150 találat a(z) home office cimkére
Előleg és annak visszavétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Márciusban előleget kellett kiállítani egyik vevőnknek, aki egyébként önszámlázást végez. Ennek oka az volt, hogy a jelenlegi helyzetben nem tudtak hó közepén számlát kiállítani a home office miatt, így utalni is csak úgy tudtak, ha előlegszámlát állítunk ki. Április elején kiállították a márciusi számlákat (áfateljesítés: március), és a számlák összege és az előleg különbözetét a napokban utalják. Az előleg visszavételéről nekem kell számlát kiállítani. Milyen teljesítési dátummal kell az előlegszámlát helyesbíteni (stornóznom) és melyik hónapban kell az áfámat csökkenteni vele?
Kötelező szabadság után munkaidő-csökkentés: így teheti meg a munkáltató jogszerűen Cikk
A koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzet kihirdetése óta egyre több cég oldja meg home office keretei között a foglalkoztatást. A gazdasági visszaesés azonban gyakran további intézkedéseket igényel, így munkaidő-csökkentést vagy kényszerszabadságolást. Megteheti-e jogszerűen a munkáltató, hogy a szabadságról „visszatérő” munkavállalók napi munkaidejét – ennek megfelelően természetesen a fizetésüket is – napi 2 órára csökkentse? Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd és Széles Imre társadalombiztosítási szakértő válaszolt.
Home office-ban, határon túl Cikk
Olvasónk Németországban dolgozik, de Magyarországon rendelkezik ingatlannal. Azt szerette volna megtudni, hogy évi hány napot dolgozhat Magyarországról home office-ban egy német cégnek úgy, hogy az adó- és járulékfizetési kötelezettsége ne változzon a korábbi – csak Németországban történő munkavégzés – munkarendjéhez képest. Olvasónk kérdése jelen járványügyi helyzetben még aktuálisabb. A kérdésre Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.
Munkaszerződés-módosítás karantén idején Kérdés
Hogyan lehet hivatalosan módosítani a munkaszerződést úgy, hogy a munkáltató és a munkavállaló sem megy be az irodába, céges szinten elrendelték az otthoni munkavégzést? Hogyan lesz hivatalos egy szóbeli megállapodás? A felek hogyan írják alá közösen a szerződés módosítást? Van erre jogilag elfogadott online mód esetleg? Videófelvétel rögzítése 3 személy (2 munkáltatói képviselő 1 munkavállaló) jelenlétében? Köszönöm válaszát!
Távmunka vagy home office: hasonló, mégis sok mindenben eltérő szabályok Cikk
A március 19-étől hatályos rendelkezések szerint az akkor kihirdetett veszélyhelyzet megszűnését követő harminc napig a munkáltató egyoldalúan elrendelheti a munkavállaló számára az otthoni munkavégzést és a távmunkavégzést. A két fogalom egymáshoz közeli, mégis eltérő munkajogi megítélés alá esik. A home office kérdését a legtöbb munkáltató rugalmasan kezeli, ami a hirtelen „átállás” és a kellő gyakorlat hiányában érthető, azonban néhány alapvető szabályt szükséges betartani.
Home office másik EU-országból Kérdés
Cikk: https://adozona.hu/koronavirus_jarvany/Home_officeban_hataron_innen__kotelezettseg_3UKZUC Home office-ban, határon innen – kötelezettségek és jogosultságok, Horváthné Szabó Beáta adószakértő Tisztelt Szakértő Hölgyem! A cikkhez kapcsolódóan szeretném feltenni a kérdéseket. Én két éve Németországban élek és alkalmazottként dolgozom teljes munkaidőben. (Tudomásom szerint német adóügyi illetőségű vagyok.) A cég német illetőségű munkadó, csak Németországban rendelkezik telephelyekkel, és magyarországon semmiféle érdekeltsége, telephelye nincs. Magyarországon a feleségemmel közösen van egy lakásunk, ide látogatok el 2-3 hetente hétvégén. A kérdésem az, hogy maximum hány munkanapot tudnék magyarországról home office-ban dolgozni úgy, hogy a munkaadónak semmit ne kelljen változtatnia a német jövedelemadó- és járulékfizetésben, továbbá Magyarországon se keletkezzen jövedelemadó-fizetési kötelezettségem? (Évente körülbelül maximum 40 munkanap külföldi home office-szal számolnék.) Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Langer Jenő
Fontos kérdés járvány idején: csökkenthetik a fizetésemet? Cikk
Sokféle munkáltatói reakciót láthatunk a napokban arra vonatkozóan, hogyan éljék túl a vállalatok a jelenlegi koronavírus okozta meglehetősen nehéz gazdasági helyzetet. Sajnos még a végét sem látva bizonytalan nagyon sok vállalat helyzete a bejelentett rendeletek, intézkedések ellenére is. Az egyik jellemző reakció, amit hallani lehet számos helyről, a munkavállalók bérének a csökkentése. Kérdés, megteheti-e ezt a munkáltató?
Home office-ban, határon innen – kötelezettségek és jogosultságok Cikk
Évek óta beszédtéma a tanácsadók körében, hogy külföldi jogviszonyban foglalkoztatott magánszemélynek is keletkezik adófizetési kötelezettsége a „home country”-ban, ha ez utóbbi ország az adóügyi illetőség állama. Nem gondoltam volna, hogy egy világjárvány következtében fogom ismertetni az idevonatkozó rendelkezéseket…
Koronavírus-járvány: a Minősített Könyvelők Egyesülete ötpontos javaslatot fogalmazott meg a kárenyhítésre Cikk
A Minősített Könyvelők Egyesülete közlemény tett közzé honlapján „A koronavírus hatásának könyvelői szakmára vonatkozó kihatásairól, azonnali intézkedést igénylő javaslatok” címmel.
Távmunkavégzésnek számít-e a home office? Cikk
A munkáltató „home office” szabályzata alapján a munkáltató havi öt munkanap erejéig átengedi az általános munkarend szerint foglalkoztatott munkavállalók részére a munkavégzési hely kijelölésének jogát. Távmunkának számít-e az effajta munkavégzés? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Felmérés a távmunka elfogadottságáról, hatékonyságáról és más hatásairól Cikk
A magyar munkavállalóknak jelenleg 5 százaléka dolgozik túlnyomórészt otthonról, és 55 százalék szeretne otthonról dolgozni – derül ki a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. országos reprezentatív kutatásából.
Munkaidő beosztásának joga Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jogszerűen kiköthető-e az, hogy a munkáltató főszabály szerint általános munkarendben foglalkoztatja a munkavállalót, azonban egyes, szabályzatban megállapított feltételek („home office”) fennállása esetén a munkáltató havi 5 napra átengedi a munkaidő beosztásának jogát a munkavállaló részére? Jogilag megfelelő-e, ha a munkáltató a szabályzatban előírja, hogy ezen 5 nap vonatkozásában az Mt. kötetlen munkarendre vonatkozó előírásai irányadóak? Tisztelettel.
Home office Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltató „home office” szabályzata alapján a munkáltató havi 5 munkanap erejéig átengedi az általános munkarend szerint foglalkoztatott munkavállalók részére a munkavégzési hely kijelölésének jogát. A szabályzat alapján a munkavállaló köteles az adott munkanap tekintetében a közvetlen felettesének jóváhagyását kérni, ha munkáját a munkáltató telephelyétől eltérő helyen (pl. otthonában) kívánja végezni. A közvetlen felettes jóváhagyása esetén az adott munkanapon a munkavállaló tevékenységét információtechnológiai vagy számítástechnikai eszközzel végzi és eredményét elektronikusan továbbítja. A munkavállaló munkavégzése az Mt. 196. § (1) bekezdése szerinti távmunkavégzésnek minősül-e? Jogszerű-e, ha a munkáltató csak korlátozással (közvetlen felettes jóváhagyása) engedi át a munkavállaló részére a munkavégzési hely kijelölésének jogát? Tisztelettel.
Tévedésben a munkáltatók: ez a három szempont a legfontosabb a dolgozóknak Cikk
A munkavállalókat kevésbé érdekli az innováció, a munkahelyi diverzitás vagy a csapatmunka, inkább a felelősségvállalás, az átláthatóság és a munka-magánélet egyensúly biztosítása csábítja őket, amikor új munkahelyet keresnek – állapítja meg a Clementine, az adatbányászati, statisztikai alkalmazások egyik vezető magyar szállítója 25 nemzetközi vállalatot és 98 323 dolgozói véleményt elemző kutatása.
Az otthoni iroda, vagyis home office, mint társasági adó telephely Cikk
Napjaink gyorsan változó gazdasági környezetében szinte alapkövetelmény a mobilitás, amit a különböző modern technológiai megoldások (internet, okostelefonok stb.) jelentős mértékben megkönnyítenek. Ez a jelenség a munka világában is megjelenik, és egyre gyakrabban merül fel lehetőségként az otthoni munkavégzés (home office) különböző okok, mint például a részmunkaidős foglalkoztatás megvalósítása, szülés után a munkába visszatérő fiatal anyukák támogatása, nagyobb távolságok áthidalása stb. miatt. Mi történik, ha több országot érintő jogviszonyban történik mindez?