282 találat a(z) fordított adózás cimkére

Gépbérlet áfája Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy szlovák gazdasági társaság, amely magyar adószámmal is rendelkezik (Magyarországon azonban nincs székhelye, telephelye) gépeket adna bérbe belföldi gazdasági társaság részére előreláthatólag 3 éven keresztül. Kérdésünk, hogy a szlovák partner számlázhatja-e a bérleti díjat a szlovák adószáma alatt a fordított adózás szabályai szerint, és ez alapján majd a belföldi gazdasági társaság fizeti meg az adót és ha egyéb feltételeknek megfelel, akkor levonásba is helyezheti-e azt? Köszönettel

Használt gépkocsi beszerzése Belgiumból Kérdés

Tisztelt Szakértők! Ügyfelünk Belgiumból használt gépjárműveket vásárol árverési oldalon keresztül. A számlákon a következő szöveg kerül feltüntetésre."Áfamentes mint három fél közötti tranzakció Fordított adózás a 2006/112/EK ÁFA -irányelv 141. 197. cikke alapján. ( EU wording: reverse charge = fordított adózás). Ez a használt árukra vonatkozik. " Nem egyértelmű számunkra, hogy ez a különbözeti áfára vonatkozna, a bevallásban mint közösségi beszerzés fizetendő és levonható áfát szerepeltetünk. Ügyfelünk magyarországi értékesítés tekintetében bejelentkezett a különbözeti adózás alá, használt személygépkocsi tekintetében az értékesítés áfamentesen kerül számlázásra. Kérdés helyesen járunk e el? Válaszukat előre is köszönjük.

Alvállalkozói teljesítés áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alábbi ügyben kérném a segítségét. Társaságunk építőipari tevékenységgel foglalkozik. Egy engedélyköteles építkezéshez alvállalkozói szerződést kötöttek építőipari segédmunkák végzésére úgy, hogy havonta a ténylegesen teljesített órák után, a szerződésben rögzített óradíj alapján számláz az alvállalkozó. A saját tevékenységünk fordított áfás, kérdésem, hogy az alvállalkozói órateljesítés alapján kibocsátott számla is figyelembe vehető-e fordított adózással? Válaszát előre is köszönöm.

Mezőgazdasági termékek – fordított adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019. évben a forditott adózás változott-e a mezőgazdasági termékeknél és a fémeknél? Nem találom a törvényben, hogy a mezőgazdasági termékek maradtak-e a fordított adózásnál (kukorica, búza, zab stb.).

Arányosítás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Társaságunk az arányosítás során az áfatörvény 5. számú mellékletében található képletet alkalmazza. Tevékenységünk között adólevonásra jogosító termékértékesítés, tárgyi mentes szolgáltatásnyújtás és fordított adózású termékértékesítés is szerepel. Kérdésem az lenne, hogy az arányosítás során használt képlet alkalmazásánál számolnom kell-e fordított adózás alá eső termékértékesítésből származó árbevétellel? Ha igen, akkor a számlálóban és a nevezőben is, vagy csak a számlálóban? Válaszukat előre is köszönöm.

Korábbi évben kiállított előlegszámla tárgyévi beszámítása Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2017. 11. 28-ai teljesítési nappal kiállítottunk belföldi megrendelőnk felé egy előlegszámlát. Az ügylethez kapcsolódó szerződés az Áfa tv. 142. § (1) bekezdés b) pontja szerint építésengedély-köteles építési munkához, a társaságunk által előállított termék értékesítésére, leszállítására és beszerelésére irányul, ezért a teljes ügylet fordított adózás alá esik. A szerződés mellékletét képező megrendelő alapján társaságunk a 2018. évben elkészítette a beszerelésre váró terméket. Partnerünk igényt tart az előállított termékre, azonban annak leszállítására, beszerelésére nem. 1. Társaságunk által elkészített terméket szeretnénk kiszámlázni partnerünk felé. Mi a helyes eljárás az eredeti FAD-os előlegszámla beszámítására? 2. Szükségesnek tartanánk az eredeti szerződés utólagos módosítását. Köszönettel: P. Krisztina

Közvetített szolgáltatás áfamegítélése fordított adózásnál Cikk

Fordított áfásan kell-e számlázni a nyílászárók leszállítására és beszerelésére irányuló szolgáltatást egy folyamatban lévő építésiengedély-köteles építési munkához? Milyen adózás alá esik az e-napló vezetése? – kérdezte az Adózóna olvasója. Nagy Norbert adószakértő válaszolt.

Harmadik országból beszerzett termék áfája Kérdés

Egy kft. közösségen kívüli országból (Törökországból) tehergépjárművet vásárol, lábon hozza be Magyarországra. Kérdéseim: - Az eladó 10 százalék előleget kér. Az előleg elutalásakor az eladónak ki kell állítania az előlegről számlát? Ha igen, akkor ezt a fordított adózás szabálya szerint kell bevallani az elutaláskor, és a bevallás mely soraiba kell beállítani? Ha nem kell, akkor csak a végszámlát kell bevallani teljes összeggel? - A számlát a fordított adózás szabályai szerint kell bevallani? Ha nem, akkor mikor kell bevallani és a bevallás mely soraiba kell beállítani? - A számlát mikori árfolyamon kell lekönyvelni? Válaszukat előre is köszönöm.

Fordított áfás számlatételek Kérdés

Társaságunk építésiengedély-köteles épület kivitelezésére adott megbízást generálkivitelező cég részére. Mindkét társaság áfakörbe tartozik. Az alábbi példa szerint történt a számlázás és a kifizetés: 1. Szerződésünk szerint 09.18-án 20 millió forint előleget fizettünk, melyről a vállalkozó előlegszámlát állított ki fordított áfásan. 2. A 10. hónapban kiállította a végszámlát (a számla kelte: 10.19., a teljesítés napja 10.19.), a munka értéke összesen 30 millió forint. Erről a következő számla készült: Építés-szerelési munka 30 000 000 Ft, áfakulcs FAD – Előleg: -20 000 000 Ft, áfakulcs FAD Összesen adóalap: 10 000 000 Ft, áfakulcs FAD A 10 millió forintot 11.05-én fizetjük. A kérdések az adott ügylettel kapcsolatban: 1. kérdés: Helyesen járt-e el a cég, hogy a kifizetett előlegről fordított áfás számlát állított ki? 2. kérdés: Helyesen járt-e el, ha a teljesített szolgáltatás számlázásakor, egy számlán, de külön-külön fordított áfás tételként tüntette fel a teljesített szolgáltatás szerződés szerinti összegét, és a teljesítésbe ment előleget (előleglevonás) is, melynek köszönhetően a számla végösszege (egyben a fizetendő összeg) a teljesített szolgáltatás értékének előleggel csökkentett összegét fogja tartalmazni? 3. Melyik bevallási időszakban, milyen összeget kell bevallani?

Fordított adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Negyedéves áfabevalló bt. 2018. 06., 07., 08., és 09. hónapokban (ezekre a hónapokra vonatkozó teljesítéssel) egyenes adózású számlákat állított ki építési szolgáltatásról, mint alvállalkozó. A számlák kiállítása és pénzügyi rendezése után azonban kiderült, hogy az ügylet fordított adózás alá esik. A tévesen áfa felszámításával kiállított számlák helyett 2018. 10. 04-én elkészítették a "mínuszos" számlákat, illetve a fordított adózású számlákat is, A számlákon az eredeti teljesítési időpont szerepel, a számlák kelte 2018. 10. 04. A papír alapú számlákat az online rendszerben rögzítette a cég. Kérdésem, hogy a mínuszos, illetve a fordított adózású számlákat a 2018. 3. negyedévre vonatkozó bevallásban szerepeltethetjük-e? Illetve a 2018. 6. havi teljesítésű egyenes adózás helyett kiállított mínuszos számlát (mivel a fizetendő adó csökken, ez már 2. negyedévben bevallásra került, de a helyes számla csak 10. 04.én került kiállításra) melyik időszakban számolhatjuk el? Az adóhatósági telefonos ügyintéző azt mondta, hogy a még be nem vallott, egyenes adózású számlákat a 3. negyedévben és a mínuszos és fordított számlákat a 4. negyedévben a 10. havi kiállítás miatt. Ez azonban jelentős hátránnyal jár, mert be kellene fizetni az áfát a 3. negyedévre, ugyanakkor a vevőnek is vissza kellene fizetni a tévesen felszámított fizetendő adót, mert a számlák pénzügyi teljesítése megtörtént. Előre is köszönöm szíves válaszukat.

Áfa – számla-adatszolgáltatás Kérdés

Szeretném kérdezni, hogy a fordított adózású számlákról kell-e adatot szolgáltatni az online számla-adatszolgáltatásban? Például építőipar, ahol van áthárított áfa, de nem a kiállító fizet.

Külföldre számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországi székhelyű cég szoftverfejlesztést számláz Liechtenstein-be. A számlát hogyan kell kiállítani, fel kell rá számolni az áfát, vagy a fordított adózás szabályai vonatkoznak rá? Válaszukat előre is köszönöm.

Fordított adózás előleg esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdéssel fordulok önhöz: Építőipari cég fordított adózás alá eső kivitelezésben vesz részt, a munkálatok előrehaladtával előlegszámlát állított ki fordított áfásan. A munkálatok végével a végszámla kiállításakor felmerült a probléma. A megbízó szerint az előlegszámlák áfakörösek és a végszámla kerül csak fordított adózás hatálya alá és ebben a számlában kell kompenzálni az áfa összegét is. Ezen kérdés tisztázásában kérnénk segítségét. Ennek kapcsán viszont van még egy kérdés: részszámla és részteljesítések esetén is igaz lehet ez a felvetés, amit a megbízó állít? Segítségét előre is köszönöm.

Külföldön végzett bérmunka Kérdés

Magyar termelő cég gyártói tevékenységéhez vásárol alapanyagot Németországból. A megvásárolt alapanyag nem kerül közvetlenül Magyarországra, mert előtte egy szintén német cég bérmunkát végez rajta. A bérmunka elvégzése után kerül a termék a termelő magyar céghez, Magyarországra. Mindkét ügylet során készül számla, ahol mindkét esetben a magyar cég a vevő. Áfa szempontból, hogy kell számláznia a két német társaságnak? Lehet-e mindkét ügylet unión belüli és ennek megfelelően fordított adózás alkalmazása a helyes, illetve csak a második ügylet minősíthető unión belülinek? Válaszukat előre köszönöm. Tisztelettel!

Új lakóingatlan áfa Kérdés

Társaságunk társasház építésére kapott építési engedélyt. A társasházat egy fővállalkozóval szeretnénk megépíttetni, a lakások értékesítését pedig társaságunk végzi. Ezzel kapcsolatban szeretnénk a következő kérdésekre választ kapni. 1.) A vevők és társaságunk között létrejövő értékesítési szerződés alapján új lakóingatlanok (hasznos alapterület értékhatáron belüli) értékesítése történik. Jól gondoljuk, hogy 5 százalék áfa adómérték terheli ezt? 2.) Függetlenül attól, hogy kész és használatbavételi engedéllyel rendelkező lakások vagy félkész, szerkezetkész állapotban lévő lakások értékesítésére kerül sor a lakások eladására 5 százalék áfa alkalmazandó? 3.) A társaságunk a fővállalkozóval új lakóingatlan megépítésére köt vállalkozási szerződést. Jól gondoljuk, hogy ezen szerződés fordított adózás alá esik, a fővállalkozó számlái után a fizetendő adót, 5 százalék adómértékkel társaságunk fizeti meg? Az 5 százalék adómérték kész vagy szerkezetkész új lakóingatlan értékesítése esetén is alkalmazandó? 4.) Az épület bekerülési értékének optimalizálása miatt bizonyos anyagokat társaságunk tervez beszerezni. Az anyagok számláit 27 százalék áfa terheli. Kérdés, hogy ezen beszerzések utáni áfát társaságunk visszaigényelheti-e. Ezen beszerzések beépülve az épület bekerülési értékébe plusz profitot rákalkulálva 5 százalék adómértékkel kerülnek a lakóingatlan értékesítésének keretében kiszámlázásra. Ezen kérdésünk az áfatörvény 10. § d) pontjának értelmezésére kérdez rá. Mit jelent pontosan " abban az esetben is, ha.."?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Pénztárgépes bevétel és számla

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Számlatömb használata

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Rossz adószám feltüntetése a számlán

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink