531 találat a(z) egyéni vállalkozás cimkére

Egyéni vállalkozás megszűnése Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Az alábbi ügyben kérném szakmai véleményüket. Egyéni vállalkozó 19 évvel ezelőtt vásárolt egy üzletet (cukrászdát), és a vételárat terhelő áfát visszaigényelte. Az elmúlt 19 évben értékcsökkenést is elszámolt az egyéni vállalkozói bevételeivel szemben. Kérdése a következő: ha megszünteti az egyéni vállalkozást, kell-e az ingatlan forgalmi értéke után áfát fizetnie, illetve kell-e módosítania a megszűnés évében a vállalkozói adóalapját? (Nincs értékesítés.) Tisztelettel.

Őstermelői tevékenység szüneteltetett egyéni vállalkozás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértők! Mezőgazdasági őstermelő és egyéni vállalkozó is egyben szüneteltetni kívánja tevékenységét. Az őstermelőként és egyéni vállalkozóként végzett tevékenységek összefüggnek egymással, egy adószám alatt végezte mindkét tevékenységet a vállalkozó, a szüneteltetés ideje alatt semmilyen tevékenységet nem kíván végezni. A vállalkozó katás egyéni vállalkozóként volt biztosított. A szüneteltetés után be kell jelenteni, hogy őstermelőként válik biztosítottá (feltételei fennállnak a szolgálati idő és más biztosítási jogviszony hiánya vonatkozásában), és ezután kell megfizetnie a közterheket vagy az egészségügyi szolgáltatási járulékot kellene fizetnie? Van mód arra, hogy az őstermelői tevékenységet is szüneteltesse? Lehetséges egyáltalán ilyenkor, hogy ugyanazzal az adószámmal még az őstermelői tevékenységet tovább folytassa, miközben szünetel az egyéni vállalkozás? Köszönöm válaszukat!

Egyéni vállalkozás megszüntetése, újraindítása 2 Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Köszönöm kimerítő válaszát! Azért kénytelen vállalkozását megszüntetni, mert a rokkantsági ellátás iránti kérelem benyújtásának napján nem állhat munkaviszonyban, illetve nem lehet működő egyéni vállalkozó. A kereseti korláttal kapcsolatban nem világos, hogy egyéni vállalkozónál mit kell számításba venni. A vállalkozói kivétet, vállalkozói adóalapot vagy a kettő együttes összegét? Tisztelettel CsCs

Egyéni vállalkozás megszüntetése, újrainditása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó kénytelen megszüntetni vállalkozását (rokkantsági ellátás megállapítása miatt), majd pár nap múlva újra kiváltja vállalkozói igazolványát. Több milliós árukészlete, részben amortizált tárgyi eszközei vannak. Véleménye szerint "el kell játszani" a megszűnést (például készletek miatti fizetendő áfa), vagy lehet folyamatosan könyvelni, mivel az éves bevallásban úgyis összeadódik a "két" vállalkozás? Köszönöm válaszát !

Lízingelt autó kivezetése szünetelő egyéni vállalkozásból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2013.10. hótól lízingelt egy tehergépkocsit. 2016. 03. 01-től családi okok miatt szünetelteti a vállalkozását (elváltak). A válás során megállapodtak, hogy a vállalkozásban levő tehergépkocsit – a nyíltvégű lízing lejárata utána – a volt házastárs, mint harmadik személy kapja meg. Kérdésem, hogy az egyéni vállalkozásból így hogyan kerül ki a tárgyi eszközök közül a tehergépkocsi, hiszen annak havi törlesztőrészleteit, és a vonatkozó költségeket is elszámolták? A váláskor meglévő árukészletet az egyéni vállalkozó eladta a volt házastárs bt.-jének, de az eszközök közül nem vehette meg a tehergépkocsit, mert a Lombard csak úgy járult volna hozzá, ha ki lett volna egyenlítve az összes hátralévő tartozás! Köszönöm válaszát: T.K.

Katás egyéni vállalkozás gyed, csed melletti jövedelem Kérdés

Katás egyéni vállalkozó gyed melletti mentességet választott. Ez idő alatt jövedelmet szerzett, de katát nem fizetett. Ekkor a megszerzett jövedelem után a 40 százalékot kell megfizetnie? Illetve szeptembertől várhatóan csedre lesz jogosult. Van rá lehetőség, hogy katás egyéni vállalkozóként alkalmazottja legyen úgy, hogy csedre jogosult maradjon?

Egyéni vállalkozás adószámos magánszemély egyszerre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó lakásokat vesz hosszú távra bérbe, amelyeket utána rövid távon ad bérbe. Emellett tervezi 1-2 saját tulajdonú lakás beszerzését is, amelyet viszont szeretne a fizetővendéglátás tételes átalányadózása szerint adóztatni. Van lehetősége arra, hogy az egyéni vállalkozás mellett erre is kapjon adószámot, illetve akadály-e, hogy a tevékenység a két "vállalkozásban" megegyezik? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozás özvegyi jogon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy házaspár mindkét tagja egyéni vállalkozó. A feleség katás, alanyi mentes fodrász és egyéb szálláshely-üzemeltető. A férj éttermet üzemeltető, általános szabályok szerint adózó áfa-alany. A férj halála esetén házastársa özvegyi jogon tudja-e folytatni férje tevékenységét? A feleség év közben bejelentkezhet áfa-alanynak? Köszönöm válaszát: CSCS

Katás vállalkozás gyes, gyet mellett Kérdés

Tisztelt Adózóna! Jelenleg főállású munkaviszony mellett gyesen, majd szeptembertől gyeten lévő magánszemély ezen jogviszonya mellett katás egyéni vállalkozást indítana. Hogyan alakulna a katás jogviszonya a gyes, illetve a gyet ideje alatt? Milyen összegű katafizetési kötelezettsége keletkezik a gyes és a gyet ideje alatt? Válaszukat előre is köszönjük.

Egyéni vállalkozás és gazdasági társaság közötti kapcsolt viszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha egy egyéni vállalkozó szerződéses viszonyba kerül a szülei cégével (kft., a két szülő a tulajdonos összesen 100 százalékban), akkor ebben az esetben a kapcsolt jogviszonyt mindkét félnek be kell-e jelentenie, vagy csak a cégnek? Köszönöm.

Vállalkozás szüneteltetése, ösztöndíj, segély: változások az szja-ban Cikk

Az adószabályokat módosító nemrég kihirdetett 2017. évi LXXVII. törvényben több olyan, a személyi jövedelemadó kötelezettséget érintő rendelkezés van, amely eltérő időpontokban lép hatályba, illetve visszamenőlegesen is lehet, vagy kell alkalmazni. Ismertetjük a legfontosabbakat.

Egyéni vállalkozás megszűnésekor selejtezés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozás megszüntetésével kapcsolatos teendőkről szeretnék érdeklődni. Elsősorban a megmaradt árukészlet – köztük dohánytermék – és tárgyi eszközök leselejtezésével kapcsolatosan. Milyen módon kell a selejtezést elvégezni, megszűnésnél az eredményre van-e hatása, esetlegesen áfavonzata stb.? Ha lehetséges mindenre kiterjedő (megszűnéssel kapcsolatos) részletes tájékoztatást szeretnék kérni. Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozás újraindítása Kérdés

Egyéni vállalkozó 2017. június 10-én megszünteti a vállalkozását, újraindíthatja-e 2017. július 1-jén?

Katás egyéni vállalkozó ingatlanértékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy katás, alanyi áfamentes egyéni vállalkozó, aki magánszemélyként kíván lakóingatlant vásárolni, majd felújítás után értékesíteni. A vállalkozói tevékenysége más jellegű tevékenység. 1. Beleszámít-e az ingatlanértékesítés bevétele a vállalkozói tevékenységének katás bevételébe? 2. Beleszámít-e a bevétel az alanyi áfamentes határba? 3. Megteheti-e egyáltalán, hogy ezt a tevékenységet nem az egyéni vállalkozói tevékenysége keretein belül végzi? Ha igen, kell-e valamilyen bejelentést tenni a NAV felé a tevékenységről. 4. Van-e a 15% szja-n kívül valamilyen fizetési kötelezettsége, ha "magánszemélyként" végzi ezt a tevékenységet? 5. Kell-e áfát felszámítani az eladáskor, és levonható-e a felújítási költségek áfája akkor, ha esetleg egy általános áfakötelezettséget választott kft. keretein belül történne a tevékenység, amely nem választott adókötelessé tételt az ingatlanhasznosításra, vagy lakóingatlanról lévén szó, a törvény egyértelműen nem engedi levonni a felújítás áfáját? Köszönettel.

Egyéni vállalkozás – kettős könyvvitel? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Állásfoglalását, véleményét kérném az alábbi ügyben. Adott egy egyéni vállalkozó, aki jelenleg egy pályázatfigyelő irodát bízott meg, hiszen pályázni szeretne. A figyelőiroda mindenképp azon erősködik, hogy térjen át az egyéni vállalkozás a kettős könyvvitelre?! "Az alábbi e-mailben a kiírásra hivatkoznak: 4.1. Támogatást igénylők köre:Jelen felhívás keretében támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség. A felhívásra támogatási kérelmet nyújthatnak be azon mikro-, kis-, és középvállalkozások: a.) amelyek rendelkeznek legalább egy lezárt (beszámolóval/szja-bevallással alátámasztott), teljes (365 napot jelentő) üzleti évvel, melybe az előtársaságként való működés időszaka nem számít bele, b.) amelyek éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelem benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évben minimum egy fő volt, c.) amelyeknek a támogatási kérelem benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évi árbevétele, egyéni vállalkozók esetén az adóalapba beszámított bevétele minimum 15 millió forint volt, d) amelyek Magyarországon székhellyel rendelkező, kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok, egyéni cégek, egyéni vállalkozók, szövetkezetek vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező szövetkezetek vagy kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok fióktelepei". Várnám erre szakértői véleményüket, jogszabály-hivatkozással! Köszönettel: Papp Móni

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkabérelőleg

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Saját tulajdonú ingatlan-adásvétel áfája

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink