564 találat a(z) jövedelem cimkére

Gazdaságélénkítő akciótervet ígér Orbán Viktor Cikk

Magyarország történetének legnagyobb gazdaságélénkítő akciótervét mutatja be a kormány április 6-án, vagy 7-én, amiről összefogottan tájékoztatja az ország közvéleményét és a parlamentet – közölte az Országgyűlés mai ülésén Orbán Viktor miniszterelnök Tordai Bence (Párbeszéd) képviselő kérdésére válaszolva.

Ingatlanértékesítés 2019 Kérdés

Tisztelt Szakértők! A következő adózási kérdésben kérem szíves tájékoztatásukat. Egy házaspár férj tagja 2015-ben vásárolt egy családi házat 17 millió forintért. 2016-ban ennek az ingatlannak az 1/2 tulajdoni hányadát feleségének ajándékozta. Az ingatlannal kapcsolatos értéknövelő beruházások 4 millió forint. Ezt az ingatlant a házaspár 2019-ben értékesíti 47 millió forintért. Hogy alakul az ingatlanértékesítésből származó jövedelem a házaspár tagjainál, illetve hogyan adózik ez a jövedelem?

Mezőgazdasági őstermelő szociális hozzájárulás Kérdés

A mezőgazdasági őstermelőnek főfoglalkozású munkaviszonya van, ahol biztosított. A szociális hozzájárulási adó felső határát eléri (3 576 000 forintot). A mezőgazdasági őstermelésből tételes költségelszámolást választotta, jövedelme keletkezett. A mezőgazdasági őstermelésből számított jövedelemnél a szociális hozzájárulási adó felső határa figyelembe vehető-e? A mezőgazdasági őstermelésből keletkezett jövedelme után meg kell-e fizetni a szociális hozzájárulási adót?

Ingatlanértékesítésből származó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként történik egy lakás bérbeadása, de mindeközben az egyén katás vállalkozó. Az illető nem a bérbe adott lakásban él. Kérdésem, hogy ha eladásra kerül a bérbe adott ingatlan, szja-s jövedelemként adózik vagy katás bevételként jelenik meg? Vagy például, ha ugyanez a magánszemély örököl egy telket, és azt értékesíti, akkor az szja alá tartozó jövedelme keletkezik? Köszönöm!

Biztosítási jogviszony részmunkaidős munkaviszony esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély heti 2 órában munkaviszonyt létesít egy vállalkozásnál. Abban az esetben, ha semmilyen más jövedelemmel, ellátással nem rendelkezik, ez a munkaviszony biztosítotti jogviszonyt keletkeztet-e, és mentesíti-e az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése alól? Van-e a munkaviszonyból származó jövedelem nagyságával kapcsolatos előírás arra vonatkozóan, hogy egészségügyi ellátásban részesüljön a részmunkaidőben dolgozó? Segítségüket köszönöm!

Táppénzalap meghatározása Kérdés

A 180 napi pénzbeli ellátás számításánál figyelembe vehető számítási időszakban bevallott jövedelem megállapításánál tört hónapra kell meghatározni a jövedelmet, akkor az ott kifizetett jutalmat is figyelembe kell venni? Például december hónapban volt alapbére a dolgozónak 149 000 forint, jutalom 60 000 forint. 20 naptári napi jövedelmet kell megállapítani a 180 naphoz. 149 000 + 60 000 = 209 000/31 = 6741,94 × 20 = 134 839, vagy 149 000/31 = 4806,45 × 20 = 96 129 forint. A többi hónap az teljes hónap volt.

Magánszállásadó korhatár előtti nyugdíjas keresete Kérdés

Adott egy korhatár előtti nyugdíjas (nők 40), aki adószámos magánszemélyként magánszállásadással foglalkozik. Kérdésem: a kereseti korlát (161 000X18) figyelésénél az egy év alatt elért bevételét, vagy a bevétel-költségek vagyis a jövedelmét kell-e számolni?

Nyugdíjas társas vállalkozó jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy konkrét ügyben szeretném segítségét kérni. Adott egy egyszemélyes kft., egy öregségi nyugdíjas taggal, aki 2019-ben megbízási jogviszonyban látta el az ügyvezetői feladatokat 0 forintért. A tavalyi év fellendülése miatt úgy döntött idén jövedelmet venne ki, havonta munkabér formájában. Amennyiben jól értelmeztem a jogszabályokat, mivel a Gt.-t hatályon kívül helyezték, egyszemélyes kft. tulajdonosa is köthet saját magával munkaszerződést. Nyugdíjas munkavállalóként pedig nincs más járulék mint a levont szja? Ez esetben az ügyvezetés ellátásáért van egy jogviszonya, ami után megfizeti az egészségügyi szolgáltatási díjat, a munkaviszony után pedig a levont szja-előleget. És nincs más járulék? Ez így megfelel jogszabályoknak? Válaszát előre is köszönöm! S. Móni

Átalányadózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszálláshelyadó 2019 decemberétől adja ki ingatlanát egy szálláshelyportálon keresztül. A szálláshelyportál a decemberi szállásokból származó összeget 2020. január 15-én utalta el a bérbeadó számlájára. Kérdésem, hogy mivel a jövedelem 2020-ban érkezett, 2019-re be kell-e fizetni az átalányadót? Válaszát előre is köszönöm!

Családi gazdaság vezetője munkaviszony mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés megválaszolásában kérném a segítségét. Adott egy magánszemély, akinek főállású munkaviszonya van (heti 40 óra), illetve egyéni vállalkozóként is végez mezőgazdasági szolgáltatói tevékenységet (másodállás). Járulékfizetési kötelezettségét a munkaviszonya alapján teljesíti. Családi gazdaságot kíván alapítani feleségével, kiskorú gyermekével melynek vezető tagja ő lenni. A 326/2001 kormányrendelet a családi gazdálkodó vezető személyére vonatkozóan "élethivatásszerű mezőgazdasági tevékenység" végzését írja elő, mely értelmezésem szerint arra irányul, hogy a mezőgazdasági tevékenységből (családi gazdálkodói) származó bevétele minimum 50 százaléka legyen az összes éves jövedelmének. Kérdésem, hogy családi gazdálkodás vezető tagja lehet-e a magánszemély, ha mellette munkaviszonyból származó jövedelme és egyéni vállalkozásból származó jövedelme is van? Természetesen az éves bevételének több mint 50 százaléka a mezőgazdasági tevékenységéből származik. Vagy munkaviszonyát meg kell szüntetni és kizárólag mezőgazdasági őstermelőként lehet biztosított, ha a családi gazdaság vezetője kíván lenni? Válaszát előre is köszönöm!

Hiteligénylés: jövedelmek listája, amelyeket elfogadnak a bankok Cikk

Lista készült a hazai kereskedelmi bankok hitelfelvételhez támasztott jövedelmi kritériumairól, hogy melyik banknál milyen jövedelmet fogadnak el a hitelbírálat során – derül ki a Bank360.hu gyűjtéséből.

Munkavállaló javára kötött biztosítási díj Kérdés

Tisztelt Cím! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: a munkáltató a munkavállaló javára biztosítást köt, a biztosítási díjat a munkáltató fizeti. Az adott szolgáltatási időszak 2019.03.01. - 2020.02.29-ig szól, a díjfizetés esedékessége 2019.03.01. és a vállalkozás a díjat 2019.02.28-án át is utalta. Ebben az esetben mikor válik jövedelemmé a munkavállalónál a biztosítási díj és mikor keletkezik adófizetési kötelezettsége? Ha munkaviszonyból származó jövedelem lesz a biztosítási díj, akkor az egyéni és munkáltatói járulékokat is meg kell-e fizetni, ha igen, akkor milyen esedékességgel? Mi a helyzet akkor, ha szerződéskötést követő időszakban valamikor a munkavállaló munkaviszonya megszűnik, és a továbbiakban a munkáltatóval megszűnik minden kapcsolata? Milyen kötelezettségek terhelik a munkáltatót, ha munkaviszonyban NEM álló tulajdonosra, vagy munkaviszonyban NEM álló tulajdonos ügyvezetőre köt életbiztosítást? Köthet-e a vállalkozás biztosítást a tulajdonos közeli hozzátartozója javára abban az esetben, ha a közeli hozzátartozó nem alkalmazottja, nem tagja és nem ügyvezetője a vállalkozásnak? Válaszukat előre is köszönöm! Szabó Gáborné

Kata mellett gyesen vagyok Kérdés

Katás egyéni vállalkozó vagyok, a múlt évben mind a 12 hónapban gyesen voltam, és még vagyok is, adót nem fizettem, így szeretnék érdeklődni hogy a 19KATA bevallásban mennyi összegig írhatok be jövedelmet, hogy ne kelljen adót fizetnem?! Előre is köszönöm.

Katás egyéni vállalkozó – lakóingatlan bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó lakóingatlant ad bérbe, alanyi mentesen, egy cégnek, amely számlát kér. Kérdésem, hogy a kapott kaució, továbbá a bérleti díjon felüli kiszámlázott rezsi beleszámít-e a 12 millió forintos értékhatárba (az alanyi mentességre, illetve a 12 millió forintos katahatárra gondolok)? A számlán fel lesz tüntetve a bérleti díj plusz a rezsi. Azt tudom, hogy év végén az szja-bevallásban mint önálló tevékenységet vallom be. Az szja- bevallásba az egészet beírom mint bevételt, és a költséget szintén beírom, ami marad, az a jövedelem? Köszönöm a tájékoztatásukat.

Passzív jog biztosításra Kérdés

Kedves Bernadett! Nagyon köszönöm a gyors válaszát. A "passzív jog"-gal kapcsolatban lenne további kérdésem: a Ptk. szerinti, határozatlan időre kötött megbízási szerződés továbbra is "él", nem szűnt meg. Ez megalapozza a passzív jogot? A vonatkozó jogszabályt hol találom meg? Mindezt azért kérdezem, mert tudomásom szerint megbízási jogviszony esetén akkor (és addig) biztosított valaki, ha meghatározott jövedelemmel rendelkezik. Ez a jövedelemszerző tevékenység megszünt az első gyermek születésénél... https://mail.google.com/mail/u/0/#inbox/FMfcgxwGCQTctbJRWRWSHtsnBvZSQFsr

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közösségen belüli gépjármű beszerzés

Bunna Erika

adótanácsadó

Német gépjármű tartós bérlete

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink