1159 találat a(z) költségelszámolás cimkére
Költségelszámolás ingatlan bérbeadásakor magánszemélyeknél Cikk
Magánszemélyként is lehetőség van-e tételes költségelszámolásra, illetve az amortizáció kapcsán a bevételek csökkentésére ingatlan-bérbeadás esetén, akár adószámosként, akár adószám nélküliként, vagy az csak egyéni vállalkozókra élhetnek ezzel a lehetőséggel? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Ingatlant ad ki, ingatlant bérel? Így csökkentheti az adóját Cikk
A tanévkezdés előtt az albérleti díjak ára az égig emelkedik. Sokan ekkorra halasztják a befektetési céllal év közben vásárolt ingatlanuk kiadását. Sok esetben a szülők finanszírozzák gyermekük albérleti költségeit. Ha a diáknak vagy a szüleinek más településen van ingatlanjuk, amit bérbe adnak, akkor egyáltalán nem mindegy, ki szerződik a bérbeadóval.
Előre fizetett bérleti díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem áfaalany kft. Erdőt, erdőrészeket bérel magánszemélyektől, határozott időre, 10 évre. Két év már eltelt, a bérleti díjat évente fizette. Most szeretné a hátralevő 8 évre is kifizetni egy összegben a bérleti díjat. Oka: az erdők kitermelése 2017. évben történik, tehát bevétele ebben az évben keletkezik. Mi a módja, hogy előre, egy összegben kifizesse, illetve 2017. évben költségként elszámolhassa a teljes időre járó bérletidíjköltséget? Szerződésmódosítással elkerülhető a költségek számviteli időbeni elhatárolása? Mindenképpen el kell határolni az egyes évekhez kapcsolódó bérleti díjat, akkor is, ha nem lesz bevétele, és veszteséget fog termelni? Köszönöm! Km
Költségelszámolás, társasági adó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaságiadó-alany, alkatrész-kereskedési tevékenységi körrel rendelkező kft. munkaviszonyban álló ügyvezetője, aki a cég kereskedelmi tevékenységében is közreműködik, halláskárosodás miatt egy hallókészüléket kíván vásárolni, ami körülbelül 400 ezer forintba kerül. (Mivel enélkül nem tudja ellátni a feladatkörét a kft-ben.) Kérdésem: a hallókészülék beszerzése elszámolható-e a kft. költségei között, áfalevonási lehetőség kapcsolódik-e, illetve van-e valamilyen közteher (szja, eho), amit. a kft.-nek bevallani, illetve fizetni kell? Előre is megköszönve válaszukat tisztelettel.
Iparűzési adó alapjának meghatározása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amely egy internetes platformon ingatlan-bérbeadókat és -bérlőket hoz össze. A bérbeadás rövidtávú, órákra, napokra, hetekre szól (például születésnap, esküvő, filmforgatás). A bérleti időszak a 90 napot egyetlen esetben sem haladja meg. A gyakorlatban ez úgy nézne ki, hogy a bérlő az ingatlan bérleti díját átutalja a kérdésben szereplő kft.-nek, amelyről a kft. számlát állít ki a bérbe vevő nevére. A példa kedvéért legyen 100 forint a bevétel. Az ingatlant bérbe adó magánszemély vagy társaság pedig a bérleti díjról szintén egy bérletidíjszámlát állít ki a kérdésben szereplő kft.-nek. A példa kedvéért legyen 80 forint a költség. (Bérleti díj szja, és áfa most nem téma ebben a kérdésben). A kérdésben szereplő kft. az ingatlant változatlan formában adja bérbe. Mind a két féllel szerződés köttetik (mind a bérbe adó és a kérdésben szereplő kft., mind a bérbe vevő és a kérdésben szereplő kft. között). A bérbe adó és a kérdésben szereplő kft. között a szerződés azt is tartalmazza, hogy az ingatlan további albérletbe adható. A kft. kimenő számlájában – amit a bérlő felé állít ki – fel lenne tüntetve az ingatlan pontos címe plusz a "közvetített szolgáltatás" megnevezése. A bérbe adó által bejövő – költség – számlán is egyértelműen fel lenne tüntetve az ingatlan pontos címe. A kérdésben szereplő kft.-nek az iparűzési adót mi után kell megfizetnie? A 100 forint után? Vagy a 100-80=20 forint után? Válaszát előre is köszönöm.
Nem saját tulajdonú személygépkocsi költségelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nem saját tulajdonú személygépkocsi céges és magáncélú használata is előfordul. Bérelt személygépkocsi esetén a bérleti díjon felüli költségek elszámolására is vonatkozik-e az arányosítás? A magánhasználatra eső költség (üzemanyag) egyéb ráfordításra könyvelendő? Nyílt végű pénzügyi lízing elszámolása esetén is hasonlóan kell eljárni, vagy erre más elszámolási mód vonatkozik? Felmerül üzemanyagköltség, biztosítási díj stb. Ezek elszámolását a céges és magánhasználat aránya befolyásolja-e? Előre is köszönöm a választ!
Rezsi – áfa-visszaigénylés Kérdés
Egy kft. magánszemélytől bérel egy lakást iroda céljából. A lakásban használt víz, villany és fűtés költségéről szóló számlák után visszaigényelhető-e az áfa? A közös költség elszámolható-e költségként a kft.-nél? A lakás a cég hivatalos telephelye. A magánszemély nem lakik ott. A közüzemi számlák a cég nevére szólnak. (A fizető adatainál a cég neve szerepel, felhasználónévként pedig a magánszemély.)
Bérleti díj első emelt összege Kérdés
Tisztelt Szakértő! A tartós bérleti szerződés esetében az első emelt összeget egy összegben költségként vagy a futamidő hosszára arányosan megbontva az elhatárolásokkal szemben kell könyvelni? A számviteli törvényben erre vonatkozóan hol találok információt? Előre is köszönöm a segítségét! Üdvözlettel: Léderer Györgyné
Telephely bejelentése Kérdés
T. Szakértő! Egy kft. megnövekedett munkája miatt bérel egy irodát. Az iroda nincs feltüntetve a társasági szerződésben. Ahhoz, hogy el tudjon rá számolni költséget (bérleti díj, internet stb.) és le tudja vonni az áfát, elegendő a 17T201T-n bejelenteni, vagy módosítani kell a társasági szerződést? Köszönettel Fidler Gáborné
Teherautó-üzembentartó költségelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy ha a magánszemély a teherautó üzembentartója, akkor hogyan lehet "átíratni" a teherautót, hogy ugyanezen személy mint egyéni vállalkozó legyen az üzembentartó? Ilyenkor át kell "íratni" az önkormányzatnál? A másik kérdésem, hogy az üzemben tartott teherautó (nem tulajdonos) esetén, az üzemanyag költségként történő elszámolása esetén (az áfát is szeretné levonni az egyéni vállalkozó) csak annyi üzemanyag számolható el számlával, amit a NAV által meghatározott üzemanyagnorma az adott futásteljesítményre megenged? A következő kérdésem, hogy ha az üzemben tartást engedő szerződés részletesen kitér arra, hogy milyen költségek terhelik az üzemben tartót, akkor ezek a költségek is elszámolhatók, illetve az áfája is levonható (ha van, és egyébként a jogszabály (áfatörvény) engedi? Elszámolható-e értékcsökkenés (ha jól értelmezem, akkor nem, és a tárgyi eszközök között sem kell szerepeltetni)? Ha a teherautóval el szeretné hagyni Magyarország területét, de az EU-n belül marad, akkor elég egy tulajdonosi nyilatkozat, hogy ezt megengedi az üzembentartó az egyéni vállalkozónak? Ezt érdemes hitelesen lefordíttatni angol nyelvre? Ezt például Németországban kérhetik? Köszönöm a segítségét. Tisztelettel: Gulácsi Jánosné
Költségelszámolás II. Kérdés
Korábban feltett kérdésemre szeretnék visszatérni. A habilitációs költséget az ügyvezető tulajdonos nem önálló tevékenységéből származó jövedelem számfejtésénél a kifizetett, számla szerinti összeget nettó összegként kell számfejteni? Köszönettel: CsK
Illatosító II. Kérdés
Kedves Kneitner Lea! Kérdésemhez szeretném, ha kiegészítené a válaszát: költségként leírhatók-e az illatosítók, áfalevonás nélkül? Segítségét köszönöm: Ildi http://adozona.hu/kerdesek/2017_6_26_illatosito_hce
Tiszteletdíj vagy megbízás? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyesületünk elnöksége (6 fő) havi rendszerességgel díjazásban részesül, amit az alapszabályban rögzítettünk. Jelenleg a 10 százalékos költséghányad figyelembe vételével állapítjuk meg a jövedelmet. Kérdésem, hogy ha megbízási szerződést kötünk, akkor lehet-e ezt önálló tevékenységként figyelembe venni, vagy mint választott tisztségviselők, a nem önálló tevékenység megítélése alá tartoznak, és akkor nem lehet a 10 százalékos költséghányad levonását alkalmazni? Válaszát előre is köszönöm!
Ingatlaneladás szja Kérdés
Kérdésem, hogy ha olyan épitési telket adok el amelyen egy félkész ház áll (az ingatlan-nyilvántartásban telekként van nyilvántartva), helyesen értelmezem-e az szja-törvényt, hogy az eladási ár 75 százalékával csökkentett összege lesz az adóalap, mivel a szerzéskori érték és a ráépítési költség ráforditása nem igazolható pontosan számlákkal (saját munka az építkezésen stb.)? Segítő válaszukat várom, és előre is köszönöm.
Megbízási díj terhei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem megbízási jogviszonyban kíván foglalkoztatni egy szakértőt előadások megtartására. A megbízási díj a minimálbér 30 százalékát meg fogja haladni, tehát biztosítási jogviszony keletkezik, Kérdéseim: 1. Ha a szakértő 40 százalékos költségelszámolásról nyilatkozik, akkor a megbízási díj kifizetendő összege, azaz a 60 százaléka után kell megfizetni a cégnek a 22 százalékos szoc-hót, valamint a munkaadói járulékot, s ez a kifizetendő összeg képezi-e az szja és az egyéni járulékok (10+7%) levonásának az alapját? 2. Ha a megbízott a 10%-os bizonylat nélküli kötségelszámolást választja, akkor a cég adhat-e részére költségtérítést (kiküldetési rendelvénnyel vagy munkába járás címén )? Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszát.