1159 találat a(z) költségelszámolás cimkére
Költségek átterhelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy üzletkötő (német), aki más testvérvállalatunknál (Hollandia) van alkalmazásban DE mind az utazási költségeit, mind a bérét átszámlázzák nekünk (megállapodás alapján). Ezt hogyan kell kezelnünk? Milyen adózás (például áfa, tao stb.) alá esik? Esetlegesen milyen adóvonzata van? Hogyan, mi módon tudjuk ezeket az átszámlázott költségeket a könyveinkben szerepeltetni? Várom válaszukat.
Nyelvtanfolyam költségének elszámolhatósága társasági adóban Kérdés
Egy kft. egyik tulajdonosa, aki egyben az ügyvezető is, tagi jogviszonyban működik személyesen közre. Tagi kivétet számolunk el minden hónapban. Az lenne a kérdésem, hogy az ügyvezető angol nyelvtanfolyamának díja egyrészt a vállalkozás érdekében felmerült költségnek minősülhet-e (a végzett tevékenység indokolja!), illetve tanulmányi szerződés kötésére van-e szükség vele?
Felújítási költség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. székhelye a tulajdonos lakása, melynek egy helyisége az iroda. Felújításra kerül a teljes ingatlan, újravezetékeznek, -csöveznek mindent. Kérdés, hogy négyzetméter-arányosan elszámolható minden felmerült költség? Ha igen, akkor az aktívált beruházás után értékcsökkenés elszámolható? Azt gondolom, ez túlmutat a karbantartáson, így nem költség. Köszönöm!
Egyéni vállalkozói igazolvány alapján családi gazdaság bevételei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaságot egyéni vállalkozás alapján vettek nyilvántartásba. Minden számla a családi gazdaság vezetője nevén szerepel. A családi gazdaság bérmunkáról is állít ki számlát. Ezt egyéni vállalkozói bevételként könyveljük, nem osztjuk meg a tagok között. A bérmunkával kapcsolatosan felmerült költségeket szintén az egyéni vállalkozásban számoljuk el. Pl. bérszántáshoz felhasznált 1000 l gázolajat, akkor 1000 l gázolaj számlát nem a gazdaságban költségelünk el, hanem az egyéni vállalkozásban. Illetve a bérmunkához használt tárgyi eszközök értékcsökkenését is megosztjuk a családi gazdaságban használt földterületek és bérmunkában művelt területek arányában, és ezarányban költségeljük el, pl. az egyéni vállalkozásban az értékcsökkenés 40%-át, a 60%-ot pedig a családi gazdaságban. Helyes ez a gyakorlat? Ha nem, akkor hogyan kellene különválasztani a bevételt és a költségeket?
Őstermelő – tehergépkocsi magánhasználata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő tehergépkocsit vásárolt közösségen belülről. A tehergépkocsinál vezeti a menetlevelet, de magánhasználat is van benne. Költségként csak azokat az üzemanyagszámlákat számolja el, amelyeket a vállalkozása érdekében használ. Javítás, karbantartás költségeit sem számolja el. Helyesen vonja-e le a vállalkozás érdekében felmerült üzemanyagszámlák áfatartalmát, és költségként elszámolható-e a számla adóalapja? Elszámolható-e az értékcsökkenés a teherautó után, vagy csak a céges és magánhasználat arányában? Előre is köszönöm.
Használt gépjárművekhez kapcsolódó levonható áfa Kérdés
Egy kft. az általános forgalmi adó hatálya alá tartozik, és bejelentkezett a XVI. fejezet, azaz a használt ingóságokra vonatkozó különös szabályok hatálya alá. Használt gépjárművek felvásárlásával és ezen gépjárművek javítása után a gépjárművek értékesítésével foglalkozik. Nem áfával terhelten szerzi be a gépjárműveket magánszemélyektől. A kérdésem az, hogy a javításra fordított költségek áfája milyen arányban igényelhető vissza egyedi nyilvántartás mellett? A gépjárműre fordított költségeket külön-külön tartja nyilván a cég. Hogyan lehet visszaigényelni az általános költségek áfáját, mint például a könyvelési díj, tárgyieszköz-beszerzés, ügyvédi munkadíj, tisztítószerek, irodaszerek értékéből? Mi tekintendő árrésnek ebben az esetben? Figyelembe lehet-e venni a gépjárművek eladási árából a ráfordított költségeket is beszerzési áron felül?
Ingatlan Kérdés
Van egy egyéni vállalkozó, aki ingatlant szeretne vásárolni. Ebben az ingatlannak lenne része az iroda is. Elszámolhatja-e a teljes vételárat költségként, illetve a felújítási költségeket? Másik kérdésem, hogy miként változik az adózás, ha egy kft. vásárol meg egy ingatlant értékesítési céllal, és miként változik, ha egyéni vállalkozóként? Köszönettel.
Tehergépjármű-költségelszámolás Kérdés
Kedves Szakértő! Egy cég tulajdonában lévő tehergépjármű üzembentartója a vállalkozás magánszemély alkalmazottja. Ha cég szeretné használni a járművet, kell-e bérleti szerződést vagy valamilyen megállapodást kötni a két fél között, illetve a cég hogyan tudja elszámolni a használat során felmerülő költségeket? Válaszát előre is köszönöm!
Őstermelő előleg-elszámolása Kérdés
Őstermelő előleget ad terményvásárláskor. Elszámolhatja költségként? Ha nem, mi a helyes eljárás? Köszönöm a választ.
Ingatlan-bérbeadás és -bérlés, költségelszámolás, adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély adószám nélkül adna ki ingatlant, miközben bérel egy szobát egy másik városban: – A bérbeadott ingatlan után a megőrzött összes számlával igazolt rezsiköltséget elszámolhatja, és levonhatja a bevételéből? – Ha a bérbeadott ingatlantól eltérő városban bérel egy szobát, akkor annak bérleti díja elszámolható? Amennyiben többen bérlik a kiadó lakást, akkor csak a nevére kiállított arányos bérleti díjról szóló számlával alátámasztott költség számolható el? Ugyanitt rezsiköltség is elszámolható? – Maximum a bérbeadásból származó bevétel erejéig számolható el költség vagy több költség is elszámolható, mint bevétel (ide értve a rezsit és bérelt szoba költségét is)? – Hogyan végzi a magánszemély a valóságban a költségek elszámolását (adózáskor feltünteti a költségeket az adóíveken a megfelelő szakaszokban, így azt az adóköteles bevételből levonják?) – Egy magánszemély legegyszerűbben milyen módszerrel állíthat ki számviteli bizonylatokat (formai, alaki követelmények vannak?) a bérlő felé, és milyen formában kell megőrizni ezeket? – Az adóelőleget a munkáltatón keresztül vonja le az adóhatóság ilyen esetben? A munkáltatónak/adóhatóság felé ilyen esetben milyen dokumentumokat és mennyi időnként kell benyújtani? Például: bérbead 50 ezer forint bérleti díj plusz 50 ezer forint rezsiköltséggel, illetve bérel 45 ezer forint bérleti díjjal. Ilyen esetben hogyan alakul a költségelszámolás és adózás? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Gépkocsi költségeinek továbbszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! "A" Kft. 100 százalékban tulajdonosa "B" Kft.-nek. "B" Kft. vásárolt egy személygépkocsit. Van-e arra lehetőség, hogy a "B" Kft. által vásárolt személygépkocsi fenntartásával kapcsolatos költségeket (tankolás, autópályadíj, szervizdíjak, biztosítás stb.) "B" továbbszámlázza "A" Kft. felé? Ha igen, akkor elegendő-e ehhez egy két cég közötti írásbeli megállapodás? Válaszukat előre is köszönöm!
Személyesen közreműködő tag képzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. személyesen közreműködő tagja (36 órát meghaladó munkaviszonya van más jogi személynél, így jövedelmet a kft.-ből nem vesz ki) OKJ-s képzésen vesz részt. A képzés díja nem haladja meg a minimálbér 2,5-szeresét. A személyesen közreműködő tag végzi a társaság könyvelését, ezen formában elszámolható a társaság könyvelésében az adótanácsadó-képzés számlája? Szerepeltetni kell a képzés díját a '08-as bevallásban vagy az szja-bevallásban? Szükséges szerződést kötnie a kft.-nek a taggal? Válaszát előre is köszönöm!
Személygépkocsi elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az egyéni vállalkozó személygépkocsi-költségelszámolásával kapcsolatban merül fel. Az egyéni vállalkozó az év első felében bérelte a személygépkocsiját az édesapjától (lakcímük megegyezik), ingyenesen. Mivel pénzügyi tanácsadói tevékenységet végez, ezért gyakran meglátogatja az ügyfeleit autóval. Kérdésem az, hogy 500 kilométer utat elszámolhat-e általányban személygépkocsi-használat címén? A második félévben vett egy saját személygépkocsit. Ebben az esetben az 500 kilométernyi út elszámolása átalányban mellett értékcsökkenést és egyéb költségeket elszámolhat-e? Az értékcsökkenés elszámolásának leírási kulcsa 20 százalék? Évente mennyi a maximálisan elszámolható értékcsökkenés abban az esetben, ha a saját autójáról van szó? Köszönöm a válaszát.
Bérbeadás esetén szükséges teendők Kérdés
Kedves Szakértő! Magánszemély bérbeadná a lakását, a következő kérdéseim lennének: – Ha jól tudom, nem szükséges adószám kiváltása. Év végén az szja-bevallásában kell rendezni a fizetendő és visszaigényelhető adót az adóazonosító szám feltüntetésével? – A magánszemély adóelőleg fizetésére ez esetben is kötelezett lesz év közben legalább a bevétel 50 százalékáig? – Értékcsökkenést számolhat-e el az ingatlan után, ha igazoltan nem lakik ott? – Az előforduló költségek között elszámolhatja-e adószám hiányában például a közvetítő jutalékot, az irodaszer (toll, ceruza, papír stb.) -beszerzést, ha azokról számlát kér a nevére? Köszönöm válaszát.
Vidéki futballcsapat támogatása Kérdés
Azt szeretném megtudni, hogy, ha egy vidéki focicsapatnak adnánk támogatást olyan formában, hogy például megveszünk nekik egy garnitúra felszerelést, azt milyen formában tehetjük, hogy elszámolható legyen a költsége?