564 találat a(z) jövedelem cimkére

Külföldi ügyvezető 08-as havi bevallás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy belföldi kft., amelynek német az ügyvezetője. Németországban fizet járulékot, ott is lakik, ott biztosított. Magyarországon nincs lakcíme sem. Nem vesz fel semmilyen járandóságot. Kérdésem az lenne, hogy kell-e havonta a 08-as bevallást küldeni róla vagy sem? Köszönettel.

Életbiztosítás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. munkavállalói részére kötött „whole life” életbiztosítást. 2017-ben a havi díj adómentes volt, 2018-ban egyes meghatározott juttatásként adózott. 2019-ben ezen biztosítás havi díjai jövedelemként adóznak. Ha ez a biztosítás nyugdíjas munkavállalóra vonatkozik (aki 2019-től nem minősül biztosítottnak), milyen adó-, illetve járulékvonzata lesz a kifizetett biztosítási díjnak? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás, csoportos életbíztosítás 2019-ben Kérdés

T. Szerkesztőség! Társaságunk az alkalmazottak részére évek óta teljesít önkéntes nyugdíjpénztári munkáltatói hozzájárulást, valamint csoportos kockázati életbiztosítást is kötött az alkalmazottakra. Ezeket a juttatásokat 2019-ben továbbra is úgy szeretnénk biztosítani az alkalmazottak részére úgy, hogy nettó keresetük ezen tételek miatt ne csökkenjen, de ne legyen a munkaszerződés szerinti munkabér része. Megoldás lehet-e erre egy szabályzat készítése, melyben rögzítjük, hogy ezek az összevonandó jövedelemként adózó juttatások, melynek magánszemélyt terhelő adóit az alkalmazottaknak kell megfizetni, és a nettó rész kerül utalásra az önkéntes nyugdíjpénztárba, illetve a biztosító felé. A szabályzatot a dolgozóknak alá kellene írni, és rendelkeznénk ebben arról is, hogy mely időszakra szól, illetve hogyan szüntethető meg. Várjuk válaszukat, tisztelettel: Varga Zsuzsa Vizker KFT

Őstermelői igazolvány: sokaknál aktuális a megújítás Cikk

Sok őstermelői igazolvány érvényessége a naptári évhez igazodik, ezért nem árt minél előbb belefogni az ügyintézésbe.

Iskolarendszerű képzés – munkáltatói kötelezés esetén Kérdés

Kedves Szakértő! A https://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Az_iden_atvallalt_tandij_adozasa_QTACWD cikkhez lenne kérdésem. A munkáltató kötelezi munkavállalóját, hogy a munkaköre betöltéséhez szükséges végzettséget szerezze meg, ennek érdekében beíratja iskolarendszerű képzésre, a példa kedvéért felsőfokú intézménybe a munkáltató költségére. Ebben az esetben nem merül fel, hogy ez a tandíj átvállalása, tehát nem a munkavállaló jövedelmeként kezelendő a felsőoktatási intézménynek kifizetett tandíj, ha jól értem. Válaszát köszönöm!

Kivaalap, ki nem vett jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi cikkhez kapcsolódóan lenne még kérdésem: https://adozona.hu/2019_es_valtozasok/Szemelyi_jellegu_kifizetes_a_kivaalapban_20_FVIEP4 Személyi jellegű kifizetés a kivaalapban idén és 2019-ben • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló 2018.12.04., 06:07 Frissítve: 2018.12.03., 21:44 Ha van egy kft., ennek van 2 főállás melletti tagja és több alkalmazottja. A tagok nem fizetnek járulékot a kft-ben, mert máshol van 40 órás munkaviszonyuk. A kivaalapba számít-e a 2 fő személyesen közreműködő tagnál a minimálbér 112,5 százaléka, ha a kft.-ben nem vesznek ki jövedelmet? Üdvözlettel Beke Zoltán

Családi gazdaságba belépő kiskorú tag Kérdés

Tisztelt Szakértő! A családi gazdaságba belép egy 1 éves gyermek. Kell-e neki őstermelői igazolvány? Kell-e neki adószámot kérnie? A családi gazdaság áfaalany, amely általános szabállyal adózik. Minden számla a családi gazdaság vezetőjének nevére szól, a többi tag (jelenleg adószámmal rendelkeznek) nemleges áfabevallást ad be. Ha esetleg nem kell adószám részére hogyan kezeli le az áfát, az szja-bevallása megnyitja a mezőgazdasági őstermelőknek elkészített bevallásokat? Édesanyja ír alá helyette minden okiratot? Ő adja a meghatalmazást a könyvelő részére? Esetleg van-e arra valami szabály, hogy a kiskorúra jutó jövedelmet letétbe kell helyezni? Nagyon köszönöm!

Szolgálati járandóság mellett katás bt. kültagja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt értem, hogy a szolálati járandóságban részesülő egyéni katás kisadózóra nem érvényesek a tb-törvény szolgálati járandóságra vonatkozó előírásai. Azt is, hogy a befizetett adó után számolt összeg a jövedelem. Kérdés: katás bt.-ben kültagként egyéni kisadózó lehetek, ebben az esetben nem vagyok egyéni vállalkozó sem, ha jól értelmeztem. A jövedelmet adóbevallásnál hogyan tüntetem fel? Viszont azt nem értem, hogyan számoljak jövedelmet, és mi van akkor, ha a bevétel annál több? A katás bt.-ből nem jövedelmet, hanem "osztalékot" kapok (jobb szót nem találtam, ezért idézőjeles). Alkalmazottként foglalkoztatás jobb választás, ha a jövedelem ténylegesen a garantált és most is növelt bérminimum? Válaszát előre is köszönöm.

Vételi opciós jog Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíves álláspontját. Egyszemélyes kft. tárgyév elején 6 millió forintos saját tőkével rendelkezett, mikor két magánszemély vételi opciós jogot vásárolt a cég 1/3-1/3 tulajdoni részére 2-2 millió forint készpénzért. A vételi opció érvényesítésére 3 év áll rendelkezésre. Tárgyév végére a kft. saját tőkéje lényegesen megnőtt, a következő évre további sajáttőke-növekedés várható. Ezért a kft. tulajdonosa úgy döntött, hogy visszavásárolná a két vételi opciós jogot. Ezért közbenső mérleget készít, s majd az abban szereplő saját tőke és kalkulált adózott eredmény 1/3-1/3-ának megfelelő összeget jelölné meg visszavásárlási árnak. Az alábbi kérdésekben kérem szakmai segítségüket. Ha a kifizetésre az idei évben sor kerül, az a magánszemélyeknél milyen jellegű jövedelem lesz? Helyes-e az az álláspontom, hogy a vételi opciós jogról ellenérték fejében történő lemondás egyéb jövedelemnek minősül a jövedelmet megszerző magánszemélynél, és az egyéb jövedelmet 15 százalékos szja és 19,5 százalék eho megfizetése mellett lehet megszerezni? Valamint, ha helyes az egyéb jövedelem besorolás, jól értelmezem-e az ehotörvény 3. paragrafusát, miszerint a teljes kifizetett összeget terheli az egészségügyi hozzájárulás? Ha a magánszemélyek egy éven belül a befektetett pénzük sokszorosát kapják meg ezáltal, könyvelőként van-e bejelentési kötelezettség a pénzmosásról szóló törvény alapján? Mi a fenti események helyes könyvelési módja? Köszönettel: Domján M.

Biztosítás 2019 Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2017-ben egy kft. munkavállalói részére kötött „whole life” életbiztosítást. 2017-ben a havi díj adómentes volt, 2018-ban egyes meghatározott juttatásként adózott. 2019-ben a várható változások miatt ezen biztosítás havi díjai jövedelemként adóznának, tehát mind a munkavállaló, mind a munkáltató adózna utána? Köszönettel: Mónika

Jövedelem Kérdés

Van-e különbség az szja 1 százaléka szempontjából figyelembe veendő, illetve a nyugdíjemelés megállapítása szempontjából a munkaviszonyból szerzett és a megbízási szerződésből származó jövedelem között, vagy nincs? Várom szíves válaszukat. Üdv.: Nagy Zsófia

Jövedelem Kérdés

Kata adózású egyszemélyes gazdasági társaság tagja szolgálati járandóságban részesül. Befolyásolja-e, amennyiben igen, hogyan az elért jövedelem a járandóság folyósítását, illetve jelen esetben konkrétan mi számít a járadékban részesülő jövedelmének?

Jövedelem euróban? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kiegészítő tevékenységet végző magyarországi társas vállalkozó vehet-e fel jövedelmet euróban kifizetve? Egyszemélyes kft. nyugdijas tulajdonosa állhat-e munkaviszonyban a saját kft.-jében? Köszönöm: Pánti Etelka

NAV, jövedelemletiltás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. ügyvezetője, aki a garantált bérminimum után fizeti a járulékot, de jövedelmet nem vesz fel a kft.-ből, letiltást kapott a NAV-tól köztartozás miatt. Az lenne a kérdésem, hogy ha nincs kifizetendő jövedelem, akkor mi a helyes eljárás a letiltással kapcsolatban?

Ingatlan értékesítéséből származó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! „A” magánszemély „B” élettársával közösen vásárolt egy lakást ½, ½ tulajdoni hányad arányban. A lakást „A” személy 20 millió forint hitelből (a hitel adósa „A” személy) és „B” személy 10 millió forint önerejéből vásárolták 30 millió forintért. Különválásuk következében „B”személy megvásárolja „A” személytől az ½ tulajdoni hányadát 20 millió forintért, melyből „A”személy a felvett hitelét végtörleszti. „A” személynek az ingatlan értékesítéséből jövedelme keletkezik, de valójában az egész vételárat a hitelébe végtörleszti. „A” bevétele 20 millió forint, a megszerzésre fordított tulajdoni hányada: 15 millió forint, szerzéssel összefüggő egyéb kiadás: 500 ezer forint, így jövedelme 4,5 millió forint. A szerzés és az értékesítés is 2018. évben történik. Milyen lehetőségei vannak „A” magánszemélynek az szja-fizetés mérséklésére, vagy elengedésére? Az szja-törvény 63. § (7) rendelkezik egy mérséklési, vagy elengedési lehetőségről. Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő faértékesítés

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitelhez kapcsolodó kamattámogatás

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Egyéni vállalkozóból őstermelő (áfaarányosítás 60 hó)

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink