415 találat a(z) igazolás cimkére
Jöhet a vagyonosodási vizsgálat: így nem éri készületlenül
Cikk
A vagyongyarapodási eljárásoknál gyakran azért állapít meg nagy összegű adóhiányt és bírságot az adóhatóság, mert nem fogadja el az adózó nyilatkozatait, bizonyítékait egyes bevételeivel kapcsolatban.
Megbízási jogviszony szabályai az 1975. évi II. törvény szerint
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az 1989-től és 1999. évig bezárólag azokat a jogszabályi hivatkozásokat kérem szíveskedjék közölni, amelyek a megbízási jogviszonyban állók társadalombiztosítási jogviszonyát, illetve a nyugdíjba beszámító jövedelmeket szabályozza. Konkrétan az érdekel, hogy aki 1989. és 1999. évek között megbízási díjat kapott, annak hogyan, milyen szabályok szerint veszik figyelembe ezt a nyugdíj megállapítása során? (A megbízási díj mellett más jogviszony alapján fennállt az illető tb-jogviszonya, azonban a nyugdíj összegének szempontjából fontos, hogy beszámít-e a megbízási díj az elért keresetbe.) Az említett években a megbízási díj kifizetőjének kellett-e adatot szolgáltatni a nyugdíjbiztosítási igazgatóság felé? Melyiket kellett alkalmazni az alábbiakból: – TENYI lap: ONYF 3516–26 számú nyomtatvány, – JENYI lap: ONYF 3516–27 számú nyomtatvány, – JEL lap: ONYF 3516–28 számú nyomtatvány? Hogyan lehetne hozzájutni az akkor hatályos 1975. évi II. törvényhez, meg a végrehajtásáról szóló 89/1990. (V. 1.) MT-rendelet (R.), és a fentiek szempontjából fontos további jogszabályok szövegéhez? Aki pár hónap múlva nyugdíjba vonulna, kérhet-e a leendő nyugdíjára próbaszámítást? Válaszát előre is köszönöm.
Munkáltatói lakástámogatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállaló lakásvásárláshoz kereskedelmi banktól hitelt kért, amelyhez kapcsolódóan a munkáltatója – a jogszabályban előírt feltételek megfelelése és a munkavállaló nyilatkozata alapján – egyösszegben a munkavállaló banki hiteltörlesztő számlájára támogatást nyújtott. Ezt a támogatást a következő évben is potenciálisan megkaphatja a munkavállaló a tárgyévi törlesztés összegéig, figyelembe véve az adható támogatás korlátait. Kérdésem az, hogy milyen igazolás szükséges a munkáltató, munkavállaló részére ahhoz, hogy ez a lakástámogatás mindkét fél részéről adómentes legyen? Amennyiben a munkáltató a munkavállaló által a K&H-ban nyitott úgynevezett "Teszt" számlára utalja az évi lakásvásárlási támogatást – innen emeli le a bank a munkavállaló havi törlesztési kötelezettségét –, úgy szintén az a kérdés, hogy milyen igazolásokat kell kérni, illetve mivel bizonyítható a munkáltató és a munkavállaló adómentessége? Köszönöm a segítségét.
Bér vagy jövedelem II.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábbi kérdés: Köszönöm a válaszát, teljesen érthető. Egy kérdés merült még fel, hogy erről adóigazolást kell kiállítanunk a volt munkavállalónak? Abban az esetben is, ha értékpapírt kap? Köszönöm!
Használtautó-értékesítés harmadik országba
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy van egy használtautó-kereskedéssel foglalkozó kft., amely különbözeti adózást alkalmaz, amennyiben a feltételek ezt lehetővé teszik. A kérdésem a következő, ha viszonteladóként, illetve normál áfaalanyként harmadik országba értékesítenek, akkor az értékesítés mentes az áfa alól, viszont csak abban az esetben, ha igazoltan elhagyja az országot? Milyen igazolásra van szükség abban az esetben, ha a vevő személyesen viszi el a kft. magyar telephelyéről a használt autót? Elég egy nyilatkozatot írnia, melyben elismeri, hogy ő ezt az autót például Nigériába viszi ki? Illetve az igazolási kérdésem vonatkozik az EU-n belüli értékesítésre is, ha például a használt autót a cég áfásan vásárolta, és akkor az értékesítése az EU-ba "mentes" lenne, de itt is elég csak egy nyilatkozat, ha telephelyről viszi a vevő? Köszönettel: Papp Mónika
Betegállomány
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A férjemet baleset érte, és egy hónapot volt kórházban, majd most betegállományban van. Azt tudom, hogy 15 napot a cégünk fizet, de a betegnek miért kell 2 év munkaviszonyt igazolnia? A könyvelő azt mondta, hogy nem tudja leadni a papírt, mert 2 év munkaviszonyt igazolni kell a betegnek, és nálunk csak 2015. 07. 08-tól dolgozik. Ezt miért kell? Miért nem ellenőrzi a tb központilag? Ez valóban így van? Köszönettel: Kovács Éva
Nyugdíj-beszámítási idő ügyintézési határideje
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy, ha kértem már nyugdíj-beszámítási időre igazolást a nyugdíjfolyósítótól, és arra a kért határidőben válaszoltam, a nem egyező adatokat leigazoltam, és már elmúlt 90 nap a visszajelzésemtől, akkor hova forduljak, hogy mi van az igazolással? Személyesen kérhetek-e tájékoztatást vagy csak írásban? Már csak 2-3 hónapom van vissza, és a pontos dátumra lenne szükségem, hogy meddig kell dolgoznom. A munkáltatómmal is egyeztetni kell. És szeretném tudni, hogy ha a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjának megfelelek, akkor a munkáltatómtól jár-e felmentési idő, esetleg végkielégítés, nála már több mint 5 éve dolgozom.
Kreditpont igazolása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az Adózóna-előfizetésről kiállított számlával 2 kreditpontot szereztem, ennek igazolása az NGM felé hogyan történik? Az elvégzett képzésekről az oktatást szervező küld igazolást a minisztériumhoz? Köszönöm a segítséget.
Külföldi munkavállalás magyar ügyvezető
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar magánszemély rendelkezik külföldön 4 órás munkaviszonnyal. Mellette két magyar kft.-ben is ügyvezető. Egyik kft-ben heti 40 órás munkaviszony keretében látja el az ügyvezetőséget. Hogyan alakul a járulékfizetése, ha az ügyvezető nem rendelkezik igazolással a külföldi munkaviszonyáról? Helyesen jár el a kft. ha minden adót, járulékot bevall, megfizet? Köszönettel.
Így kaphat CSOK-ot
Cikk
Július 1-jétől igényelhető a családok otthonteremtési kedvezménye (CSOK), ehhez az igénylőnek köztartozásmentesnek kell lennie. Az utóbbit a NAV igazolja, az ehhez szükséges tudnivalókról közöljük az adóhatóság tájékoztatóját.
Szja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném a segítségét: társasház bérbead területet egy kft.-nek. A bérleti díj számláját úgy állítja ki, hogy levonja belőle az szja-t. Ezt az szja-t (nem magánszemély) a 08-as bevalláson kell-e bevallani?Év végén milyen igazolást kell adni a társasháznak? Segítségét köszönöm. Ildi
Jön az új szochokedvezmény, így kell igazolni a jogosultságokat
Cikk
Július 1-jétől ismét bővül a szociálishozzájárulásiadó- (szocho) kedvezmények köre. Az alábbiakban az új kedvezményt valamint a szociális hozzájárulási adót szabályozó 2011. évi CLVI. törvényben foglalt adókedvezményekhez szükséges igazolásokat ismertetjük.
Alapítványi támogatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy alapítvány részére adott támogatás (tudomásom szerint) akkor lehet adóalap-csökkentő tétel a társasági adóban, ha az alapítvány igazolni tudja, hogy a kapott támogatás nélkül sem lenne veszteséges. Kérdésem arra vonatkozik, hogy az alapítvány milyen időszakát kell vizsgálja annak eldöntésekor, hogy adhat-e ki ilyen igazolást a támogatók részére? A tavalyi évet? Vagy készíthet közbenső mérleget, és ez már feljogosítja erre? Válaszát köszönöm.
Ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015. február 24.én benyújtottam szja bevallásomat,mert katás egyéni vállalkozó vagyok, volt ellenőrzött tőkepiaci ügyletem (Buda-Cash), melyet a kiállított igazolás alapján bevallottam. Készpénzt én ebből nem vettem fel, illetve nem használtam fel, csak az adóját akartam kifizetni erről a számláról, már sajnos sikertelenül.A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében az van, hogy csak azt kell bevallani és utána adót fizetni, aki 2014-ben TÉNYLEGESEN jövedelemhez jutott. A kérdésem az, hogy önellenőrizhetem-e a bevallásomat, mivel nincs még a tőkém sem meg, nemhogy jövedelmem lenne belőle. NAV-s ügyfélszolgálati tájékoztatás, hogy be sem kellett volna vallani, ez alapján nem merem az önellenőrzést elvégezni. Segítségét és válaszát köszönöm.
Külföldi munkavégzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar állampolgár külföldön dolgozik 2011. óta. A NAV-tól kapott 2015. 05. hónapban egy levelet, mellékelve nyilatkozatokkal, hogy tisztázza a biztosítási jogviszonyát, mivel sem az OEP, sem a NAV nyilvántartása szerint nem rendelkezik biztosítási jogviszonnyal vagy egészségügyi szolgáltatásra való jogosultsággal. Itt derült ki, hogy az OEP felé nem jelentették be, hogy külföldön biztosított. Az OEP-től azt a tájékoztatást kaptam, hogy a megfelelő igénylőlapok beküldésével ők elindítják a biztosítási időszakok megkérését a külföldi biztosítóktól (finn, svéd, olasz, svájci). A külföldi biztosító adatait és a külföldi biztosítás számát csak a mostani munkahelye (Svájc) esetében tudtuk, de azt mondták, hogy nem olyan nagy baj, írjuk rá, hogy fő biztosító. Az igénylőlapok egy másik ügyintézőhöz kerültek, aki elutasította a kérelmeket. A NAV-nak visszaküldtük a kért nyilatkozatokat, a válaszuk az volt, hogy az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot hitelt érdemlően nem tudtuk igazolni, illetve hivatalukkal ennek érdekében a kapcsolatot nem vettük fel, így hoztak egy határozatot, amelyben 2011. 11. hó – 2015. 12. hó közötti időszakra előírták az egészségügyi szolgáltatási járulékot 331 000 forintot. 15 napunk van a fellebbezésre, ebben szeretném a segítségüket kérni. 1.) Mivel tudjuk bizonyítani, hogy külföldön biztosított volt? 2.) Ha nem tudjuk bizonyítani ilyen rövid idő alatt, és előírják a kötelezettséget, akkor azt már később nem módosítják? Köszönettel: Filip Emese