hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Elszámolná dolgozója szemüvegköltségét? Így teheti meg

  • adozona.hu
3

Elszámolhatja-e az ügyvezető a szemüveg számláját, ha a dolgozó számítógéppel dolgozik egész nap, jegyzőkönyvet ír? Az áfatartalmát is levonásba helyezheti? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Az irodai munkavégzéshez adott szemüveg adómentes elszámolásának igen szigorúak a feltételei, s emiatt a gyakorlatban csak egy szűk körben van erre lehetőség. Ugyanez igaz az áfa levonhatóságára.

A személyi jövedelemadó törvény 1. számú mellékletének 8.8 pontja értelmében adómentesen adható a jogszabály által előírt használatra tekintettel juttatott védőeszköz, továbbá baleset és egészségvédelmi eszköz.

A szemüvegjuttatáshoz kapcsolódó jogszabály az 50/1999 Eüm rendelet, amelynek 5. §-a előírja, hogy a munkáltató köteles foglalkozás-egészségügyi orvoshoz küldeni a munkavállalóit látásvizsgálat céljából, ha rendszeresen, legalább napi 4 órán keresztül a képernyő előtt végzik a munkájukat. Ezt a vizsgálatot még a képernyős munkavégzés megkezdése előtt kell elvégezni, majd ezt követően két évenként megismételni.

Ha ezen vizsgálat alapján indokolt, vagy a dolgozó által egyébként használt szemüveg, kontaktlencse nem elegendő a munka elvégzéséhez, akkor a munkáltató kötelezően ellátja a munkavállalóját a minimálisan szükséges éleslátást biztosító szemüveggel (lencsével és kerettel).

Vagyis csakis akkor lehet adómentes az ilyen szemüveg juttatása, ha az egyébként a hétköznapi életben használt szemüveg nem alkalmas a munka elvégzéséhez, ezért kifejezetten a munka elvégzése érdekében juttat a munkáltató szemüveget, a kötelező vizsgálat elvégzését követően.

Amennyiben a fentiek szerint történik a szemüveg juttatása, akkor véleményem szerint az áfa levonásba helyezhető, annak ellenére is, hogy ingyenesen történik az ilyen szemüveg átadása. Az 50/1999 Eüm rendelet 7. § szerint ugyanis a juttató juttató nem terhelheti rá a munkavállalóra a szemüveg beszerzési árát.

Az áfatörvény 67. § (2) bekezdése pedig úgy rendelkezik, hogy ha az ellenértéket kötelező erővel jogszabály határozza meg, akkor a piaci árnál kisebb ellenérték is kiköthető. A nulla ellenértéket ez a jogszabályhely nem tiltja, így az áfa levonásba helyezhető.

Ha azonban a szemüveg juttatása nem a fenti jogszabályok szerint történik, akkor az áfa levonása nem lehetséges, s ezen felül még a szemüvegjuttatás utáni személyi jövedelemadó és járulékok is terhelik a munkáltatót, melyek mértékét a munkabér adózására irányadó szabályok szerint kell megállapítani.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
Tamás Szipszer

Tisztelt Hozzászólók!

Jelen hozzászólásomban valamennyi kérdésükre megpróbálok válaszolni. Kezdjük azzal, hogy a jogszabály maradéktalan betartásával átadott szemüveg juttatását a személyi jellegű egyéb kifizetések között kell elszámolni. Ha adóköteles a juttatás akkor is személyi jellegű kifizetésnek számít. Legalábbis a legtöbb számviteli szakkiadványban ilyen véleményt olvasni amellyel én személy szerint egyetértek. Ez azonban azt is jelenti, hogy az eszközt a juttató nem mutatja ki az eszközei között. Szeretném azonban hangsúlyozni, hogy el tudok képzelni olyan körülményt elviekben, hogy a juttató mégis kimutatja az eszközei között, akár készletként ha nem tartósan, akár tárgyi eszközként ha egy éven túl szolgálja a vállalkozási tevékenységet. Ezt gyakorlatilag a használat körülményei határozzák meg. Ha például a munkavállaló nem tarthatja magánál a szemüveget, a munkavégzés után a nap végén azt le kell adnia vagy más munkavállaló is használhatja, akkor véleményem szerint a vállalkozás eszközéről van szó, amit vagy készletként vagy tárgyi eszközként kellene nyilvántartania. 100 ezer forint alatti tárgyi eszközöket is nyilván kell tartani, de az érékcsökkenést egy összegben a használatba vételkor is el lehet számolni. Ugyanakkor ha a szemüveget a munkavállaló szabadon haza viheti, s nem kell vele elszámolnia munkanap végén s más munkavállaló nem is használhatja, vagyis a használat kifejezetten konkrét személyhez kötődik, akkor ez nem tekinthető a vállalkozás eszközének, hanem személyi jellegű juttatás. Bárhogy is történjen az elszámolás, a kormányrendelet nem teszi lehetővé, hogy ezen szemüveg költségét a munkavállaló viselje. Ha a használati időn belül a munkáltató pénzt követelne a kilépő munkavállalótól, azzal megsértené a kormányrendelet szellemiségét, mely szerint a munkáltató köteles az éleslátást biztosító minimális szemüveget biztosítani s az ezzel kapcsolatos terhek a munkavállalóval szemben nem érvényesíthetőek.

Csombó Zsuzsa

Tisztelt Szipszer Tamas! Érdekelne, hogy mi van akkor, ha a munkavállaló felmond 2 éven belül. Visszakérhető a támogatásként a dolgozónak elutalt összeg, melyet az éleslátást biztosító szemüvegért kapott jogosan, arányosan?
Üdvözlettel: Csombó-V. Zsuzsanna

Soltész Nóra

Tisztelt Szipszer Tamás! Kiegészítené a fenti cikket a számviteli vonatkozásokkal is? Ha a cég jogszerűen jár el, és az éleslátást szolgáló szemüveget elszámolja, áfát levonja, akkor hol kell a mérlegben ezt kimutatni? Erősen megoszlanak a vélemények és a gyakorlat is. Mi van akkor, ha a beszerzési érték meghaladja a 100 eFt-t
?
Üdvözlettel: Soltész Nóra

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Következő évre áthúzódó építőipari projekt

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink