1206 találat a(z) költségelszámolás cimkére

Tehergépkocsival kapcsolatos költségelszámolás. Kérdés

Egy kft. használt tehergépkocsit vásárolt, erről áfás számlával rendelkezik. A gépkocsi üzembentartója a kft. egyik magánszemély tagja (biztosítási díj miatt volt ez így kedvező). Kérdésem az, hogy ebben az esetben a gépkocsival kapcsolatos költségek üzemanyag-, javítási költség, értékcsökkenés stb. elszámolható-e a kft. költségei között?

Szövetkezet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy van-e bármilyen korlátja, ha egy szövetkezet elvállal egy generál kivitelezési munkát? Vannak-e költségelszámolási korlátai, számolhat el anyagköltséget? Szerződhet és dolgozhat-e alvállalkozóval? Van-e bármilyen akadálya ennek, és ha igen, akkor mi? Mihamarabbi válaszát előre megköszönve, üdvözlettel: Király Anita

Helyi adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olyan kérdésben kérem a segítségét, hogy 2016-ban a külföldön megfizetett útdíj 7,5 százaléka is levonható az iparűzési adó megfizetésekor. A külföldön belül pontosan mit is ért a törvény? Ügyfelem Németországba és Svájcba egyaránt fuvaroz, és bár Svájcban másként nevezik, de mindkettő a cég nevére szóló számla. A levonásnak feltétele az EU? Köszönettel.

Földvásárlás Kérdés

Mezőgazdasági egyéni vállalkozó vagy őstermelő vásárolt külterületi szántóföldet és gyepet. Mivel a föld nem értékcsökkenthető, így költségnek elszámolható-e a kifizetett vételár?

Bérleti díj elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő, Egy vállalkozás székhelye a magánszemély tulajdonában lévő ingatlanban van, ezért a magánszemély – bizonyos arányban -–számviteli bizonylat alapján költségtérítést kap (bérleti díj nem kerül elszámolásra, a közüzemi számlák nincsenek a vállalkozás nevére átíratva). A költségtérítés összegét a magánszemély nevére érkező számlák alapján, utólag, egy összegben számolják ki. A 2014. évi számlák alapján a vállalkozás 2015. év elején fizetett, így ez a magánszemély 2015. évi bevallásában szerepeltetendő ez évi bevétele. Elszámolhatók-e vele szemben a költségszámlák, ha azokat 2014-ben kapta, és fizette ki a magánszemély? Köszönettel.

Magánszemély, megbízási szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olvastam az egyik cikkben, hogy a magánszemélyt megbízási jogviszonnyal foglalkoztatják – lehetséges –, tehát arra lennék kíváncsi, hogy ezek szerint nem is kell számlát kiállítania, csak a szerződés szerint elszámolhat a magánszemély a 10 százalékos költséggel? Köszönöm.

Ültetvénytelepítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk birsalmaültetvényt kíván létrehozni. Az ültetvény kialakítási beruházásaként kell könyvelni a termőre fordulásig felmerült minden költséget (vegyszert, munkálatokat, bért, anyagokat, felhasznált gázolajat, használt eszközök értékcsökkenését)? Az évente jelentkező haszonbérleti költséget is, a haszonbérlet csak az ültetvény földterületére vonatkozik?

Egyéni vállálkozó telefonköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Elszámolható-e az egyéni vállalkozó saját nevére, egyben a vállalkozás székhelyének címére érkező (székhely=lakhely) telefonszámla, abban az esetben, ha a vállalkozásnak nincs telefonja? Gyakorlatilag a saját (magánszemély) készülékét használja, és nem tartja nyilván a tárgyi eszközei között. Ha igen, kell-e neki is hívásnaplót vezetnie? Köszönöm.

Üzletrészeladás költsége Kérdés

Tisztelt Válaszadó! A közeljövőben magánszemélyként el fogom adni a cégemben lévő üzletrészemet egy társaságnak. Az említett adásvételt egy közreműködő cég bevonásával sikerül lebonyolítani, amely a jutalékát kiszámlázza majd felém. Kérdésem arra irányul, hogy az említett jutalék összegét levonhatom-e költségként az üzletrész-értékesítés bevételéből? Válaszukat köszönöm!

Parkolóházi költség elszámolása Kérdés

Költségként elszámolható-e a parkolóházi parkolás 77 ezer forintos éves bérleti díja?

Katás egyéni vállalkozó II. Kérdés

Tisztelt Szipszer Tamás! Azonos címmel feltett korábbi kérdésemre adott válaszával kapcsolatban kérnék szépen még egy kis kiegészítést. Mint írta, tételes költségelszámolásra nincs mód, mert a kata alatt minden költséget elszámoltnak kell tekinteni. Ugyanakkor megjegyzi, hogy a 10 százalék költséghányad alkalmazható. Kérdésem pedig, hogy a 10 százalék költséghányad alkalmazható annak ellenére, hogy a személygépkocsit a kata alatt szerezte be az egyéni vállalkozó, és csak az egyéni vállalkozás szüneteltetése után értékesíti? Köszönöm a segítséget! Üdvözlettel: Vágner Emília

Egyéni vállalkozó járuléka Kérdés

Rokkantsági ellátásban részesülő egyéni vállalkozó járuléka a vállalkozásban költségként figyelembe vehető-e? A vállalkozó rehabilitációs kártyával rendelkezik, ami szerint – úgy tudjuk – havonta, kötelezően járulékot kell fizetnie, de nem a minimálbér utáni minden járulékot. A 27 százalékos szociális hozzájárulási adót nem kell fizetnie. Azt szeretnénk kérdezni, hogy az általa befizetett járulékok költségként elfogathatóak-e? A vállalkozó nem eszközöl jövedelemkivétet, mert a fenti költségek (ha költségek) figyelembe vételével veszteséges. Válaszukat nagyon köszönjük. Molnárné

Mezei leltár költségként érvényesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó saját legelőjéről begyűjti a szénát, amiről év végén mezei leltárt készít. Az lenne a kérdésem, hogy a készlet értékét mi alapján határozza meg (bekerülési, az minimális)? A következő évben hogyan tudja költségként érvényesíteni, amikor a szarvasmarha a téli hónapokban a leltározott készletet eszi, valamint hogyan lehet költséget elszámolni, ha egész nyáron legel a saját vagy bérelt legelőn? Köszönettel, Szabó Istvánné

Iparűzési adó megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az iparűzési adó alapjának megosztása a székhely és a telephelyek között komplex módszerrel történik. A telephelyeken lévő üzleteket a vállalkozás bérbe vette, bérleti díjat fizet utána. Kérdésem, hogy az eszközérték számításánál a költségként elszámolt bérleti díj összegénél figyelembe kell-e venni a telephelyeken lévő üzletek bérleti díjaként elszámolt költséget, vagy csak a tárgyi eszközökre fizetett bérleti díjjal kell számolni? Válaszukat előre is köszönöm!

5 százalékos lakásáfa építés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként építkezem, 2015. évben kezdtem az építkezést, ami 2016. évben fejeződik be, ekkor kapom meg a lakhatási engedélyt. Kérdésem az, hogy magánszemélyként tudom-e – ha igen, hogyan és mikor – érvényesíteni a megkapott, kifizetett, kifizetendő 27 százalékos számlák és az 5 százalék közötti áfavisszatérítést? A 2015. évben kapott számlákat is figyelembe lehet venni vagy csak a 2016. évben kapottakat? Várom válaszukat! Üdvözlettel!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink