adozona.hu
Ha áttérne katára, ezeket is tudnia kell
//adozona.hu/kata_kiva/Ha_atterne_katara_ezeket_is_tudnia_kell_ZPK0DY
Ha áttérne katára, ezeket is tudnia kell
Olvasónk számos dolgot szeretne tisztázni, mielőtt a társasági adózású bt.-jét átléptetné a katába. Kérdéseire Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Olvasónk kérdései részletesen:
Egy bt. (folyamatos teljesítésű ügyviteli szolgáltatást végző) 2017. 01. 01-gyel a kata szerinti adózást választja, jelenleg a tao-törvény hatálya alá tartozik. Az átlépés kapcsán több kérdés is felmerült: 1.) A bt.-ben a korábbi évek során vásárolt 100 ezer forint alatti értékű tárgyi eszközöket továbbviheti-e a katás időszakára, bármilyen feltétel nélkül? 2.) Tárgyi eszközei között szerepel céges személygépkocsi, ez a 12. 31-ei leltározással átvihető-e a kisadózó időszakra, mivel az a tevékenységet szolgálja, vagy még az átlépés előtt ki kell vezetni (értékesítéssel) a vállalkozásából? 3.) Melléktevékenységében kozmetikai szolgáltatás is szerepel, mely az elmúlt időszakban nem funkcionált, s ezek tárgyi eszközei jelenleg a nagyértékű eszközei között vannak nyilvántartva (körülbelül 400 ezer forint összesen). Mi a teendő, ha a katás időszakban sem fog működni a kozmetikai tevékenység (törölve is lesz a társasági szerződésből a tevékenység)? 4.) Folyamatos teljesítés miatt – a tevékenysége révén – a bt. a 2016. 12. havi átutalásos ügyviteli számláit (kimenő számlák) 2017. 01. 12-én állítja ki, melyek összegét a társaságiadó-törvény szerint elhatárolja. Az árbevétel 2016. évet érinti (tao szerint leadózza), az áfa viszont már a 2017. évet (de mint kisadózót már), és a pénz is 2017. évben folyik be a bankszámlára. Ezt miképpen kell kezelni a 2016. és a 2017. évben könyveléstechnikailag? 5.) A havonta megfizetett 75 ezer forint kata kapcsán mekkora az az összeg, amit a két tag havonta a személyes munkavégzésére tekintettel átutalhat magának?
Szakértőnk válasza:
A tárgyi eszközök továbbra is a cég tulajdonát képezik, bár azokra értékcsökkenési leírást a katás időszakban nem tud érvényesíteni. Ennek megfelelően valamennyi használt vagy a tulajdonát képező tárgyi eszközét továbbviheti a katás időszakra, azokat értékesítenie nem kell. Célszerű továbbra is nyilvántartania a tárgyi eszközeit, mert előfordulhat, hogy kataalanyisága a későbbiekben bármilyen okból megszűnik, s ebben az esetben tételes leltárral alátámasztott nyitómérleget kell készítenie többek között a meglévő tárgyi eszközeiről is.
A nem használt tárgyi eszközeit le is selejtezheti vagy értékesítheti akár a katás időszakban, akár azt megelőzően is. Ha a katás időszakban értékesíti, akkor az abból befolyt bevétel kisadózói bevételnek fog minősülni.
A 2017 januárjában számlázott, de 2016 decemberében elvégzett szolgáltatás bevétele álláspontom szerint annak ellenére sem tekinthető katás bevételnek, hogy az ellenérték megtérítése már a katás időszakban történik. A kata törvény erre az esetre tulajdonképpen nem tartalmaz konkrét előírást. Mégis az adózási elveket követve véleményem szerint azt mondhatjuk, hogy mivel a bevétel elszámolása már megtörtént a katás időszakot megelőzően, így ezen bevétel nem tekinthető kisadózói minőségben megszerzett bevételnek.
A személyes közreműködői díjat a társaság tagjai a tagok gyűlésének egyetértésével szabadon határozhatják meg, Célszerű erről egy céges határozatot hozni a tagoknak. Törvény a személyes közreműködői díj mértékét nem korlátozza, de annak mértéke nyilván igazodik a tevékenység (bevétel) méretéhez.
Hozzászólások (1)
A kérdező nagyon érdekes kérdéseket tett fel, de a válasz nem terjed ki sok mindenre, nagyon hiányos. Mielőtt egy kérdés-választ kiraknak cikknek, gondolják át a teljeskörűségét. Pl. nem említi a cikk az osztalékadót kiváltó adót (mivel ott kerül levonásra a tárgyi eszközök nettó értéke), Kata-s cég, nem Kata-s tagjánál figyelni kell, hogy ne utaljanak neki, mert akkor bejöhet az osztalékadó.....