1794 találat a(z) katás cimkére

Katás vállalkozók áfakörbe belépése Kérdés

Katás egyéni vállalkozó vagyok. 2017-ben a várható bevételem meghaladja a 10 millió forintot. Én 2017.01.01-től szeretnék az áfakörbe belépni. Néztem a 16T101E nyomtatványon, nem egyértelmű, hogy ezt megtehetem. Nem várnám meg, amíg átlépem az értékhatárt. Mi a teenedő? Tisztelettel.

Katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egészségügyi szolgáltatást nyújtó bt.-beltag személyesen közreműködik a vállalkozásban, a kültag nem vesz részt a vállalkozás tevékenységében. A bt. beltagja katás egyéni vállalkozóként is végezne tevékenységet január 1-jétől. Tudomásom szerint a bt.-beltag nem lehet egyéni vállalkozó is egyben. Ha a bt. beltagja lenne a kültag, a kültag pedig a beltag, akkor járható út lenne az egyéni vállalkozás is? A kültag (jelenlegi beltag) ezentúl is személyesen közreműködne a bt. tevékenységében munkaviszony keretében. A bt. beltagja (jelenlegi kültag, van 36 órát meghaladó munkaviszonya) továbbra sem venne részt a tevékenységben. Hogyan alakulna ebben az esetben az adó- és járulékfizetés a bt.-ben, illetve katás egyéni vállalkozóként? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Kata – Bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély 682001 Lakásbérbeadás, albérlet tevékenységre adókötelessé tételt választott. Kérdésem az lenne, hogy jogszabály a katával összefüggésben csak a vállalkozási tevékenységben tiltja a bérbeadást? Lehet-e magánszemélyként bérbeadó valaki, egyéni vállalkozóként pedig vállalkozási tevékenységet végző katásként?

Csed számítási alapja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély várhatóan 2017. június 15-én fog szülni. 2015 szeptemberéig gyesen volt, majd azóta különböző munkahelyeken, de megszakítás nélkül volt munkaviszonya 2016. augusztus 31-éig, minimálbér körüli fizetésért. Ezt követően egy nap megszakítással, szeptember 2-ától munkanélküli segélyen van december 2-áig. A terhesség alatt tervezi egyéni vállalkozás nyitását, azonban nem tudom, mit tanácsoljak neki, hogyan célszerű a járulékokat megfizetnie. A katás vállalkozást kizártuk, mert abban az esetben elég alacsony az egészségbiztosítási járulékok alapja. A kérdéseim a következők lennének: 1. Mikor érdemes kiváltani a vállalkozói engedélyt, hogy egy megfizetett magasabb járulékalap számottevően befolyásolja a csed és a gyed összegét? Az előző terhességénél veszélyeztetett óvolt, várhatóan az utolsó két hónapban táppénzen lesz majd. Ha jól gondolom, ez nem befolyásolja a csed és a gyed számítását. 2. A munkanélküli segély beleszámít-e a csed számítási alapjába? Ha megnyitja az egyéni vállalkozást rögtön a munkanélküli segély folyósítását követően, akkor az folyamatos biztosítási jogviszonynak számít? 3. Az egyéni vállalkozó a minimálbér 150 százaléka után fizeti az egészségbiztosítási járulékokat. A csed, gyed számításánál ez a 150 százalékos összeg lesz figyelembe véve alapként, igaz? Remélem, megadtam az összes szükséges információt a válaszhoz. Szakértő segítségét előre is köszönöm!

Kataalany és ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (nem főállású katás) foglalkozásegészségügyi szolgáltatást végez. Egyszemélyes kft. tagja is, aki háziorvosi tevékenységet végez. A kft.-ben van a főállása. Mellette mint magánszemély bérbe adja a kft.-nek az orvosi rendelőt, amely a tulajdonában lévő ingatlanban van. Az áfa értékhatárba összevonandó-e az egyéni vállalkozás és a bérbeadás, tekintettel, hogy a foglalkozásegészségügyi szolgáltatás tárgyi adómentes szolgáltatás? Köszönöm válaszát!

