503 találat a(z) fejlesztési tartalék cimkére

Kiva Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. 10 fővel, korrekt bérekkel, 80 millió forintos árbevétellel, idén veszteséggel rendelkezik. Azonban jelentős a fejlesztési tartaléka, amit 2-3 éven belül el kell fogyasztania. A kivába lépés felé hajlunk, de a neten valaki azt írta, hogy ne válassza fejlesztési tartalékos, mert nem előnyös a számára! Van Önnek arra javaslata, hogy miért hangzott ez el? Köszönöm szépen a válaszát! Tisztelettel, Hadusovzkyné

Fejlesztési tartalék felhasználása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy ha egy egyéni vállalkozó a 2013. évi adóbevallásban érvényesítette az 50 százalékos fejlesztési adókedvezményt, akkor ennek a fejlesztési tartaléknak az utolsó felhasználási éve 2016 vagy 2017. december 31.?

Egyéni vállalkozó fejlesztési tartalék képzésének időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az volna a kérdésem, hogy ha az egyéni vállalkozó a 2013. évi adóbevallásában, melyet 2014 februárjában fejlesztési tartalék összege után érvényesít a kedvezményt, akkor ezen fejlesztési tartalék felhasználásának a határideje 2016.?

Kártérítés önellenőrzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Projektcég feladata olyan földterületek felkutatása, amelyek egy adott növénykultúra termesztésére alkalmasak. Ha bármely földterületről a telepítést követően bebizonyosodik, hogy alkalmatlan a növénykultúra termesztésére, akkor a projektcégnek kártérítési kötelezettsége keletkezett a megbízó felé. Fentiek miatt a projektcégnek 2011. évben 24 millió forint, 2012. évben 23 millió forint kártérítési kötelezettsége keletkezett a megbízó felé. A kártérítésre 2016. évben derült fény, ezért az előző években nem szerepel a könyvelésben, és nem vették figyelembe az adott évi társasági adó megállapításakor sem. A projektcég 2011. évi társaságiadó-fizetési kötelezettsége 100 ezer forint volt. (Nem a jövedelemminimum szerint adózott.) 2012. évben a cég társaságiadó-fizetési kötelezettsége 686 ezer forint volt, és ekkor képzett 6 millió forintos fejlesztési tartalékot is. (Nem a jövedelemminimum szerint adózott.) 2013. évben a fejlesztési tartalékból feloldott 3 millió forintot. Kérdésünk, hogy mi a teendő a fejlesztés tartalékkal? Önellenőrzés esetén a fejlesztési tartalékot teljes egészében vissza kell vezetni, a 2012. évi képzése és a 2013. évi feloldása vonatkozásában is? Kérdés még, hogy a 2011. évben és a 2012. évben keletkezett veszteséget önellenőrzés esetén hogyan lehet felhasználni, visszamenőleg igénybe lehet-e venni, vagy azt a 2016. évi beszámolóban lehet először érvényesíteni? Üdvözlettel: Kisfaludyné

Egyéni vállalkozás szüneteltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyenes adózású, áfás egyéni vállalkozó a 2016. év közben szünetelteti a tevékenységét (2016. december 31-én is szünetelni fog). 2014-ben fejlesztési tartalékot képzett, melynek jelentős részét a szüneteltetés kezdő napjáig nem használta fel. Kérdésem: a fel nem használt fejlesztési tartalék összegével mi a teendő? Mikor, és milyen bevalláson kell azt szerepeltetni? Van-e valamilyen szankció a fel nem használt részre? Köszönöm válaszát.

Átjelentkezés katába Kérdés

Vállalkozói jövedelem szerint adózó egyéni vállalkozó 2017-től a katát választaná.Van függőben képzett fejlesztési tartalék, a felhasználásra előírt határidő 2017 utáni években esedékes. Kérdésem: mi a teendő az átlépéskor? Esetleg jogszabályi hivatkozást tudna mondani? Köszönöm.

Fejlesztési tartalék felhasználása Kérdés

Kft. személygépkocsit vásárol. Kérdésem: a fejlesztési tartalék feloldásra felhasználható-e, ha megfizeti a cégautóadót, illetve milyen feltételnek kell még megfelelni?

Fejlesztési tartalék feloldásának bizonylata? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A fejlesztési tartalék feloldása mikor történhet meg és milyen bizonylattal? Értelmezésem szerint azokra az eszközbeszerzésekre, beruházásokra, melyek után terv szerinti értékcsökkenési leírás elszámolható, beleértve az ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni jogokra is. A feloldás a beruházás létesítésekor, nem pedig az üzembe helyezéskor számolható el. Áthúzódó beruházások esetén ez abban az évben, amikor a 161 beruházási számlára került a beszerzés, nem pedig az üzem behelyezés időpontjában. Bizonylata a beruházáshoz kapcsolódó számlák (ezek mellékletei) egyéb számviteli bizonylatok. Az üzembe helyezéssel egyidejű feloldás helyes megoldás?

Fejlesztési tartalék öröklése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kiváláskor, ha a jogelőd (továbbműködő) korábban fejlesztési tartalékot különített el, és az átalakulásig még nem használta fel, akkor az átalakulási vagyonmérlegében (vagyonmegosztásában) hogyan oszthatják fel egymás között a jogutódok a fel nem használt fejlesztési tartalékot, abban az esetben, ha kedvezményezett az átalakulás? Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt

Kapott támogatás elszámolása egyéni vállalkozónál Kérdés

Egyéni vállalkozó pályázaton gépvásárláshoz támogatást kapott. Hogyan kell könyvelni a kapott támogatást? Adóköteles-e? A gépre az értékcsökkenést hogyan lehet elszámolni? (Fejlesztési tartalékot is igénybe vett.)

Fejlesztési tartalék önellenőrzése Kérdés

Abban az esetben, ha a társaságiadó-bevallásban nem változik semmi, önellenőrizhető (megszüntethető) a lekötött tartalék összege?

Fejlesztési tartalék képzése egyéni cég alapítása előtt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozás egyéni cég alapítása miatt szűnt meg. Az előírt megszűnő bevallások elkészültek, és beadásra kerültek. Kivéve a 1653-as bevallást, melynek a határideje 2017. év eleje lesz. A megszűnő egyéni vállalkozásban jelentős nyereség képződött, és magas lesz a fizetendő szja összege. Az lenne a kérdésem, hogy a 1653-as bevallásban az egyéni vállalkozó (egyéni céggé átalakulásának időpontjában) képezhet-e még fejlesztési tartalékot, amit nyilvántartásba vesz, és továbbviszi majd az egyéni cégbe? Az egyéni cég jelentős fejlesztéseket tervez, és szüksége lenne az összegre a fejlesztések megvalósításához. Válaszukat előre is köszönöm.

Személygépkocsi problémakör Kérdés

Tisztelt Szakértő, kérem segítsenek a személygépkocsi cégautóadójával kapcsolatos bizonytalanságom megszüntetésében. Konkrét kérdéseim, kérem cáfoljanak meg, vagy erősítsenek meg a megjegyzéseimben: 1. A cégautóadó nem a magánhasználatot adóztatja, hisz az szja törvény szerint az adómentes, a cégautóadó fizetési kötelezettség pedig az elszámolt költségekhez köti a fizetést. Tehát téves az a kialakult hozzáállás, hogy a magánhasználat miatt fizetjük. Jól gondolom? 2. Ha az 1. pontot jól gondolom, akkor hiába számlázzuk ki a magánhasználatot, akkor is meg kell fizetni a cégautóadót, a személygépkocsi után? Jól gondolom ezt is? Korábban volt ilyen megközelítés, ha nincs magánhasználat, akkor nem kell fizetni, de lsd. 1. pont ez már nem áll, így azzal sincs összefüggésben, hogy ki van-e számlázva, avagy nincs. 3. A nyílt végű pénzügyi lízing keretében birtokolt személygépkocsival összefüggésben, semmilyen költséget nem számolunk el, csak a lízing díjat, akkor miért kell cégautóadót fizetni, amikor aktiválva van az eszköz és a lízingdíj lényegében egyfajta hitelfinanszírozás, tehát csak cash flow kérdés, nem költség... 4. Jól gondolom, hogy a személygépkocsi nyílt végű lízing keretében történő beszerzés esetén a fejlesztési tartalékot felhasználhatjuk? Ha jól értem, a Tao törvény az elszámolt écs-hez köti a fejlesztési tartalékot és nem a tulajdonszerzéshez. Jól gondolom?

Szja fejlesztési tartalék fel nem oldott része utáni adók Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egyéni vállalkozás 2014-ben alakult, abban az évben bevételét csökkentette 150 ezer forint fejlesztési tartalék képzéssel a 1453.vbevallásában. Sajnos a tevékenység nem úgy alakult, ahogy tervezte, és egyéni vállalkozói tevékenységét megszüntette 2016. 06. 28-án. A fejlesztési tartalékból 49 776 forintot nem tudott beruházásra fordítani az aktív vállalkozása alatt, így zárta a tevékenységet. Kérdésem az lenne, hogy a fel nem használt tartalék után milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik megszűnéskor? Köszönettel: Kiss Ildikó

Fejlesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. a 2015-ben képzett, fejlesztési tartalékából (mely a 2015-ös mérlegben lekötött tartalékként szerepel) egy társasház teremgarázsában parkolóhelyet szeretne vásárolni. Az adásvételi szerződés szerint az ingatlan megnevezése: „mélygarázs meghatározott tulajdoni hányada a parkolóhely átruházható kizárólagos használati jogával.” A vételár a telekért fizetendő (250 ezer Ft) és a mélygarázs tulajdoni hányadáért fizetendő ( 1250 ezer Ft) összegből tevődik össze. Kérdésem, hogy szabályosan járunk-e el, ha nem a teljes összeg, hanem csak a mélygarázs tulajdoni hányadáért fizetett összeg (1250 ezer Ft) erejéig a beruházás a fejlesztési tartalékból valósul meg. Ez a társasági adótörvény 7. § (15) pontja szerinti beruházásnak/felhasználásnak minősül-e, vagyis a lekötött fejlesztési tartalékból a tulajdoni hányadért fizetendő 1250 ezer Ft-os összeg feloldható-e anélkül, hogy a törvényben meghatározott késedelmi pótlékot meg kéne fizetni a feloldott összeg után? Mivel a telek után értékcsökkenés nem számolható el, kell-e külön szerződést kötni a telekrészre, és külön a tulajdoni hányadra, vagy elég, ha majd a fejlesztési tartalék feloldásánál vesszük figyelembe azt, hogy a vételár telekárat is tartalmaz. Válaszát köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Víztakarékossági program

Nagy Norbert

adószakértő

Nyelvvizsga-szervezési díj

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink