95 találat a(z) ellátás cimkére

Milyen jövedelem lesz az ellátás alapja? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély többéves biztosítási idővel rendelkezik Németországban, a szerződését 07.31-ével felmondta, hogy hazaköltözzön, és itthon vállalkozzon. A felmondást követően tudta meg, hogy babát vár, a szülés várható ideje 2019.02. hó vége. Kérdés 1: A biztosítási időbe beleszámít-e a német biztosítotti időszak, itthon menyi időn belül kell jogviszonyt létesíteni, hogy folyamatos legyen a biztosítás, valamint milyen ellátásokra lesz jogosult (táppénz, csed, gyed, gyes), az ellátások alapja milyen jövedelem lesz, csak az itthoni vagy a német jövedelem is beleszámít? Kérdés 2: A Németországban megfizetett nyugdíjjárulékot vissza lehet-e igényelni, mellyel a kint megszerzett szolgálati időt elveszti, de itthon önkéntes pénztárba fizetné, ha van rá lehetőség. Itthonról indítható-e az eljárás, vagy a német nyugdíjbiztosító megkeresésével? Gyors segítséget megköszönve, tisztelettel: Szabó Istvánné

Nyugdíjasként tovább dolgozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! A dolgozót, amikor nyugdíjba megy, így is ki kell léptetni (tehát megszűnik a biztosítási jogviszony), majd újra felvenni, mint nyugdíj melletti munkavállalót? Mivel semmilyen járulékot nem fizet ilyenkor, azért az egészségügyi ellátás természetesen megilleti? Köszönöm válaszát.

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2011. évi CXCI. törvény 22. § a) pontja alapján megváltozott munkaképességű személynek kell tekinteni azt a személyt, akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű. E törvényi rendelkezés alkalmazásához elegendő-e annak igazolása, hogy a foglalkoztatott magánszemély rehabilitációs ellátásban részesül (B1, C1 kategória), rokkantsági ellátásban részesül (B2, C2 kategória), vagy rehabilitációs kártyával rendelkezik (B1, C1 kategória)? Ezen ellátások folyósításának ugyanis minden esetben ugyanaz a feltétele, hogy az egészségi állapot 60 százalékos vagy annál kisebb, és a minősítést szakbizottság végzi el. Amennyiben az ellátások folyósításának igazolása nem elegendő a rehabilitációs hozzájárulás fizetési kötelezettség csökkentéséhez, akkor milyen hivatalos dokumentum beszerzése az elvárt a munkáltató részéről? Válaszát köszönöm!

Gyed Kérdés

Jó képességű dolgozónk a jelenlegi gyed maximum alatti összeggel van gyermekével otthon. A két éves gyermeke mellett egyelőre gyeden napi 2 órás munkaviszonyt is vállal. A következő gyermek vállalásakor szeretné az új magasabb gyed maximumot elérni. Mi lehet ennek a foglalkozási-kereseti feltétele.? A gyed letelte után egy ideig 4 órásban dolgozna. A tervezett terhesség idején a magasabb bérért ugyanazon foglalkoztatónál 8 órás munkát vállal, akkor az a jövedelem képezi-e a gyed alapját? Mennyi időt kell a szülés előtt a magasabb keresetben eltölteni, hogy az legyen a gyed-számítás alapja? Szülés előtt fizetett jutalom beleszámít-e a gyed-alapba? Köszönettel: Székely Lajos

Egészségkárosodáson alapuló ellátások a tb-rendszerben Cikk

Már hetedik éve, hogy az egészségkárosodást szenvedett személyek részére rokkantsági nyugellátás megállapítására nincs lehetőség. A rokkantsági ellátórendszer 2012-ben történt módosítását követően viszont úgynevezett megváltozott munkaképesség alapján rehabilitációs ellátás, illetve rokkantsági ellátás állapítható meg, melyek ugyan nem minősülnek saját jogú nyugellátásnak, azonban sok esetben osztják annak sorsát, például évente a nyugdíjakkal hasonló mértékű emelésekkel növekednek.

Munkaviszony egyidejűleg Magyarországon és Svájcban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék választ kérni, hogy egy magyar állampolgár, akinek Svájcban van heti 40 órát elérő munkaviszonya, Magyarországon létesíthet-e heti 36 órát elérő egyidejűleg fennálló másik munkaviszonyt? Amennyiben igen, kérdezem, hogy hogyan alakulnak a biztosítási jogviszonyhoz kapcsolódó közteherviselési kötelezettségek, és milyen társadalombiztosítási szolgáltatásokra válik jogosulttá? Válaszát köszönöm szépen.

Bölcsődei ellátás elszámolása a cafetériában Kérdés

Tisztelt Szakértő, kérdésem azzal kapcsolatos, hogy az unokám, aki egy nonprofit kft. fenntartása alatt lévő magánbölcsődébe jár, és az édesapja munkahelye a bölcsődei ellátást kifizetné cafetériában a vejemnek, de csak a nevére szóló számla ellenében. A bölcsőde fenntartó nonprofit kft. viszont nem akar számlát kiadni, hanem csak bölcsődei ellátás befizetéséről adott ki befizetésigazolást, amit a vejem munkáltatója nem fogadott el. A fenntartó azt mondja, hogy van, ahol ezt a befizetési bizonylatot elfogadják és ez alapján kifizetik cafeteriában az összeget, van, ahol nem fogadják el. Kérdésem, hogy kötelesek-e elfogadni ezt a befizetésigazolást is a cégek? A fenntartó azért nem akar számlát kiadni, mert akkor az gazdasági/vállalkozási tevékenység lenne, akkor pedig a normativ állami támogatás kevesebb lenne vagy nem lenne igényelhető arra a gyermekre és akkor magasabb lenne az után a gyermek után a téritési dij. Válaszukat köszönöm ezúton is üdv. Tornyi-Molnár Anikó

Művészjáradék: az új ellátás január 1-jétől igényelhető Cikk

2018. január 1-jétől igényelhető az úgynevezett művészjáradék, melyhez a kérelmet a Magyar Művészeti Akadémia Titkárságához kell benyújtani. A kérelem feltételeiről és egyéb tudnivalókról a titkárság tájékoztatót adott ki.

Járóbeteg-ellátás részletesebben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Járóbeteg ellátással kapcsolatos kérdésem kibővítve: egyik cégem járóbeteg ellátást biztosít néhány személynek (zömük munkaviszonyban áll és a személyesen közreműködő tagnak) 50 ezer forint, 100 ezer forint és 250 ezer forint kategóriákban. A szolgáltatást egy magánkórház biztosítja, a magánkórház előre kiszámlázta a szolgáltatását. Azt szeretném megtudni, hogy – mivel előző válaszból már tudom, hogy e tevékenység nem adómentes – a cégnek vagy a magánszemélyeknek kell adózniuk e szolgáltatás igénybe vétele esetén, s milyen mértékű ez után az adó? Válaszát előre is köszönöm!

Gyed ellátásra járó szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló gyeden volt, fizetés nélküli szabadsággal. Közben szült egy újabb gyermeket, akire a csedet igényelte és utána a gyed igénylése is elindult. Most a férje kívánja igénybe venni a gyedet, ezért visszajönne dolgozni és megszakítaná a fizetés nélküli szabadságát. Az első gyermek ellátás alatti időre járó szabadságot még nem vette ki, tehát a két gyermek születése között nem volt bér illetve szabadság kivétel. Tehát az jár neki ha visszajön, de a második gyermek esetén nem tudom, hogy ugyanúgy jár-e neki a csed és gyed első félévére a szabadság? Vagy csak akkor járt volna, ha visszajött volna dolgozni? Várom válaszukat.

Egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett belföldi magánszemély bejelentkezett a NAV-hoz, mint kötelezett, de a havi járulékokat nem fizeti (illetve korábbi évekre állapítottak meg neki kötelezettséget, így ha fizet is havonta, az egyelőre csak a korábbi tartozás összegét csökkenti?!). Jogosult lesz-e így egészségügyi ellátásra? Olvasatomban a Tbj. szerint az jogosult, aki kötelezett, de a havi járulék tényleges megfizetését nem szabja feltételként. Mi a NAV álláspontja erről? Köszönettel.

Táppénzjogosultság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállaló felmondással kilép 10. 15-én. A T1041-es nyomtatványon kijelentve 10.13-án. 10.14-én balesetet szenved, kórházba kerül. Milyen ellátásra jogosult?

Katás egyéni vállalkozó tb-ellátása Kérdés

Tisztelt Szakértő ! 40 órás munkaviszonnyal rendelkező katás egyéni vállalkozó milyen társadalombiztosítási ellátásokra jogosult vállalkozói minőségében szülés után? Köszönöm válaszát !

A megváltozott munkaképességűek ellátásai Cikk

Ki minősül megváltozott munkaképességűnek? Mit nevezünk előzetes biztosítási időnek és mi jelent a komplex minősítés? Melyek a rendszeres pénzellátásra vonatkozó jogosultsági feltételek? E kérdésekre kaphat választ alábbi írásunkból.

Kivások tb-je: így fizetnek járulékot, és kapnak utána ellátást Cikk

Noha a kata és a kiva szabályait ugyanazon törvényben (2012. évi CXLVII.) találjuk, a két adózási forma társadalombiztosítási szempontból (is) teljesen más logikát követ. Míg a kisadózás egy új (az egyéni és társas vállalkozótól teljesen különböző) biztosítási jogviszonyt keletkeztet (vagy éppen kizárja valamennyi tb-ellátásból a kisadózást választó vállalkozót), addig a kiva nem érinti a tulajdonos tagok társadalombiztosítási jogállását.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Lízingelszámolás, tao

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Őcsg-tag, biztosított

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink