1800 találat a(z) katás cimkére

Evából katába, többes jogviszony Kérdés

Tisztelt szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni: egy házaspárnak két vállalkozása van. Egy kft., melyben a feleség a többségi és a férj a kisebbségi tulajdonos, illetve egy bt., melyben a férj a többségi, a feleség a kisebbségi tulajdonos. Mindkét társaság az eva hatálya alá tartozik. Jelenleg a férj is és a feleség is a bt.-ben töltik ki a teljes biztosítási jogviszonyukat, a férj tagként, a feleség alkalmazottként, és itt fizetik meg a teljes adó- és járulékkötelezettségüket. 2017. január 1-jétől a bt. ki szeretne lépni az evából és katás vállalkozóvá kíván válni. A férj a havi 50 ezer forint befizetésével szeretne eleget tenni az adó- és járulékkötelezettségének. A feleség mindkét vállalkozásban folytat tevékenységet. Kérdésem, hogy a feleség is eleget tehet-e a bt.-ben (kisebbségi tagként) a havi 50 ezer forint megfizetésével a rá vonatkozó adó- és járulékkötelezettségének, és ha igen, akkor őt is be kell jelenteni, mint főállású katást? A kft.-ben a tervek szerint (hasonlóan a jelenlegi állapothoz) az eva megfizetésével van lehetősége az osztalék kivételére. Köszönöm a segítségét!

Kata – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a katás egyéni vállalkozó áfaalany (nem választotta az alanyi mentességet), és mellette mint magánszemély a saját ingatlanját bérbe adja, akkor a bérbeadást is áfával növelt értéken kell számláznia, vagy mint magánszemély, 6 millió forintig számlázhat áfamentesen? Illetve össze kell adni az egyéni vállalkozásban elért bevételt a bérbeadás bevételével? És ha úgy eléri a 6 millió forintot, csak utána kell áfával növelt értéken számláznia? Mert a NAV oldala csak arra tér ki, hogy ha a kataalany alanyi áfamentes, és mint magánszemély is mentesen adja bérbe az ingatlanát, akkor össze kell adnia a bevételeket, és ha eléri az értékhatárt, akkor a bérbeadás is áfás lesz. Előre is köszönöm a válaszát.

Áfa katásnál Kérdés

TIsztelt Szakértő ! A kérdés, hogy bevételi nyilvántartást vezető katás egyéni vállalkozó is dönthet-e úgy, hogy a fizetendő áfát a teljesitési határidővel állapitja meg, vallja be, nem a befolyással, illetve a teljesitést követő 45. napig? Tisztelettel várom válaszát.

Katás egyéni vállalkozó nők 40 éves szolgálati idejével Kérdés

Katás egyéni vállalkozó a nők 40 éves szolgálati idejével ment nyugdíjba. Az egyéni vállalkozókra vonatkozó keretösszeget az ő esetében hogyan kell számolni? A bevétel 60 százaléka a jövedelme?

Katás nyelvtanár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Angol nyelvet oktató tanár szeretne vállalkozóvá válni. Mi lenne számára az ideális vállalkozási és adózási forma, ha ő elsőre oktatni, de a későbbiekbe nyelvvizsgáztatni, nyáron pedig gyerekeket táboroztatni szeretne? Ahhoz, hogy akkreditált tudjon lenni, függ-e a vállalkozási formától? Az alapkérdés pedig az, hogy a fent felsorolt tevékenységeket folytathatja-e katás vállalkozóként? Máshol nem rendelkezne akkor főállású munkaviszonnyal. Várom megtisztelő válaszukat. Üdvözlettel: Zsóka

Szülés EU tagállamban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországon biztosított nő Németországban fog szülni (várhatóan december végén-január elején). Magyarországon több mint két éve folyamatosan főállású katás biztosított, és van érvényes európai uniós egészségkártyája is. A gyermek magyar állampolgár lesz, de a születési anyakönyvi kivonat honosítása eltarthat egy darabig. Kérdés: ha a katafizetés a szülést követően abba maradna, akkor hogyan alakulna a gyermek és anyuka biztosítása, valamint milyen lépéseket kell tenni előtte, itthon, illetve Németországban? Milyen nyomtatványokat keressünk, hová, milyen határidővel adják be, illetve a könyvelőnek mi a teendője ebben a szituációban? Köszönettel előfizető.

Katás cseden Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Főállású katás egyéni vállalkozó a csed folyósítása mellett folytathatja-e vállalkozást, ha van alkalmazottja? A személyes közreműködés megengedett-e csed, gyed, gyes alatt? Köszönöm válaszát

Kata választása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a vállalkozásba bevitt üzletből bérbeadási bevételt számolt el 2016-ban. Amennyiben 2017-ben szeretné a katát választani, milyen lépéseket szükséges megtennie akkor, ha az ingatlant továbbra is szeretné bérbe adni? Az ingatlannyilvántartásban férj és feleség nevén szerepel az ingatlan. Választhatja-e bármikor, hogy az ingatlan-bérbeadási tevékenységet magánszemélyként folytatja? Ebben az esetben ki kellene vonni a vállalkozásból az ingatlant? Ha igen, milyen adófizetési kötelezettség merül fel utána (szja, áfa )?

Bt.-beltag és kültag lehet katás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes bt. beltagja egyben a bt.-ben ügyvezető, a kültagja nem működött közre a bt.-ben 2016-ban. 2017-től a beltag és a kültag is katás szeretne lenni, és az áfakörből szeretne kijelentkezni a bt. A kültagnak heti 36 órás munkaviszonya van egy másik kft.-ben, ő nem lenne főállású katás, csak az ügyvezető. A kisadózókra vonatkozó törvény szerint ez lehetséges-e?

Katás egyéni vállalkozás szüneteltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó szüneteltetné a tevékenységét. Mi a teendő, hogyan kell bejelenteni a szüneteltetés tényét, illetve szükséges-e bevallást benyújtani a szüneteltetés ideje alatt? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Katás egyéni vállalkozó – bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó katás bevétele szolgáltatásból származik. Magánszemélyként bérbe adja a lakását. A bérbeadási tevékenységet bejelentette a NAV-nak a 16T101E nyomtatványon. Így neki mint magánszemélynek be kell adnia az szja-bevallást a bérbeadásról, de ez elkülönül a katás egyéni vállalkozói bevételtől, nem adódik azzal össze. Ön szerint is így van? 2017. évben is a fentiek szerint adózik a vállalkozó? Köszönöm válaszát.

Katás egyéni vállalkozó és magánszemélyként ingatlan-bérbeadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget kérek a fenti témában arra vonatkozóan: 1. Ha valaki egyéni vállalkozó (akár katás, akár nem), akkor magánszemélyként történő ingatlan-bérbeadásakor hogyan kell eljárnia? a) magánszemélyként, adóazonosító jellel, számla nélkül, számviteli bizonylattal tud ingatlant bérbeadni b) magánszemélyként csak adószámmal (külön, az egyéni vállalkozástól eltérő adószámot kell kérnie a NAV-tól), számla ellenében tud ingatlant bérbeadni c) csak egyéni vállalkozóként (az egyéni vállalkozáshoz használt adószámot kell használnia erre a tevékenységére), számla ellenében tud ingatlant bérbeadni d) egyéb: ebben az esetben kérem, szíveskedjen leírni a teendők listáját teljeskörűen. 2. A magánszemély ingatlan-bérbeadásból származó jövedelme mikor, milyen esetekben minősülhet nem önálló, önálló, illetve külön adózó jövedelemnek? 3. Az áfatörvény értelmében egy adózónak minősül-e vagy sem, ha egy magánszemélynek egyéni vállalkozásból származó jövedelme (akár katás, akár nem) és magánszemélykénti ingatlan-bérbeadásból származó jövedelme is van? Azaz, ha a magánszemély ALANYI ADÓMENTES egyéni vállalkozó (akár katás, akár nem), és mellette magánszemélyként ingatlant bérbead, akkor a két jövedelem összeadódik-e az alanyi adómentes határba (jelenleg 6 millió forint), vagy sem? Kérem, válaszát jogszabályhelyek megjelölésével írja meg. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt

Egyéni ügyvéd, katás vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy jelenleg katás egyéni vállalkozóként üzletviteli tevékenységet folytató személy a jövőben egyéni ügyvédként kíván működni, szintén katás adózóként. Milyen bejelentési kötelezettségei vannak, milyen hatóságok felé, milyen nyomtatványokon? Köszönettel, VL

Katás új egyéni vállalkozó Kérdés

Egyéni vállalkozást november 10-én indító, kata alá bejelentkezett adózó esetén, 2016-ban arányosítani kell a novemberi tört hónapot is, ha a 6 milliós bevételi határ alatt akar maradni az adózó? Köszönöm válaszukat!

Katás bt. tagja csedre megy Kérdés

Tisztelt dr. Radics Zsuzsanna! Egy katás bt. kültagja december 31-re - január 1-re van kiírva szülésre. Milyen teendője van a könyvelőnek, milyen bejelentést kell tennie, hogy a csedre jogosulttá váljon a tag? Csak a szülés után, és ugyanazon az Igénybejelentő nyomtatványon, amin az egyéb alkalmazottakat? Vagy van valami, amire külön oda kell figyelni ebben az esetben? Köszönöm a választ, üdvözlettel. Előfizető.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink