583 találat a(z) jövedelem cimkére
Munkavállaló javára kötött biztosítási díj
Kérdés
Tisztelt Cím! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: a munkáltató a munkavállaló javára biztosítást köt, a biztosítási díjat a munkáltató fizeti. Az adott szolgáltatási időszak 2019.03.01. - 2020.02.29-ig szól, a díjfizetés esedékessége 2019.03.01. és a vállalkozás a díjat 2019.02.28-án át is utalta. Ebben az esetben mikor válik jövedelemmé a munkavállalónál a biztosítási díj és mikor keletkezik adófizetési kötelezettsége? Ha munkaviszonyból származó jövedelem lesz a biztosítási díj, akkor az egyéni és munkáltatói járulékokat is meg kell-e fizetni, ha igen, akkor milyen esedékességgel? Mi a helyzet akkor, ha szerződéskötést követő időszakban valamikor a munkavállaló munkaviszonya megszűnik, és a továbbiakban a munkáltatóval megszűnik minden kapcsolata? Milyen kötelezettségek terhelik a munkáltatót, ha munkaviszonyban NEM álló tulajdonosra, vagy munkaviszonyban NEM álló tulajdonos ügyvezetőre köt életbiztosítást? Köthet-e a vállalkozás biztosítást a tulajdonos közeli hozzátartozója javára abban az esetben, ha a közeli hozzátartozó nem alkalmazottja, nem tagja és nem ügyvezetője a vállalkozásnak? Válaszukat előre is köszönöm! Szabó Gáborné
Kata mellett gyesen vagyok
Kérdés
Katás egyéni vállalkozó vagyok, a múlt évben mind a 12 hónapban gyesen voltam, és még vagyok is, adót nem fizettem, így szeretnék érdeklődni hogy a 19KATA bevallásban mennyi összegig írhatok be jövedelmet, hogy ne kelljen adót fizetnem?! Előre is köszönöm.
Katás egyéni vállalkozó – lakóingatlan bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó lakóingatlant ad bérbe, alanyi mentesen, egy cégnek, amely számlát kér. Kérdésem, hogy a kapott kaució, továbbá a bérleti díjon felüli kiszámlázott rezsi beleszámít-e a 12 millió forintos értékhatárba (az alanyi mentességre, illetve a 12 millió forintos katahatárra gondolok)? A számlán fel lesz tüntetve a bérleti díj plusz a rezsi. Azt tudom, hogy év végén az szja-bevallásban mint önálló tevékenységet vallom be. Az szja- bevallásba az egészet beírom mint bevételt, és a költséget szintén beírom, ami marad, az a jövedelem? Köszönöm a tájékoztatásukat.
Passzív jog biztosításra
Kérdés
Kedves Bernadett! Nagyon köszönöm a gyors válaszát. A "passzív jog"-gal kapcsolatban lenne további kérdésem: a Ptk. szerinti, határozatlan időre kötött megbízási szerződés továbbra is "él", nem szűnt meg. Ez megalapozza a passzív jogot? A vonatkozó jogszabályt hol találom meg? Mindezt azért kérdezem, mert tudomásom szerint megbízási jogviszony esetén akkor (és addig) biztosított valaki, ha meghatározott jövedelemmel rendelkezik. Ez a jövedelemszerző tevékenység megszünt az első gyermek születésénél... https://mail.google.com/mail/u/0/#inbox/FMfcgxwGCQTctbJRWRWSHtsnBvZSQFsr
Őstermelő öröksége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő édesapja, aki szintén őstermelő volt, elhunyt októberben. A fia az örökös. Az apa nem értékesítette a megtermelt gabonát, a fia fogja, a hagyatéki végzést követően, illetve még területalapú támogatást fog kapni az apa területeire. Ezeket a bevételeket saját őstermelői bevételként vagy egyéb jövedelemként kell leadóznia és bevallania? Köszönöm válaszát.
Alkalmazotti szabadalom
Kérdés
Az alábbi kérdésben kérném szíves válaszukat. Egy társaság egyik munkavállalója, nem munkaköri kötelességeként, olyan találmányt dolgozott ki, amely a társaság tevékenységi körébe tartozik (alkalmazotti találmány). A munkavállaló ezt a társaságnak bejelentette, a társaság pedig nyilatkozott, hogy hasznosítani kívánja az alkalmazotti találmányt. A társaság vállalta a találmány szabadalmi bejegyzését, melyben a szabadalom jogosultja a munkavállaló. A társaság cserébe ingyenesen hasznosíthatja a találmányt, a szabadalmi bejegyzést követő 5 évig. Kérdés: Keletkezik-e a munkavállalónak jövedelme a szabadalom bejegyzési költségének átvállalása kapcsán, ha keletkezik, akkor mikor?
Kockázati balesetbiztosítás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném kérni a szakértői véleményét: egy kft.-nél (kivás) 3 fő tulajdonos van, ebből 2 fő munkaviszonyban áll a társaságnál, 1 fő tag, ő máshol rendelkezik 40 órás munkaviszonnyal, a társasági szerződésben személyes közreműködésre nem kötelezett (kifizetés részére nem történik). Mind a 3 főre kockázati balesetbiztosítást kötött a cég (2013-ban). Biztosított: a Magánszemély; Kedvezményezett a Magánszemély Biztosítási évforduló: évente, június 20. 2019 évben biztosítási díj összege személyenként 36 000 Ft. (2019. 01. 01-től az szja-törvény értelmében adóköteles jövedelem a magánszemélynél). A társaság a magánszemélyeknek kiszámlázza és megfizetteti a biztosítás teljes összegét, 36 000 forintot. Kérdésem: jól gondoljuk, hogy ebben az esetben a magánszemélyek nem szereznek jövedelmet, bevallási, járulék-, és adófizetési kötelezettség (08, Szja) a magánszemélyeknél és a társaságnál nem keletkezik? Üdvözlettel: VM
Ajándék vagy jövedelem?
Kérdés
Gépkocsi ingyenes átadásával kapcsolatos kérdésre adott szakértői válasz (https://adozona.hu/kerdesek/2019_10_21_ingyenes_atadas_maganszemelynek_kjc) alapján még mindig nem tudom eldönteni, hogy ajándék vagy jövedelem-e az ilyen juttatás? Mennyi az adóalap, ha jövedelem, ha ajándék? Ajándékozhat-e kifizető? Ha ajándéknak nevezzük, akkor csak illetékköteles, és megúszhatók az adók, járulékok (szja, szocho….stb)?
Ingyenes átadás magánszemélynek
Kérdés
Milyen adóvonzata van annak, ha egy társaság ingyen odaad valakinek egy személygépkocsit? Ajándékozás vagy jövedelem a magánszemélynél? Ha jövedelem, bruttósítani kell? Mennyi a jövedelem? A piaci ár? Üdvözlettel: Zimmermann Éva
Sikerdíj vagy jutalom
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben a taggyűlés úgy dönt, hogy az éves üzemi eredményének bizonyos százalékát kifizeti sikerdíjként az egyik tagnak. Az lenne a kérdésem, hogy ez bérszámfejtés szempontjából ugyanúgy adózik mint egy jutalom, vagyis jövedelemként? Válaszát előre is köszönöm!
Ingatlan eladásából származó jövedelem
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az építési telek 2007-től van birtokában a magánszemélynek, és haszonélvezők a szülők. Az ingatlan készültségi foka kb. 60 százalék, de használatbavételi engedély még nincs Az eddig felmerült költségekről rendelkeznek számlával. Értékesíteni szeretnék a félkész ingatlant, és kérdés, hogy felmerül-e szja-fizetési kötelezettség, illetve ha igen, milyen összeg után.
Kevesebben, többet kerestek a turizmusban tavaly
Cikk
Tavaly a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a vállalkozások az előző évhez képest 4,9 százalékkal kevesebb, 180 ezer dolgozót foglalkoztattak, a dolgozók átlagkeresete 13 százalékkal 212 ezer forintra nőtt – ez derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ágazati elemzéséből.
Haszonélvezeti jog alapítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlantulajdonjog-szerzést követően ellenérték fejében történő haszonélvezetijog-alapításból származó bevétel egésze jövedelem? Nem tekinthető levonható szerzési értéknek – az ingatlan-tulajdonjog megszerzése részeként, magában foglalva azt – a törvény szerinti haszonélvezeti jog értékének megállapítása szerinti értékként?
Osztalék utáni szocho
Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Az alábbi kérdésben kérném a segítségüket. Heti 36 órát meghaladó munkaviszonyom van egy olyan társaságnál, mely Magyarországon bejegyzett társaság, viszont külföldi Svájci tagja van (100 százalék tulajdonos). Van egy egyszemélyes kft.-m is, ahonnan osztalékot szeretnék felvenni. Viszont nem tudom, hogy az osztalékból kell-e az szja-n kívül szochót is levonni. A 2018. évi jövedelmem után a munkáltatói igazolást úgy töltötték ki, hogy a jövedelmemet az 57. sorban : A kettős adóztatást kizáró egyezmény szerinti belföldön az adó alól mentesített jövedelem soron szerepeltették. Az összeg meghaladja a 15 millió forintot. (Így szja-t nem vontak tőlem). Járulékigazolást is kaptam, a járulékalapom több mint 8 millió forint. Havonta kb. 800 000 forint után levonják tőlem az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot, és a nyugdíjjárulékot is. Fizetnek utánam szociális hozzájárulási adót is a megállapított járulékalap után. A 2019. évi munkaviszonyból származó jövedelmem is ilyen módon adózik. A kérdésem az lenne, hogy a kifizetendő osztalékból az szja-n kívül kell-e szociális hozzájárulási adót is levonni?
Ingatlanértékesítés – 25 százalékos vélelmezett jövedelem
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Felújított lakás értékesítésekor alkalmazható-e a 25 százalékos jövedelemtartalom, illetve szja-alap, ha a családtagok saját maguk végezték el a munkákat, és így nem állapítható meg a szerzéskori értéket növelő tételek összege? Köszönettel: Papp Éva