515 találat a(z) jövedelem cimkére

Ingatlant értékesít? Velünk kiszámolhatja fizetendő adóját! Cikk

Az ingatlan értékesítéséből származó jövedelmet úgy kell meghatározni, hogy bevételből le kell vonni azokat a kiadásokat, amelyek az eladott ingatlannal összefüggésben az eladónál igazoltan felmerültek. Az Adózóna kalkulátorával kiszámolhatja e jövedelme utáni adóját.

Családi gazdálkodó élethivatásszerűségének számítása Kérdés

Tisztelt szakértők! Az lenne a kérésem, hogy egy példán keresztül mutassák be, milyen módon kell kiszámítani, hogy egy családi gazdálkodó mikor minősül élethivatásszerű tevékenységet végzőnek? Csak a rájutó bevételt költséget kell figyelembe venni vagy az összes bevételt? A kormányrendeletben erre nincs utalás. Az összes jövedelem számításánál csak a bérjövedelmet kell hozzáadni, de mi van olyankor, ha egyéb nem önálló tevékenységből is van jövedelme (tagi jövedelem, tiszteletdíj, bérbeadásból származó jövedelem)? Arról sem rendelkezik, hogy a bérjövedelem esetén (mivel csak ezt nevesíti) a bruttó vagy a nettó jövedelmet kell érteni? A támogatásokat figyelembe kell venni vagy sem? Ezért kérném, hogy egy komplett számításon keresztül szíveskedjenek ezt levezetni. Segítségüket köszönöm.

Egyéni vállalkozó év végi készlete Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy a pénztárkönyvbe be kell-e vinni az év végén elkészített alapanyag leltár értékét (vállalkozói jövedelem hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó esetén)? Ha igen, akkor hogyan? Következő évben ezzel a készletértékkel mi a teendő? A személyi jövedelem bevallásban a 13-03 49. során az éves beszerzési költséget csökkenteni kell a leltár értékével? Ha az egyéni vállalkozó kivétet nem számolt el (nem fizetett maga után 15 százalék szja-t), de a kötelező járulékokat megfizette maga után, akkor ezek elszámolt költségnek minősülnek? Válaszát előre is köszönöm!

Teljesítés időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlaneladásnál az áfa teljesítési időpontja az ingatlan átadásának-átvételének időpontja (persze nem magánszemélynél). Ha egy magánszemély ad el egy ingatlant, akkor az "szja-teljesítés" időpontja is az átadással-átvétellel esik egybe, vagy a tulajdonjog-átruházással? Példával élve: ha egy magánszemély elad egy lakóingatlant 2017 decemberében, de az átadás csak 2018 januárjában történik meg, akkor ennek a magánszemélynek melyik évre kell bevallania az eladásból származó bevételt, 2017-re vagy 2018-ra? Válaszukat előre is köszönöm!

Nyugdíj melletti jövedelemmaximum Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kkt. képviselő tagja 1954. 05. 13-án született, így 2017. 11. 13-ától nyugdíjas, illetve kiegészítő tevékenységű tag lett. A cégben végzett munkájáért jövedelmet kap továbbra is. Ebben az esetben korhatárt betöltött nyugdíjasnak számít és nincs maximálva a felvehető jövedelme, vagy csak a 65. évét betöltve számít korhatárt betöltöttnek és addig a nyugdíj megtartása mellett maximálva van a felvehető jövedelem? Nem teljesen értettem meg, hogy az irányadó korhatárt betöltött mit jelent, azt, hogy amikor elmehet nyugdíjba (jelen esetben 63 év 183 nap), vagy amikor betölti a 65. évét? Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Iparűzési adó megosztása, ha két székhely volt egy évben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak a 2016-os év folyamán 1-8. hónapig Dunaújvárosban volt a székhelye, kiköltözött vidékre, amíg saját ingatlant nem vett. Vidéken a székhelyét befogadó igazolással átjelentkezett új címre, a 9-12. hónap tehát a másik székhelyére jut. A kérdés az, hogy mi alapján ossza meg az adóját (telephelye nem volt)? Ha a személyi kiadásai szerint, akkor a jövedelemkivét az alap. De szeptembertől nem fizetett járulékot, mert nappali tagozaton főiskolára jár. Akkor mi a hivatalos megosztás? 1-8. hóban volt kivét, mindent fizessünk az első székhelyére, a szeptemberre (tanévkezdés 18-a) van egy tört hónap, azt pedig a másik székhelyére? Vagy az összes kivétet osszuk el 12 hónappal? És így kezdjük 1-8., 9-12 arányban a megosztást? 2017-ben márciusban lakást vásárolt Veszprémben. Januárban az általános módon adózott, de február 1-jétől belépett a katába. A vidéki székhelyén egy hónap általános adózás, két hónap katás. A harmadik, már végső székhely 03. 24-től bejelentve. Most ezek alapján mi a teendő? Csak székhely van (biztosítás), csak az változik év közben, és a tanulói jogviszony fennállása 2016.09.18-tól folyamatos. Katában fizeti a havi 50 ezer forintot. Mit kell bevallania helyesen 2016-ra és 2017-re, azaz mennyi előleget és kinek fizet? A végén hogyan számol el a székhelye szerinti önkormányzatokkal? Válaszát előre is köszönöm, sem a NAV, sem az ügyintézők nem tudtak segíteni, azaz, mindenki a magasabb összeget kérte.

Jövedelemnyereség-minimum, pótbefizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A jövedelemnyereség minimum számításakor a tagok általi pótbefizetés összege növeli bevételi alapot?

Jövedelem minősítése Kérdés

Szeretném megtudni szakmai véleményüket az alábbiakról: Egy magánszemély egy kft.-ben kisebbségi (1 százalékos részarányt biztosító) üzletrészt tulajdonolt, melynek eladására kerül most sor, a teljes cég eladásával egyidejűleg. A céget egy céges befektető veszi meg az összes (5) tulajdonostól. Az adásvétel során az egyes üzletrészek külön tárgyalási eljárásban cserélnek gazdát, azzal, hogy a kérdéses magánszemély a cég egész vételárához viszonyítottan nemcsak a rá eső 1 százalékos részt, hanem ennek többszörösét tudta kialkudni az ártárgyalások során. Miként fog adózni a szóbanforgó magánszemély ilyen tárgyú jövedelme? Egyéb jövedelemként vagy pedig árfolyamnyereségként?

Nyugdíj szüneteltetése Kérdés

Tényállás: 2017. január 01-jétől augusztus 15-éig a kereset: 1 929 000 forint volt. 2017. augusztus 16-ától igényeltem a nők kedvezményes nyugdíját, a munkaviszony megszüntetésre került 15-ével. 2017. augusztus 21-étől újból munkaviszonyban dolgozom, a munkabér összege: 190 000 forint bruttó. Kérdésem: a kereseti korlátba csak a nyugdíjazás időpontja utáni jövedelem számít bele, vagy év elejétől kell kell összeszámítani a járulék alapjául szolgáló jövedelmeket és akkor már október hótól szüneteltetni kellett volna a nyugdíjamat? Várom válaszukat. Köszönettel: Hné

Házastársi közös vagyon megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Állattenyésztéssel foglalkozó őstermelő esetében válás után a közös vagyont képező állatok értékének bíróság által meghatározott részét kifizeti a volt feleségének. Hatással van-e ez az őstermelésből származó jövedelmére, illetve figyelembe vehető-e valamilyen csökkentő tételként? Ha igen, milyen jogcímen? (Az őstermelő ügyvédje szerint csökkenthető vele az szja.) A tenyészállomány vásárláskor már egyből költségként el lett számolva, de a növendék állatok nincsenek a könyvekben nyilvántartva, értékesítéskor bevételként jelenik meg a szaporulat értéke. Válaszát előre is köszönöm.

Jövedelem megszerzésének időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! A magánszemély magyar állampolgár, de korábban külföldön dolgozott, magyar lakcím hiányában nem volt magyar illetősége. Majd újból Magyarországon vállalt munkát, ismét lett magyar adóilletősége, és ezen magyar adóilletőség-időszak alatt fizetett ki neki a korábbi megbízója egy vita folytán a külföldi illetősége időszakában ki nem fizetett díjat, a külföldi illetősége időszakában végzett tevékenységére tekintettel. Ez esetben az így megszerzett jövedelem a magyar adóilletőség időszakában (azaz a jóváírás időpontjában) megszerzettnek minősül és adóköteles itthon, vagy tekintettel arra, hogy azon tevékenységének az ellenértéke, amikor nem rendelkezett magyar adóilletőséggel, ezért mentes az szja alól? Válaszát előre is köszönöm.

Ciprusi cég jövedelmének adózása itthon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar magánszemélyek Cipruson kívánnak céget alapítani. A cégből származó jövedelmeiket Magyarországra haza kívánják hozni. Kérdésem, hogy Cipruson milyen jövedelmet tudnak kivenni, milyen formában és mi az adókötelezettségük? Ha Magyarországra hazahozzák, akkor itthon milyen adó és járulék terheli a jövedelmüket ? Tisztelettel: Kirsztiánné Nagy Gabriella

Foglalás, letiltás: részletesen az adóvégrehajtási törvényjavaslatról Cikk

Számos ponton módosult, illetve kiegészült a kormány által „Az adóhatóság által foganatosítandó végrehajtási eljárásokról” szóló T/17782. számú törvényjavaslat (Avt.) a jogszabály tervezetéhez képest.

Jegyzett tőke kifizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. végelszámolásakor a tulajdonos részére (vagyonfelosztási javaslat alapján) kifizeti könyv szerinti értéken az üzletrészét, vagyis a jegyzett tőkét. A tulajdonos nyilatkozik, hogy ez a könyv szerinti érték meghaladja az üzletrész megszerzésére fordított összeget, és jövedelme származott. Kérdés: a kft. megállapíthatja-e a jövedelmet a tulajdonos részére, valamint a záró bevallásában a levont 15 százalék szja-t, és a 14 százalék ehót bevallja és a társaság fizeti be a NAV-nak? Ebben az esetben az szja-törvény 67. paragrafusa alapján árfolyamnyereségből származó jövedelemként kell bevallani, vagy az szja-törvény 68. paragrafusa alapján vállakozásból kivont jövedelemként?

Kamatkedvezményből származó jövedelem – így kell kiszámolni Cikk

Kifizető 1,5 millió forint kölcsönt ad kamatmentesen a dolgozójának, 24 hónap futamidőre. A dolgozónak kamatkedvezményből származó jövedelme lesz, ami után az adókat a kifizetőnek kell bevallani és megfizetni. Hogyan kell kiszámolni a kamatjövedelmet? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ösztöndíj/versenykiírás és díjazás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Kft. ingatlan (iroda) megvétele tulajdonos által

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Bt. eladása osztatlan közös üzlettel – elővételi jog II.

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink