498 találat a(z) egyéni vállalkozás cimkére

Egyéni vállalkozó adókedvezményei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem mezőgazdasági egyéni vállalkozó. 41 millió Ft volt az összes bevétele, melyből 16 millió Ft támogatás. A 2015. és 2016. években szeszfőzdét épített saját rezsis beruházásban, amelyet a 2016. évben aktívált. Kérdésem ezzel a beruházással kapcsolatos. Figyelembe vehető-e egyrészt a bevételt csökkentő tételek között, amely a 1653 bevallás 13-03 lap 34-s sora, (megegyezően 13-08. lap 151-s sorral) és ezzel együtt az adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő tételek között is nettó értéken? A 2015. évben nem vett igénybe kedvezményt az akkor befejezetlen beruházás után. Ha az adókedvezmény mind a vállalkozói alapnál, mind az osztalékalapnál figyelembe vehető, akkor a továbbiakban értékcsökkenési leírás már nem számolható el? Köszönettel: Szilasné

Lehet-e gyes alatt egyéni vállalkozást folytatni? Kérdés

Gyes alatt milyen formában folytathatok egyéni vállalkozást? És mik a járulékvonzatok (kata, egyéni vállalkozó szja szerint, álalányadózás).

Iparűzési adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégem 2016. 05. hó óta katás egyéni vállalkozás. 2016-ra nem jelentkeztünk be az önkormányzathoz a kedvezményes katás adózásra. 2017-re már változásbejelentőn jelentettük, hogy 2017. 01. 01-jétől tételes adót fizetünk. A kérdés, hogy a 2016-os évre szóló bevallásnak "normál " bevallásként kell bemennie, vagy záró bevallás legyen? Ha záró, akkor melyik opciót kell választani? Másik kérdés, hogy az ipa alap, azaz a bevétel a befolyt bevétel legyen, ami a katánál van, vagy a számla teljesítési dátuma szerint 2016-os évre ki lett állitva? (Levonható költség nincsen, így ez nem kérdés). Köszönettel várom válaszukat.

Egyéni vállalkozás szüneteltetése őstermelői tevékenység mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy áfás egyéni vállalkozó, aki egyéni vállalkozása mellett szintén áfás őstermelő. Egyéni vállalkozását szünetelteti 2 hónapra, mivel idényjellegű a vállalkozása. Ezalatt őstermelőként tovább működik, terményt értékesít, alapanyagot szerez be, azaz fizetendő/visszaigénylendő áfája keletkezik. Tekintve, hogy csak egy adószáma lehet egy embernek, ugyanazon adószámot használja egyéni vállalkozóként és őstermelőként is. Ez esetben hogyan kell áfabevallást beadni arra a két hónapra, amikor az egyéni vállalkozását szünetelteti? Mivel őstermelő, áfabevallást akkor is be kell adnia, nem? Szüneteltetés miatt elvileg záró áfabevallást kellene beadni az egyéni vállalkozásában...

Egyéni cég Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély ingatlan-bérbeadásra adókötelessé tételt választott. Mellette egyéni vállalkozó, szintén áfás. A kérdés az lenne, ha egyéni céggé átalakul 2018-tól, lehet-e az egyéni cég alanyi mentes és katás? Esetleg az átalakuláskor év közben is kiléphet az áfakörből? Milyen lépései vannak az átalakulásnak? Bevétel-költség nem volt az egyéniben. Válaszát előre is köszönöm!

Kata egyetemi hallgatói jogviszony mellett Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2017. 02. hótól egy egyszemélyes kft. tulajdonosa hallgatói jogviszonyt létesít egyetem nappali tagozatán. A kft. tulajdonosának emellett van egy egyéni vállalkozása is. Ha az egyéni vállalkozás februártól kata adózási módra tér át, és a tulajdonos a kft.-ből nem vesz ki bért, akkor mennyit kell fizetnie katás vállalkozóként? 25 ezer forintot, vagy 50 ezer forintot? A kft. után nem kell járulékot fizetnie hallgatói jogviszonyára tekintettel, mivel nem vesz ki bért, viszont ez esetben a kata összege 25 ezer forint lehet? Ha nem lenne kft., akkor a kata összege 50 ezer forint lenne. Így az összes fizetendő terhe az iparűzési adón (bevétel 2 százaléka vagy 50 ezer forint választás szerint) kívül 25 ezer forint? Ezen összegért cserébe 12 millió forint bevételt tud kivenni bérként? 8 millió forint után belép az áfakör, afölött a bevétel 27 százalékát be kell fizetnie áfaként, így ezzel pontosítanom kell az előző mondatom, mivel a bevétele 27 százalékát 8 millió forint felett be kell fizetnie a NAV-nak áfa jogcímen. Van bármilyen más teher, amit fizetnie kell? Köszönöm a választ.

Katás egyéni vállalkozás után katás bt. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy személy, aki 2016.12.31-én megszünteti a katás egyéni vállalkozását, indíthat 2017.01.01-jén egy katás bt.? "Az adóalanyiság megszűnésétől számított 24 hónapban az adóalanyiság ismételten nem választható" – szól a törvény. Köszönettel.

Katás kiadások Kérdés

Tisztelt Szakértők! A nem áfás katás egyéni vállalkozóknál gondot okozhat-e, ha a bankba befolyt pénzt magánszámlái kifizetésére utalják tovább? Köszönettel.

Kata és mellette kft. ügyvezetője Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft.-ben a tagok megbízási jogviszonyban tevékenykednek, a minimálbér után megfizetik a járulékokat. Jövőre szeretnének katás egyéni vállalkozók lenni úgy, hogy ott megfizetik az 50 ezer forint katát, az lenne a főállásuk, a kft.-ben, mint ügyvezetők és közreműködők, pedig egy bizonyos összegű megbízási díj után fizetnének járulékot. Kérdésem, hogy ez törvényes-e? Mondhatják-e azt, hogy az egyéni vállalkozás lesz a főállásuk, és a kft.-ben így mentesülnek a minimálbér utáni járulékfizetés alól? Válaszukat előre is köszönöm!

Kata választása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a vállalkozásba bevitt üzletből bérbeadási bevételt számolt el 2016-ban. Amennyiben 2017-ben szeretné a katát választani, milyen lépéseket szükséges megtennie akkor, ha az ingatlant továbbra is szeretné bérbe adni? Az ingatlannyilvántartásban férj és feleség nevén szerepel az ingatlan. Választhatja-e bármikor, hogy az ingatlan-bérbeadási tevékenységet magánszemélyként folytatja? Ebben az esetben ki kellene vonni a vállalkozásból az ingatlant? Ha igen, milyen adófizetési kötelezettség merül fel utána (szja, áfa )?

Egyéni vállalkozó által nyújtott alapítványi támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem találtam egyértelmű leírást az egyéni vállalkozó által közhasznú alapítványnak nyújtott támogatás elszámolására, a tao törvényhez hasonlóan esetleg igénybe vehető adóalap-kedvezményre vonatkozóan. Ebben szeretném segítségüket kérni. Köszönöm.

Egyéni vállalkozás szüneteltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyenes adózású, áfás egyéni vállalkozó a 2016. év közben szünetelteti a tevékenységét (2016. december 31-én is szünetelni fog). 2014-ben fejlesztési tartalékot képzett, melynek jelentős részét a szüneteltetés kezdő napjáig nem használta fel. Kérdésem: a fel nem használt fejlesztési tartalék összegével mi a teendő? Mikor, és milyen bevalláson kell azt szerepeltetni? Van-e valamilyen szankció a fel nem használt részre? Köszönöm válaszát.

36 órás foglalkoztatás megítélése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy egyéni vállalkozó a munkaviszonyában fizetés nélküli szabadságon van gyermekgondozás miatt –gyes folyósítása –, és emellett az egyéni vállalkozásában személyesen közreműködik, akkor az egyéni vállalkozásban főállású egyéni vállalkozónak minősül, és 21-es kódot kell megadni a bevallásban vagy 36 órás foglalkoztatás melletti egyéni vállalkozónak minősül, és csak a tényleges jövedelem után kell megfizetni a járulékokat, a bevallásban a kód pedig 26-os? Köszönöm a választ.

Egyéni vállalkozó nyugdíja visszamenőleg Cikk

Kötelező-e legalább egy napra megszüntetni nyugdíjazáskor az egyéni vállalkozást? A tevékenység folytatása esetén kérhető-e visszamenőleg a nyugdíj? Olvasói kérdésre Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.

Kapcsolt vállalkozás II. Kérdés

Tisztelt Bagdi Lajos! Köszönöm válaszát. Előző kérdésem az volt, hogy két egyéni vállalkozás lehet-e kapcsolt vállalkozás, illetve férj egyéni vállalkozása és feleség bt.-je. Ön válaszában (1. 2. pontban) azt írta, hogy amennyiben a férj nem tag a bt.-ben, nem beszélhetünk kapcsolt vállalkozásról, amennyiben a feleség részesedése/szavazati aránya 50% és a másik tag nem közeli hozzátartozó. Miért nem valósul meg a többségi befolyás, ha a közeli hozzátartozók tulajdoni részesedését össze kell számítani, illetve azokat a közeli hozzátartozókat, akik az adózóban és a más személyben többségi befolyással rendelkeznek, harmadik személynek kell tekinteni? Hiszen az egyéni vállalkozó férj részesedése 100%, a feleség bt.-je 50%. Összeszámítva ezeket már nem minősül többségi befolyásnak?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gépjárműoktatók eszközbeszerzése

Nagy Norbert

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja II. rész

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozás kettős könyvvitelben

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink