1800 találat a(z) katás cimkére
Csed és gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017. januárban várom a kisbabámat (január 10. volt szülés várható időpontja, még nem született meg, de pár napon belül igen). Tavaly májusban és júniusban katás egyéni vállalkozó voltam, 75 ezer forintos katával. Július 1-jétől alkalmazotti státuszban voltam bruttó 230 ezer forintos fizetéssel december 1-jéig. Onnantól veszélyeztetett terhesként táppénzen, majd a hónap közepétől cseden vagyok. Kérdéseim: – Mennyi csedet és gyedet fogok kapni? – Milyen bruttó bejelentett fizetés, és mennyi időn keresztül kellett volna, hogy a maximális gyedet kapjam? – Utólag ezt lehet-e még kipótolni, és ha igen, hogyan? Köszönöm a válaszát!
Nyugdíjas katás jövedelemkorlátja Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1.) 40 éves jogviszonyára tekintettel nyugdíjba vonult nő, katás egyéni vállalkozónak van-e valamilyen, a keresetére vonatkozó korlátozása a kata hatálya alatti egyéni vállalkozásában? A havi 25 ezer forintos kataösszeget megfizeti. 2. Az öregségi nyugdíj eléréséig milyen szabályokat kell figyelembe venni, ha katás egyéni vállalkozása mellett munkaviszonyban is dolgozik? 3.) A 25 ezer forintos kataösszeg mellett kell-e fizetnie egészségügyi szolgáltatási járulékot, ha az egyéni vállalkozás mellett nincs más jogviszonya, illetve ha társas vállalkozóként van máshol jogviszonya? Köszönöm a segítségét.
Egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Betéti társaság beltagja kisadózó lesz. A tag öregségi nyugdíjas. Kérdésem az, hogy a kisadó megfizetésével mentesül-e a bt. az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetése alól, vagy továbbra is kötelezett rá?
Főállású kisadózó biztosított társas vállalkozó? Kérdés
Tisztelt Dr. Radics Zsuzsanna! Idén január elején több hasonló kérdést is kapott kiadózó vállalkozó egyidejűleg fennálló több vállalkozói jogviszonyának járulékkötelezettsége témában. http://adozona.hu/kerdesek/2017_1_5_Tobbes_jogviszony_fni http://adozona.hu/kerdesek/2017_1_6_Katas_ev__tarsas_vallalkozo_yds http://adozona.hu/kerdesek/2017_1_6_KATAs_egyeni_vallalkozo_es_ugyvez_csf A kérdés feltevői, és jómagam is arról szeretnénk bizonyosságot nyerni, hogy megúszható-e 50 ezer forinttal a járuékkötelezettség főállású katásként, ha mellette kft.-ben is társas vállalkozó valaki. 2016-ban a főállású kisadózás nem mentesítette másik vállalkozásban a társas vállalkozót a minimumjárulék-fizetési kötelezettségek alól. 2017.01.01-től azzal, hogy a Tbj. 5. §-ában a főállású kisadózó biztosítottnak minősül, alkalmazhatók-e a 31. § (5)–(6) bekezdései? Azaz a biztosított főállású (bt.-beltag) kisadózó "társas vállalkozóként biztosítottnak" minősül-e?
Katás egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tagja (egyedüli tag) kiváltja az egyéni vállalkozást és katát választ. Mint egyéni vállalkozó jogszerűen beszámlázhat-e a saját kft.-jébe, ha – nem végez tevékenységet a kft.-ben, az ügyvezető a férje, – az egyéni vállalkozó az ügyvezető a kft.-ben? Köszönettel: Izsó Krisztina
Nem katás bevétel a kapott támogatás, na, de mi számít annak? Cikk
Rövid tájékoztatót tett közzé honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a kisadózó vállalkozás bevételére és a bevétel megszerzésének időpontjára vonatkozó rendelkezések változásairól.
Egyéni vállalkozóból egyéni cég: így lehet katás és alanyi adómentes? Cikk
Áfás egyéni vállalkozó átalakul egyéni céggé. Lehet-e az egyéni cég alanyi mentes és katás? Esetleg az átalakuláskor év közben is ki lehet lépni az áfakörből? Milyen lépései vannak az átalakulásnak? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás, adószakértő válaszolt.
Tagság társaságban egyéni vállalkozóként Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem katás egyéni vállalkozó. A közelmúltban 10 százalékos tulajdont vásárolt egy kft.-ben. Ennek a kft.-nek alvállalkozóként mint katás egyéni vállalkozó tervez munkát végezni, és számlázni, előre láthatólag 2-5 millió forint értékben évente. A hatályos jogszabályok szerint működhet-e ez így? Másrészt várhatóan az egyéni vállalkozói teljes bevételének a 90-100 százalékát fogja kitenni a kft.-ből származó árbevétel. Mivel 1 millió forintnál nagyobb lesz az egy ügyféltől (a kft.) származó bevétele, ezért fel fog merülni a bújtatott foglalkoztatás gyanúja. Ezt jól gondolom? Ha igen, megoldást jelent-e a helyzetre, ha nem egyéni vállalkozóként, hanem bt.-ként végzi ugyanezt? Válaszát előre is köszönöm!
Biztosítási ügynök kata alanya lehet-e? Kérdés
Biztosítási ügynök kata adózási formát választana. A katatörvény 14. § (3) bekezdésében előírt feltétel olyan formában teljesül, hogy a kisadózó az eszközöket, valamint a helyiséget is ugyanazon személytől bérli, akinek számláz. Ennek alapján lehet-e kata alanya?
Katás egyéni vállalkozó plusz társas vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó ügyfelünk 51% tulajdonrészt vásárolt egy kft.-ben, amelyben a társasági szerződés szerint megbízási szerződéssel az ügyvezetői feladatokat is ellátja. A tulajdonszerzés napjától társas vállalkozónak minősül, és így mellékállású katás vállalkozó lesz, vagy marad főállású katás, és csak a megbízási díj – ami jelenleg 0 forint – után fizeti a társaság a járulékait?
Egyéni vállalkozó katára való áttérése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2015. 09. 30-ig volt katás. 2015.10.01-től értékhatár túllépése miatt ki kellett lépnie a katából a gyes miatt. 2016-ban nem lépte túl az alanyi mentesség értékhatárát. Kérdésem választhatja-e a kata szerinti adózást 2017. február 1-jétől. Köszönettel: Liker Judit Könyvelde Bt.
Katás egyéni vállalkozó és ügyvezető biztosítása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Adott egy egyéni vállalkozó, aki egyben egy kft. résztulajdonosa és egyik ügyvezetője, továbbá részt vesz a társaság termelő tevékenységében is. A vállalkozó 2017.01.01-től kisadózást választott. Ezzel egyidejűleg a kft.-ben a főállású társas vállalkozói jogállását 2017.01.01-től munkaviszonyra változtatta (ügyvezetőként, de a munkaköri leírásában a kft.-ben végezhető munkatevékenységek is szerepelnek), ahol a heti munkaideje 10 óra. Ez a munkaidő elegendő a kft.-ben végzett valamennyi tevékenységének lefedésére. Mivel ez nem éri el a heti 36 órát, ezért kisadózóként „főállásúnak” jelentette be magát. Kérdésem, hogy helyesen járt-e el a 2017. évi bejelentésekkel, mert olvastam olyan véleményt is, hogy ha a társas vállalkozásban ügyvezetői feladatot ellátó tulajdonosnak nincs sehol „főállásnak” minősülő jogviszonya, akkor ügyvezetőként a társas vállalkozásban főállású társas vállalkozónak fogják minősíteni. (A katatörvény alapján a főállású kisadózói státusz nem minősül az egyéb jogviszonyok elbírálása tekintetében főállásnak). Azonban a Tbj. rendelkezései szerint csak az az ügyvezető lesz e tevékenységéből fakadóan társas vállalkozó, aki azt nem munkaviszony keretében – és e tekintetben nincs óraszámmegkötés – látja el. Tehát elegendő-e a részmunkaidős ügyvezetői munkaviszony megléte ahhoz, hogy a társas vállalkozókénti biztosítási jogviszonyt kizárja, ezáltal lehetővé téve a főállású kisadózói státuszt? Válaszát előre is köszönöm! Hatlaczki László
Vállalkozás szolgálati járandóság mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Honvédségi járadékosként szeretnék vállalkozásba kezdeni. A szabályok szerint, amennyiben a jövedelmem eléri a minimálbér 18-szorosát, úgy abban az évben vissza kell mondanom a járadékomat. A vállalkozás adózási formájával kapcsolatban kérdezném, hogy van-e olyan jövedelemhatár, ami alatt nem éri meg a katát választani? (Amennyiben jól értelmeztem a cikkeket, úgy egyéb adózásnál a minimálbér utáni járadékokat mindenképpen meg kell fizetnem. Ez pedig magasabb mint a KATA 50 ezer forintja.) Következő kérdésem arra vonatkozna, hogy katásként, mi számít jövedelemnek? Kell-e figyelnem a minimálbér 18-szorosát? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Sári József
Katás egyéni vállalkozó, egyszemélyes kft. Kérdés
Tisztelt Adózóna! Eddig katás egyéni vállalkozó voltam, alanyi adómentes. Mellette őstermelő. A két esetben különböző tevékenységi kört végeztem, mert ugyebár így szabályos. Most egy egyszemélyes kft. tulajdonosává és ügyvezetőjévé váltam. A kft. főtevékenysége és egyéb tevékenységei már megegyezhetnek az egyéni, illetve az őstermelős vállalkozásokkal, vagy ebben az esetben sem lehet azonosság? Kérem az ide vonatkozó jogszabályt is legyen kedves megadni. Köszönöm!
Szolgáltatás igénybevétele kapcsolt katás vállalkozástól Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes kft.-ben a tagok 50-50 százalékos részesedéssel rendelkeznek. Kft. kötne szerződést egy katás vállalkozóval, aki a kft. egyik tagjának a közeli hozzátartozója. A szerződés tárgya tanácsadás lenne. Be kell-e jelenteni a kapcsolt vállalkozást a szerződés létrejöttekor? Milyen kockázattal járhat ez a bevétel a katásnak, illetve a tanácsadás költségként elszámolása a kft.-nek? Van-e más kockázat azon felül, hogy a NAV vizsgálni fogja, hogy nem állt-e fenn a munkaviszony? Sokat segítene törvényi hivatkozás is. Köszönjük szépen a segítséget!