515 találat a(z) jövedelem cimkére

Ajándék vagy jövedelem? Kérdés

Egyéni vállalkozó működtet egy online újságot, az ő nevén van az újság üzemeltetésének engedélye. A lap nem termel nyereséget, szinte bevétele sincs. Ezért magánszemélyek támogatják a médium fennmaradását, részben úgy, hogy az egyik újságíró bankszámlájára kisebb-nagyobb összegeket utalnak adományként (átlagban havi 20 ezer forint gyűlik össze). Az említett újságíró nincs jogviszonyban az egyéni vállalkozóval, munkanélküli magánszemély. A kapott támogatás összegét – mely e magánszemély számlájára érkezik – milyen közteher (adó, illeték stb.) terheli? Mikor lehetne ajándéknak tekinteni és az után fizetni illetéket? A 150 ezer forint (illetékmentesség határa) ajándékozónként vagy ajándékozottakként értendő? Amennyiben jövedelemnek számít, akkor szja és eho terheli? Köszönöm válaszukat: Várnainé Mizsei Gabriella

Katás adóalany jövedelme válóper esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben szeretném a segítségét kérni. Adott egy katás adózó alanyi adómentes, nem főállású kisadózó, havi 25 ezer forint tételes adót fizető egyéni vállalkozó, aki éppen válófélben van. Kérdésem az lenne, hogy a válóper esetén (gyermektartásdíj miatt) hogy lehet megállapítani az egyéni vállalkozásából származó jövedelmét az alábbi körülmények között: – mivel 2016 decemberében kezdte meg a vállalkozását, ezért a katabevallása nem ad pontos képet a 2017. évi jövedelméről, ha a feltüntetett bevétel 60 százalékát vesszük, – a 2017. évi bevételéről pedig még nem készült bevallás? Illetve, az lenne még a kérdésem, hogy a főállásából származó jövedelme az egyéni vállalkozásából ily módon kiszámolt jövedelmével fog-e kiegészülni? Válaszát előre is köszönöm.

Bérprogramokkal húzzák a közszféra jövedelmeit a versenypiac közelébe Cikk

A közszférában 17 százalékkal nőttek a keresetek 2011-től 2016-ig. Az viszont nem egységes, hogy melyik ágazatban mennyire előrehaladott a bérrendezés. Az oktatásban dolgozóknak ugyanis már 41 százalékkal nőttek a kereseteik a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint, a 2011-es 193 ezer forintos bruttó átlagkereset 2016-ra már 273 ezer forintra ugrott – írja a Világgazdaság.

Menedzserszűrés, jövedelem megállapítása Kérdés

Tisztelt Erdős Gabriella! Egy korábbi, menedzserszűrés kérdésre (http://adozona.hu/kerdesek/2017_8_23_Tisztelt_szakerto_aeu) adott válasszal kapcsolatban kérek segítséget, törvényi hivatkozás megadását. A fenti kérdésre adott válaszban a juttatás felbruttósítása szerepel. Bennem kérdésként merült fel, hogy az Szja törvény szerint: 5. § (1) A jövedelem megállapítása során a bevételt és a költséget forintban kell meghatározni. (2) Utalvány esetében bevétel az az összeg, amely értékben az utalvány termékre, szolgáltatásra cserélhető, illetőleg kötelezettség csökkentésére felhasználható. (3) Elengedett kötelezettség és más által átvállalt tartozás esetében a bevétel a magánszemély megszűnt kötelezettségének, illetve megszűnt tartozásának összege. A magánszemély javára vagy érdekében teljesített kiadás esetében a bevétel a kiadás teljes összege. (4) A (2)-(3) bekezdésben nem említett, nem pénzben megszerzett vagyoni érték esetében a bevétel a vagyoni értéknek a megszerzése időpontjára megállapított szokásos piaci értéke. Egy menedzserszűrés elszámolásánál nem az 5. § (4) bekezdését kell alkalmazni? Nem az adott szolgáltatásról kapott számla összege a bevétel? Előre is köszönöm a segítséget! Üdvözlettel: Fülöp Borbála

Betéti társaság tagja jövedelem nélkül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Betéti társaság beltagja heti 40 órás főállással rendelkezik. A kültag öregségi nyugdíjas. Működhet-e a társaság oly módon, hogy abból járulékköteles jövedelmet a tagok nem vesznek ki, csak évente egyszer nyereséget, osztalékot?

Ingatlan bérleti költség és ingatlan kiadásból származó jövedelem szembeállítása Kérdés

Tisztelt Uram / Asszonyom! A kérdésem végén linkelt cikk taglalja az szja törvény 1. paragrafusának azon kitételét, mi szerint az ingatlankiadásból származó bevétel csökkenthető az ingatlanbérletből származő költséggel (bizonyos feltételek teljesülése esetén) A kérdésem az lenne, hogy ez több ingatlanból származó bevétel esetében is igaz-e? Például: Ingatlant bérlek 200 000 forint értékben és két ingatlant adok ki, amelyekből 120 000, illetve 80 000 forintnyi bevételem származik. Helytálló azon értelmezésem, hogy ilyen esetben nem kell adót fizetnem? Köszönettel! NG http://ado.hu/rovatok/ado/kisokos-a-berbeadasbol-szarmazo-jovedelem-adozasarol

Tulajdonrész-átruházás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. két tulajdonosa értékesítették tulajdonrészüket. A tőke 3 millió forint volt, ezt idén augusztusban értékesítették 10 millió forint értékben. Kérdés: a magánszemélyeknek származó jövedelme (10-3 millió forint) után kell adóelőleget fizetni (15 százalék szja és 14 százalék eho)? Vagy majd az szja bevallásnál kell bevallani és fizetni? Köszönettel: Égei Emese

Ekho munkaszerződésben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. bizonyos munkakörökben (ahol a FEOR szám alapján megengedett) a munkavállalóknak a jövedelem egy részét ekhós jövedelemként számfejti. Mi a helyes megoldás, hogyan kell ezt szerepeltetni a munkaszerződésben, elkülönülten kell rögzíteni az alapbért (a társaságnál ezen dolgozók esetében is nagyobb, mint a minimálbér) és az ekhós jövedelmet? Köszönettel: Juhász Katalin

Brexit: lasszóval fogják a brit cégek a munkavállalókat? Cikk

Egyre nehezebben találnak munkaerőt a brit munkaadók. A gazdaság azon ágazatai pedig, amelyek a leginkább támaszkodnak az Európai Unió többi országából érkező munkavállalókra, még nagyobb nyomás alatt vannak, mert Nagy-Britannia várható kiválásával az EU-ból egyre többen térnek haza.

Így költenek az ötven év felettiek Cikk

Magyarországon az 50 év felettiek havi jövedelmük több mint háromnegyedét rezsire, élelmiszerre és gyógyszerre költik, bevételeik kilenc százalékát szabadidős tevékenységre, két százalékát megtakarításra fordítják – közölte a 4Life Direct felmérésének megállapítását pénteken az MTI-vel.

Külföldről származó jutalék adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar magánszemély külföldi cégnek (holland) segített magyarországi gépeladásaiban, így a külföldi cég a magánszemély számlájára – szóbeli megállapodásuk alapján – jutalékot utalt. Ez a tevékenysége nem rendszeres, adószámot nem kért hozzá. A megállapodásról semmilyen irat nincs a birtokában, és valószínűleg nem is fog kapni. Kérdésem, hogy ez a jutalék milyen jövedelemnek számít, illetve a magánszemélynek adózni kell-e utána, amennyiben igen, milyen adók és járulékok terhelik a jövedelmet, illetve mikor kell bevallani, megfizetni? Köszönöm válaszát.

Csed, gyed mellett szja szerint adózó vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy heti 36 órát meghaladó munkaviszony melletti egyéni vállalkozás. A 2005 óta működő vállalkozó az szja-törvény szerint adózik, áfás. 2016 októberében kisfia született, munkaviszonya után csed, majd gyed ellátásban részesül. Egyéni vállalkozói jogviszonyából nem igényelt semmilyen anyasági ellátást. Egyéni vállalkozóként volt bevétele és költsége, mind a csed, mind a gyed ideje alatt. Egyéni vállálkozóként jelenleg járulékot nem fizet, jövedelmet nem vesz ki. 1. kérdés: a munkahelyén fizetés nélküli szabadságon van a gyed ideje alatt, amíg fizetés nélküli szabadságon van, kellene-e a bérminimum alapján járulékot fizetnie, főállású egyéni vállalkozónak minősül-e? Illetve attól, hogy a munkaviszonyra tekintettel csed és gyed ellátásban részesül, egyéni vállalkozóként lehet-e bevétele úgy, hogy jövedelmet nem vesz ki továbbra sem, és járulékot sem szeretne fizetni? Köszönöm megtisztelő válaszát: Balogné

Őstermelők negyedéves adóelőlege – bevétel, költség, kedvezmény Cikk

Közeledik az őstermelők számára is a 2017. évi II. negyedéves adóelőleg-fizetési kötelezettség az őstermelésből származó jövedelem után, amennyiben a fizetendő összeg nagysága eléri a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott összeget.

Nőtt a szakadék a szegények és a gazdagok között Magyarországon Cikk

Az Eurostat adatai alapján, míg 2010-ben a legmagasabb jövedelmet elérő tizednek Magyarországon a jövedelmek 20,2 százaléka jutott, addig 2016-ra már 22,6 százaléka. Az ő gyarapodásuk a szegényebbek kárára valósult meg – írja legfrissebb jelentésében a GKI.

Több ingatlan értékesítéséből származó jövedelem adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. 2015 augusztusában vettem egy ingatlant 15 500 000 Ft-ért, melyet 2016 áprilisában eladtam 15 000 000 Ft-ért, tehát 500 000 Ft-os veszteséggel. 2016 áprilisában vettem egy másik ingatlant 20 700 000 Ft-ért, melyet szeptemberben 22 500 000 Ft-ért értékesítettem, tehát 1 800 000 Ft-os nyereséggel. Erre a vételre 828 000 Ft illetéket fizettem. 2016 nyarán vettem egy újabb ingatlant 17 265 517 Ft-ért, melyre 286 160 Ft illetéket fizettem. Ezt az ingatlant nem adtam el. Azt szeretném kérdezni, hogy a 2016. évi szja bevallásomban ezt a vételi-eladási folyamatot hogyan kellett volna beállítanom, mennyi lenne az adófizetési kötelezettségem? Köszönöm szépen a segítségüket!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Mulasztási bírság jogkövetkezménye

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Ösztöndíj/versenykiírás és díjazás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Kft. ingatlan (iroda) megvétele tulajdonos által

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink