583 találat a(z) jövedelem cimkére

Külföldi kiküldetés szakértő esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Külföldi kiküldetéssel kapcsolatban kérném segítségüket. Munkavállalóinkon kívül szakértők is elkísérik kollégáinkat munkaügyi és egyéb konferenciákra, ugyanannyi napidíjat kapnak a külsős szakértők is, mint a munkavállalóink. Munkavállalóinktól minden járulékot levonunk, és a 08 bevallás 302. sorában szerepeltetjük a 2 kódkocka jelölésével. Szakértők esetében mi a helyes eljárás? Jövedelem szempontjából milyen kategóriába sorolható? Járulék szempontjából miket kell tőlük levonni, a 08 bevallás melyik sorában kell szerepeltetni, kell-e jelenteni a 1041-es bevalláson? Előre is köszönöm válaszukat. Tisztelt Szakértő!.

Ingatlan értékesítése, adózása Kérdés

Az eladó az ingatlan tulajdonjogának felét már sok évvel ezelőtt (2007-ben) megszerezte öröklés, illetve ajándékozás címén. Tavaly a másik felét is megörökölte és az ingatlant eladta. Jól gondolom-e, hogy a régebben megszerzett tulajdonrészre eső bevétel már nem adóköteles? Hogyan tüntetem ezt fel az adóbevallásban? Az adásvételi szerinti teljes összeget, és a költségek között az adómentes felét vagy eleve a vételár felét tüntetem fel bevételként és azzal szemben vonom le a költségeket?

Ingatlanértékesítés és hitel-visszafizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a követező: Magánszemély 2013-ban vásárolt egy ingatlant 3 650 000 forintért, mely összeg egy részére hitelt vett föl. Az ingatlant 2018-ban értékesítette. A hitel összegét a vételárból egy összegben kifizette. Ez az összeg elszámolható-e (levonható-e) költségként ingatlanértékesítésből származó jövedelem kiszámításánál? Mielőbbi válaszát várom ! Üdvözlettel.Nagy Istvánné

Ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem – szochoplafon Kérdés

Társaságunk osztalékot fizetne, az egyik tagnak adószámos magánszemélyként végzett ingatlan-bérbeadásból származik jelentősebb összegű jövedelme. Kérdésünk: jól gondoljuk-e, hogy az ingatlan-bérbeadás jövedelme is összevonandó jövedelem, így az szja alapjaként figyelembe vett összeget beszámíthatja a tag az osztalékot terhelő szocho alapjának megállapításához jövedelemként az osztalék adózásához megtett nyilatkozatában?

Letiltás társas vállalkozótól Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni letiltással kapcsolatban. Az egyik kft. kapott egy végrehajtói letiltást a cég társas vállalkozójára. Viszont a tag, akire jött a letiltás, nem vesz fel jövedelmet a cégéből, csak a kötelező járulékokat fizeti meg, személyi jövedelemadó nincs tőle levonva. Kérdésem, hogy mivel nincs kifizetendő jövedelme ebben az esetben kell-e egyáltalán levonni tőle? Mi ebben az esetben a cég teendője? Segítségüket előre is köszönöm.

Kitermelt fa értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély tulajdonában álló erdőt a tulajdonosának X évente ritkítani, "egyelni" kell, nem tudom a pontos megnevezést. Az erdész megjelöli, kivágja őket. A kivágott fát pedig, hogy ne korhadjon, rothadjon el, értékesíteni szeretné. Valószínű, hogy több részletben, nincs aki egyben elviszi. Kisebb, nagyobb tételekben, ahogy vevő van rá. Szomszéd, cég, bárki lehet. Ő magánszemély, és nincs adószáma, sem őstermelői igazolványa. Az a kérdésem, hogy ebben a formában megteheti-e, illetve kell-e őstermelői igazolvány, vagy adószám hozzá? Adózást tekintve, amennyiben nem kell, arra a válaszra jutottam magamtól, hogy ingóság értékesítése, költség elszámolható, és a nyereség lesz jövedelem, azaz adóköteles. Szja-, illetve szocho-vonzata lesz Kérem, hogy igazítson el, amennyiben rossz feltételezésre jutottam. Köszönettel. Lengyel Krisztina

Ha idén megy nyugdíjba, így számolják ki az ellátását. Példákkal Cikk

A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó öregségi nyugdíj összegének kiszámítási módszere az idei évben sem változott. A nyugdíj összege továbbra is az elismert szolgálati évek számától és a nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset összegétől függ, azaz a nyugellátás összege a havi átlagkereset összegének a megszerzett szolgálati időhöz rendelt százaléka.

Osztalék és szociális hozzájárulási adó Kérdés

Mekkora összegű szociális hozzájárulási adót kell levonnia a kifizetőnek az osztalékban részesülőtől abban az esetben, hogyha a munkabére 200 ezer Ft/hó és bruttó 2 millió Ft osztalékban részesül? Az osztalékban részesülő a 2018. évi LII törvény 29. § (2) bekezdésében foglaltak szerint nyilatkozott, hogy eléri az adófizetési felső határt. Megítélésünk szerint ennyi információ nem elegendő a kifizető részére, hiszen nem fogja tudni, hogy az osztalékból mekkora összeg szükséges az adófizetési felső határ eléréséhez. Helyes-e az a megoldás, hogy a magánszemély a nyilatkozatában nem csupán azt a tényt tünteti fel, hogy a törvényben meghatározott jövedelmei elérik az adófizetési felső határt, hanem nyilatkozatában közli a a várható éves bruttó bére összegét is, így az osztalék kifizetésekor csak a különbözetként felmerülő osztalékjövedelmet kell figyelembe venni az osztalékadó megállapításánál? Az előző számbeli példánál maradva, ha a természetes személy nem ad nyilatkozatot és a kifizető levonja a 2 000 000 Ft osztalékból a szociális hozzájárulási adót, akkor a magánszemély az éves szja bevallásában a felső határt meghaladóan levont adó összegét érvényesíteni tudja? Vannak olyan szakmai vélemények, melyek szerint az osztalék kifizetésekor a felső határnál figyelembe vehető jövedelmek közül csak a már megfizetett szocho-alapot veheti figyelembe a kifizető. Ebben az esetben ugyanazon bruttó osztaléknál más összeg kerül kifizetésre, attól függően, hogy mikor történik meg a kifizetés.

Termőföld haszonbérbe adása: itt a jövedelembevallási határidő Cikk

A személyi jövedelemadóról szóló törvény alapján a magánszemély termőföld-bérbeadásból származó bevételének – ha az nem adómentes – egésze külön adózó jövedelemnek minősül. A föld bérbeadásából származó jövedelem adóját a magánszemélynek kell megállapítania, továbbá a föld fekvése szerint illetékes önkormányzati adóhatóságnál kell bevallania és megfizetnie (önadózás) a jövedelem megszerzésének évét követő év március 20-áig.

Egyesület adhat-e járulékmentes jövedelmet? Kérdés

Tisztelt szakértő! Egyesület részéről adható járulékmentes (szja-köteles) jövedelem mekkora nagyságrendben adható, és adható-e egyáltalán? Az egyesület vezetője olvasta valahol, de sajnos nem tudtam megtalálni a forrást, ezért kérem, ha tud valamilyen iránymutatást, adjon. Előre is köszönöm.

Ingatlanértékesítésből származó jövedelem bevallása a 2018. évre Cikk

Minden évben sok kérdés vetődik fel az ingatlanértékesítésből származó jövedelem megállapításával kapcsolatban, cikkünkben összefoglaljuk a főbb tudnivalókat. Hamarosan megjelenő újabb cikkünkben pedig példákon keresztül is bemutatjuk majd, hogyan kell adózni az ingatlaneladásból származó jövedelem után.

Családi kedvezmény – iskolaszövetkezetben végzett munka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kétgyermekes családban a kisebbik gyermek középiskolában tanul, a nagyobbik nappali tagozatos egyetemista. Hogyan alakul az egyetemista kedvezményezetti státusza, ha a tanulmányai mellett iskolaszövetkezeten keresztül munkát végez és jut jövedelemhez, aminek összege időnként meghaladja a minimálbért? A minimálbért mint korlátot nettó vagy bruttó módon kell figyelembe venni? Előfordulhat az is a bér vonatkozásában, hogy éven belül a figyelembe vétel akár hónapról hónapra változhat? Mi a jogkövető és ésszerű magatartás? Hogyan nyilatkozzon a dolgozó? Köszönettel: Vinacsekné

Családi gazdálkodó szja-bevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodó személyijövedelemadó-bevallásával kapcsolatban szeretnék kérdezni. A családi gazdaságnak 4 fő tagja van. A családi gazdaság vezetőjének van 36 órát meghaladó munkaviszonya. A munkaviszonyból származó éves jövedelme 2018-ban 2,4 millió forint volt. A családi gazdaság várható jövedelme 5 millió forint lesz. Úgy tudom, hogy, ha van munkaviszonya a családi gazdaság vezetőjének, akkor a mezőgazdasági tevékenységből származó jövedelmének többnek kell lenni, mint a munkaviszonyból származó jövedelmének (326/2001 kormányrendelet). Helyesen járok-e el, ha a családi gazdaság vezetőjének jövedelmét 2,6 millió forintban állapítom meg, és a fennmaradó 2,4 millió forintot osztom szét egyenlő aranyban a családi gazdaság tagjai között. Várom szíves válaszát! Köszönettel: Molnár Lajosné

Keresőképtelenség számolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tavalyi évben összesem 45 nap keresőképtelenségi állományban voltam. Kérdésem az lenne, hogy milyen jövedelem figyelembe vételével (az előző havi vagy évi átlagkereset alapján) kell kiszámolni a táppénzt, illetve milyen együttes szabályok figyelembevételével? Köszönettel.

Üzletrészértékesítés magánszemélyek között Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném a segítségét kérni Magánszemély 2018. évben megvásárolt egy üzletrészt 20 millió forintért. A megvásárolt kft. jegyzett tőkéje 3 milllió forint, a saját tőkéje 24 millió forint volt. Ezt az üzletrészt szeretné értékesíteni 2019-ben 150 millió forintért. Az szja-törvény 67. §-as alapján, ha az üzletrész átruházásából származó jövedelem több mint a megszerzésére fordított érték, akkor az árfolyamnyereségként adózik. Ugyanakkor az szja-törvény 28. § (14) bekezdése egyéb jövedelemnek minősíti a piaci érték feletti rész. Az eladó és a vevő független felek. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben figyelembe kell-e venni az egyéb jövedelemre vonatkozó kitételt, s ha igen, az egyéb jövedelem megállapítása akként történik, hogy a piaci érték (24 millió forint) és a vételár (jelen esetben a 150 millió forint) különbözete, amit 15% szja és 19,5% eho terhel 2019-ben, vagy a megszerzésre fordított összeg és az eladási ár közötti különbség teljes egészében árfolyamnyereségnek minősül, mivel független felekről van szó? Köszönettel Gódor Erzsébet

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyed, gyes bölcsibe íratás esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Egyszerűsített foglalkoztatás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink