1206 találat a(z) költségelszámolás cimkére

Energetikai audit Kérdés

Tisztelt Szakértő! ISO Minőségbiztosítási auditot vezetünk be, melyre 3 évenként megújító auditot kell végezni. Hogy számolom el a költségeit? Elhatárolom? Egy összegben? Kérdésem továbbá: a nagyvállalatnak kötelezően előírt ( 2015. december 05-étől az EU-irányelv 8. cikk (4) bekezdés) energetikai auditot és azt követően 4 évente kötelezően előírt ismétlődő auditot kell végezni, a költségeit hogyan kezeljük? Alapítás-átszervezés aktivált értékeként állományba kell venni, és négy év alatt az eredmény terhére elszámolni, vagy a felmerüléskor egy összegben költségként elszámolni, vagy elhatárolni? A fent nevesített auditok elszámolása megegyezik? Köszönettel: Mátyás Józsefné

Önálló tevékenységnél költségelszámolás lehetőségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem ingatlan-bérbeadást végez magánszemélyként. A bérbeadás elszámolásánál tételes költségelszámolást választott, mivel a felmerült költségek jelentősen meghaladják a 10 százalékot. Azonban megbízási szerződéssel vizsgáztatási tevékenységet is végez. Itt a kifizetéskor nyilatkoznia kellett, hogy a 10 százalékos vagy a tételes költségelszámolást kéri alkalmazni. Mivel nem merült fel csak minimális költség, így a 10 %-ot választotta. Hogyan kell ezt a szja-bevallásban bevallani? Lehet-e kétfélét alkalmazni, mivel két különböző tevékenységről van szó? Köszönettel várom a válaszát.

Munkába járás vagy kiküldetés? Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az egyik kft.-nek az alkalmazottja munkaviszonyban atlétaedzőként dolgozik. A kft. székhelye vidéken van. Az edző Budapesten lakik. Az edzéseket Budapesten és egy vidéki városban tartja. Versenyszezonban személygépkocsival megy versenyekre Budapesten is és vidékre is. A személygépkocsi, amit használ, az édesanyja nevén van. Munkába járás címén a 9 forint/km elszámolható-e részére a fenti esetekben, vagy kiküldetési rendelvényt kell használni, és akkor az üzemanyag-költség megtéríthető a 9 forint viszont nem, mivel nem az ő nevén van a kocsi. Keletkezik-e cégautóadó-fizetési kötelezettsége magánszemélyként? Köszönöm a választ. Kné Irén

Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jól értem, ha a munkaválalló például naponta 2 órát dolgozik, és arra kap naponta 11 880 forint összeget (szakképzett, 5940 forint x 2), az a vállalkozónál adómentes juttatás (nem kell adóalapot növelni) teljes mértékben vállalkozónál figyelembe vehető költség (például egyéni vállalkozónál)?

Kiküldetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy külföldi kiküldetés esetén (kiküldetési rendelvényen elszámolt úgynevezett kocsifutás) a kiküldött személy saját személygépjárművére meghatározott időpontra fizetett (4 nap) cascodíja elszámolható költség-e a cégnek? Válaszukat köszönöm!

TÁMOP 2.4.5. elszámolása év végén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Támogatás elszámolásával kapcsolatban szeretnék kérdezni. Olvastam, hogy a támogatást a kiutalással egyidőben lehet elszámolni. Példaként tárgyi eszköz beszerzéséhez nyújtott támogatás szerepelt a cikkben. Cégünk képzésekhez, tréningekhez, tanácsadáshoz nyert pályázaton összeget. A költségek 2015-ben merültek fel, ezek számláit ki is fizettük 2015-ben. Júliusban kaptunk egy összeget előlegként, s majd 2015-ben, részkifizetésként kaptunk további összegeket – a benyújtott számlák és azok kifizetési igazolásai alapján. Az elszámoláshoz a dokumentumokat 2015. december 31-éig kellett benyújtani az Emberi Erőforrások Minisztériumához, amely meg is történt. Tehát: 2015-ben felmerült a pályázathoz köthető összes költség. Kaptunk előleget, s kaptunk részkifizetést. A támogatási összeg egy részét 2016-ban utalták a bankszámlánkra. Kérdésem, hogy év végén az előleget kötelezettségként, s a részutalást bevételként kell elszámolni? A 2016-ban átutalt összeggel kapcsolatban van-e könyvelési feladat? A 2015-ben felmerült költségeket hogyan számolom el év végén? Várom válaszukat. Tisztelettel: Boskó Lászlóné

Elismert költség és számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Magyar cég szerződést köt egy EU-s céggel, miszerint az EU-s cég termékeit népszerűsíti EU-n belül és kívül is. Felveszi a kapcsolatot a kiszemelt cégekkel, lefolytatja a tárgyalást, amennyiben sikerül szerződést kötni (az EU-s cég nevében, mivel a magyar cég csak közvetítői szerepet tölt be), jutalékot kap az EU-s cégtől, ezt a jutalékot számlázza ki. Első kérdés: az közösségi szolgáltatásnak minősül, és nettó módon történik a számlázás? Második kérdés: hogyan tudja a magyar cég hitelesen dokumentálni a kiutazások, szállás...stb. költségeit? Hogyan bizonyítja, hogy például Dubaiban tárgyalt, és nem nyaralt? Válaszukat előre is köszönöm.

Külföldi anyavállalat dolgozójának szállásköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Németországi anyavállalattól a magyarországi fióktelephez üzleti céllal érkező németországi munkavállaló szállásköltségét elszámolhatja-e a fióktelep rendes szállásköltségként? Levonható-e az áfa ebben az esetben? Előre is köszönöm a választ.

Ingatlan-bérbeadás bevételével szemben elszámolható költség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély különálló társasházban lévő, egyszobás lakását bérbe adta bérleti díj plusz rezsimegtérítés feltételével. Az időszakot érintő jövedelem kiszámításakor a bevételeket bérbeadás díja és a bérlő által megtérített rezsi összege alapján állapítottam meg. Költségek meghatározásánál az időszakban a bérbeadó által igazolt rezsikifizetéseket és az ingatlan időarányos értékcsökkenését vettem figyelembe. Felmerült az alábbi elszámolási korlát, amit a kiadott tájékoztatásokban és az szja-törvény 3. számú mellékletében sem találok leírva. Kérdésem a következő: az ingatlan-bérbeadás jövedelmének meghatározásakor csak azon igazolt költségeket lehet-e figyelembe venni, amelyeket a bérlő a bérbeadó felé megtérített? Az igazoltan a bérlő által elhasznált fogyasztásokat a bérbeadó megfizette a közüzemi szolgáltatók felé. Ennek ellenértékét nem kapta meg a bérbevevőtől. A bérbevevő fizetés nélkül távozott oly módon, hogy a postaládába dobta a kulcsot. Véleményem szerint ilyen korlát nincs. Adott időszakban a bérbeadással kapcsolatban felmerülő igazolt közüzemi számlák kifizetését a bérbeadás bevételével szembe lehet állítani. Függetlenül attól, hogy azt a bérbeadó felé megtérítették. Amennyiben későbbi adózási időszakban az mégis megtérülne, a kapott bevétel már 100 százalékban szja-alapot képez, mivel az korábbi időszakban kifizetésre és adóalapból levonásra kerültt.

Társasházi felújítási alap fel nem használt része, mint ráfordítás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Kérdésem a következő. Ha eladok egy lakást egy társasházban, ahol van külön képzett és fizetett "felújítási alap", ami nincs felhasználva, akkor eladáskor (a jövedelem meghatározásakor) az szja-alap számításához a bevétellel (a lakás eladási ára) szemben, költségként beállítható-e a "felújítási alap"-ba befizetett összeg, ami nem lett felhasználva (mint az ügyvédi kültség, tényleges felújítás költsége stb.)?

Magánszemély követelés eladása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Magánszemély banki követelést vásárol, amit haszonnal értékesít. Milyen közterhek megfizetésére lesz kötelezett, illetve elszámolhat-e költséget? Köszönöm!

Nyelvoktatás elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tulajdonosa felnőttképzési szerződést kötött egy nyelviskolával, és az oktatásról a kft. nevére kért számlát. A nyelvtudás a kft. működéséhez, bevételszerző tevékenységéhez szükséges. Kérdésem, hogy a nyelvoktatás költségének elszámolása keletkeztet-e adófizetési kötelezettséget a magánszemélynél vagy a kft.-nél? Segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

Lakóingatlan átalakítása Kérdés

KNEITNER LEA részére! A lakóingatlan üzletté történő átalakításának ráfordításai az szja-törvény 11. számú mellékletének II/2. d. pontja alapján a felmerülés évében nem számolható el egyösszegben?

Egyéni vállalkozó földmunkagép Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015. 03. 30. óta tevékenykedő egyéni vállalkozó gépi földmunkával foglalkozik, a földmunkagépet azonban magánszemélyként vásárolta 2015 januárjában. Mi a módja annak, hogy a fent említett gépet be tudja vinni a vállalkozásába, és értékcsökkenést tudjon elszámolni rá? Költségeit, bevételeit hogyan érinti? Továbbá a földmunkagéphez használt gázolaj milyen módon számolható el költségként? Elegendő a gázolajról szóló számla vagy más bizonylat szükséges hozzá? Válaszát köszönöm!

Egyéni vállalkozó lakóingatlan-vásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egyéni vállalkozó vásárolt egy lakóingatlant magánszemélytől adásvételi szerződéssel azzal a szándékkal, hogy azt átalakítja üzletté. Az átalakítás során igénybe vett szolgáltatások, illetve vásárolt anyagok ellenértékében felszámított áfát levonásba helyezheti-e, tekintettel arra, hogy az ingatlan még lakóingatlanként szerepel a nyilvántartásban? Az átalakítás költségeit egyösszegben elszámolhatja-e felmerüléskor vagy azok a bekerülési érték része lesznek?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink