541 találat a(z) jövedelem cimkére
Romániai osztalék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Állásfoglalását szeretném kérni. Magyar-román (kettős) állampolgár életvitelszerűen Magyarországon él, Magyarországon nincs semmilyen jövedelme, de Romániában – társas vállalkozás tulajdonosaként – osztalékot fizettek ki neki. A román adótörvényeknek megfelelő adó(ka)t levonták tőle Romániában. Magyarországon be kell-e vallani ezt a jövedelmet? Köszönettel: Bogoly Katalin
Ingatlanértékesítés eltérő szerzési időpontokkal Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem szépen a segítségüket. Magánszemély 2013-ban vett házát 2017-ben eladta. Az értékesítés folyamán derült ki, hogy a telek évekkel ezelőtt rosszul lett kimérve, ezért a tulajdonosnak a szomszédjától meg kellett venni egy telekrészt. A házat 2013-ban 6 millió forintért vette, a telekrészt 2017-ben 120 ezer forintért. Az eladási ár 10 millió forint volt. Helyesen járok-e el, ha a vételárak arányában az eladási árat is megosztom, és külön állapítom meg a telekrész értékesítéséből származó jövedelmet, és külön a ház értékesítéséből származó jövedelmet? Ha így járok el, akkor a telekrész eladása „veszteséges” volt, mivel sok egyéb költség merült fel (földmérő, ügyvéd, földhivatal). A háznak egyébként három tulajdonosa volt, feltételezem, hogy az egyikük nevére szóló költségszámlát (például ingatlanközvetítő számlája) tulajdoni arányuknak megfelelően meg lehet osztani hármójuk között. Köszönöm szépen a segítséget! Vágner Emília
Értéknövelő beruházás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném a segítségét kérni. Az szja-bevallások időszakában gyakran felmerül kérdésként, hogy egy ingatlan értékesítéséből származó jövedelem megállapításakor mi az, amit értéknövelő beruházásnak lehet tekinteni. Van-e valamilyen rendező elv ezzel kapcsolatban? Ha például egy fürdőszobát oly módon újítanak fel, hogy kicserélik a csempét, a kádat, a mosdót, tehát a régiek helyébe újak kerülnek, lehet-e azt értéknövelő beruházásnak tekinteni? Mi a helyzet akkor, ha nem egy sima kádat tesznek be, hanem egy több százezer forintos pezsgőfürdős sarokkádat, vagy, ha kicserélik az ablakokat modern, hőszigetelt nyílászárókra? Korábban olvastam olyan véleményt, hogy ha „csere” történik, mint például ablak helyett ablak, csempe helyett csempe, akkor nem tekinthető értéknövelő beruházásnak, még akkor sem, ha az új az szebb, modernebb, energiatakarékosabb. Köszönöm a segítséget! Vágner Emília
Ingatlanbérlés kifizetése magánszemélynek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. bérel adószámos magánszemélytől (szír állampolgár) irodát. A számlán szereplő teljesítési dátum a hónap utolsó napja, értéke euróban van megadva. A cég nem rendszeresen utal, előfordul, hogy egyszerre több számlát egyenlít ki a forintszámlájáról. MNB árfolyamot alkalmaz, így a kifizetésnél az adott napi árfolyamot használja. 1. kérdés: valóban akkor kell szerepeltetni a 08-as bevallásban, amikor a kifizetés megtörténik? Illetve annyi a bevétele a magánszemélynek, amennyit kifizettek részére? 2. kérdés: milyen árfolyammal kell neki bérszámfejteni? Hiszen a számla teljesítése napján is más az MNB-árfolyam, mint a kifizetés napján, illetve az átutalt összeg a cég bankjának árfolyamát tükrözi, és a bérbeadó ténylegesen azt az összeget kapja meg. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel.
Osztalékból származó jövedelem adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországon bejegyzett kft. végelszámolás alatt van. Felhalmozott eredménytartalékát osztalékként kívánja felvenni két olasz állampolgárságú tagja (olasz adóhatóság által kiadott illetőségigazolással rendelkeznek). AZ osztalék után fizetendő szja-t Magyarországon vagy Olaszországban kell megfizetniük? Köszönöm a segítséget.
Társasházak: nem magánszemélyek, mégis szja-t fizetnek Cikk
Személyi jövedelemadót furcsamód nemcsak magánszemélyek fizetnek, hanem társasházban tulajdonostársként cégek, szervezetek, önkormányzatok is.
Nyeremény bevallása adózáskor Kérdés
Tavalyi évben keresztrejtvény megfejtésének beküldésével 20 ezer forintot nyertem, melyből a kifizető cég adóelőleget vont le. 1996 októbere óta nyugdíjas vagyok, 2013-tól a nyugdíj mellett semmilyen jövedelmem nincs. Kérdésem: kell-e adóbevallást benyújtanom, és a nyeremény jövedelemnek minősül-e? Válaszukat löszönöm.
Katás bt. tagjának pénzügyi letiltása Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az alábbi témában kérem a segítségüket. Adott egy két tagból álló katás bt., mindkét tag havi 50 ezer forint katát fizet. A társaság – az egyik tag kezességvállalása miatt – közel hétmillió forintos pénzügyi letiltásra kapott felszólítást, havi 33 százalékig. Hogyan kell megállapítani a 33 százalék alapját az adott tagnál? Ráadásul bonyolítja a helyzetet, hogy kétféle tevékenységet folytatnak, így az egyik tagra eső árbevétel közel 80 százalék, míg a másik tagra eső árbevétel csak 20 százalék, de ők ketten a katás adózott jövedelmet elosztják maguk között. Várom mielőbbi válaszukat!
Tekintélyes mellékesekkel egészültek ki a miniszteri jövedelmek Cikk
Az idei vagyonnyilatkozatok alapján a kormány tagjai tavaly ügyvédi irodából, szabadalmi jog értékesítéséből, mezőgazdasági tevékenységből, valamint oktatói munkából származó jövedelmekre tettek szert miniszteri illetményeik mellett.
Munkavállaló kölcsönt nyújt a cégnek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy munkavállaló kölcsönt nyújt a cégnek, amelynél dolgozik, az erre tekintettel kifizetett kamat kamatjövedelemnek vagy összevonás alá eső jövedelemnek minősül? Mikor, milyen adóvonzatai vannak? Tisztelettel: Szepesy Anita
Családi gazdaság elhunyt tagjának adózása Kérdés
Családi gazdaság egyik tagja év közben elhunyt. Hogyan kell megállapítani az elhunytnak a családi gazdaságból származó jövedelmét? A kérdés két szempontból is fontos. Az elhunyt adóját az adóhivatal állapítja meg, de ehhez az örökösöktől adatszolgáltatást vár, másrészt ez befolyásolja a családi gazdaság többi tagjának a jövedelmét is.
Ingatlant értékesít? Velünk kiszámolhatja fizetendő adóját! Cikk
Az ingatlan értékesítéséből származó jövedelmet úgy kell meghatározni, hogy bevételből le kell vonni azokat a kiadásokat, amelyek az eladott ingatlannal összefüggésben az eladónál igazoltan felmerültek. Az Adózóna kalkulátorával kiszámolhatja e jövedelme utáni adóját.
Családi gazdálkodó élethivatásszerűségének számítása Kérdés
Tisztelt szakértők! Az lenne a kérésem, hogy egy példán keresztül mutassák be, milyen módon kell kiszámítani, hogy egy családi gazdálkodó mikor minősül élethivatásszerű tevékenységet végzőnek? Csak a rájutó bevételt költséget kell figyelembe venni vagy az összes bevételt? A kormányrendeletben erre nincs utalás. Az összes jövedelem számításánál csak a bérjövedelmet kell hozzáadni, de mi van olyankor, ha egyéb nem önálló tevékenységből is van jövedelme (tagi jövedelem, tiszteletdíj, bérbeadásból származó jövedelem)? Arról sem rendelkezik, hogy a bérjövedelem esetén (mivel csak ezt nevesíti) a bruttó vagy a nettó jövedelmet kell érteni? A támogatásokat figyelembe kell venni vagy sem? Ezért kérném, hogy egy komplett számításon keresztül szíveskedjenek ezt levezetni. Segítségüket köszönöm.
Egyéni vállalkozó év végi készlete Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy a pénztárkönyvbe be kell-e vinni az év végén elkészített alapanyag leltár értékét (vállalkozói jövedelem hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó esetén)? Ha igen, akkor hogyan? Következő évben ezzel a készletértékkel mi a teendő? A személyi jövedelem bevallásban a 13-03 49. során az éves beszerzési költséget csökkenteni kell a leltár értékével? Ha az egyéni vállalkozó kivétet nem számolt el (nem fizetett maga után 15 százalék szja-t), de a kötelező járulékokat megfizette maga után, akkor ezek elszámolt költségnek minősülnek? Válaszát előre is köszönöm!
Teljesítés időpontja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlaneladásnál az áfa teljesítési időpontja az ingatlan átadásának-átvételének időpontja (persze nem magánszemélynél). Ha egy magánszemély ad el egy ingatlant, akkor az "szja-teljesítés" időpontja is az átadással-átvétellel esik egybe, vagy a tulajdonjog-átruházással? Példával élve: ha egy magánszemély elad egy lakóingatlant 2017 decemberében, de az átadás csak 2018 januárjában történik meg, akkor ennek a magánszemélynek melyik évre kell bevallania az eladásból származó bevételt, 2017-re vagy 2018-ra? Válaszukat előre is köszönöm!