Gyes mellett katás vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 14 hónapos gyermekemmel gyesen vagyok. Szülést megelőzően Ausztriában voltam/vagyok biztosítva. Decembertől szeretnék katás egyéni vállalkozó lenni. Jövő év február 16-án meg fog szűnni az osztrák jogviszonyom a korábbi munkáltatómnál. Kérdésem, hogy főállásúnak vagy másodállásúnak minősülök-e a kata keretében decembertől február 16-áig, majd február 17-étől ez változik-e? Előre is köszönöm válaszukat.

Katás jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérem megerősítését.. Egy katás bt. főállású kisadózója (aki a társaság beltagja) egy másik katás bt.-ben mint kültag, ha személyesen munkát végez, csak munkaviszonyban láthatja el a feladatokat? Illetve ebben a bt.-ben ha a beltag saját jogú öregségi nyugdíjas, akkor nem főállású katásnak minősül, tehát havi 25 ezer forintot kell fizetnie? Illetve még egy kérdésem lenne, a 2017-es évre vonatkozóan. Ha a katás cég eléri a 8 millió forintot, tehát áfássá válik, akkor a következő évben már automatikusan áfás vagy újból alanyi mentes? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel Szűcsné Urbán Ágnes

Katás vállalkozó tételes adója Kérdés

Egy főállású katás egyéni vállalkozó keresőképtelen lett, 2015.06.10-én. Ettől a naptól kezdve táppénzben részesül, egy év leteltével is még mindig táppénzes állományban volt, de pénzbeli ellátást nem kapott, de az orvosi keresőképtelenségéről az igazolásai megvannak 2016.06.30-éig. De közben elindították a rokkantsági ellátás iránti kérelmet, ahhoz viszont a „ eresőképes tevékenységet nem lehet fenntartani” így az egyéni vállalkozás 2016.06.21-ével szüneteltetve lett. 2016.06. hónapban egész hónapban keresőképtelen, a háziorvosi, kórházi igazolások is megvannak 2016.06.01-2016.06.30-éig. 2016.06.21-étől viszont megállapították a rokkantsági ellátást a vállalkozó részére, de ettől a dátumtól szünetel is a vállalkozás. A kérdés kell-e 2016.06. hóra a kisadózók tételes adóját megfizetni, mivel így egy napot se volt keresőképes?

Kata harmadik országbeli partner számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közösségen kívül (harmadik országban) gazdasági tevékenységet végző vállalkozás számára kata (másodállású) egyéni vállalkozó "Weblap tervezése (webdizájn)" szolgáltatást (ÖVTJ kód: 620103) nyújt. 620103 Weblap tervezése (webdizájn): – a weblap megalkotásához és kivitelezéséhez szükséges struktú́ra- és tartalomtervezés és/vagy programírás – a weboldal látványtervének, grafikájának tervezése, készítése – a weblap szerkesztés (a kész tartalmak elhelyezése a weblapon) – a weblaptervezés üzemeltetés nélkül A munka végzése az egyéni vállalkozó telephelyén és eszközein történik, nem más eszközein, önálló munkavégzésről van szó. Az elvégzett munkáról havonta a katás vállalkozó számlát állít ki a harmadik országbeli partnere számára. Kérdésem a következő: Hogy kell kiállítani a számlát? A katás vállalkozás alanyi mentes 6 M Ft-ig. Ebben az esetben is áfa nélkül állítja ki a számlát? Kell valamilyen áfa utalás a számlára? Rá kell írni a számlára, hogy kisadózó vállalkozás magyarul és angolul is? Áfa bevallást kell készíteni? Ha igen ezeket a tételeket az áfa bevallás mely sorain kell szerepeltetni? Mi történik akkor, ha ezt a szolgáltatást közösségen belüli adóalany részére nyújtja, szintén áfa, számla és áfabevallás szempontjából? A törvényeknek megfelelően, helyesen kívánunk eljárni. Mivel bizonytalanok vagyunk, szeretnénk kérdéseinkre egyértelmű választ kapni. Válaszát előre is köszönöm: Turner Tiborné

Katás egyéni vállalkozó tárgyi adómentes tevékenysége Kérdés

Áfás katás kiegészítő tevékenységűn nyugdíjas végez tárgyi adómentes tevékenységet /OKJ -s/ oktatást. Kérdésem, hogy ez a bevétele beleszámit-e a 6 millió forintos bevételébe? Az áfabevallásban szerepel a 08-as sorban. Válaszát köszönöm.

Ezek megőrültek? Nem. Akik több tb-ellátást kaphatnak több járulékért Cikk

A kötelező társadalombiztosítási rendszer mindössze három személyi kör – nevezetesen a mezőgazdasági őstermelő, az evás egyéni vállalkozó, illetve a főállású kisadózó – számára nyújt lehetőséget arra, hogy önkéntes döntés alapján a jogszabályban meghatározottnál magasabb összegű járulékalap után, vagy magasabb összegben fizessen járulékot.

Nem katás tag osztaléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015.01.01-től a nem katás tagnak osztalékból származó jövedelme keletkezik. Ezzel kapcsolatban kérdezem: – 2014. évben keletkezett nyereségre már vonatkoztatható ez a szabály, – a nyereség megállapításánál a bevétel csökkenthető-e a számlával igazolt költségekkel – függetlenül attól, hogy csak bevételi nyilvántartást vezetünk –, vagy a nyereség = a bevétellel, – társasági szerződés lehetőséget ad arra, hogy egyhangú határozat alapján a nyereség felosztása ne a vagyoni betét arányában történjen. Ez elegendő, vagy szükséges a társasági szerződés módosítása, hogy az arányoktól eltérjünk, – korábban a keletkezett nyereség egyéb jövedelemnek minősült. Mi van akkor, ha ezt még nem rendeztük a nem katás tagokkal. Van erre vonatkozóan határidő? ( Az osztalék felvételére tudom, hogy nincs.) Köszönettel Kovács Dezsőné

Így adózik a katás vállalkozó, aki ingatlan-bérbeadó magánszemély is Cikk

Ingatlan-bérbeadással foglalkozó adószámos magánszemély katás egyéni vállalkozást is indítana, amelyhez támogatást kap. Katás bevétel lesz-e a támogatás, s beleszámít-e az alanyi adómentesség határértékébe az ingatlan-bérbeadásból magánszemélyként kapott bevétel? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás, adószakértő válaszolt.

Többes jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy katás egyéni vállalkozó, aki 75 ezer forintot fizet havonta, tehát 130 ezer forintnak felel meg a bruttó bére. Alapított egy kft.-t, és az a kérdés merült fel, hogy ebben az esetben a kft.-ben kell-e járulékot fizetni? Ha igen, akkor az egyéni vállalkozás átminősíthető-e mellékállásúnak? Köszönettel: Nemes Katalin

Katás osztalékalap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszát az alábbi kérdésre. Katás betéti társaság beltagja kisadózóként be van jelentve (25 ezer forinttal), a kültag nincs bejelentve mert nem működik közre a bt. tevékenységében. Tulajdoni arányok 50-50 %. Az elért katás bevétel 5 millió forint. Hogyan kell kiszámítani az szja-törvény 66. § af) pontja szerinti kisadózó tagként be nem jelentett tag részére a bt. NYERESÉGÉBŐL (?) való részesedésként kifizetett összeget? Az 5 milliós bevételből költségként levonom a havi 25 ezer forintot? Mennyit vonok le mint ehhez kapcsolódó, a bejelentett katás tag részére kifizetett tagi jövedelem összege jogcímen költségként? Rendben van, hogy a költségszámlákat gyűjtöm, de ezen felül mondhatom-e azt, hogy mondjuk a bejelentett katás tag havi tagi jövedelme 500 ezer forint? Ezt az 500 ezer forintot veheti fel a bejelentett tag 25 ezer forinttal, és akkor nem maradna felosztható NYERESÉG. Várom válaszukat, tisztelettel: Merckléné Pósa Judit

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

25 év alatti átalányadózó

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingóság bérbeadása kifizetőnek

Lepsényi Mária

adószakértő

Téves közösségi adószám megadása

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink