1573 találat a(z) ingatlan cimkére
Bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Magánszemély ingatlant örököl egy teljesen felszerelt pékséggel együtt. Bérbe kívánja adni. Külön kell-e választani az ingatlan, illetve az ingóság bérbeadását, tekintettel arra, hogy az egyik tevékenység áfás, a másik pedig nem? Köszönettel CSCS
Ingatlanértékesítés Kérdés
Kft. 2014-ben új lakást vásárolt, amelyet iroda céljára használ. A használatbavételi engedély 2014. novemberben emelkedett jogerőre. Az áfát nem igényeltük vissza. Most 2016. szeptemberben eladja. A lakás 90 m négyzetméter. Jól értelmezem-e hogy 5 százalék áfa felszámításával értékesítheti? Illetve milyen lehetőség van a lakás vásárlásakor le nem vont áfa visszaigénylésére? Köszönöm válaszát!
Ingatlanértékesítés magánszemélynél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként vásároltam egy félkész házat az egyik gyermekem részére, amelyet saját magam fejeztem be. Most azonban mégis el kell adnom. Az anyagokról a nevemre szóló számla van, a munkadíjról nincs, hiszen a saját munkám. A kérdésem az, hogy a saját munkám értékét hogyan tudom érvényesíteni, az eladáskor az szja-alap csökkentésére? Tisztelettel
Építmény-, telekadó és társai: amit tudni kell a részletekről Cikk
Közeledik a különböző helyi adók idei második részletének befizetési határideje. Az ingatlanárak elszabadulása miatt nagy körültekintést igényel az adózóktól, hogy egyre több önkormányzat a korrigált forgalmi érték alapján adóztatja az építményeket és a telkeket. Felhívjuk a figyelmet más helyi adók megállapítási sajátosságaira is.
Tárgyieszköz-értékesítés-e az ingatlan értékesítése? 3. Kérdés
Tisztelt Kneitner Lea!
Köszönöm gyors válaszát, de kételyeim nem oszlottak el.
Az áfatörvény saját tárgyi eszköz definícióval rendelkezik. Nem felülírja az Szvt.-t. Az Szvt. CSAK mögöttes jogszabálya az áfatörvénynek. Vagy például fordított adózás teljesítési időpontjánál az áfatörvény felülírja a Ptk.-t? Vagy a közvetített szolgáltatásoknál a Hatv. felülírja az Szvt.-t? Elismerem, hogy az általam olvasott cikkek az Ön véleményét támasztják alá, bár ezek jogszabályi levezetést nem tartalmaznak, csak azt mondják ki, hogy HIVATALOS ÁLLÁSPONT szerint a tartós használat nemcsak az ingók, hanem az ingatlanok esetén is fogalmi követelmény. Mi ez a hivatalos álláspont, ki adta ki, milyen formában, hol található? A törvény szövegéből a hivatalos álláspont nem jön le nekem: Tárgyi eszköz:
- az ingatlan,
Tárgyieszköz-értékesítés-e az ingatlan értékesítése? 2. Kérdés
Tisztelt Kneitner Lea! Ön az ingatlanra a számviteli törvény által körülírt meghatározást említi válaszában. Az áfatörvény (259. § 21. pont) ettől eltérően az ingatlant minden esetben tárgyieszköznek minősíti, függetlenül attól, hogy számvitelileg a tárgyieszközök közé (tartós használat), vagy a készletek közé (továbbértékesítési cél) került besorolásra. Az áfatörvény (5. számú mellékletének 3. pontja) a levonási hányadnál nem nevesíti külön, hogy "... e rész vonatkozásában a tárgyieszköz fogalma megegyezik a számviteli törvény által említett fogalommal...", ezért én úgy gondolom, hogy itt is az áfatörvény szerinti tárgyieszköz fogalmat kell érteni. Ezért látom, hogy az a) és a b) pont között, ha nem is ellentmondás, de átfedés van. Kérem szíves viszontválaszát. köszönettel: Szekeres Zsolt Előzmény: http://adozona.hu/kerdesek/2016_8_4_Targyi_eszkoz_ertekesitese_az_ing_qtx
Kisajátítás Kérdés
Kft. tulajdonában lévő "kivett üzemi műhely, udvar" megjelölésű ingatlant az önkormányzat kisajátította. A kft. nincs bejelentkezve ingatlan vonatkozásában áfára. Véleményem szerint az értékesítés áfás. Kérdésem: igaz-e az állításom?
Törölt adószámú adóalany ingatlanértékesítése II. Kérdés
Tisztelt Dr. Szeiler Nikolett! A válaszát köszönöm, de sajnos a munkámban nem tudom alkalmazni. Azt írja válaszában, hogy a számlát a felszámoló állítja ki, az adószám nem lehet törölt és az adószám visszaállítása a felszámoló felelőssége. A felszámolási eljárások során a felszámoló kész tények elé van állítva: - kijelöli a törvényszék egy társaság felszámolási eljárásának lefolytatására - a társaság adószáma már törölt valamilyen korábbi hiányosság miatt - a társaság nem ad át iratanyagot, a felszámolónak irat és információ hiányában a felszámolási eljárást megelőző időszakra nem áll módjában beszámolót (legtöbb esetben ezért törlik az adószámot a tapasztalatok szerint), vagy bevallást pótolni. A semmiből nem lehet. - mivel a hiányosság a felszámoló önhibáján kivül nem pótolható, ezért a NAV nem állítja vissza az adószámot. - tehát van egy törölt adószámú felszámolás alatt álló társaság - ennek a társaságnak pl. van egy ingatlana. - a csődtörvény alapján a felszámoló kötelessége a vagyon értékesítése még akkor is, ha nem adott át iratanyagot és akkor is ha törölt az adószáma. A fenti helyzetet kell megoldani. Számlát állít ki a felszámoló törölt adószámmal és milyen áfa tartalommal? Kérdés még az is, hogy attól függetlenül, hogy törölve van a társaság adószáma, él-e a korábban ingatlan értékesítés tekintetében választott áfás bejelentkezése. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szalai Lajosné
Ingatlan eladása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlan adásvétellel foglalkozó kft.-ről volna szó. A cég adásvételi szerződéssel magánszemélyektől vásárol ingatlant, majd ezeket felújítás után magánszemélyeknek értékesíti. Az eladáskor a szerződéskötéssel egyidejűleg a vevő foglalót fizet, majd a a későbbiekben általában több vételár-részletet. A birtokba adás a teljes összeg kifizetése után történik. A kérdésünk arra vonatkozna, hogy mikor minősül teljesítettnek az ügylet, illetve arra, hogy hogyan kell számlázni? A foglaló és a részletek előlegnek minősülnek-e, ezekhez előleg számlákat kell-e kiállítani vagy kiállítható egy darab számla az értékesítéskor, melyen a teljesítés ideje megegyezik az utolsó részlet fizetési határidejével? Szíves válaszát köszönjük!
Kazánház és kémény értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy ha egy kft. 2008.06.10-én vásárolt kazánházat, illetve kéményt felszámolás alatt lévő cégtől és most értékesíti, akkor keletkezik-e áfafizetési kötelezettsége, és ha igen, akkor hogyan kell kiszámolni? A cég általános szabályok szerinti áfaalany, ingatlanértékesítésre az adófizetési kötelezettséget nem választotta. Csak adóköteles tevékenységet végez. Segítségüket előre is köszönöm!
Ingatlanajándékozás kft. tulajdonosa részére Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. a tulajdonában levő, használaton kívüli ingatlanát szeretné elajándékozni az egyik tulajdonosa részére. Szeretném megkérdezni: 1.) hogy tiltja-e ezt valami? 2.) milyen adókötelezettségek terhelik az ajándékozó céget? 3.) milyen adó, illetve illetékkötelezettsége lesz a megajándékozott magánszemélynek? Mi lesz az illeték alapja? Válaszát köszönöm.
Keresőtevékenység-e a lakáskiadásból származó jövedelem? Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Ismerősöm előző válaszára azt írta, hogy: HVG-ben olvasta: az ingatlan-bérbeadási tevékenység (amennyiben nem egyéni vállalkozói formában történik) nem minősül a megváltozott munkaképességű személyek ellátásainak (rokkantsági ellátásnak) folyósítását kizáró keresőtevékenységnek, a nyugdíj pedig adómentes bevétel. Vagyis szerinte ez nem olyan bevétel, ami miatt megszüntethetik az ellátásának a kifizetését. Igaz ez ?
Szállásadó Kérdés
Kérem szíveskedjenek tájékoztatni arról, ha nyugdíjas magánszemély vagyok és kiadnám az üres családi házamat, csak szállásadóként felelne meg az érdeklődőnek, mi a teendőm, egyéni vállalkozóként tehetem csak meg? Továbbá milyen levonások, kötelezettségeim vannak a NAV felé? Nagyon köszönöm tájékoztatásukat.
Vagyoni betét: mikor és mennyi illetéket kell fizetni? Cikk
Az üzleti élet egyik legtipikusabb mozgatórugója a társaságok vagyoni betéteinek átadása, megszerzése. Köztudott, hogy a visszterhes ügyletnek illetékvonzata is van, ám csak akkor, ha bizonyos feltételek teljesülnek.
Osztalék pénz helyett eszközzel fizetve Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kifizethető-e a magánszemély tulajdonos részére a jóváhagyott osztalék a társaság tulajdonát képező ingatlannal, ha a cégnek elegendő pénzeszköze nincs, és egyébként a jogosult ebbe beleegyezik? Természetesen értékbizonyítvánnyal vagy értékbecsléssel alátámasztanák az ingatlan értékét. Keletkezhet-e ezután a társaságnak áfafizetési kötelezettsége? Köszönöm! István