1794 találat a(z) katás cimkére

Egyéni vállalkozóból egyéni cég: így lehet katás és alanyi adómentes? Cikk

Áfás egyéni vállalkozó átalakul egyéni céggé. Lehet-e az egyéni cég alanyi mentes és katás? Esetleg az átalakuláskor év közben is ki lehet lépni az áfakörből? Milyen lépései vannak az átalakulásnak? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás, adószakértő válaszolt.

Tagság társaságban egyéni vállalkozóként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem katás egyéni vállalkozó. A közelmúltban 10 százalékos tulajdont vásárolt egy kft.-ben. Ennek a kft.-nek alvállalkozóként mint katás egyéni vállalkozó tervez munkát végezni, és számlázni, előre láthatólag 2-5 millió forint értékben évente. A hatályos jogszabályok szerint működhet-e ez így? Másrészt várhatóan az egyéni vállalkozói teljes bevételének a 90-100 százalékát fogja kitenni a kft.-ből származó árbevétel. Mivel 1 millió forintnál nagyobb lesz az egy ügyféltől (a kft.) származó bevétele, ezért fel fog merülni a bújtatott foglalkoztatás gyanúja. Ezt jól gondolom? Ha igen, megoldást jelent-e a helyzetre, ha nem egyéni vállalkozóként, hanem bt.-ként végzi ugyanezt? Válaszát előre is köszönöm!

Biztosítási ügynök kata alanya lehet-e? Kérdés

Biztosítási ügynök kata adózási formát választana. A katatörvény 14. § (3) bekezdésében előírt feltétel olyan formában teljesül, hogy a kisadózó az eszközöket, valamint a helyiséget is ugyanazon személytől bérli, akinek számláz. Ennek alapján lehet-e kata alanya?

Katás egyéni vállalkozó plusz társas vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó ügyfelünk 51% tulajdonrészt vásárolt egy kft.-ben, amelyben a társasági szerződés szerint megbízási szerződéssel az ügyvezetői feladatokat is ellátja. A tulajdonszerzés napjától társas vállalkozónak minősül, és így mellékállású katás vállalkozó lesz, vagy marad főállású katás, és csak a megbízási díj – ami jelenleg 0 forint – után fizeti a társaság a járulékait?

Egyéni vállalkozó katára való áttérése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2015. 09. 30-ig volt katás. 2015.10.01-től értékhatár túllépése miatt ki kellett lépnie a katából a gyes miatt. 2016-ban nem lépte túl az alanyi mentesség értékhatárát. Kérdésem választhatja-e a kata szerinti adózást 2017. február 1-jétől. Köszönettel: Liker Judit Könyvelde Bt.

Katás egyéni vállalkozó és ügyvezető biztosítása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Adott egy egyéni vállalkozó, aki egyben egy kft. résztulajdonosa és egyik ügyvezetője, továbbá részt vesz a társaság termelő tevékenységében is. A vállalkozó 2017.01.01-től kisadózást választott. Ezzel egyidejűleg a kft.-ben a főállású társas vállalkozói jogállását 2017.01.01-től munkaviszonyra változtatta (ügyvezetőként, de a munkaköri leírásában a kft.-ben végezhető munkatevékenységek is szerepelnek), ahol a heti munkaideje 10 óra. Ez a munkaidő elegendő a kft.-ben végzett valamennyi tevékenységének lefedésére. Mivel ez nem éri el a heti 36 órát, ezért kisadózóként „főállásúnak” jelentette be magát. Kérdésem, hogy helyesen járt-e el a 2017. évi bejelentésekkel, mert olvastam olyan véleményt is, hogy ha a társas vállalkozásban ügyvezetői feladatot ellátó tulajdonosnak nincs sehol „főállásnak” minősülő jogviszonya, akkor ügyvezetőként a társas vállalkozásban főállású társas vállalkozónak fogják minősíteni. (A katatörvény alapján a főállású kisadózói státusz nem minősül az egyéb jogviszonyok elbírálása tekintetében főállásnak). Azonban a Tbj. rendelkezései szerint csak az az ügyvezető lesz e tevékenységéből fakadóan társas vállalkozó, aki azt nem munkaviszony keretében – és e tekintetben nincs óraszámmegkötés – látja el. Tehát elegendő-e a részmunkaidős ügyvezetői munkaviszony megléte ahhoz, hogy a társas vállalkozókénti biztosítási jogviszonyt kizárja, ezáltal lehetővé téve a főállású kisadózói státuszt? Válaszát előre is köszönöm! Hatlaczki László

Vállalkozás szolgálati járandóság mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Honvédségi járadékosként szeretnék vállalkozásba kezdeni. A szabályok szerint, amennyiben a jövedelmem eléri a minimálbér 18-szorosát, úgy abban az évben vissza kell mondanom a járadékomat. A vállalkozás adózási formájával kapcsolatban kérdezném, hogy van-e olyan jövedelemhatár, ami alatt nem éri meg a katát választani? (Amennyiben jól értelmeztem a cikkeket, úgy egyéb adózásnál a minimálbér utáni járadékokat mindenképpen meg kell fizetnem. Ez pedig magasabb mint a KATA 50 ezer forintja.) Következő kérdésem arra vonatkozna, hogy katásként, mi számít jövedelemnek? Kell-e figyelnem a minimálbér 18-szorosát? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Sári József

Katás egyéni vállalkozó, egyszemélyes kft. Kérdés

Tisztelt Adózóna! Eddig katás egyéni vállalkozó voltam, alanyi adómentes. Mellette őstermelő. A két esetben különböző tevékenységi kört végeztem, mert ugyebár így szabályos. Most egy egyszemélyes kft. tulajdonosává és ügyvezetőjévé váltam. A kft. főtevékenysége és egyéb tevékenységei már megegyezhetnek az egyéni, illetve az őstermelős vállalkozásokkal, vagy ebben az esetben sem lehet azonosság? Kérem az ide vonatkozó jogszabályt is legyen kedves megadni. Köszönöm!

Szolgáltatás igénybevétele kapcsolt katás vállalkozástól Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes kft.-ben a tagok 50-50 százalékos részesedéssel rendelkeznek. Kft. kötne szerződést egy katás vállalkozóval, aki a kft. egyik tagjának a közeli hozzátartozója. A szerződés tárgya tanácsadás lenne. Be kell-e jelenteni a kapcsolt vállalkozást a szerződés létrejöttekor? Milyen kockázattal járhat ez a bevétel a katásnak, illetve a tanácsadás költségként elszámolása a kft.-nek? Van-e más kockázat azon felül, hogy a NAV vizsgálni fogja, hogy nem állt-e fenn a munkaviszony? Sokat segítene törvényi hivatkozás is. Köszönjük szépen a segítséget!

Elektronikus ügyintézés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozónak magánszemélyként keletkezett bírósági illetékfizetési kötelezettsége decemberben. Fizetési kedvezményre nyújtott be kérelmet "hétköznapi" levélben. A NAV nem fogadta be kérelmét, nem indította meg az eljárást, felszólította a kérelem ügyfélkapun keresztül történő benyújtására. Így december 31-én az adózónak 100 ezer forintot meghaladó végrehajtható adótartozása lett, megszüntették kataalanyiságát. Jogos a NAV eljárása? Jól gondolom, hogy amennyiben befogadják a kérelmét, akkor a tartozása nem végrehajtható? Magánszemélyként is köteles elektronikus úton intézni az ügyeit az egyéni vállalkozó? Köszönöm válaszát! CSCS

Áttérés katára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy ha a tao alá tartozó betéti társaság 2017.01.01-től áttér a katarendszerbe, hogyan kell könyvelni a januárban kiállított decemberi szolgáltatásra vonatkozó bevételt? Az még a 2016. évi árbevételt növeli, vagy a katás bevételbe tartozik? Tényleg le kell zárni a cég számvitelét 2016.12.31-ével, mintha végelszámolt volna? Köszönöm válaszukat: Takács Zsuzsanna

Tao-ból katába Kérdés

Ha egy társaság 2017.01.01-től katás, a bankszámlán és a pénztárban záráskor meglévő összeg katás bevétel?

Katás egyéni vállalkozó költségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó pénztárkönyvet vezet, a költségeit, illetve a vállalkozási bankszámlájáról történő kifizetéseket le kell könyvelnie? Válaszát előre is köszönöm!

Katás egyéni vállalkozó gyed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kata hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó gyermeke után jelenleg csedet kap, ami 2017. január 28-án jár le. Ezt követő időponttól gyedet szeretne a vállalkozó igényelni, de 2017. február 1-jétől napi szinten szeretne a vállalkozásában dolgozni, amely helyileg nem esik egybe a lakhelyével. Kérdésem az lenne, hogy február 1-jétől, ha minden hónapban megfizeti az 50 ezer forintos kataösszeget, akkor a vállalkozásában megszerzett jövedelmétől függetlenül is jogosult lesz-e gyed igénylésére?

Egyéni cég Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély ingatlan-bérbeadásra adókötelessé tételt választott. Mellette egyéni vállalkozó, szintén áfás. A kérdés az lenne, ha egyéni céggé átalakul 2018-tól, lehet-e az egyéni cég alanyi mentes és katás? Esetleg az átalakuláskor év közben is kiléphet az áfakörből? Milyen lépései vannak az átalakulásnak? Bevétel-költség nem volt az egyéniben. Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

25 év alatti átalányadózó

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingóság bérbeadása kifizetőnek

Lepsényi Mária

adószakértő

Téves közösségi adószám megadása

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink