1800 találat a(z) katás cimkére
Átalányadózó egyéni vállalkozó átlépése katába Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg főfoglalkozású, áfakörös, átalányadózó egyéni vállalkozónak alig van bevétele, viszont a minimálbér után meg kell, hogy fizesse a járulékokat. Spórolni szeretne. Van-e lehetőség arra, hogy kataalannyá váljon? Amennyiben igen, akkor 4 évig nem választhatja újra az átalányadót? Lehet-e az év közbeni átlépéskor alanyi áfamentes, ha most nem az? Ha nem, akkor év végén léphet át alanyi áfamentes körbe, és jövőre már áfamentesként működhet? Amennyiben év közben átlépne, akkor az átalányadós időszakában kiállított, de a katás időszakban jóváírt bevételi számlák ellenértéke melyik adózás alá tartozik: az átalányadóshoz vagy a katás időszakhoz? Van-e valami soron kívüli bevallási kötelezettsége (adó, járulék, áfa), ha év közben lép át? Köszönöm szépen!
Kataalany egyéni vállalkozó egyidőben kft.-tag biztosítási jogviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó vagyok tételes költségelszámolással, ugyanakkor a kft.-mben pedig személyesen közreműködöm. Eddig az egyéni vállalkozásban fizettem meg a minimum járulékokat, a kft.-ben pedig nem volt kivétem, tehát ott nem fizettem járulékot. Szülni fogok novemberben. Az egyéni vállalkozásomban nem fogok dolgozni, egy fő alkalmazottat foglalkoztatok. Ha nem fizetem a járulékokat, és nincs kivétem az egyéni vállalkozásomban, túl kevés lesz a költségem, és sok a nyereség utáni adóm. Szeretném megtudni, hogy jól gondolkodom-e? Ha az egyéni vállalkozásomban kataalany leszek szeptembertől, akkor a szeptember-október-november hónapokra megfizetem a katát, cserébe 3x500e=1500eFt lehet a bevételem szeptember-december időszakra? Köszönöm szépen.
Katás számláz külföldi magánszemélynek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi áfamentes katásként szeretnék külföldi magánszemélynek e-számlát kiállítani. A külföldi lehet EU-n belüli és kívüli is. Fel kell számolni az áfát a külföldi magánszemélynek? Ha nem, akkor mit kell az áfakulcshoz írni 27% helyett? Illetve mik a kötelező plusz megjelenítendő adatok egy magyar magánszemélynek kiállított e-számlához képest?
Katás egyéni vállalkozó és katás bt. kültagja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Legutóbb a következő kérdést tettem fel Önnek, és a válaszát is csatolom: Egy egyéni vállalkozó a katatörvény hatálya alá tartozik, és most szeretne egy bt.-t alapítani, szintén a katatörvény hatálya alatt. A bt.-ben ő lenne a kültag, és egyben kata alanya is lenne. A beltag az édesapja lesz, aki nyugdíjas. Kérdésem, hogy lehet-e egyszerre egyéni vállalkozóként és a bt. kültagjaként kata alanya? Amennyiben egyéni vállalkozóként főállású kisadózó, akkor a bt.-ben lehet az illető nem főállású kisadózó? Tisztelt Kérdező! Annak nincs akadálya, hogy egy katás egyéni vállalkozó kültagként egy betéti társaságban szintén kisadózó legyen. Ebben az esetben, a betéti társaságban nem lesz főállású kisadózó, azaz havi 25 ezer forint összegben teljesítheti adófizetési kötelezettségét a betéti társaságban.Ha azonban a nyugdíjas beltag lesz a vállalkozás ügyvezetője, és az ügyvezetői jogkört nem munkaviszonyban látja el, akkor ezen beltagot is automatikusan kisadózónak kell bejelenteni a kültag mellett. Kérdésem: Mi alapján állítja Ön (mi is azt szeretnénk, hogy így legyen), hogy nincs akadálya annak, hogy egy főállású katás egyéni vállalkozó a bt. kültagjaként is lehet katás? Ezt azért kérdezem, mert most voltam egy továbbképzésen, ahol az előadó azt mondta, hogy amennyiben az illető kataalany, akkor a bt.-ben már nem lehet katás adóalany. A bt. alapítása már folyamatban van, kimondottan azért, hogy itt is kataalany lehessen. Mit tanácsoljak? Köszönöm a válaszát.
Nappali tagozatos hallgató társas vállalkozó és a kata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nappali tagozatos hallgató ügyvezető és tag egy kft.-ben, így társas vállalkozónak minősül. Egyidejűleg van egy katás egyéni vállalkozása is. Főállású vagy nem főállású katásnak minősül? Előre is köszönöm válaszát! M. Rita
Iparűzési adó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kisadózó egyéni vállalkozó vagyok. 2015 szeptemberében gyermeket szültem, ezért 2016. január 15-éig a 2015. évre ipa-bevallást adtam be, mivel a szülés miatti csedre tekintettel nem a teljes évre kellett fizetnem a tételes adót, és ennek alapján a havi 50 ezer forint ipát sem. A napokban megkapott adófolyószámla szerint 2016. 03. 16. határidővel 25 000 forint fizetési kötelezettség szerepel a folyószámlán. Tekintettel arra, hogy jelenleg is gyeden vagyok, be kell-e ezt az összeget fizetnem, majd szeptemberben az újabb 25 000 forintot, vagy mit kell tennem, hogy e kötelezettséget töröljék a folyószámláról? Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Főállású katás egyéni vállalkozó nyugdíjba vonulása Kérdés
Főállású katás egyéni vállalkozó 2016 decemberében öregségi nyugdíjra lesz jogosult, amit szeretne igénybe venni. Katás vállalkozását folytatni szeretné, mint nyugdíjas. Elég, ha a nyugdíjba vonulás napjával bejelenti, hogy kiegészítő tevékenységet folytat?
Katás egyéni vállalkozó táppénz, csed, gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi eset kapcsán kérem segítségét a juttatások összegének megállapításához. Munkaviszony: 2008.12.02. – 2016.05.19. Főállású (havi 50eFt) katás egyéni vállalkozó 2016.05.20.– Gyed folyósítása: 2015.07.20. – A hölgy most a második babával állapotos, és valószínűleg veszélyeztetett terhes lesz. Ebben az esetben jogosult lesz-e táppénzre? Hogyan számolják ki az ellátások – ha jár, akkor a táppénz, illetve a csed, gyed – összegét? Köszönöm szépen a segítséget!
Katás egyéni vállalkozó – nők 40 nyugdíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó heti 40 órás munkaviszony mellett augusztus 15-étől jogosultságot szerez a nők 40 éves szolgálati idő utáni nyugdíjára. A munkaviszonya 08.14-én megszüntetésre kerül. Az egyéni vállalkozást meg kell-e szüntetni a nyugdíj igénylése miatt? A nyugdíj számításakor mennyi vehető figyelembe a 25 ezer forint járulékfizetés miatt? Segítségét előre is köszönöm. Üdvözlettel: Nemes Istvánné az egyén vállalkozást a nyugdíj igénylése miatt nem kell megszüntetni, az továbbra is folytatható. VAlóba
Katások, figyelem: ezt jelenti a gyakorlatban a tb-jogállás változása Cikk
Hogyan kell értelmezni a hétköznapokban azt az új tb-szabályt, miszerint már a katások is biztosítottnak minősülnek? Miként kell összefésülni az előírást más jogszabályokkal? Összefoglaltuk.
Többes jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Sajnos több éve fennálló hibára bukkantam! Katás egyéni vállalkozó főállásúként van bejelentve, mellette kft. ügyvezetője. Személyesen nem működik közre, ő az ügyvezető, de a társasági szerződésben megbízási jogviszony van jelölve. Más biztosítotti jogviszonya nincs. Tehát a kata "főállás" nem áll meg, mert mellette társas vállalkozónak minősül véleményem szerint. Milyen megoldásokat javasol a helyzet rendezésére utólag? Köszönettel: KM
Stock fotózás az USA-ba – számlázás, áfabevallás Kérdés
Amennyiben alanyi mentes, katás egyéni vállalkozó stock fotózással szeretne foglalkozni (USA-beli cég, képügynökség részére), akkor konkrétan mit kell írni a számlára a termék/szolgáltatás megnevezéséhez, amit a vállalkozó az ügynökség részére állít ki, az ügynökségtől járó díj (jogdíj, jutalék) után? (Például fotózás, stock fotók készítése, stock fotózás, fotószolgáltatás stb.) Milyen egyéb plusz dolgot kell még feltüntetni a számlán (például "áfa területi hatályon kívüli")? Szükséges-e áfabevallást benyújtani az ügyletről annak ellenére, hogy áfa területi hatályán kívüli (harmadik országbeli cég részére történik a szolgáltatásnyújtás), és emiatt nem kell áfát felszámítani? Ha igen, akkor az áfabevallásban hol kell szerepeltetni az összeget (úgy tudom, a 91. sorban), illetve a fő lapon mely rubrikákat kell kitölteni? Köszönöm!
Csed számítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás vállalkozó csed/gyed összegével kapcsolatban kért tőlem tanácsot, amiben nem vagyok járatos. Szeretnék egy megerősítést kérni, hogy a gondolatmenetem helytálló-e. Tegyük fel, hogy az ezzel kapcsolatos jogszabályi előírások nem fognak változni. Az egyéni vállalkozás 2016. április 11-én indult, előtte a magánszemélynek hosszú ideje nem volt biztosítási jogviszonya. Tegyük fel, hogy a katás egyéni vállalkozó 2016 novemberétől emelt összegű katát fizet, ahol a járulékalapja 136 250 Ft. A szülés várható időpontja 2017. augusztus 5., ettől az időponttól igényel csedet. A csed megállapításához visszaszámolok 3 hónapot, majd 180 napot. Ha jól értelmezem, akkor a 2016. december 3. és 2017. május 31. közötti időszak járulékalapot képező jövedelme lesz a csed alapja. A csed naptári napi összege pedig bruttó 136 250*0,7/30=3 179 Ft Hogyan befolyásolja a kapott összeget, ha például 2017. július 1-jétől táppénzre megy? Ha jól számolom 2018. január 19-éig jár a csed. Hogyan kell ezt követően a gyedet kiszámítani? Köszönettel Vágner Emília
Bevétel áfás katás vállalkozónál Kérdés
Kérdésem, hogy negyedéves áfás katás egyéni vállalkozónál mit kell bevallani, a teljesités időpontjában vagy a kifizetés időpontában a kiállitott számlát?
Katás egyéni vállalkozó bankszámlanyitási kötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó, aki nem áfás, tehát bankszámlanyitásra sem lenne kötelezhető, kötelezheti-e a NAV arra, hogy külön számlát nyisson, mivel havonta, több alkalommal és rendszeresen (másodállású könyvelő) van bevétele? Telefonon azt a tájékoztatást kaptam, hogy jobban jár a vállalkozó, ha teljesen elkülönülten kezeli ezeket a bevételeket. Ezzel azért sem értek egyet, mert a havi bankköltség kb.: 6000 Ft, mely éves szinten majdnem 3 havi katás járulékot is kifutna. Válaszát előre is köszönve, tisztelettel.