508 találat a(z) fejlesztési tartalék cimkére

Tao fejlesztési tartalék állami támogatott eszköznél Kérdés

Az alábbi kérdésben kérjük a segítségét. Egy társaság rendelkezik olyan tárgyi eszközökkel, amelyekre állami támogatást kapott és fejlesztési tartalékot is képzett. Az ilyen tárgyi eszközök esetében nem lenne lehetőség társasági adó szerinti csökkentő tétel elszámolására az eszköz élettartama alatt, hiszen azt az adózó már a fejlesztési tartalék képzés évében elszámolja az adóalap terhére. Az eszközhöz kapcsolódó állami támogatás miatt, évről évre elszámolásra kerül a támogatás miatti halasztott bevétel értékcsökkenés arányában történő feloldása rendkívüli bevételként, ami az adóalap része, amit az adózás előtti eredmény tartalmaz. Kérdésünk,hogy a támogatással kapcsolatban elszámolt rendkívüli bevétel miatt érvényesíthető-e mégis a támogatás mértékéig adóalap csökkentés (mint társasági adó tv. szerinti értékcsökkenés)? Példa: - Eszköz bekerülési értéke 1 000 eFt - Écs (Tao és Sztv szerinti is): 100 eFt/év az egyszerűség kedvéért - Állami támogatás mértéke: 51 % (510 eFt támogatás, 490 eFt saját erő) - Az eszköz beszerzésére korábban fejlesztési tartalékot képeztünk. Egy adott évi társaságiadó-bevallásban a növelő tétel 100 eFt lesz (Sztv. szerinti ÉCS), a csökkentő tétel pedig nulla lenne a fejlesztési tartalék miatt. Kérdésünk, hogy az ugyanahhoz az eszközhöz kapcsolódó állami támogatás (illetve annak évről évre történő rendkívüli bevételként történő elszámolása) miatt van-e lehetőségünk mégis évi 51 eFt (51 százalékos mértékű) társasági adó szerinti ÉCS-vel csökkenteni a társasági adóalapot.

Fejlesztési tartalék kimutatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2013-ra beadott 1329-es számú bevallás és a cégbíróságon letétbe helyezett mérlegnél a fejlesztési tartalék összege eltér. A mérlegnél a fejlesztési tartalék összege a lekötött tartalék összegében szerepel, és nem elkülönítve. A NAV álláspontja szerint, mivel itt nem szerepel a fejlesztési tartalék, ezért a társasági adóbevallásban nem lehetett volna azt figyelembe venni adócsökkentő kedvezményként. Szerintük a 1329-es bevallást önrevíziózni kell a fejlesztési tartalék összegével, és meg kell fizetni a társaságiadó-különbözetet. Kérem véleményét a leírtakkal kapcsolatban. Köszönöm: Zsuzsa

Bebukott fejlesztési tartalék Kérdés

Fejlesztési tartalékkal kapcsolatos cikkük nagyon jól kifejti a képzés és felhasználás témaköreit. Egy dolgot nem értek. Azt írják, hogy a fel nem használt fejlesztési tartalékkal kapcsolatos késedelmi kamatot (példájukban 2010-ben képzett tartalékról van szó) 2014-es ráfordításként kell elszámolni, időbeli elhatárolással. Ez nem világos. Miért és hogyan kell elhatárolni? Kérném, adják meg e tétel pontos kontírozását! A késedelmi kamat összege melyik évben lesz adóalap-növelő tétel? Köszönöm.

Feloldott fejlesztési tartalék adója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság 2012. évi adózás előtti eredménye 120 millió forint. Az adóalapja a korrekciós tételeket figyelembe véve 60 millió forint. Adóalapcsökkentő tételként lett figyelembe véve 50 millió forint fejlesztési tartalék. A társasági adót 10 százalékos adókulccsal fizette meg. 2013-ban a 2012-ben képzett fejlesztési tartalékból jogszerűtlenül feloldott 6 millió forintot. A 2013-as évről szóló társasági adóbevallásban szerepeltetendő 6 millió forint utáni társasági adót 10, vagy 19 százalékos mértékkel kell bevallani és megfizetni?

Adóalap-szankciók társaságoknál: ezek bevallására is figyeljen! Cikk

Ha egy cég nem tudja teljesíteni adókedvezményért vállalt kötelezettségét, meghatározott időn belül ezt és az ehhez fűződő szankciót is szerepeltetnie kell adóbevallásában.

Fel nem használt fejlesztési tartalék adója Kérdés

Tisztelt Szakértők! 2013. évi társaságiadó-bevallásban a kedvezmény felhasználásának lejárta miatt fel kellett számítanom a 1329-es bevallásban 40 ezer forint társasági adót és 22 ezer forint késedelmi pótlékot. Ezek 2014. 01. 30-án voltak esedékesek. A 2014. évi könyvelésben a késedelmi pótlékot lekönyveltem egyéb bevételként, de a 40 ezer forint társasági adót nem tudom, miként kell könyvelni. A 2014. évi mérlegben hol kell szerepeltetnem? 891-re könyvelni, és az adófizetési kötelezettség sorban? Vagy a 86-ban, és egyéb ráfordításként? Válaszukat köszönöm.

Fejlesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adózó fejlesztési tartalékot képzett 2010-ben. Tárgyi eszközt beszerzett 2012-ben, melyre nem oldotta fel a a fejlesztési tartalékot. Kérdés, hogy önellenőrizheti 2012-re visszamenőleg a fejlesztési tartalék feloldását, és újra közzéteszi a beszámolókat?

Kamionvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, legyen szíves az alábbi ügyben soron kívüli állásfoglalást adni: Egy kft. vásárolt egy kamiont, nyílt végű pénzügyi lízinggel. Nettó vételára: 10 millió 945 ezer forint, ebből a saját erő: 5 millió 581 ezer forint plusz áfa. A törlesztés ideje 36 hónap, a lízingszerződés alapján a maradványértéke: 2 200 244 forint. Valószínűséggel 3 év után a lízingvevő vissza fogja adni az eszközt, nem tart rá igényt. A számviteli politikánkban rögzített értékcsökkenés időtartalma 5 év. Kérdéseink az alábbiak: 1. Ebben az esetben a számviteli törvény szerinti értékcsökkenést hogyan kell elszámolni? 2. Adótörvény szerint mely összeg után számolhatjuk el a 20 százalékos értékcsökkenést? 3. Hogyan kell ezeket a lízingügyleteket lekönyvelni? 4. A visszaadást hogyan kell könyvelni? 5. Fejlesztési tartalékot igénybe vehetünk-e rá? Válaszát előre is köszönjük! T. Mária ügyvezető

Fejlesztési tartalék feloldása kisértékű tárgyi eszköz beszerzésével Kérdés

Tisztelt Szakértő! Feloldható-e a fejlesztési tartalék a kisértékű tárgyi eszköz beszerzésével azonos összeggel? Köszönettel: Rné

Fejlesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy belföldi tulajdonossal rendelkező egyszemélyes kft. megvásárolna egy olyan céget (kft.-t), melyben van ingatlan, az ingatlanra felhasználható-e a megképzett fejlesztési tartalék? Van-e valami külön bevallási kötelezettség, vagy bármi, ami ezzel kapcsolatban különös figyelmet igényel? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát. Erika

Fel nem használt fejlesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. a 2010-ben képzett fejlesztési tartalékot nem tudta felhasználni. A társasági adót és a késedelmi kamatot 2015. 01. 30-ig megfizettük. A kérdésem az lenne, hogy a társaasági adót hogyan kell könyvelni, s a mérlegben hol kell szerepeltetni? Csökkenteni fogja az adózott eredményt és a mérleg szerinti eredményt is? A kft. egyszerűsített éves beszámolót készít összköltségeljárással. Válaszát előre is köszönöm.

Adózás előtti eredményt csökkentő jogcímek Kérdés

A társaságiadó-bevallásban van-e korlát mikrogazdálkodó esetén, az adózás előtti eredményt csökkentő jogcímek (fejlesztési tartalék esetén az adózás előtti eredméy 50 százalékig képezhető, a Tao. törvény 7. § (1) zs pontja a tárgyévben üzembe helyezett 12, 13 számlaosztályba könyvelt TÁE beruházási költsége) akár nullára is vihetik-e az adóalapot? Például: Adózás előtti eredmén: 2000, fejlesztési tartalékképzés: 1000 + tárgyévi beruházás (üzembe helyezett): 1000 = adóalap nulla. Köszönöm a segitséget.

Fel nem használt fejlesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! A fejlesztési tartaléknak a lekötése adóévét követő negyedik adóév végéig beruházásra fel nem használt része után az adózónak a társasági adót késedelmi pótlékkal növelten a negyedik adóévet követő adóév első hónapjának utolsó napjáig – a lekötés adóévében hatályos rendelkezés szerint előírt adómértékkel számolva a fel nem használt rész után – meg kell fizetnie. Tehát a 2010. évben képzett fejlesztési tartalék fel nem használt része után az adót és a késedelmi pótlékot 2015. január 31-éig kell megfizetni, és a 1429-es bevallásban bevallani. Véleményem szerint az így megállapított társasági adót a 2014. évi könyvelés keretében le kell könyvelni. Kérdésem: a megállapított késedelmi pótlék 2015. évi ráfordítás, vagy esetleg azt is még a 2014. évi könyvelés keretében kell elszámolni?

Fejlesztési tartalék kivezetése egyéni vállalkozónál Kérdés

Egyéni vállalkozó korábban képzett fejlesztési tartalékait nem használta fel. A kivezetés 2013-2014-ben vallott fizetendő adóját felül kell vizsgálnunk. Szja-bevallás alapján nyilvántartott (fel nem használt) fejlesztési tartalék: - 2008. adóév 5 750 eFt (nyilvántartásba vétel: 2009. 02. 25.) - 2009. adóév 2 663 eFt (-"- 2010.02.25.) - 2010. adóév 8 500 eFt (-"- 2011.02.25...... - 2011. adóév 10 000 eFt - 2012. adóév 13 500 eFt Kérdéseink: 1.) Az egyes adóévek fel nem használt fejlesztési tartalékát konkrétan melyik év szja-bevallásában kell leadózni? 2.) A fel nem használt összegek adójának bevallásánál évente konkrétan milyen mértékű vállalkozói adót, és milyen mértékű osztalékadót kell számolni? Válaszukat ezúton előre is megköszönöm. Tisztelettel: Szigeti Edit

Fejlesztési tartalék és kisvállalkozói kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két kérdésem merült fel a kisvállalkozói kedvezmény és a fejlesztési tartalék figyelembe vételi lehetőségével kapcsolatban: 1. kérdés: egy kft. 2013-2015 között (3 év) új ingatlan-beruházást valósít meg (üzemszerű ingatlan, kedvezményekre jogosító feltételek fennállnak). A 2013-14-es években a beruházásra fordított összeggel feloldja a 2012-ben képzett fejlesztési tartalékát. 2015-ben aktiválja az ingatlant, a bekerülési értéket kisvállalkozói kedvezményként beállítja adóalap-csökkentő tételként. (Később a tao szerinti értékcsökkenésnél figyeli a fejlesztési tartalék felodását, mint előrehozott értékcsökkenést, de ez a tárgyévi kisvállalkozói kedvezményt nem korlátozza.) Helyesen járt-e el a társaság a fentiek szerint? Tehát különböző adóévekben, de végső soron ugyanazon tárgyi eszközre többféle adó(alap)kedvezményt is igénybe tud venni a társaság (egyéb feltételek fennállása mellett)? 2. kérdés: A kisvállalkozói kedvezmény feltétele az adott évi üzembehelyezés? Gondolok itt egy korábban üzembe helyezett ingatlan bővítése, átalakítása értékére, amely a törvény szövege alapján beállítható a kisvállalkozói kedvezménybe. Itt a 7. § zs) pont középső tagmondatára élezném ki a kérdést, amely így hangzik: Egy korábbi ingatlant kibővítenek. 2014-ben elkezdődnek az építésiengedély-köteles átalakítási munkák, de 2015-ben fejeződik be a teljes munka, és lesz meg a hatósági átvétel, ekkor kerül aktiválásra. Helyesen járt-e el a társaság, ha 2014-ben a kisvállalkozói kedvezménybe beállította a bővítési munkák értékét, és 2015-ben is a tárgyévi bővítési munkákat (csak azt)? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Differenciált cafeteria

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Összeolvadás bt. kft.-be

Szipszer Tamás

adószakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 június
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Együttműködő partnereink