1159 találat a(z) költségelszámolás cimkére

Ingatlan-bérbeadás költségelszámolás Kérdés

Magánszemély saját ingatlanját adja bérbe más magánszemély részére. A tételes költségelszámolást választja. A rezsiszámlák a bérbeadó nevére szólnak, a rezsiköltséget a bérlő fizeti meg. A bérbeadó az szja-bevallásában a rezsiszámlákat is beleszámítja a költségek közé. Helyes ez? Köszönettel. SzJ

Tanfolyam költsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Anyagkönyvelő kollégánk részére angol nyelvtanfolyamot térít cégünk. Import számláink között nagyon sok angol nyelvű található. Ön szerint az előbbiek alapján mondhatjuk-e, hogy a képzés a munkavállaló munkaköréhez, munkájához kapcsolódik? Amennyiben nem, milyen adóvonzatai vannak a megtérített tanfolyamnak? Köszönöm válaszát!

Költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk csapatépítő tréninget kíván szervezni az ügyvezetők részvételével. Kérem szíves válaszát arra vonatkozóan, hogy ennek költségei (szállás, terembérlés stb.) hogyan számolhatók el? Van-e valamilyen korlátja ilyen tréningek szervezésének? Válaszát előre is köszönöm.

Rezsielszámolás II. Kérdés

Kedves Lea! A 2016.04.01-én azonos címmel feltett kérdést kérdezném tovább. Ha a magánszemély bérbeadja az ingatlant, akkor a rezsiköltséget elszámolhatja költségként a bérleti díjjal szemben? Ki lehet úgy kalkulálni a bérleti díjat, hogy a magánszemély ne adózzon? Szívességi használatként is átadhatja az ingatlant, vagy mindenképpen nyereségesen kell, hogy bérbe adja azt? Válaszát köszönöm:

Egyéni vállalkozó keverheti-e a különböző tevékenységből származó jövedelmeit? Kérdés

Egyéni vállalkozáson belül két, egymástól teljesen eltérő jellegű tevékenységet szeretnék folytatni. Az informatikai tevékenység már működik, belőle bevétel származik (jelenleg költségelszámolásos a vállakozás). A másik tevékenység mezőgazdasági termelés, amihez épp most sikerült földet bérelni, ezzel kapcsolatban komoly költségek várhatóak, és néhány évig veszteséges a tevékenység. Kérdéseim: 1. Lehet-e az egyik tevékenység bevételéből a másik indulását finanszírozni, és így gyakorlatilag elköltségelni minden bevételt? 2. Amennyiben az első kérdésre igen a válasz, lehet-e az erre szánt kiadásokat a következő adóévre átvinni, amennyiben a kiadások meghaladják a másik tevékenységből származó adott évi jövedelmet? 3. Amennyiben az első kérdésre nem a válasz, mit érdemes ilyenkor tenni? Új vállalkozást alapítani a mezőgazdasági vállalkozásra, esetleg őstermelőként tevékenykedni, vagy más vállalkozási formát választani?

Céges üdülő költségeinek elszámolása Kérdés

A társaság tulajdonában van egy üdülő, amelyben a munkavállalói részére biztosít üdülési lehetőséget a nyári időszakban. Az szja-törvény 71. §-ában foglaltak szerint a béren kívüli juttatás után a céges szja-t és ehót a vállalkozás megfizeti. A céges üdülőben kizárólag a saját alkalmazottak üdülnek, más hasznosítása nincs az ingatlannak. Kérdéseim: 1./ Az ingatlan fenntartásával és üzemeltetésével kapcsolatosan felmerülő költségek áfatartalma visszaigényelhető-e? 2./ Az ingatlan fenntartásával és üzemeltetésével kapcsolatos számlák nettó értéke elszámolható-e a cég tevékenységének költségei között a társaságiadó-alap kiszámításakor vállalkozási, bevételszerző tevékenységgel kapcsolatos költségként? 3./ Az üdültetés révén a munkavállaló részére nyújtott szolgáltatás értékét hogyan kell meghatározni, mi számít a juttatás értékének (amelyből a minimálbér összegéig lehet egy fő után béren kívüli juttatásnak tekinteni)? 4./ Hogyan kell elszámolni az üdülő éves üzemeltetésével kapcsolatos költségeket? Amennyiben az üdülésben résztvevő munkavállalók nem fizetnek térítést a munkáltatónak, akkor az év közben felmerült költségeket teljes egészében át kell vezetni a személyi jellegű egyéb kifizetések közé? 5./ Hogyan kell eljárni, ha az adott évben nem történik üdültetés (például felújítási munkálatok miatt), akkor is át kell vezetni a folyó évi költségeket (rezsi, szolgáltatások stb.) a személyi jellegű kifizetések közé? Milyen kiadásnak minősül az így felmerült összeg, és hogyan kell utána adózni?

Ingatlan-bérbeadás házastársak Kérdés

Házastársakról van szó (nincs vagyonszerződési megosztás köztük), ahol az ingatlanokra tulajdonosként a feleség van bejegyezve, és a férj a haszonélvező. Az ingatlanokat magánszemélyként adják bérbe, méghozzá a feleség, mint tulajdonos nevében. A közüzemi számlák technikai okok miatt a férj, mint haszonélvező nevére szólnak. A bérlők a bérleti díjat plusz a rezsiköltséget fizetik. Tételes költségelszámolást alkalmaz a feleség. Kérdés: bevételként és természetesen költségként is elszámolhatja a férj a nevére szóló, bérlettel kapcsolatos közüzemi számlákat? Az órák átírása sem a bérlőkre, sem a tulajdonosra nem kivitelezhető. Kifogásolható, ha csak a feleség, aki a szerződés szerint is a bérbeadó, állítja be ezeket az szja-bevallásába? A haszonélvező férj bérbeadását nem szeretnénk alkalmazni, sem az amortizáció, mint költség kizárása miatt, másrészt a 450 ezer forint/év ehoplafon miatt sem. Ha a fenti eljárás nem helyes, akkor lehet-e olyan bérleti szerződést kötni a bérlőkkel, ahol a feleség, mint kizárólagos tulajdonos kapja a havi bérleti díjakat, és a férj, mint haszonélvező csak a közüzemi költségeket kapja, mellyel szemben a számlákat elszámolja, így nulla forint jövedelemre tesz szert? Még egy kérdés merült fel a bérlethez vásárolt, nagyobb értékű tárgyi eszközök elszámolásáról. Ha 100 ezer forint alatti eszközt vesz a bérleménybe, az azonnal költség. Ha 200 ezer forint alatti eszközt vesz a bérleménybe, az két év alatt lehet költség. Mi van, ha például a bérlő kérésére 400 ezer forint értékű tévét állít be a bérleménybe, hogyan számolható el a költség?

Ingatlan-bérbeadás költségelszámolása Kérdés

Magánszemélyek közös tulajdonában álló ház a vállalkozásuk székhelye is. A ház alsó szintjén a garázs mellett került kialakításra egy kis műhely, illetve a lakótérben egy irodai szoba. Gondolom, ezek nem tekinthetők műszakilag elkülönített résznek. Erre vonatkozóan áram- és internetdíj került arányosan elszámolásra, úgy, hogy a költségtérítést a betéti társaság a feleség részére fizette ki. Az internetről szóló számla a feleség nevére szól, az áramszámla viszont a férjére. Ez esetben a feleség elszámolhatja költségként az áramdíjat is? Köszönettel.

Munkavállaló szállásköltsége vidéki munkavégzés során Kérdés

Kedves Szakértő! A kérdésem, hogy a vállalkozó elszámolhatja-e adómentesen dolgozója szállásköltségét, ha az a vidéki munkavégzéssel kapcsolatosan történik és 2-3 éjszakákról szól egyszerre? Ezek se a vállalkozónak, se a munkavállalójának nem lakcíméül szolgáló vidéki városok, s kereskedelmi szálláshelyek által kiállított számlákról van szó. Esetleg az áfája visszaigényelhető? Köszönöm.

Külföldi áfa – Tó építése Kérdés

Mint könyvelő két kérdést szeretnék feltenni. Van egy egyéni vállalkozónk, aki földmérő és térképészeti munkákat végez Németországba, német területekről. Magyarországon végzi ezt a tevékenységet interneten keresztül. Kérdésem az lenne, hogy áfaszempontból hogyan adózik? Ki kell-e számlázni a 27 százalékos áfát, vagy közösségi számos mentességet alkalmazhatunk-e? A következő kérdésem: egy horgászegyesület tavat alakít ki, amire a tagok kialakítási pénzt fizettek be. Kérdésem, hogy a befizetés évében az mind bevétel, vagy elhatárolható a kialakítás ütemében? Valamint a földmunkálatok azonnali költségként elszámolhatók, vagy csak értékcsökkenés alapján? Köszönettel: Radicsné Jánka Lívia

Törmelék értékesítése ingó értékesítés (?) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély saját ingatlanán földmunka során 5000 köbméter földet termelt ki, amit értékesített. A vevő az eladási ár mellett a bányajáradékot is megtérítette, de az nem az eladási ár része. Tudomásunk szerint ingó értékesítésnek minősül az említett agyagos föld értékesítése. Ezzel szemben milyen költségek állíthatók be, melyek a bevételét csökkentik? Köszönjük válaszát.

Tehergépkocsi bérlése EU-tagországból. Kérdés

Tisztelt Szakértő! EU-tagországból szeretne egy vállalkozás kistehergépkocsikat bérelni hosszabb távra (1 éven túl) árui belföldi kiszállítására. Milyen feltételeknek kell megvalósulnia, hogy szabályosan járjunk el (engedélyek, költségek elszámolásának feltétele)?

Ingatlan eladásával kapcsolatban felmerült kiadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély 2016-ban eladta a 2014. évben vett lakását. A lakást hitelre vette, a lakás eladásakor végtörlesztett. Mivel kevesebb mint három éven belül végtörlesztett, ezért a hitelszerződése értelmében a bank a lakásvásárláskor akció keretében elengedett díjakat (értékbecslési díj, hitelfolyósítási díj stb., közel 200 ezer forintot) utólagosan levonta, továbbá felszámolt külön végtörlesztési díjat is. Kérdésem az, hogy ezen díjak (vagy a korábban elengedett díjak, vagy a végtörlesztési díj) az szja-törvény értelmében tekinthetők-e az ingatlan eladásával kapcsolatban felmerült kiadásnak? Esetleg a korábban elengedett, de utólagosan felszámolt díjak tekinthetők-e az ingatlan megszerzésével kapcsolatosan felmerült kiadásnak, amit viszont csak az eladáskor vontak le? Válaszát előre is köszönöm!

Bérbe adott lakás felújításának elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015-ös festés, csempézés, új hűtő, automata mosógép az éves adóbevallásnál teljes összegben költségként elszámolható,vagy csak 3 százalékos leírási kulccsal? Adózó a tulajdonos, mint magánszemély tételes költségelszámolással. Válaszát előre is köszönöm. T. László

Adomány elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! NEM közhasznú szervezetnek (2015-ben bejegyzett, a közhasznúsági státuszt még nem kérhette meg) nyújtott pénzbeli adományt miként számolhatnak el egyéni vállalkozók, illetve kft.-k? Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink