403 találat a(z) igazolás cimkére

Alapítványi támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alapítvány részére adott támogatás (tudomásom szerint) akkor lehet adóalap-csökkentő tétel a társasági adóban, ha az alapítvány igazolni tudja, hogy a kapott támogatás nélkül sem lenne veszteséges. Kérdésem arra vonatkozik, hogy az alapítvány milyen időszakát kell vizsgálja annak eldöntésekor, hogy adhat-e ki ilyen igazolást a támogatók részére? A tavalyi évet? Vagy készíthet közbenső mérleget, és ez már feljogosítja erre? Válaszát köszönöm.

Ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015. február 24.én benyújtottam szja bevallásomat,mert katás egyéni vállalkozó vagyok, volt ellenőrzött tőkepiaci ügyletem (Buda-Cash), melyet a kiállított igazolás alapján bevallottam. Készpénzt én ebből nem vettem fel, illetve nem használtam fel, csak az adóját akartam kifizetni erről a számláról, már sajnos sikertelenül.A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében az van, hogy csak azt kell bevallani és utána adót fizetni, aki 2014-ben TÉNYLEGESEN jövedelemhez jutott. A kérdésem az, hogy önellenőrizhetem-e a bevallásomat, mivel nincs még a tőkém sem meg, nemhogy jövedelmem lenne belőle. NAV-s ügyfélszolgálati tájékoztatás, hogy be sem kellett volna vallani, ez alapján nem merem az önellenőrzést elvégezni. Segítségét és válaszát köszönöm.

Külföldi munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar állampolgár külföldön dolgozik 2011. óta. A NAV-tól kapott 2015. 05. hónapban egy levelet, mellékelve nyilatkozatokkal, hogy tisztázza a biztosítási jogviszonyát, mivel sem az OEP, sem a NAV nyilvántartása szerint nem rendelkezik biztosítási jogviszonnyal vagy egészségügyi szolgáltatásra való jogosultsággal. Itt derült ki, hogy az OEP felé nem jelentették be, hogy külföldön biztosított. Az OEP-től azt a tájékoztatást kaptam, hogy a megfelelő igénylőlapok beküldésével ők elindítják a biztosítási időszakok megkérését a külföldi biztosítóktól (finn, svéd, olasz, svájci). A külföldi biztosító adatait és a külföldi biztosítás számát csak a mostani munkahelye (Svájc) esetében tudtuk, de azt mondták, hogy nem olyan nagy baj, írjuk rá, hogy fő biztosító. Az igénylőlapok egy másik ügyintézőhöz kerültek, aki elutasította a kérelmeket. A NAV-nak visszaküldtük a kért nyilatkozatokat, a válaszuk az volt, hogy az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot hitelt érdemlően nem tudtuk igazolni, illetve hivatalukkal ennek érdekében a kapcsolatot nem vettük fel, így hoztak egy határozatot, amelyben 2011. 11. hó – 2015. 12. hó közötti időszakra előírták az egészségügyi szolgáltatási járulékot 331 000 forintot. 15 napunk van a fellebbezésre, ebben szeretném a segítségüket kérni. 1.) Mivel tudjuk bizonyítani, hogy külföldön biztosított volt? 2.) Ha nem tudjuk bizonyítani ilyen rövid idő alatt, és előírják a kötelezettséget, akkor azt már később nem módosítják? Köszönettel: Filip Emese

Rehabilitációs hozzájáruláshoz igazoló dokumentum Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rehabilitációs hozzájárulás és a megváltozott munkaképességű személyek igazoló okiratai témakör. 54 fős dolgozói létszámból jelenleg 2 fő szakhatósági igazolású, 40 százalékosnál magasabb egészségkárosodott személyt foglalkoztatunk, ami ebben a formában kevés a teljes hozzájárulás-mentesség eléréséhez. Azonban van az 54 fő között olyan dolgozó is, aki rendelkezik: "IGAZOLÁS súlyos fogyatékosság minősítésére" okmánnyal. Név nélkül a főbb adatok ezen orvosi igazolásból: 1. Anamnézis: 2005. óta áll diabetológiai gondozás alatt. Insulin depedens beteg. Naponta 4x insulint ad magának. 2. Kórisme: Z7600 (1), G4510 (1), E7800 (1), I10H0 (1) 3. Állapota: 2005.06.28-tól kezdődően végleges. Megváltozott munkaképességűnek tekinthető-e ez a dolgozó rehabilitációs hozzájárulás tekintetében? Ha igen, akkor mikortól? Ha nem, akkor mit kell tennie azért, hogy ilyenné váljon? Köszönettel várom a választ.

Alapítványi igazolás Kérdés

Az alapítványtól megvonták a közhasznú státuszt formai okok miatt. A kapott támogatásokról milyen igazolást adhat ki, hogy az adományt adó gazdálkodónak ne adóalap-növelőként kelljen elszámolnia a nyújtott támogatást? A Tao azon kitétele, hogy a kapott adomány nélkül is nyereséges az alapítvány, nem áll.

Munkáltatói részvényopció adózása, bevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltatóm külföldi tőzsdén jegyzett anyavállalata biztosított számomra úgynevezett stock option-t, azaz lehívható részvényopciót, ami azzal jár, hogy részvény nem kerül a tulajdonomba, csak a kedvezményes lehívás és az aktuális piaci eladási ár különbözete jövedelemként. Az egyik kérdésem, hogy amikor lehívom az opciót, milyen adó-, járulékfizetési kötelezettségem lesz (16 százalék szja, plusz 27 százalék eho plafon nélkül)? Kapcsolódó kérdésem, hogy a bevallása a vonatkozó adónak, illetve az adóelőleg megfizetése hogyan történik, milyen igazolással, bizonylattal kell rendelkeznem? Ilyen jellegű jövedelmem még nem volt, nem tudom, hogy az adóbevallásban például milyen címszónál, milyen jövedelemtípusnál kell majd bevallani, illetve az adóelőleg befizetésekor vagy máskor kell-e valamilyen igazolást benyújtanom? Az adóelőleg befizetése milyen határidővel, és hogyan történik?

Gyes melletti ügyvezetés – szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. ügyvezető tagja a gyedet követően, gyes mellett munkaszerződést köt a társasággal az ügyvezetői tevékenység ellátására. Jövedelme a garantált bérminimum. Igénybe veheti-e a társaság a gyesről visszatérők után járó szochokedvezményt? Ha igen, akkor kell kérni külön igazolást a gyes megkezdéséről a MÁK-tól, vagy elegendő az iratok közé becsatolni a gyes időszak megkezdéséről a MÁK által a magánszemély részére megküldött határozatot? Válaszát előre is köszönöm.

Csendestárs Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem segítségét: Befektetési céllal másvalaki vállalkozásába társulnék csendestársként. Konkrétan egy őstermelő által működtetett családi gazdaságról van szó. A gazdaság fejlesztéséhez szükséges pénzeszközt adnám, cserébe csendestárként az értékesítésből származó haszon egy része lenne az enyém. Az alábbi kérdések fogalmazódtak meg bennem, melyekre választ keresek: - Létezik a csendestársi/üzlettársi kapcsolatra valamilyen hivatalos szerződési forma? - A részesedésként kapott haszonrészt milyen ütemezésben célszerű/kell kérnem, elszámolnunk (minden értékesítésből külön-külön, vagy bizonyos időközönként (havonta, évente)? - A kapott haszonból nekem milyen adó vagy járulékfizetési kötelezettségeim vannak, mint csendestársnak (emellett főállásban dolgozom máshol)? - Adóbevallásban ezt milyen módon, milyen jogcímen kell szerepeltetnem majd? - A gazdaság tulajdonosától vagy könyvelőjétől kell valamilyen hivatalos dokumentumot, igazolást kapnom a haszonrész utalása kapcsán (mint például a fizetési papír a munkahelyen)? - Ha későbbiekben nem csak csendestársként, hanem aktív résztevevőként szeretnék részt venni a gazdaságban (értékesítésben, vevő szerzésben), akkor ehhez nekem is őstermelői igazolványra lenne szükségem (nem vagyok semmilyen rokoni kapcsolatban a tulajdonosokkal)? Vagy ez esetben valamilyen vállakozást (pl. bt.) kellene létrehoznunk? - Egyáltalán csendestárs lehetek őstermelő mellett, vagy szükséges, valamilyen vállakozási forma (bt.)?

Mi a teendő üzemi úti baleset esetén? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Arra szeretnék választ kapni, hogy mi a teendő üzemi úti baleset esetén? Milyen jegyzőkönyvet, illetve nyilatkozatot kell a munkavállalónak, és milyeneket a nem kifizetőhelyes munkáltatónak kitölteni, bekérni? Hogyan kell a munkavállalónak magát a balesetet bizonyítania? (Munkából hazafelé menet a kapunkban a vaskaput a lábára csukta.) KÖSZÖNÖM!

Családi kedvezmény – külföldön tanuló diák Kérdés

Most tavasszal érettségiző diák felvételt nyert az USA-ba, a Kronospan ösztöndíjat kapja, (A Kronospan Alapítványt 2011-ben alapította a Kronospan, a világ vezető, faipari laptermékeket gyártó vállalata. Évente egy ifjú tehetségnek biztosít lehetőséget, hogy megszerezze a Bachelor végzettséget az amerikai Babson College főiskolán.) A családban még van két kisebb gyerek. Gondolom, június 30-a után már csak a két kisebb után jár családi pótlék, és a havi 33 ezer forint családi kedvezmény, miközben bátyjuk nem kedvezményezett eltartottnak minősül. Milyen igazolást, és kitől kell kérni az apa munkahelye számára, hogy a legidősebbnél igazolható legyen a külföldi tanulmányi időszak? A NAV szempontjából a családi adókedvezmény miatt, és a MÁK szempontjából a kisebbek családi pótléka miatt is bizonyára vannak előírások. A választ előre is köszönöm: C. K.

Nők 40+ Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a Nők 40+ program keretében tudnék munkát találni, mi a teendőm, hogy a munkaadó érvényesíteni tudja a 8 hónap kedvezményt? Ki igényli ezt, én vagy a munkáltató? Szeretném tudni, hogy mi az eljárás menete. Köszönettel: Anna

Igazolás pénzadományokról: ezt kell tenniük az egyházaknak Cikk

Milyen igazolásokat állíthatnak ki pénzadományokat gyűjtő egyházak az adományozók részére, és milyen elszámolási kötelezettségük van? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.

Pénzadomány egyháznak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bevett egyházhoz tartozó egyházközségünk pénzadományokat kíván gyűjteni a kárpátaljai magyarok számára. A kérdésem az, hogy kiállíthatunk-e adókedvezményre jogosító igazolást társaságnak, illetve magánszemélynek a befizetett adományokról? Az összegyűlt pénzadomány továbbutalásakor keletkezik-e bevallási, befizetési, bejelentési kötelezettségünk?

Szja-bevallás: már megint itt van egy fontos határidő! Cikk

Március 20-áig kell a munkáltatójuk részére átadniuk a különféle adókedvezményekre jogosító igazolásokat, nyilatkozatokat azoknak a magánszemélynek, akik munkáltatói adó-megállapítást kértek.

Munkaviszony megszüntetése hétvégén Kérdés

Tisztelt Szakember! A dolgozó próbaidő alatt megszünteti a munkaszerződését. Heti 40 órás munkaszerződése van, az utolsó munkában töltött nap február 13., a munkaviszony megszüntetését február 15-ére kéri. Lehet-e hétvégi dátummal megszüntetni a munkaviszonyát, mikor kell kiadni a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos igazolásokat? Köszönöm a segítséget! Tisztelettel: Temesvári Éva

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink