282 találat a(z) fordított adózás cimkére
Katás bt. ingatlant értékesít, ezt kell tudni az áfáról
Cikk
Katás bt. értékesítené a korábban, még nem katásként, fordított adózással vásárolt ingatlanát, hogyan kell számláznia? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Fordított adózás
Kérdés
Alvállalkozói státuszban szerződünk egy kivitelezési munkára. A szerződés szerint a kivitelezéssel érintett épület NEM "építési engedély köteles" ezért nem esik a fordított adózás hatálya alá. Ugyanakkor az Evangélikus Egyháznak mint Megrendelőnknek úgynevezett "Örökségvédelmi Engedélyt" kellett kérni melyet a Vas Megyei Kormányhivatal ki is adott. Nem tudjuk, hogy a nevezett engedély kiadásával nem vált-e mégis építési engedély kötelessé a kivitelezési munka, hiszen ez esetben is hatósági engedélyről beszélünk. Megtisztelő válaszukat előre is köszönjük.
Változások az áfatörvényben, mutatjuk a tervezett új szabályokat
Cikk
A számlázóprogramok online bekötéséhez kapcsolódó átmeneti szabályokat, a fordított adózásra, valamint az egyablakos rendszerre vonatkozó változásokat, a tartós tejek áfakulcsának csökkentését eredményező, illetve az alanyi adómentes adózók számára kedvező módosításokat is tartalmaz a nemrégiben a parlament elé terjesztett adótörvénycsomag.
Építésvezetési munka építésiengedély-köteles ingatlannál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építésvezetési munkát számláz egy vállalkozó olyan munkára, mely építésiengedély köteles.Fordított adózás alá tartozik-e? Köszönettel Hné
Forditott adózás az építőiparban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építőipari cég üzemcsarnokot épít, és erről az I. részszámlát 2018.03. hónapban kiállítja, forditott adózással. Az ezzel szemben felmerült acélszerkezet számláit egyenes adózással lekönyveltük 2018. 02. hónapban. Az áfát levonásba helyeztük. A munkával kapcsolatosan felmerül még egy számla, melyen "gépbérlet kezelővel "szerepel, és áfásan van kiállítva. A hozzá kapcsolódó szerződésen meg van jelölve, hogy gépi földmunkát tartalmaz, és a helyrajzi szám, ahol a csarnok épül. Kérdésem, hogy a számlán szereplő egyenes adózású számlát beállíthatom-e, vagy forditott számlára kell javíttatnom?
Utazási iroda
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Utazási iroda más, közösségen belüli (nem magyarországi) utazási irodák utazási csomagjait értékesíti belföldön. A csomagokhoz más szolgáltatást nem tesz hozzá, csak a saját jutalékát és jutalékkal növelt áron adja tovább. A vevők egyfelől belföldi utazási irodák, akik maguk is továbbértékesítik a szolgáltatást, másrészt pedig magánszemélyek, akik az áfatörvény 15. fejezete alapján utasnak minősülnek. Kérdéseink: 1. Közvetített szolgáltatásként az általános szabályok szerint adózik-e az ügylet, vagy az áfatörvény 15. fejezete alá kell sorolni? 2. Áfa szempontjából hogyan kell kezelnünk a bejövő számlákat és a kimenő számlákat? Vonatkozik-e a bejövő számlákra a fordított adózás? Ha igen, jogosultak vagyunk-e áfalevonásra? Üdvözlettel: Kaszab Éva
Késett fordított adózású számla
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Áfaalany őstermelő (negyedéves áfabevalló) a második negyedévi áfabevallásában szerepeltetett fordított adózású vetőmagbeszerzésről számlát (a számla teljesítési ideje 2017.05.31.). Kapott két számlát nemrégiben, az egyik egy helyesbítő számla, melynek a teljesítési ideje 2017.07.30., és a korábbi számla – melynek a teljesítési ideje 2017.05.31. – helyesbítése (ez szerepel a második negyedévi bevallásban), a számla kelte 2017.10.26., a fizetési határidő pedig 2017.11.10. Ezt a helyesbítő számlát melyik áfabevallásban kell szerepeltetni? A másik számlán szintén fordított adózású vetőmag beszerzése szerepel, a teljesítés ideje 2017.07.30., a számla kelte 2017.10.26, a fizetési határidő 2017.11.10., kiegyenlítve 2017.11.03-án. Ezt a számlát melyik negyedéves bevallásban kell szerepeltetni? Köszönöm a választ!
Fordított adózás két felszámolás alatt álló cég között
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy belföldi kft. felszámolás alatt áll, így a tárgyi eszköz (gépek stb.) értékesítésére alkalmaznia kell a fordított adózás szabályait, ha a vevő is belföldi áfaalany. Kérdésünk ezzel kapcsolatban: ha a vevő szintén belföldi felszámolás alatt álló kft., akkor lehet-e alkalmazni a fordított adózást a tárgyieszköz-értékesítésre a két felszámolás alatt álló cég között? Válaszukat előre is köszönöm.
Takarmány értékesítéséhez kapcsolódó szolgáltatás áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kukoricaértékesítés történt két cég között. Mindkét vállalkozás áfafizetésre kötelezett, így fordított adózással történt az értékesítés. Az értékesítésre vonatkozó megállapodásukban kikötötték, hogy amennyiben a vevő cég a termék továbbértékesítése során minőségi kifogás miatt kevesebb árat tud érvényesíteni, mint várható volt, "kártérítés" címén – mondhatjuk, az elmaradt hasznot –leszámlázza a vevőnek. Ezen ügylet számlázásakor az egyenes vagy a fordított adózási mód a helyes? Köszönettel: Gyűgyi Tiborné
Fordított adózás
Kérdés
Egy, áfa szempontjából alanyi mentes kft. földmunkát végez egy fordított adózás hatálya alá tartozó, építési hatósági engedélyköteles építkezésen. A megrendelő FAD-os áfás számla kiállítását kéri. Véleményem szerint viszont nem állíthat ki ilyen számlát, hiszen alanyi mentes. Kérem, tájékoztassanak a helyes számla kiállításáról! Márkus Jánosné
Bontás tudomásulvételi eljárás nélkül
Kérdés
Társaságunk a tulajdonában lévő ingatlanon felépítmények és térburkolat bontásával bízott meg egy vállalkozót. A bontási munkák számlázásával, áfakötelezettségével kapcsolatos a kérdésünk. Meghatározott bontási szolgáltatások az építési jogszabályok alapján már 2013. január 1. óta nem engedélykötelesek, hanem csupán hatósági tudomásulvételhez voltak kötve. 2016-ban azonban újra változtak a szabályok. A 156/2016 (VI.13.) kormányrendelet hatályon kívül helyezte az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről szóló 312/2012 (XI. 8.) kormányrendelet 46. alcímét (59. §, 60. §, 60/A §) és ezzel 2016. április 14-étől megszűnt a bontási tevékenység megkezdésének tudomásulvétele iránti eljárás. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi szabályozás szerint az építési engedélyhez nem kötött bontási tevékenység megkezdését nem kell bejelenteni az építésügyi hatósághoz tudomásulvétel céljából. A kérdéses munka nem engedélyköteles és nem bejelentésköteles. A bontást mindenféle bejelentés nélkül elvégezheti társaságunk, illetve az azzal megbízott vállalkozó. Sem építési naplót, sem kivitelezési dokumentációt nem kell vezetni ehhez a munkához. Az építésügyi jogszabályok változásával és a tudomásulvételi eljárás megszüntetésével kapcsolatban az áfatörvény tudomásunk szerint nem változott. Így kérdésünk az, hogyan kell az áfakötelezettségét megítélni ennek a bontási munkának, hogyan kell a vállalkozónak számláznia, egyenes, vagy fordított adózás alkalmazásával?
Ingatlanértékesítés
Kérdés
Társaságunk meg kíván vásárolni egy 14 hektár területű ingatlant. Az ingatlannyilvántartás szerinti jogállása: "kivett és udvar és bázisállomás". Az ingatlanon egy 20-30 négyzetméteres épület és egy mobil hálózati torony található. Az eladó ragaszkodik az áfás számla kiállításához, mert véleménye szerint építési telekről van szó, mivel az ingatlan területéhez képes elhanyagolható a felépítmény nagysága és egyébként az ingatlan megfelel az áfatörvény 259. § 7. pontjában foglaltaknak. Véleményünk szerint viszont a terület nagyságától és az azon lévő felépítmény területének arányaitól függetlenül kell az áfakötelezettséget megítélni, és mivel az ingatlan nem üres, van rajta - ugyan minimális nagyságú - felépítmény, ezért beépített ingatlannak minősül. A felek éltek az áfatörvény 88. § (1) bekezdése szerinti választási lehetőséggel, a fordított adózás feltételeinek megfelelnek. Kérdésünk, hogy a fenti ingatlan értékesítése során, az egyenes vagy a fordított adózást kell-e alkalmazni?
Közösségen belüli szolgáltatás, magyar telephelyen épülő ingatlan áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar telephelyen történő építésiengedély-köteles üzemcsarnok építésénél egy román cég végzi az építési munkálatokat. A román cég kiállította a szolgáltatásról (betonozás) a számláját, de azzal a címszóval, hogy közösségen belül történő adómentes értékesítés. A román cég magyar adószámmal nem rendelkezik. A kérdésem, hogy helyes-e ez így, mert szerintem adószámot kellett volna nekik kérniük, és az áfatörvény szerint fordított adózású számlát kellett volna kiállítaniuk. Segítségüket előre is köszönöm!
Fordított adózás, mínuszos számla helyesbítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlanberuházás során társaságunk, 2015.07.03. napi teljesítéssel elismerte egy vállalkozó teljesítését. Az ügylet fordított adózás hatálya alá tartozott. Az ingatlan aktiválása megtörtént, a számlázott összeg alapján. A használat során derült ki, hogy az elvégzett munka minősége nem felel meg a vállalkozási szerződésben leírt követelményeknek. Ezt a tényt 2015.09.14-én jeleztük a vállalkozónak, és felszólítottuk a hiba 15 napon belüli kijavítására. A vállalkozó nem ismerte el a hibás teljesítés tényét. Ezt követően bírósági eljárás keretében, szakértő bevonásával, a bíróság részben megalapozottnak találta társaságunk reklamációját, megerősítette a hibás teljesítést, és a vállalkozót kötelezte a vállalkozói díj arányos leszállítására. A bírósági határozat jogerőre emelkedett 2017.10.10. napjával. A társaságnál a mérlegkészítés időpontja február hónap utolsó napja. A számviteli politika szerint a módosítás értéke nem minősül jelentősnek. Kérdésem a következő: Milyen számviteli teljesítéssel, és milyen áfateljesítéssel állítsa ki a vállalkozó a helyesbítő számlát? A számla befogadója, a fordított áfa hatálya alá tartozó, mínuszos számlát mely áfabevallási időszakban vegye figyelembe? Milyen tételként kell kezelni a fizetendő áfát, és a levonható áfát? A számla befogadója számviteli szempontból milyen dátummal könyvelje, és szintén számviteli szempontból hogyan számolja el a bírósági határozat alapján, utólag történt csökkenést? Válaszát előre is köszönöm.
Utazási iroda könyvelése
Kérdés
Van-e különbség az utazási iroda és az utazásszervező által értékesített utak könyvelésében? Van egy utazási iroda, ahol a közösség területéről vásárolnak utakat, ezeket fordított adózással számlázzák ki, viszont cégnek felmerülő költségeket áfásan könyveljük le, így mindig visszaigényelhető poziciója van. A kérdésem az lenne, hogy helyesen járunk-e el amikor a fordított adózású komplex utakhoz kapcsolódó áfát visszaigényeljük? Azzal tisztába vagyunk hogy az utazásszervező nem igényelheti vissza az áfát, mert árrés szerint adózik, de az utazási iroda nem árrés szerint adózik. Köszönöm a segítségüket.