1794 találat a(z) katás cimkére

Katás vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély, aki ingatlan-bérbeadással foglalkozik, áfában alanyi mentességet választott. Jelenleg pályázatot ad be falusiturizmus-fejlesztésre, és katás szeretne lenni, áfában pedig alanyi mentes. Kérdésem: ha ez a magánszemély katás vállakozást indít, a támogatás, amit kap, az katás bevétel lesz-e? Tudomásom szerint költségek fedezetére kapja a támogatást. Katás bevételnek számít-e a bérbeadás bevétele, mivel a vállalkozásnak egy adószáma lesz (vagyis a régi adószáma)? Áfa szempontjából az alanyi mentesség határértékébe beleszámít az a bevétel is, amit elvileg magánszemélyként az ingatlan-bérbeadásból kap? Külön tudjuk-e választani a két tevékenységet (az ingatlan-bérbeadást és a katás egyéni vállakozást)? Szerintem jobb lenne, ha visszaadná az adószámát, és adószám nélkül adná bérbe az ingatlanát, míg vállalkozóként új adószámot kérne, és így el van választva a két bevétel. Mielőbbi válaszát várom: Tisztelettel: Oroszné

Ügyvezető és a 1041 Kérdés

A kft. ügyvezető tagja heti 36 órás főállásban van máshol bejelentve, a kft.-ben megbízással ügyvezető, jelenleg nem kapott jövedelmet, ezért a 1041-en nem volt bejelentve, mint biztosított, csak a 08-on, mint ügyvezető tagként szerepelt főállás melletti kóddal. Jövő hónaptól megszűnik a főállása és alkalmazottként fog dolgozni a kft.-ben. Kérdés: jogviszonya előtt kell újként bejelenteni, vagy be kellett volna jelenteni, mint főállás mellettit is, és most a változást 8 napon belül kell bejelenteni?

Többes jogviszonyok működhetnek-e így? Kérdés

Adott férj és feleség. Van egy közös bt.-jük, a feleség a beltag és az ügyvezető, személyesen közreműködik, kapcsolt munkakörben, munkaviszonyban, heti 2 órában, míg a férj kültag heti 1 órás munkaviszonyban a munkáltatói jogokat gyakorolja a bt.-ben. Közös evás kft.-jükben a feleség az ügyvezető, és személyesen közreműködik kapcsolt munkakörben, heti 5 órában, a férj nem vesz részt a tevékenységben. A férj főállású katás egyéni vállalkozó (havi 50 ezer forintot fizet). Kérdésem: működhetnek-e így?!

Katás egyéni vállalkozó táppénzen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném kérni a segítségét, hogy ha egy katás adóalany egyéni vállalkozó 30 napot meghaladóan táppénzen volt, viszont a tételes adót megfizette a kieső hónapra is, akkor az a hónap a havi 500 ezer forint/hó bevételbe, illetve az arányos áfabevételbe beszámítható-e. Táppénzt a kieső időszakra igényelt és kapott. Segítségét előre is köszönöm!

Katás egyéni vállalkozó tagi jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. 06. 16-ától hatályos a Tbj. 5. paragrafus (1) bekezdésének j) pontja, miszerint a főállású kisadózó biztosítottnak minősül. Az lenne a kérdésem, hogy ez a változás kihat-e arra a főfoglalkozású, katás egyéni vállalkozóra, aki egyidőben tagi jogviszonnyal is rendelkezik egy kft.-ben? Továbbra is meg kell neki fizetnie a tagi jogviszonyára vonatkozóan az emelt járulékokat, miközben fizeti az 50 ezer forintos katát? Vagy a Tbj. ezen új pontja megszünteti ezt a kötelezettséget? Melyik az a jogszabályi hivatkozás, ami alapján ezt el lehet dönteni? A másik kérdésem: amennyiben ez a főállású katás egyéni vállalkozó egyben tagi jogviszonyos a kft.-ben, de a kft.-ben az ügyvezetést 36 órás munkaviszonyban látja el, akkor már katásként elég a 25 ezret fizetnie, és a tagi jogviszonyára tekintettel nem kell fizetnie (csak ha van tényleges jövedelme), mivel rendelkezik ügyvezetőként a heti 36 órát elérő munkaviszonnyal? Ez a megoldás járható út ahhoz, hogy a kata összegét 25 ezer forintra csökkentsük úgy, hogy elkerüljük a tagi jogviszonyban fizetendő, emelt járulékokat is? Köszönöm a választ!

Kata összege Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy kft.-ben ügyvezető és személyesen közreműködő tag (a másik tag csendestárs). Továbbá van az ügyfélnek egy katás egyéni vállalkozása és egy bt.-je is, melyben, mint kültag, kisadózó. Kérdés: Ha a kft.-ben munkaviszonyba jelentjük be 8 óra helyett 2 órára (részmunkaidőbe), mert annyi időt vesz igénybe az ügyvezetés, akkor az egyik katás vállalkozásban 50 ezer forintot kell fizetni, a másikban pedig 25 ezer forintot? A bt.-ben vagy az egyéni vállalkozásban kell az 50 ezer forintot megfizetni, vagy szabadon eldönthető, melyikben? Köszönettel várom válaszát.

Katás és kft.-tag Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy általunk könyvelt cégnél egyik tulajdonos (30 százalékban, nem ügyvezető) egyéni vállalkozást is indított, és bejelentkezett a kata adózás alá. Eddig a kft. fizette utána a minimálbérre eső járulékokat. Innentől kezdve a kft.-ben nem végez munkát. 1.) Ebben az esetben lehet-e főállású katás, és így a kft.-nek nincs járulékfizetési kötelezettsége? 2.) Amennyiben szeretne munkát végezni, és így számlázni a kft. felé, megteheti-e, és ebben az esetben hogyan alakul a kft. járulékfizetési kötelezettsége? Köszönettel: Pallós Ivett

Számlázás stock oldal felé Kérdés

Kedves Szakértő! Katás, alanyi adómentes egyéni vállalkozóként érdeklődnék. Stock oldalakra (USA cég) feltöltött grafikai munkákból származó bevétel után szeretnék számlát kiállítani. Igyekeztem tájékozódni, s bár a legtöbb dolog világos, de a biztonság kedvéért szeretnék egy-egyre rákérdezni. 1. A stock oldalon keresztül érkezik a bevétel, a pénzt majd az fizeti ki. A tulajdonképpeni vevők adataihoz nincs hozzáférés, így helyes a számlán vevőként a stock oldalt megadni? 2. A képek használati joga kerül eladásra, ez vehető jogdíjnak? Tehát a megnevezéshez írható ez? 3. Amennyiben a képek folyamatosan elérhetőek, ez folyamatos teljesítésű szolgáltatás? Ha igen, a számlán a mennyiséget napokban-hónapokban lehet megadni? (Vagy minden egyes letöltést és az összeget külön értékesítésként kellene megadni? Ez nagyobb számú letöltés esetén sokkal bonyolultabb lenne.) 4. Az egységárat a mennyiség után hogyan lehet kifejezni, lehetne mondjuk adott összeget egy egységként feltüntetni? (Ha például 100 dollár a bevétel és a mennyiség egy hónap, akkor az egységár is lehet 100 dollár?) A segítséget előre is köszönöm szépen!

Bt. beltag lehet katás egyéni vállalkozó? Kérdés

Egy betéti társaságban kiegészitő tevékenységű nyugdíjas, beltag ügyvezető van. Katás egyéni vállalkozásában 552006 övtj tevékenységet folytat. Ez igy szabályos-, lehet-e igy folytatni? Válaszát köszönöm

Katás bt. szünetelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy az egyéni vállalkozóhoz hasonlóan van-e lehetőség arra, hogy egy katás bt. szüneteljen, és ne ketyegjen a tagokra a kata-járulék, ha tudják előre (mivel nincs aláírt szerződésük), hogy 2017. január 1-jétől bizonytalan ideig, valószínűleg több hónapig nem lesz bevételük. Ebben az esetben mi a teendő, mikor, milyen nyomtatványon kell ezt lejelenteni? Köszönjük szépen a tájékoztatást!

Katás egyéni vállalkozó külföldi kiküldetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik cégem katás egyéni vállalkozóval kötött szerződést weboldal-kialakítás támogatására és termékkínálat piacra dobásának előkészítésére. Külföldön is van ezzel kapcsolatban feladata a megbízottnak, melynek költségeit a megbízó cég fizeti. Fizetheti-e a megbízó a szerződésben nem meghatározott költségeket (például kiküldetési úti-, szállás- stb.) a saját tevékenységével kapcsolatos (át nem hárított, például repülőjegy), de a megbízott nevére szóló kiadásként? Köszönettel: Géczi Sándorné

Gyes/gyed összegének megállapítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi példa szerint szeretnék választ kapni a gyes/gyedösszegének kiszámolására. A kérdés az, hogy ha – tegyük fel – Koppányka 2017. december 31-én születne meg, akkor legkésőbb mikor kell bejelentenünk az édesanyját a cégbe főállásúként, és mekkora fizetéssel, hogy a maximális összegű gyedet kapjuk meg az államtól, akkor, ha a.) mellette megmarad a kata mellékállású változata, b.) nem számolunk a katával. Mind az a.), mind a b.) kérdésre kérnénk választ. Feltételezve, hogy a jogszabályok nem változnak addig. Mekkora gyedre jogosít – ha egyáltalán jogosít – a meglévő főállású katás jogviszony, ha nincs mellette más munkajogviszony? (Tegyük fel, hogy elegendően hosszú ideig állt már fenn ahhoz, hogy túllépje a 180 napot).

Egyéni vállalkozás szüneteltése, áfaelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő, Egy normál szabályok szerint adózó katás egyéni vállalkozó szünetelteti a tevékenységét. A szünetelés időszakában vagy a szüneteltetés befejezését megelőző időszakra van-e lehetősége a vállalkozás érdekében felmerült beszerzésekhez kapcsolódó áfa levonására – anyagbeszerzés, nyomtatvány, irodaszer stb.? A szüneteltetés időszakában nem végezhet gazdasági tevékenységet; ez időszak alatt áfabevallást be kell nyújtania? Köszönettel.

Nappalis egyetemista katás egyéni vállalkozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy ha egy nappalin tanuló egyetemista kiváltja a katás egyéni vállalkozást, akkor neki elég csak a havi 25 000 forintot fizetni vagy rá az 50 000 forintos kata vonatkozik? Kérem, válaszát törvényi hivatkozással küldje! Köszönettel: Jancsó Katalin

Vállalkozó járulékfizetése többes jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja, aki személyesen részt vesz a társaság tevékenységében, és megbízási jogviszonyban annak ügyvezetője is, lehet-e egyidejűleg főállású kisadózó (katás) egyéni vállalkozó? Milyen járulékfizetési kötelezettség terheli társas vállalkozóként és kisadózó egyéni vállalkozóként a két jogviszony együttes fennállása esetén? Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

25 év alatti átalányadózó

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingóság bérbeadása kifizetőnek

Lepsényi Mária

adószakértő

Téves közösségi adószám megadása

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink