1217 találat a(z) költségelszámolás cimkére

Itt vannak a júniusi üzemanyagárak Cikk

Közzétette a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a júniusi fogyasztási norma szerinti üzemanyagköltség-elszámoláskor alkalmazható üzemanyagárakat.

Telefon-, internet-, tévé-előfizetési díj egy számlán Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az általam könyvelésre átvett kft.-ben havi rendszerességgel megjelenik a cég nevére szóló számla, amin internet-, telefon- és televízió-előfizetés szerepel. A számla ellenértékét készpénzben egyenlítik ki. A cég alanyi adómentes, tehát a levonhatóság nem kérdés. (Egyébként pedig ügynöki tevékenységet folytat.) De egyáltalán elszámolható költségként egy ilyen számla? Vagy csak bizonyos hányada érvényesíthető? Például az internet- és telefonköltség beállítható a könyvelésbe, a tévére jutó előfizetési díj pedig nem? Ilyenkor hogyan kell kontírozni? A teljes összeggel rögzítjük a számlát, vagy csak a belőle elszámolhatóval? Köszönettel várom válaszát!

Ingatlan-bérbeadás, értékcsökkenés leírása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként ingatlant ad bérbe az ügyfél, alkalmazhatja-e az szja-törvény 11. mellékletében az épület és a felújítások (például beépített új konyhabútort készíttetett) tekintetében a 6%-os leírási kulcsot a tételes költségelszámolásnál, vagy csak a 2%-os kulcsot alkalmazhatja, még akkor is, ha a példában említett konyhabútor élettartama max. 10-15 év (pláne, hogy albérlők használják), viszont az ára minimum 500 ezer forint?

Üzemanyag-elszámolás II. Kérdés

Tisztelt Kneitner Lea Adószakértő! 2017.04.11-én feltett kérdésemre a következő választ adta. Ha a személygépkocsi bármilyen mértékben szolgálja a gazdasági tevékenységet, akkor nem kell útnyilvántartást vezetni. Az utolsó bekezdésben pedig – alátámasztásként –, hogy az, ha a személygépkocsit a gazdasági tevékenységhez használja, bármilyen nyilvántartással történhet. A kérdésem egyszerű volt. Kft. személygépkocsit vásárolt, amit a gazdasági tevékenységéhez is használ és magáncélra is. A cégautóadót megfizeti. Üzemanyag- és javítási költség milyen mértékben számolható el, és az áfa milyen mértékben vonható le? Útnyilvántartást vagy kiküldetési rendelvényt kell-e vezetni? A jogszabályt elolvastam, de nem értelmezem. Ezért kérem az Ön válaszát, és nem a jogszabály felsorolását. Köszönöm.

Katáról szja-ra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó január, február hónapokban szja szerinti adózó, március, április hónapokra a kata adózást választotta, májustól visszatér az szja szerinti adózásra. A katás időszak alatt csak a bevételeiről vezetett nyilvántartást. A március, április hónapokban kifizetett készpénzes áruszámlák költségeit elszámolhatja-e május hónapban?

Költségelszámolás számla nélkül Kérdés

Tisztelet Szakértő! Fuvarozással foglalkozó kft. közösségi áruszállítás alkalmával több napot külföldön tartózkodik. A nála lévő céges bankkártyával kifizeti a szállásdíját, tankolását. A számla hiányzik, csak a bankszámlán szerepel az összeg. Ebben az esetben hogyan számolható el a szállásdíj és a tankolás? Köszönöm válaszát!

Gazdasági totálkár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaság tulajdonában levő személygépkocsival 2016 szeptemberében káresemény történt. A személygépkocsira casco biztosítás volt kötve. A biztosító az eseményt gazdasági totálkárnak minősítette. A bt. rendelkezésére 2016.10.05-i keltezéssel nem javítható gépjármű értéke és kárelszámolása bizonylatot bocsátott ki, amiben meghatározta a térítendő összeget a 10% önrész levonása után. A személygépkocsi 2017. március hónapban értékesítésre került, a biztosító 2017. március hónapban elutalta a totálkár összegét. 1.) A személygépkocsi-értékesítés áfamentes vagy áfaköteles? 2.) A biztosító térítését már 2016-ban elő kell írni követelésként és egyéb bevételként? 3.) A személygépkocsi a forgalomból nem lett kivonatva, szeptember óta költségelszámolás nem történik rá. Az értékcsökkenést az értékesítésig (2017. február hó) vagy a káresemény bekövetkezéséig (2016. szeptember) kell elszámolni? Helyes-e az, ha a tárgyi eszközök között marad nyilvántartásban az autó? Milyen értéket kell kárértékként elszámolni, és mikor? Köszönöm válaszát!

Versenybírói elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megyei diáksport-egyesület több sportágban versenyezteti a diákokat. Az esetek jelentős részében a versenybírókat bejelentett igény alapján az illetékes sportszövetség (kézilabda, kosárlabda stb.) jelöli ki, és küldi a versenyre a bírói feladatok ellátása érdekében. Néhány versenybíró maga állít ki egy sorszámozott versenybírói (ellenőri) költségelszámolási nyomtatványt személyi adatokkal és költségek feltüntetésével. A küldött bírók jelentős része azonban semminemű számlát, elszámolást nem állít ki. A megyei sportegyesület nyilatkoztatja őket a költséghányad alkalmazásáról, és egy táblázatban felvezeti az adatokat, valamint a kifizetett összegeket. Semminemű szerződés és hivatalos elszámolás nem készül a feladat elvégzéséről. A kimutatás alapján kerül a NAV felé bevallásra a kifizetés mint önálló tevékenység alapján kifizetett jövedelem. Az a kérdésem, helyénvaló-e ez a megoldás, vagy a megyei egyesületnek megbízási szerződést kellene kötnie a versenybírókkal? Elvárható-e hogy a versenybírók maguk készítsék el a sorszámozott elszámolást, mi a helyes és jogszerű eljárás ez esetben? Válaszukat köszönöm.

EU-n kívül vásárolt szerszám elszámolása Kérdés

Társaságunk a Dél-Afrikai Köztársaságban végzett munkát. A munkavégzés során derült ki, hogy kell még néhány kézi szerszámot vásárolni, ezért kénytelen volt egy ottani kereskedelmi boltban ezeket beszerezni. Ennek az értéke mintegy 400 ezer forint volt. A számla kiegyenlítése a társaság bankkártyájával történt, ez meg is jelenik a bankszámlakivonaton. Az ott kapott számlán nem szerepel vevőként társaságunk neve, címe, adószáma. Az eladó neve, címe, adószáma megjelenik a számlán. A munka befejeztével ezeket a szerszámokat otthagytuk. Kérdés az, hogy elszámolható-e szabályosan, és ha igen, hogyan ez a számla a társaságunknál, kell-e az áfabevallásban szerepeltetni?

Személygépjármű-vásárlás – értékcsökkenés, költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó személygépjármű beszerzését tervezi. Az autót az alkalmazottja részére vásárolná, mivel olyan a tevékenysége, hogy rendszeresen fel kell keresni az ügyfeleket. Az autót kizárólag a vállalkozás érdekében használná, cégautóadót rendszeresen fizetne utána. Kérdésként merült fel, hogy ebben az esetben milyen költségek számolhatók el (20 százalékos értékcsökkenés alkalmazható-e, üzemanyagköltség, javítási és fenntartási kiadások)? Válaszát előre is köszönöm.

Gépkocsibeálló beruházási céllal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Betéti társaság vásárolhat-e beruházási céllal gépjármű-beállóhelyet, melyet bérbe ad, elsősorban a cég tagjainak, vagy esetleg egyéb személyeknek? Ha igen, a gépkocsi-beállóval kapcsolatos költségek elszámolhatók-e? A vállalkozás tevékenységei között feltétlenül szerepelnie kell az ingatlan-bérbeadási tevékenységnek?

Külföldi kiküldetés számláinak elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fuvarozással foglalkozó kft. szállít Németországba, Csehországba. Deviza alszámlát nyitott, amelyet bizonyos összeggel feltölt. A devizaszámla bankkártyája a sofőrnél van. A számlához tartozó bankkártyával fizeti a sofőr a külföldi szállást, üzemanyagot, étkezést a külföldi tartózkodása alatt. Hogyan számolható el az étkezés, a szállás költsége a kft.-ben? Ha készpénzt ad a kft. a sofőrnek, szintén külföldi fuvar esetén az esetleges költségek fedezésére, és azzal elszámol a sofőr a számlák alapján, amely a kft. nevére szól, hogyan kezelendő az a kft. részéről a számfejtésben, illetve a könyvelésben? Német minimálbért kell-e számfejteni a sofőr kint tartózkodása idejére? Köszönöm válaszát.

Cégautóadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Autókereskedő cégként vásárolunk autókat illetékmentesen. Mint autókereskedőnek nem kell fizetnünk cégautóadót. De ezeket az autókat néha bérbe adjuk. A kérdés, hogy ilyenkor keletkezik-e cégautóadó-fizetési kötelezettségünk? Keletkezik-e cégautóadó-fizetési kötelezettségünk akkor, ha egyébként költséget nem számolunk el az autók után? Amennyiben fizetnünk kell cégautóadót, úgy az egész hónapra, vagy csak azokra a napokra amikor bérbe vannak adva? Válaszát előre is köszönjük.

Bérbeadáshoz kapcsolódó költségelszámolás ideje Kérdés

Tisztelt Szakértők! A következő esetre kérem szíves tájékoztatásukat. Egy kft.-ben tulajdonos magánszemély az általa bérelt lakást továbbadja bérbe a vállalkozása részére (a bérleti szerződés erre lehetőséget ad), mivel a kft. székhelye ezen a címen van, adószámot is kiváltott bérbeadási tevékenységre. A 2013. évben általa kifizetett bérleti díjat utólagosan, 2016-ban kiszámlázta a kft.-nek, szintén 2016-ban megkapta az ellenértéket. Ilyen esetben elszámolhatja a bevételével szemben a 2013-ban magánszemélyként megfizetett bérleti díjat, plusz rezsiköltséget, vagy mivel 2016-ban kapta a bevételt, csak 2016-ban kifizetett kiadásokat vehet számításba? Az szja-törvény úgy fogalmaz, hogy az adóévben felmerült, igazolt kiadásokat lehet érvényesíteni. Jelen esetben adóév alatt a magánszemély szempontjából a 2016-os év értendő? Köszönöm válaszukat!

Ingatlannal rendelkező egyesület adózása (tao) Kérdés

Adott egy, a cél szerinti (környezetvédelem, megújuló energia) tevékenységéhez szükséges, és használt ingatlannal rendelkező egyesület (nincs a fordulónapon köztartozása, 10%-ot meghaladja a vállalkozási bevétele). A társaságiadó-alapjának levezetésekor figyelembe kell-e venni mint ingatlanhoz kapcsolódó bevételt azt a tételt, amelyet a környezetvédelemmel kapcsolatos rendezvényszervezés jogcímen szerzett (tehát cél szerinti a bevétel), de az adott ingatlanban bonyolították le a rendezvényt? Az új, 2016-tól élő előírások szerint a tao-alapot növeli az ingatlanhasznosítással kapcsolatos bevétel, illetve figyelembe vehetőek a kapcsolódó költségek is (értékcsökkenés, egyéb költség). Mivel az ingatlan létrehozása KEOP-pályázatból valósult meg, ezért az elszámolt amortizációval arányosan halasztott bevételt is számolt el az egyesület a beszámolási időszakban. Ez a tétel vajon a tao-alapba beszámító-e? Várom megtisztelő válaszukat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozó munkaviszony mellett

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Átalányadó

Adózóna szerkesztőség

kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink