547 találat a(z) fejlesztési tartalék cimkére

Fel nem használt fejlesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2011-ben képzett fejlesztési tartalék egy részét nem használtuk fel. A fel nem használt fejlesztési tartalék utáni társasági adót a 1529-es bevallásban bevallom. 2016.január 31-éig kell befizetni. A kérdésünk: melyik évre és hogyan kell lekönyvelni a társasági adót és a késedelmi pótlékot?

Nyílt végű lízing + fejlesztési tartalék Kérdés

Kedves Szakértő! Nyílt végű lízing keretében beszerzett kamion értéke felhasználható-e a fejlesztési tartalék feloldására? Köszönjük a választ

Fejlesztési tartalék felhasználása Kérdés

Egyéni vállalkozó 2015. évben megvásárolt üzemi célú tárgyi eszköz beszerzésére felhasználja a korábbi években képzett fejlesztési tartalékot. Jogszerű-e, ha ebben az évben a 16 százalékos osztalékadó alapját ennek az eszköznek a nettó értékével csökkenti? Az eszköz értékcsökkenésének összegét a következő években természetesen nem számolja el költségként, mivel a fejlesztési tartalék feloldásakor az értékcsökkenés összegét elszámoltnak kell tekinteni.

Egyéni vállalkozó fejlesztésitartalék-felhasználása bérbeadásra vásárolt ingatlanra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy fő tevékenységként kereskedelemmel foglalkozó egyéni vállalkozó 15 millió forint fejlesztési tartalékot képzett. Tevékenységei között szerepel ingatlan-bérbeadás is. Rendelkezik is a vállalkozásban ingatlanokkal, melyet üzlet, illetve raktár céljára bérbead. A képzett 15 millió forint fejlesztési tartalékot bérbeadás céljából vásárolt ingatlan vásárlásra felhasználhatja-e? Köszönettel!

Fejlesztési tartalék Kérdés

Egy bt. 2010-ben 2 millió forint fejlesztési tartalékot képzett, az összeget lekötött tartalékba vezette, a társaságiadó-alapját csökkentette. 2011-2014 években beruházásra fordított 1 500 ezer forintot. A tárgyévi beruházásoknak megfelelő összegeket minden évben visszavezette a lekötött tartalékból az eredménytartalékba. A lekötött, de fel nem használt rész (500 ezer forint) után a 19 százalék társasági adót késedelmi pótlékkal növelten vissza kellett volna fizetni 2015. január 31. napjáig, és a 2014. évi társaságiadó-bevallásban kellett volna bevallani. A társaság a 1429-es bevallásában ezt elmulasztotta, 2014. dec .31-én az 500 ezer forint még lekötött tartalékként volt nyilvántartva. A visszavezetés 2015. április 30-án történt. A 1429-es bevallást önellenőrizni kell, feltüntetve annak 16. sorában a 95 ezer forint TAO kötelezettséget. A késedelmi pótlékot esetünkben 2011. június 1–2014. december 31-éig kell számítani és a 16. sorban bevallani, vagy a lekötés feloldásának (2015. április 30.) napjáig? Az így számított késedelmi pótlékot adóalapnövelő tételként be kell-e állítani a 1429-es bevallásba, vagy az 2015. évi módosító tétel lesz? Az önellenőrzési pótlékot 2015. június 1-jétől az önellenőrzés napjáig állapítjuk meg?

Csökkenthetik bevételüket az egyéni vállalkozók: mutatjuk, hogyan Cikk

Az adóbevallás határidejének közeledtével a vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó nyereséges egyéni vállalkozónak – különösen akkor, ha négy éven belül tárgyi eszközök beszerzését, felújítását tervezi – érdemes átgondolnia, hogy a vállalkozói bevételét fejlesztési tartalékolás céljából az adóév lezárultával az adóbevallásában csökkentheti, és ezzel a most fizetendő adóját mérsékelheti.

Telephelyvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két általam könyvelt cég telephelyet vásárolna. Az egyik egy egyszemélyes kft., a másik három tagból áll, az egyikük az egyszemélyes kft. tulajdonosa is, azaz kapcsolt vállalkozásról van szó. Mivel nem volt hasonló esetem még, kérdésem a következő: van-e akadálya, hogy a szóban forgó két kft. 50-50 százalékos tulajdoni részesedéssel, együtt vegye meg a szóban forgó telephelyet? Mire érdemes figyelni ilyenkor? Egy esetleges telephely-fejlesztési pályázat esetében a fenti tulajdonviszonyok nehezítik-e a pályázatban való részvételt? Ha megvalósulna is az adásvétel, a szóban forgó telephely-vásárlásra fel lehet-e oldani korábbi években képzett fejlesztési tartalékot? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel!

Kata – fejlesztési tartalék Kérdés

2014-ben tételes költségelszámolással adózó egyéni vállalkozó fejlesztési tartalékot képzett. 2015. második félévétől kata hatálya alá jelentkezett be. Hogyan kell figyelembe venni a fejlesztési tartalék összegét a két adózási módnál? 2015. első félévében nem vásárolt annyi értékű tárgyi eszközt, mint a fejlesztési tartalék összege. Ha az egyéni vállalkozó fejlesztési tartalékot képez, a kis értékű tárgyi eszközöket nem számolhatja el költségként?

Egyéni vállalkozó – fejlesztési tartalék, gépkocsivásárlás Kérdés

Egyéni vállalkozó a korábban képzett fejlesztési tartalékból személygépkocsit vásárolna. Elszámolható-e, ha igen, akkor hogyan kell könyvelni egyszeres könyvvitelben? Új személygépkocsi beszerzése esetén 4 évig cégautóadó-fizetési kötelezettséget ír elő a jogszabály. Cégautóadó-mentes (hibrid, plug-in) új autók esetén a 4 éves kötelezettség hogyan értelmezhető?

Fejlesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy a fejlesztési tartalék feloldásával aktivált tárgyi eszköz a következő évben szankciók nélkül értékesíthető? Válaszát előre is köszönöm!

Tao önellenőrzés, fejlesztési tartalék Kérdés

Egyszemélyes kft. nettó árbevétele csökken 2014. évre, a mérlegfőösszeg olyan kicsi, hogy a hibahatás meghaladja a 2 százalékot. Az önellenőrzés eredményeképpen nem képezhetett volna annyi fejlesztési tartalékot, amit az eredeti bevallásban képezni tudott. Időközben "csődbe ment", már a fejlesztési tartalékot biztos nem tudja beruházásra felhasználni. Megteheti-e azt, hogy a 2015. évre, mint "büntető tételt" megemeli az adóalapját, illetve a 2014. évi önellenőrzéskor egyáltalán nem képez tartalékot, igaz ekkor befizetendő társasági adója lesz, de jobban jár, ha 2015-ben növel, mert veszteséges lett. Hogyan kell kezelni a fejlesztési tartalékot jelen esetben szabályszerűen?

Fejlesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Képezhet-e fejlesztési tartalékot áfakörös őstermelő? Ha igen, hogyan kell levezetni az szja-bevallásban? Válaszát köszönöm. Mné

Fejlesztési tartalék felhasználása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságiadó-feltöltési kötelezettség alá eső társas vállalkozás 2011. évben fejlesztési tartalékot képzett várható telephely kialakítása céljából. A megvásárolni kívánt telket a cég részére nem engedélyezték, így a beruházás ez ideig nem valósult meg. Az elmúlt években eszközberuházások valósultak meg, azonban a fejlesztési tartalékot nem vettük igénybe. A fejlesztési tartalékkal ez év december 31-éig el kell számolnunk. Kérdésem: a már mérleggel lezárt gazdasági években (2013., 2014. évek) megvalósított beruházások társasági adó szerinti, még el nem számolt értékcsökkenés erejéig felhasználhatom-e a fejlesztési tartalékot. Fejlesztést valósítottunk meg, csak azon beruházás nem valósult meg, melyre a tartalékot képeztük. Köszönettel: Veres Ilona

Fejlesztési tartalék visszafizetése értékesítés esetén Kérdés

Egy kft. 2014-ben a fejlesztési tartalékot használta fel egy gép vásárlására. 2015. 06. hóban ezt a gépet eladta. A gép értéke 3 millió forint volt, és az eszköz egynegyedéért került eladásra. Kérdésem: meg kell növelnem a felhasznált fejlesztési tartalékkal az adóalapot vagy nem, mivel az eszközt értékesítették?

Fejlesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk a 2014. évben 14 millió forint fejlesztési tartalékot képzett jövőbeni beruházások céljából. 2015. évben ezek a beruházások meg is valósultak, így a fejlesztési tartalékot szeretnénk feloldani ezekre az eszközökre. Természetesen ezekre az eszközökre a tao szerinti értékcsökkenés adóalap-csökkentést nem alkalmazzuk. Kérdésem a következő: amellett, hogy ezekkel a beruházásokkal a 2014. évben képzett fejlesztési tartalékot 2015-ben feloldottuk, ugyanezen beruházásokra vehetünk-e igénybe a taotörvény 7. paragrafus (1) bekezdés zs) pontja szerinti kkv beruházási kedvezményt is, azaz ezeknek a megvalósult beruházásoknak az értékével a 2015. évi adóalapunkat is csökkenthetjük? Köszönöm a választ előre is!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkaruha áruházi dolgozóknak

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Lakáscélú munkáltatói kölcsön

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Ügyvezető feladatai

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink