1206 találat a(z) költségelszámolás cimkére
Munkaviszony megszűnésekor felmerült költségek elszámolása
Kérdés
Tisztelt Cím! Az alábbiakkal kapcsolatban kérem a tájékoztatásukat! Egy Magyarországon bejegyzett kft. külföldi magánszemély alkalmazottjának munkaviszonya megszűnik. Ezzel kapcsolatban a kft. a következő tételeket tartalmazó számlát fogadott be, és kifizette annak értékét. A külföldi magánszemély alkalmazott munkaviszony megszűnésekor munkavállalási engedély visszavonása, tartózkodási engedély visszavonása, tartózkodási engedély visszavonása, lakcímkártya visszavonása, bevándorlási hivatalban munkaviszony megszűnése és tartózkodási engedély visszavonása családtagok részére, lakcímkártya visszavonása családtagok részére. Állásfoglalást kérek, hogy az előbbiekben felsorolt tételek közül melyeket számolhatja el költségként a könyvelésében? Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli a céget ezen tételek elszámolásakor? Egy másik alkalmazottnak, aki magyar állampolgár, és nem szűnik meg a munkaviszonya, az útlevélkészítés díját vállalja át. A számla a cég nevére szól, amit kifizet a cég. Az alkalmazott oroszországi külföldi kiküldetése miatt szükség van az útlevélre. Elszámolhatja-e költségként a cég az útlevélkészítés díját, ha az alkalmazott nyilatkozik, hogy kizárólag a céges kiküldetésével kapcsolatban használja az útlevelet, magáncélra nem? Ha a cég elszámolja költségként az útlevélkészítés díját, akkor felmerül-e a cégnek adó- és járulékfizetési kötelezettsége? Előre is köszönöm a válaszukat! Földházi Szilvia
Külföldi kiküldetés költségelszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás külföldi kiküldetés során napidíjat nem fizet, viszont a kiküldetéshez kapcsolódóan felmerült költségeket bizonylat alapján megtéríti. A bizonylatok elszámolhatóságával kapcsolatban merült fel problémánk. Az üzemanyagról, az úthasználati díjról vagy az adott külföldi városban a helyi utazási jegyről kapott bizonylatok elszámolhatók-e költségként úgy, hogy ezek a bizonylatok valóságban a nyugták, tehát nem a társaság nevére kiállított számlák. A kiküldöttek elmondása szerint például az üzemanyag vásárlásakor kérésük ellenére nem állítanak ki névre szóló számlát. Köszönettel.
Üzleti ajándék elszámolása költségként
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk decemberben üzleti partnereknek céges logóval ellátott ajándékot, valamint egy-egy palack bort juttatott. Az lenne a kérdésem, hogy elszámolható-e a cég nevére szóló számla költségként, ha a cég megfizeti a számla szerinti érték 1,19-szerese után a 16 százalékos szja-t, és a 27 százalékos ehót? Szükséges-e más kimutatást készíteni arról, hogy ki részesült ajándékban? Ha igen, mit kell tartalmaznia a kimutatásnak? Válaszát köszönöm.
Bérleti díj + közös költség
Kérdés
Egy cég. hosszútávú bérleti szerződést kötött egy alagsori teremgarázs tulajdonosával, egy másik kft-vel, a létesítmény építőjével. A cég 2013. novemberig csak bérleti díjat fizetett (alap + ÁFA) a tulajdonosnak. A ház lakóközössége igényei szerint újabb költség jelenik meg a teremgarázsban parkolók felé. A teremgarázs tulajdonosa egyoldalúan írt egy levelet a cégnek, hogy ettől kezdve a bérleti díj fizetése mellett külön közös költséget kell fizetni a társasház megadott számlájára. A társasház erről a társasházi törvényre hivatkozva számlát nem állít ki "csak" be kell fizetni. A kérdésem a következő: milyen alapon tudja a bérlő cég ezt a közös költséget kifizetni számla hiányában és elszámolni legális költségként?
Korábbi évek költségei – társasági adó
Kérdés
Idén tártuk fel, hogy bizonyos, az előző három évet érintő költségeket nem könyveltünk le. (Így emiatt magasabb társaságiadó-fizetési kötelezettség keletkezett az elmúlt 3 évben.) Idén kerül sor az elmúlt három év költségének lekönyvelésére, így idén emiatt alacsonyabb társaságiadó-fizetési kötelezettség keletkezik. Helyesen van ez így? Feltétlen szükséges az elmúlt három év önellenőrzése?
Rezsiköltségek elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekre szeretnék választ kapni. Cégünk kft. formájában működik a székhelyként használt ingatlan, ahol a működés zajlik, az egyik ügyvezető tulajdonában van, az ingatlan használatért jelenleg nincs bérleti díj. A székhelyként működő ingatlanban magánszemélyként is életvitelszerűn ott élünk, csak egy részét használjuk a cégünk működtetéséhez. A számlák a tulajdonos nevére vannak kiállítva, nem a cég nevére. Egyelőre a közüzemi számlákat nem kívánnánk átíratni a cég nevére.Kérdéseim: elszámolhat-e a cég közüzemi költséget a tulajdonos nevére kiállított számla alapján, ha igen, akkor milyen módon? Szükséges-e bérleti/haszonkölcsön szerződés a tulajdonos és a cég között? Számláznia kell-e a tulajdonosnak a cég felé a rezsiköltségeket? Szükséges-e ehhez magánszemélyként adószámot kiváltania a tulajdonosnak? Keletkezik-e a tulajdonosnak adófizetési kötelezettsége, amiatt, hogy a cég fizeti a számlák egy részét? Milyen mértékben hárítható át a rezsi költsége a cégre? Kérem szíveskedjen leírni, milyen lehetőségek vannak, hogy a közüzemi díjak jogszabályszerűen elszámolhatóak legyenek a cégben. Válaszát előre is köszönöm!
Költségelszámolás egyéni vállalkozónál
Kérdés
Tisztelt dr. Csobánczy Péter! A költségelszámolás egyéni vállalkozónál kérdés pontosítva. A busz nincs közös tulajdonban a házastárssal. Nem élnek közös vagyonközösségben, külön lakcímre vannak bejelentve. A közös használat itt mit jelenthet? Kizárólag a férjnek van jogosítványa és engedélyei a busz vezetésére. Köszönöm a segítséget.
Értékcsökkenés elszámolása
Kérdés
Létezik olyan lehetőség, hogy például egy tárgyi eszköz után értékcsökkenés elszámolható, de ez költségként már nem számolható el? Köszönöm szépen a segítséget.
Kiküldetés és számla
Kérdés
Külső munkatársainkat kiküldtük vidékre tényfeltárásra. Sajnos a kollégák sem az autópálya díjról, sem a vonatjegyről nem kértek számlát. Kiküldetés esetén elszámolhatom-e (kifizethetem-e) ezeket a költségeket számla nélkül, csak a jegyek alapján? Köszönettel: Lédererné
Felújítaná bérelt irodáját? Így számolhatja el a költségeket
Cikk
Egy vállalkozás másfél éve bérel egy ingatlant székhely/iroda/bemutatóterem céljából. Az egyik helyiség csempéjének felújítási költsége körülbelül 80 ezer forint lenne. A radiátorszelepek is cserére szorulnak, ami nagyjából 50-60 ezer forint kiadást jelent. A bérbeadó nem vállalja a felújítási költségeket. Elkönyvelheti-e a kft. mindezt saját költségeként? A kérdésre Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszol.
Költségtérítés otthoni irodára
Cikk
"Néhány munkavállalót otthoni munkavégzés keretében szeretnénk foglalkoztatni. A munkabérén felül szeretnénk nekik fizetni úgynevezett Home Office költségtérítést a felmerülő költségeinek fedezésére (például internet, telefon, áramdíj stb.) Ilyen jellegű költségtérítés fizethető-e adómentesen, ha igen, akkor mi ennek a módja. Kell-e a munkavállalótól bármilyen dokumentumot bekérni az elszámoláshoz?" Olvasónk kérdésére szakértőnk, Surányi Imréné válaszolt.
Költség-elszámolás, ha a székhely a kft-tulajdonos ingatlana
Cikk
Kell-e bérleti díjat felszámolni, ha a magánszemély kft-jének székhelye és telephelye is a magánszemély családi házában van? A felújítási költségek elszámolhatók-e és levonásba helyezhető-e e kiadások áfája? Olvasónk kérdésére az Adózóna szakértője, Verbai Tamás válaszolt.
Egyéni vállalkozók is megúszhatják a cégautó-adót
Cikk
Munkahely hiányában sokan kényszerülnek egyéni vállalkozóként megélni, ám tanácstalanok, amikor az adószabályok dzsungelével szembesülnek, hiszen már a bejelentkezéskor fontos adózást érintő döntéseket kell hozniuk.
Kifizetőt terhelő adó
Kérdés
A cégem az egyik szerződéses (kvázi reprezentativ iroda) partnerének kifizeti a külföldi szállás és a repülőjegy költségét, aminek összege meghaladja a minimálbér 25 százalékát. A kiutazás célja: további együttműködés stratégiai megbeszélése az anyacégünkkel- szerződéses partnerünk kereskedelmi képviseletté való átalakulás feltételeinek megbeszélése. Kérdésem, hogy elszámolható-e szállás és repjegy költségként vagy reprezentációs költségnek minősül, ami után adózni kell? Köszönöm.
Székhely és költségei
Kérdés
Egy magánszemély Kft-t alapít, a társaság székhelye és telephelye is a magánszemély családi háza. A lakásban elkülönít egy helyiséget, melyet kinevez irodának. Az irodát felújítja, új ajtót, ablakot vesz, központi fűtést szereltet be, lambériáztat, stb. Elszámolhatók-e költségként a ráfordított kiadások és levonásba helyezhető-e a számlák áfa tartama. Bérleti díjat kell-e elszámolni az iroda használatáért.