1800 találat a(z) katás cimkére
Katás bt. szünetelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy az egyéni vállalkozóhoz hasonlóan van-e lehetőség arra, hogy egy katás bt. szüneteljen, és ne ketyegjen a tagokra a kata-járulék, ha tudják előre (mivel nincs aláírt szerződésük), hogy 2017. január 1-jétől bizonytalan ideig, valószínűleg több hónapig nem lesz bevételük. Ebben az esetben mi a teendő, mikor, milyen nyomtatványon kell ezt lejelenteni? Köszönjük szépen a tájékoztatást!
Katás egyéni vállalkozó külföldi kiküldetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik cégem katás egyéni vállalkozóval kötött szerződést weboldal-kialakítás támogatására és termékkínálat piacra dobásának előkészítésére. Külföldön is van ezzel kapcsolatban feladata a megbízottnak, melynek költségeit a megbízó cég fizeti. Fizetheti-e a megbízó a szerződésben nem meghatározott költségeket (például kiküldetési úti-, szállás- stb.) a saját tevékenységével kapcsolatos (át nem hárított, például repülőjegy), de a megbízott nevére szóló kiadásként? Köszönettel: Géczi Sándorné
Gyes/gyed összegének megállapítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi példa szerint szeretnék választ kapni a gyes/gyedösszegének kiszámolására. A kérdés az, hogy ha – tegyük fel – Koppányka 2017. december 31-én születne meg, akkor legkésőbb mikor kell bejelentenünk az édesanyját a cégbe főállásúként, és mekkora fizetéssel, hogy a maximális összegű gyedet kapjuk meg az államtól, akkor, ha a.) mellette megmarad a kata mellékállású változata, b.) nem számolunk a katával. Mind az a.), mind a b.) kérdésre kérnénk választ. Feltételezve, hogy a jogszabályok nem változnak addig. Mekkora gyedre jogosít – ha egyáltalán jogosít – a meglévő főállású katás jogviszony, ha nincs mellette más munkajogviszony? (Tegyük fel, hogy elegendően hosszú ideig állt már fenn ahhoz, hogy túllépje a 180 napot).
Egyéni vállalkozás szüneteltése, áfaelszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő, Egy normál szabályok szerint adózó katás egyéni vállalkozó szünetelteti a tevékenységét. A szünetelés időszakában vagy a szüneteltetés befejezését megelőző időszakra van-e lehetősége a vállalkozás érdekében felmerült beszerzésekhez kapcsolódó áfa levonására – anyagbeszerzés, nyomtatvány, irodaszer stb.? A szüneteltetés időszakában nem végezhet gazdasági tevékenységet; ez időszak alatt áfabevallást be kell nyújtania? Köszönettel.
Nappalis egyetemista katás egyéni vállalkozása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy ha egy nappalin tanuló egyetemista kiváltja a katás egyéni vállalkozást, akkor neki elég csak a havi 25 000 forintot fizetni vagy rá az 50 000 forintos kata vonatkozik? Kérem, válaszát törvényi hivatkozással küldje! Köszönettel: Jancsó Katalin
Vállalkozó járulékfizetése többes jogviszonyban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja, aki személyesen részt vesz a társaság tevékenységében, és megbízási jogviszonyban annak ügyvezetője is, lehet-e egyidejűleg főállású kisadózó (katás) egyéni vállalkozó? Milyen járulékfizetési kötelezettség terheli társas vállalkozóként és kisadózó egyéni vállalkozóként a két jogviszony együttes fennállása esetén? Válaszukat előre is köszönöm.
Katás egyéni vállalkozónak gyermeke születik Kérdés
Tisztelt Szakértő! kettő kérdésem van: 1.) Katás egyéni vállalkozó a gyermek születésétől gyest kap, mennyi katát fizet: 50 ezret vagy 25 ezret? A szülés előtt nem volt munkaviszonyból származó jövedelme. 2.) Két éve PhD-képzésben részt vevő kismama (munkaviszonyból származó jövedelme nincs) szülés után mennyi gyest vagy gyedet kaphat? Köszönettel: Dénes Katalin
Fodrászszékek bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértők! Adott egy katás egyéni vállalkozó fodrász, aki eddig bérelt üzlethelyiségben dolgozott, amit megtart, de emellett most vásárolt egy saját üzlethelyiséget, ahol szintén fodrászattal foglalkozik majd. Mindkét helyen vannak további fodrász székek, amelyeket ki szeretne adni bérbe. Ő ténylegesen elsősorban az új üzlethelyiségben fog dolgozni, de nem egész nap, hanem csak fél napokat, így emiatt a „7739 - Egyéb gép, tárgyi eszköz kölcsönzése” TEÁOR alatti bérbeadás neki véleményünk szerint nem megfelelő. A kérdés az, hogy a katás egyéni vállalkozása mellett, mint magánszemély T101E-n felveheti-e az ingatlan-bérbeadást, és kiadhatja-e bérbe az új saját és a régi bérelt üzlethelyiségben a fodrászszékeket? Ha igen, akkor kinek kell havonta bevallania és befizetnie a bérbeadást terhelő szja-t? Neki, vagy azoknak, akik tőle bérbe veszi a székeket? Válaszukat előre is köszönjük. Tisztelettel!
Katás egyéni vállalkozói számla vagy megbízás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kata alá tartozó egyéni vállalkozó egy könyvelőirodában, heti 3 x 4 órát dolgozik, mint könyvelési, bevallási egyeztető. A munkaviszonytól való elhatárolás feltételeiből legalább 2 feltétel teljesül, így nem minősül munkaviszonynak. Ugyanakkor nem tudom, hogy a katás vállalkozó bocsáthat-e ki erről számlát, vagy a NAV megbízási jogviszonynak tekinti majd? Mire kell odafigyelni a szerződésnél, illetve mi a különbség a számlázásos ügylet és megbízásos jogviszony között? Előre is köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Léderer Györgyné
Katás vállalkozó számlanyitása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekre szeretnék választ kapni: 1. Katás egyéni vállalkozónak szükséges-e külön vállalkozói folyószámlát nyitnia, illetve fenntartania, amennyiben két pénznemben (forint, illetve euró) várható bevétel? 2. Számlázás esetén használható-e a lakossági folyószámla? 3. A bevétel-nyilvántartásnál kell-e havi számlakivonatot mellékelni? 4. Szükséges-e a számlakivonatokat megőrizni? Válaszukat előre is köszönöm..
Egyéni vállalkozó lehet végelszámoló? Kérdés
Hamarosan nyugdíjba megyek. Jelenleg egy bt. beltagjaként dolgozom. Szeretném a bt.-t megszüntetni és katás egyéni vállalkozóként dolgozni tovább. A bt. megszüntetésének kezdő napja előtti 2. napon megszüntetném a tagi jogviszonyomat, a bt.-nek új beltagja lenne, én pedig a megszüntetés napja előtti napon kiváltanám az egyéni vállalkozói igazolványt. Lehetek-e a bt. végelszámolója katás egyéni vállalkozóként?
Katás egyéni vállalkozó táppénzen Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kata hatálya alatt lévő egyéni vállalkozó táppénzen volt/van a következők szerint: 2016. 06. 15- 2016. 08. 03-ig és 2016. 08. 19-től folyamatosan jelenleg is. Kérdésem, hogy a kieső idő figyelembevételével helyesen járunk-e el a fizetendő kata meghatározásánál: 2016. 06. hónapra megfizett 50 ezer forintot; 2016. 07. hónapra badott 16T101E-t, és nem fizetett. A 8. hónap a problémás, mivel ha a 6-7-8. hónapokat együtt nézem táppénzes napok tekintetében, akkor összesen 63 nap táppénze van így, és a 7. és 8. hónap mentesülne a járulékfizetés alól, de ha csak 8. 3-áig nézem, akkor nem. Melyik a helyes? Van-e fizetési kötelezettség augusztusra? Válaszukat nagyon várom. Köszönettel.
Kültag járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy katás bt., ahol az ügyvezető és egyben tag is, aki személyesen közreműködik, és havi 75 000 forint katát fizet. Adott egy másik bt., amely nem katás, és ebben is kültagként (de nem ügyvezetőként), személyes közreműködésre nem kötelezettként, 0 forint megbízási szerződéssel, 0 forint járulékkal, esetenként dolgozik ugyanezen tag. Ez utóbbi, nem katás betéti társaságban az ügyvezető máshol heti 40 órás alkalmazotti jogviszonyban áll, ezért nem fizetünk utána járulékot. Helyes így a járulékfizetés? Előre is köszönöm a válaszát!
Katás egyéni vállalkozó + cég Kérdés
Az alábbi, járulékfizetéssel kapcsolatos kérdésemre szeretnék választ kapni: Egy kata hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó céget alapít (100 százalékos tulajdoni hányaddal). Az egyéni vállalkozásában főállású egyéni vállalkozóként havi 50 ezer forint katát fizet. A cégében ő lesz a képviselő, az ügyvezetői feladatokat munkaviszony keretében fogja ellátni, ezt rögzítették az alapítói okiratban is. A kérdésem a következő: a cégben fizetheti maga után a járulékot munkaviszonyos jogviszonya után, ha a feladatait heti 20 órában látja el? Vagy társas vállalkozóként kötelező megfizetni a cégben a járulékokat az emelt járulékalap (Szociális hozzájárulási adó: minimálbér 112,5%-a, egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulék: minimálbér 150%-a után)? A két vállalkozáson kívül nincs más jogviszonya, ahol a járulékot megfizetnék utána a minimálbér alapján.
Katás egyéni vállalkozó feleség számláz a férjnek a kft.-be. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy egyszemélyes kft., amiben a férj a tulajdonos és az ügyvezető, nincs máshol főállása. A felesége mellékállású katás egyéni vállalkozó. Lehetséges-e, hogy a feleség úgy dolgozik be a kft.-be, hogy az egyéni vállalkozásából állít ki számlát? Változik-e a helyzet, ha a feleség munkaviszonya megszűnik és főállású katás egyéni vállalkozó lesz? Válaszát előre is köszönöm!