1794 találat a(z) katás cimkére

Katás cseden Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Főállású katás egyéni vállalkozó a csed folyósítása mellett folytathatja-e vállalkozást, ha van alkalmazottja? A személyes közreműködés megengedett-e csed, gyed, gyes alatt? Köszönöm válaszát

Kata választása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a vállalkozásba bevitt üzletből bérbeadási bevételt számolt el 2016-ban. Amennyiben 2017-ben szeretné a katát választani, milyen lépéseket szükséges megtennie akkor, ha az ingatlant továbbra is szeretné bérbe adni? Az ingatlannyilvántartásban férj és feleség nevén szerepel az ingatlan. Választhatja-e bármikor, hogy az ingatlan-bérbeadási tevékenységet magánszemélyként folytatja? Ebben az esetben ki kellene vonni a vállalkozásból az ingatlant? Ha igen, milyen adófizetési kötelezettség merül fel utána (szja, áfa )?

Bt.-beltag és kültag lehet katás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes bt. beltagja egyben a bt.-ben ügyvezető, a kültagja nem működött közre a bt.-ben 2016-ban. 2017-től a beltag és a kültag is katás szeretne lenni, és az áfakörből szeretne kijelentkezni a bt. A kültagnak heti 36 órás munkaviszonya van egy másik kft.-ben, ő nem lenne főállású katás, csak az ügyvezető. A kisadózókra vonatkozó törvény szerint ez lehetséges-e?

Katás egyéni vállalkozás szüneteltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó szüneteltetné a tevékenységét. Mi a teendő, hogyan kell bejelenteni a szüneteltetés tényét, illetve szükséges-e bevallást benyújtani a szüneteltetés ideje alatt? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Katás egyéni vállalkozó – bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó katás bevétele szolgáltatásból származik. Magánszemélyként bérbe adja a lakását. A bérbeadási tevékenységet bejelentette a NAV-nak a 16T101E nyomtatványon. Így neki mint magánszemélynek be kell adnia az szja-bevallást a bérbeadásról, de ez elkülönül a katás egyéni vállalkozói bevételtől, nem adódik azzal össze. Ön szerint is így van? 2017. évben is a fentiek szerint adózik a vállalkozó? Köszönöm válaszát.

Katás egyéni vállalkozó és magánszemélyként ingatlan-bérbeadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget kérek a fenti témában arra vonatkozóan: 1. Ha valaki egyéni vállalkozó (akár katás, akár nem), akkor magánszemélyként történő ingatlan-bérbeadásakor hogyan kell eljárnia? a) magánszemélyként, adóazonosító jellel, számla nélkül, számviteli bizonylattal tud ingatlant bérbeadni b) magánszemélyként csak adószámmal (külön, az egyéni vállalkozástól eltérő adószámot kell kérnie a NAV-tól), számla ellenében tud ingatlant bérbeadni c) csak egyéni vállalkozóként (az egyéni vállalkozáshoz használt adószámot kell használnia erre a tevékenységére), számla ellenében tud ingatlant bérbeadni d) egyéb: ebben az esetben kérem, szíveskedjen leírni a teendők listáját teljeskörűen. 2. A magánszemély ingatlan-bérbeadásból származó jövedelme mikor, milyen esetekben minősülhet nem önálló, önálló, illetve külön adózó jövedelemnek? 3. Az áfatörvény értelmében egy adózónak minősül-e vagy sem, ha egy magánszemélynek egyéni vállalkozásból származó jövedelme (akár katás, akár nem) és magánszemélykénti ingatlan-bérbeadásból származó jövedelme is van? Azaz, ha a magánszemély ALANYI ADÓMENTES egyéni vállalkozó (akár katás, akár nem), és mellette magánszemélyként ingatlant bérbead, akkor a két jövedelem összeadódik-e az alanyi adómentes határba (jelenleg 6 millió forint), vagy sem? Kérem, válaszát jogszabályhelyek megjelölésével írja meg. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt

Egyéni ügyvéd, katás vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy jelenleg katás egyéni vállalkozóként üzletviteli tevékenységet folytató személy a jövőben egyéni ügyvédként kíván működni, szintén katás adózóként. Milyen bejelentési kötelezettségei vannak, milyen hatóságok felé, milyen nyomtatványokon? Köszönettel, VL

Katás új egyéni vállalkozó Kérdés

Egyéni vállalkozást november 10-én indító, kata alá bejelentkezett adózó esetén, 2016-ban arányosítani kell a novemberi tört hónapot is, ha a 6 milliós bevételi határ alatt akar maradni az adózó? Köszönöm válaszukat!

Katás bt. tagja csedre megy Kérdés

Tisztelt dr. Radics Zsuzsanna! Egy katás bt. kültagja december 31-re - január 1-re van kiírva szülésre. Milyen teendője van a könyvelőnek, milyen bejelentést kell tennie, hogy a csedre jogosulttá váljon a tag? Csak a szülés után, és ugyanazon az Igénybejelentő nyomtatványon, amin az egyéb alkalmazottakat? Vagy van valami, amire külön oda kell figyelni ebben az esetben? Köszönöm a választ, üdvözlettel. Előfizető.

Katás egyéni vállalkozó, bérbeadás Kérdés

T. Szakértő ! Főfoglalkozású katás egyéni vállalkozó vagyok. Fő tevékenységem 279001 Egyéb vill.berend. gyártása m.n.s. Magánszemélyként végzett tevékenységem 682001 Lakóingatlan bérbeadása. Az áfa szempontjából alanyi adómentes vagyok. A két tevékenység együttes bevételével sem merítettem ki a mentesség határát és a jövő évben is bőven beleférek. A kata-törvény módosítása (56. §) bejelentési kötelezettséget ír elő a NAV fele. Az lenne a kérdésem, hogy 2017-ben is választhatom-e ugyanezt az adózási formát? Válaszát előre is köszönöm.

Kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó főállású katásként adózna 2017. évtől, azonban van egy egyszemélyes kft.-je is. A kft.-ben az ügyvezetést szeretné munkaviszony keretében ellátni heti 4 órában, ahol a díjazása a minimálbér 4 órára jutó arányos része lenne, így a járulékokat is az után fizetné. Van-e erre lehetősége ha az alapító okiratban rögzítésre kerül, hogy az ügyvezetést munkaviszonyban látja el a tulajdonos? Köszönöm a válaszát! Üdv:Simonné

Értékesítés üzlethelyiség nélkül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy év óta egyéni vállalkozó vagyok, kataalanyiságot választottam, és alanyi adómentességet. Egy bérelt üzlethelyiségben ruházati kiskereskedelemmel foglalkozom (477102). Következő évtől a tulajdonos felmondta a bérleményt. Kérdésem, hogy ha nem bérelek másik üzlethelyiséget, a lakásomon árulhatok-e továbbra is ruházati cikkeket úgy, hogy nem alakítok ki üzlethelyiséget e célra? Ha ez nem lehetséges, milyen módon árusíthatnék üzlethelyiség nélkül? A pénztárgépet használhatom-e továbbra is nyugtaadásra? Köszönettel.

Bt.-kültag személyes közreműködéssel és katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. személyesen közreműködő kültagja végezheti-e a tevékenységét a bt.-ben heti 4 óra munkaviszonyban, míg a saját egyéni vállalkozásában főállású katás egyéni vállalkozó, vagy mindenképpen társas vállalkozónak minősül, és vonatkozik rá a minimumjárulék-fizetési szabály? A bt. beltagja is képviseli a bt.-t önállóan, de személyesen nem működik közre. Köszönöm.

Arányos szolgálati idő II. Kérdés

Tisztelt Széles Imre! Azonos címmel korábban feltett kérdésemet pontosítanám. A tagi jogviszony úgy van jelentve a havi bevallásban, hogy "társas vállalkozó egyéni vállalkozás mellett". Mivel főállású egyéni vállalkozásnak minősül az 50 ezer forintos katás vállalkozó, így a társas vállalkozások a ténylegesen kifizetett személyes közreműködésért kapott díj alapján adóztak, nem a minimálbér után. Ez így rosszul lenne? Azért nem gondolom, mert ha a tagi jogviszonyban a jövedelem eléri a minimálbért, akkor már elég a 25 ezer forintos kata is. Itt az a kérdés, hogy a 268 napos egyéni vállalkozáshoz hozzáadódik-e a "mellékfoglalkozású" társas vállalkozásokból származó összeg, és így elérhető-e a 366 nap szolgálati idő? Köszönettel. Soltész Nóra

Áfabevallás katás egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállakozó az áfatörvény 58. paragrafusa szerint időszakosan számol el a megbízójával. Kérdés, hogy helyesen járunk-e el, ha az áfabevallásban az áfatörvény 58. paragrafusa alapján valljuk be az áfát, vagy mivel bevételi nyilvántartást vezető katás egyéni vállakozó a 61. paragrafus szerint, a vevőszámla befolyása szerinti időszakra kellene bevallani? Melyik az erősebb? A bejövő számlák áfatartalmát a számla szerinti teljesítési dátumra valljuk be. Ez így helyes? Tisztelettel várom válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

25 év alatti átalányadózó

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingóság bérbeadása kifizetőnek

Lepsényi Mária

adószakértő

Téves közösségi adószám megadása

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink