508 találat a(z) fejlesztési tartalék cimkére

Fejlesztési tartalék Kérdés

Kft. 2014. évi eredményéból előreláthatólag 5 millió forintot kíván fejlesztési tartalék címén elhatárolni. A társaság 2015-ben tehergépkocsit kíván vásárolni 8 millió forint értéken a fejlesztési tartalék terhére is. Kérdés : mikor jár legjobban a kft., ha fejlesztési tartalékból vásárolja meg a tehergépkocsit, vagy ha inkább az évenkénti értékcsökkenési eljárást választja? Köszönöm válaszukat!

Egyéni vállalkozó, fejlesztési tartalék, kisvállalkozói kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves tájékoztatásukat az alábbiakban részletezett - egyéni vállalkozóra vonatkozó - kérdésekkel kapcsolatosan: 1. Az 1995. évi CXVII. törvény (továbbiakban szja törvény) 49/B § (6) bekezdés f pontja alapján az egyéni vállalkozó a bevételét csökkentheti a fejlesztési tartalék összegével a bevétele összegéből a elszámolt költségek összegét meghaladó rész 50 százalékáig. 2. Az szja törvény 49/B § (7) rendelkezik az elhatárolt veszteség elszámolásának lehetőségéről. Eszerint a korábbi években elhatárolt veszteség maximum a vállalkozói osztalék alap 50 százalékáig számolható el. Kérdések: 1. Az egyéni vállalkozó a fejlesztési tartalékból milyen eszköz beszerzését valósíthatja meg? 2. Egy kereskedelmi vállalkozás, árufuvarozásra tehergépkocsit vásárolna a jövőben. Ezzel a beruhással a fejlesztési tartalék feloldható-e? 3. Amennyiben a fejlesztési tartalék címén 2014-ben a bevételt csökkenti az egyéni vállalkozó, majd 2015-ben megvásárolja a fent említett tehergépkocsit, akkor erre a beruhásra tekintettel figyelmbe vehet-e a vállalkozó kisvállalkozói kedvezményt? Kizáró körülmény-e, hogy ugyanaz az eszköz fejlesztési tartalék és kisvállalkozói kedvezmény okán is adómegtakarítást eredményez? 4. Mik a kisvállalkozói kedvezmény igénybe vételének feltételei egyéni vállalkozónál? 5. Alkalmazható egyidejűleg a fejlesztési tartalék bevételcsökkentő és az elhatárolt veszteség adóalap csökkentő hatása? Válaszukat köszönöm!

Fejlesztési tartalék módosítása Kérdés

Kedves Szakértő! Cégünk 2012-ben fejlesztési tartalékot képzett 2 millió 400 ezer forint értékben. 2013-ban tehergépkocsit vásároltunk nettó 4 millió 900 ezer forintért. Ehhez felhasználtuk a fejlesztési tartalékot, a 2 millió 400 ezer forintot, a maradékra pedig értékcsökkenést számoltunk el. Most 2014.11. hóban a tehergépkocsit értékesítettük, helyette egy nagyobb értékű, nettó 5 millió 900 ezer forintos tehergépkocsit vásároltunk. Mi lesz így az elszámolt fejlesztési tartalékkal, kell-e valamit módosítanunk, milyen hatással lesz az értékcsökkenésre, valamint a társasági adóra? Kérjük segítő válaszukat.

Fejlesztési tartalék Kérdés

2008. évi eredmény terhére képzett fejlesztési tartalékot nem tudtuk felhasználni. Jelenleg nincs a cégnek pénzügyi forrása, hogy egy összegben kifizesse. Lehet-e kérni haladékot, illetve részletfizetést? Meddig kell benyújtanom a kérelmet? És mekkora kamattal kell számolnom, illetve lehet-e kérni, hogy a kamatok mértékét csökkentsék?

Fejlesztési tartalék Kérdés

Melyek a fejlesztési tartalék feloldásának könyvelési lépései?

Kamat adókedvezménye Kérdés

Tisztelt Cím! Élni szeretnénk a konzultációs szolgáltatás lehetősével. A következő kérdésre keresnénk a választ. „A” Kft. 2012-ben vásárolt egy ingatlant, részben banki hitelből. 2012-ben és 2013-ban élt a Tao. törvény 22./A § által nyújtotta lehetőséggel, a kamat adókedvezményével. 2014. év végén „A” Kft.-ből kedvezményezett kiválással létrejön „B” Kft., az ingatlanok és a hozzá kapcsolódó hitel könyv szerinti értékének átvételével. Az a konkrét kérdés, hogy ebben az esetben „B” Kft. igénybe veheti-e a kamat adókedvezményét? A kiválás keretében átvett ingatlan beszerzésnek minősíthető? „A” Kft.-nél a kiválás miatt fennáll a 22./A § (5) b) miatti szankció? Másik kérdés a fejlesztési tartalékkal kapcsolatos. „A” Kft. fejlesztési tartalékot használt fel az ingatlannal kapcsolatban. A kiválás kapcsán „B” vagyonleltárában nem szerepel átvett lekötött tartalék. Hogyan történik a fejlesztési tartalék elszámolása? „A” és „B” Kft.-nél hogyan történik az értékcsökkenés elszámolása, a tao-alap módosítása?

Egyéni vállalkozó fejlesztési tartalék felhasználása Kérdés

Tisztelt Adózóna Szakértők! Az egyéni vállalkozó lakás és üzlethelyiség bérbeadással foglalkozik, továbbá az alkalmazottja révén nyelvtanítással. 2013. évben fejlesztési tartalékot jelzett az szja-bevallásában. A fejlesztési tartalékot kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszközök beszerzésére lehet feloldani. Kérdésem: ilyennek minősül-e, ha a bérbeadott lakás fűtésrendszerét korszerűsíti, konkrétan az eddigi gázkonvektorok helyett kondenzációs gázkazánt és az ahhoz tartozó radiátorokat, egyéb szerelvényeket vásárol, beleértve a kémény megfeleltetését is az új fűtési rendszernek? Ennek lesz egy komplett költsége a munkadíjjal együtt. Az egyik bérbeadott üzlethelyiségben az eddigi kazán elromlott, javíthatatlan. Ha egy korszerűbbre cseréli, lehet-e ez is üzemi célúnak minősített felhasználás? A másik tevékenységhez a nyelvtanításhoz kötődik, ha például számítógépet, nyomtatót vásárol, ez is elfogadható-e üzemi célúnak? Köszönettel: Kerékjártóné

Fejlesztési tartalék és a mikrogazdálkodói beszámoló Kérdés

Véleményük érdekelne a mikrogazdálkodói beszámolót készítő vállalkozás társasági adóalap csökkentés érdekében képzett fejlesztési tartalék létrehozása kapcsán. A jogszabály a mikrogazdálkodói beszámoló esetében arra hivatkozik, hogy a társasági adó amortizációs kulcs és az számviteli törvény szerinti amortizációs kulcs egybe kell, hogy essen. A gondom az, hogy a fejlesztési tartalék felhasználásakor az adott eszközre nem lesz társasági adó szerinti értékcsökkenésem, hiszen pont ezért képeztem meg a fejlesztési tartalékot, ezáltal nem tudom teljesíteni az előírást. Így jól gondolom, hogy mikrogazdálkodói beszámoló esetében nincs mód fejlesztési tartalék képzésére?

Kiva és a társasági adóból hozott fejlesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalkozás a társasági adó alanyaként fejlesztési tartalékot képzett, melyet fel is használt határidőn belül, beruházásra. Az erre szóló értékcsökkenést növelő tételként, szabályszerűen, minden tao-bevallásban elszámolta. Tavaly áttért a kivára. Szeretném megkérdezni, hogyan kell az említett és megmaradt értékcsökkenést a kiva alanyaként kimutatni? Válaszukat előre is köszönöm!

Kivás társaság fejlesztési tartalék elszámolása Kérdés

Egy társaság a megszűnés szabályait nem alkalmazva tért át 2013. 01. 01-től a kisvállalati adózás hatálya alá. 2011. évben fejlesztési tartalékot képzett a cég jövőbeni beruházásaira. A beruházásokat a 2013. évben megvalósította. A kérdésem az, hogy kell-e módosítani a kiva-alapot a fejlesztési tartalék terhére a 2013. évben beszerzett beruházási értékkel, ha igen a bevallás melyik során kell ezt feltüntetni?

Fejlesztési tartalék, tárgyi eszköz beszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2007. évben 25 000 eFt értékű fejlesztési tartalékot képzett. 2013. év végén új tárgyi eszközt szerzett be 21 000 eFt értékben, de nem helyezte üzembe. Ilyen esetben hogyan történik ennek a könyvelése és az elszámolása? Köszönettel várom válaszát.

Szünetelhet-e a vállalkozás, ha van fejlesztési tartalék? Kérdés

Tisztelt szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy egyéni vállalkozó szüneteltetheti-e a vállalkozását, ha 2013 év végén fejlesztési tartalékot képeztünk neki? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó fejlesztési tartaléka Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Kérem szíves tájékoztatásukat egyéni vállalkozó fejlesztési tartalék képzésével kapcsolatban. 2012. évben az egyéni vállalkozó 2,5 millió forintot fejlesztési tartalék címén elszámolt, melyből 2013. év folyamán beruházást hajtott végre 1,2 millió forint értékben. Kérdésem az lenne, hogy egyéni vállalkozó hogyan tartja nyilván a fejlesztési tartalékot? Mikor képezhet, és mennyit? Ha maradt fel nem használt fejlesztési tartalék a 2013. év zárásánál, képezhez-e újra tartalékot ingatlan-felújítás, beruházás címén? Várom megtisztelő válaszukat! Köszönettel: Szabó Anita

Fejlesztési tartalékból megvalósított eszköz értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Adott bt. 2009. évi beszámolójában fejlesztési tartalékot képzett, 2011-ben ingatlant vásárolt, amelyre felhasználta a fejlesztési tartalékot (a fejlesztési tartalék értéke az ingatlan értékének 1/4-e volt). Most a bt. tagjai úgy döntöttek, hogy megvásárolják a bt.-től ezt az ingatlant. Milyen feltételek mellett tehetik ezt meg? Válaszukat köszönöm.

Társaságiadó-alap csökkentése Kérdés

Hogyan kell értelmezni az adózás előtti eredmény maximum 50 százalékos csökkentésének lehetőségét abban az esetben, ha van előző évekről elhatárolt negatív adóalap és fejlesztései tartalékot is szeretnék képezni. Együttesen csökkenthetem 50 százalékig vagy külön-külön?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nagy összegű kölcsön

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink