hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Üzemanyag-ellátás: azonnali intézkedéseket sürget a MOSZ

  • OS

Van egy ősrégi vicc, így szól: „Mi a magyar gazda öt ellensége? A négy évszak és a mindenkori kormány.” Soha ilyen aktualitása nem volt ennek a viccnek. Ezzel a felütéssel kezdi az Országos Sajtószolgálathoz eljutatott közleményét a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ).

A téli csapadékhiányt rendkívül súlyos tavaszi aszály követi. A mezőgazdasági termelés költségei elszabadultak. (3-5-szörösére drágult az energia és műtrágya ára és árrobbanás következett be a gép- és gépalkatrészeknél is.) A mezőgazdasági felvásárlási árak ezzel nem tartanak lépést – olvasható a MOSZ közleményében. Mindezek idáig objektív folyamatok. Viszont semmiképpen nem tekinthetők sem objektívnek, sem gazdabarátnak a kormányzat elmúlt időszaki intézkedései – hangsúlyozza a közlemény.

Az üzemanyag-ellátás legnagyobb kárvallottjai a szövetség szerint a mezőgazdasági termelők. Mondván: míg a benzinkutaknál a gázolaj ára 480 Ft/liter, addig azok a gazdák, gazdálkodók, akik közvetlen üzemanyag beszállítótól szerzik be a gázolajat napi árat, 600-700 forintot kötelesek fizetni literenként. Ha egyáltalán kapnak.

A MOL logisztikai gondokra hivatkozva ezeket a megrendelőket nem szolgálja ki. Több gazdaságban emiatt már le is álltak a tavaszi munkák – hívja fel a figyelmet a MOSZ. Hozzátéve: a mezőgazdaság nem olyan üzem ahol, amit ma nem végeznek el, elvégezhető majd három hét múlva. Ez az intézkedés egyértelműen és súlyosan veszélyezteti Magyarország élelmiszerellátás biztonságát.

Persze, a laikus olvasó mondhatná, hogy tankoljanak a benzinkutaknál. Ez azonban lehetetlen. Nem véletlen, hogy a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj 90 százaléka a nagykereskedelmen keresztül jut a felhasználóhoz. A mezőgazdasági gépek egy része (például állattenyésztési gépek) ki sem mehetnek a közutakra. Falusi kút sincs mindenhol. Ahol van is, a jelentkező többletigényt ott sem tudják kiszolgálni.

A MOSZ felhívja az illetékeseket – a kormányt és a MOL-t –, hogy a problémát soron kívül rendezzék, és a termelők soron kívül juthassanak – hatósági áron – gázolajhoz.

Ha erre nem kerül sor – és a gazdák nem tudnak dolgozni a földeken – még az is előfordulhat, hogy a napokban bevezetett, jelen körülmények között értelmetlen gabonaexport-stop is értelmet nyer, tényleg gabonahiány alakul ki.

A MOSZ szerint azonnali intézkedésre van szükség.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink