napot meghaladja (ez így nagyjából pontos). A kérdés azért merült fel, mert a nyugdíjas vállalkozó nem jogosult táppénzre (egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség esetében "ellátás nélküli keresőképtelenség" volt a megnevezés, és nem kellett fizetnie). Tehát a kérdés alapvetően az, hogy a "keresőképtelenség" és a "táppénz" fogalom esetünkben (kiegészítő tevékenységű kisadózó) "összemosható"-e? Meg kell-e fizetnie a 25 ezer ft azon időszakra amikor keresőképtelen, illetve milyen orvosi igazolás alapján mentesülhet a megfizetés alól?
Így változtak januártól a munkajogi szabályok
Cikk
Január 1-jétől több ponton módosult a munka törvénykönyve. A módosítások kedvező változásokat hoztak a szabadságra, a részmunkaidőre vonatkozó szabályokban, ellenben a munkavállalók alárendelt pozíciója nem változott.
Betegszabadság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállalót december 9-én megműtötték. A 2014. évi betegszabadsága éppen december 31-én jár le, azaz igénybe vette a 15 munkanap betegszabadságot. Mivel továbbra is keresőképtelen, 2015. január 1-jével ez egy folyamatos keresőképtelenségnek számít, vagy újraszámolható a 2015. évre járó betegszabadság? Köszönettel: Margit
Betegszabadság évváltás esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaviszonyban álló munkavállaló megbetegedett 2014. 12. 15-én, és az orvosok szerint hosszú ideig folyamatosan keresőképtelen lesz. 2015. évben, azaz 2015. 01. 01-én újra indul a 15 munkanap betegszabadsága, függetlenül attól, hogy 2014-évben kezdődött a betegsége? Köszönettel Hoffmann Helga
3-as keresőképtelenség kód
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk egyik alkalmazottja motorbalesetet szenvedett munkából hazamenet. A baleset szerencsére nem volt súlyos. A táppénzpapírra az orvos 3-as keresőképtelenség kódot írt. Kérdésem az lenne, hogy milyen összegű táppénz illeti meg, illetve kit terhel ez az összeg? Válaszát előre is köszönöm, Szabóné Sós Ildikó