580 találat a(z) egyéni vállalkozás cimkére

Egyéni cég beolvadása kft.-be Kérdés

Adott egy egyéni cég, melynek vagyonában az egyéni vállalkozói minőségben elnyert pályázaton felépített ingatlan (lóistálló, lovasturisztikai központ) 9 ló, napkollektoros rendszer és fogat van (pályázataktiválása 2014.05. hó, 5 év fenntartási idő letelt). Az egyéni vállalkozás is áfás volt, és az egyéni cég is az, a beruházás áfáját visszaigényelték. Van minimális tagi hitele. A tulajdonos nem szeretné tovább a céget fenntartani. Kérdés, hogy ilyen esetben adózási szempontból a megszűnés vagy a tovább működés a kifizetődőbb? Illetve felmerült, hogy a tuladonos élettársának van egy kft.-je, ami be be is olvadhatna – ők talán ezt szeretnék legjobban. Nem fordult még elő ilyen a gyakorlatunkban, ezért nem szeretnék meggondolatlan tanácsot adni.

Egyéni vállalkozás és pályázat Kérdés

A kérdésem az lenne, hogy ha valaki már elindította az egyéni vállalkozását 2020. január 4-én, de most szeretne indulni egy pályázaton, aminek feltétele, hogy ne legyen vállalkozó az illető az elmúlt egy évben, akkor van-e arra lehetőség, hogy a jelenlegi vállalkozását visszamondja, hogy tudjon pályázni, és megfeleljen az egyéves kritériumnak? A másik lehetőség, hogy a jelenlegi vállalkozása mellett vállal egy 4 órás állást, egyéni vállalkozóként alanyi adómentességet választ, és mint az adószámos magánszemély, a bevétel-költség alapján fizet 15 százalék adót, a 7710 forint tb-járulékot pedig külön minden hónapban maga fizeti be? Válaszukat előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozás székhelyéül szolgáló ingatlan több tulajdonossal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni abban a kérdésben, hogy egy újonnan létrehozandó egyéni vállalkozás székhelyéül egy, a részben a tulajdonomban lévő ingatlant tervezek igénybe venni. A probléma azonban az, hogy a házon négy tulajdonossal osztozok (rajtam kívül ennyi), és néhányt tulajdonost nehezen lehet elérni külföldi kinttartozkodása miatt. Ahogy a 2009. évi CXV. az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről törvény kimondja ,,Az egyéni vállalkozó székhelye, telephelye és fióktelepe olyan ingatlan lehet, amely az egyéni vállalkozó tulajdonát képezi, vagy amelynek használatára az egyéni vállalkozó egyébként jogosult." alapján az lenne a kérdésem, hogy van-e valamilyen megkötés arra nézve, hogy mennyi tulajdonosi hányaddal kell rendelkezni egy tulajdonosnak, hogy székhelyként bejelenthesse az ingatlant illetve, hogy a többi tulajdonostól milyen formán kell engedélyt kérni, hogy az ingatlanban gazdasági tevékenységet folytathasson? Válaszát előre is köszönöm!

Az egyéni vállalkozást szüneteltetőkre vonatkozó különös szabályok Cikk

Az év vége közeledtével a tevékenységüket szüneteltető egyéni vállalkozóknak arra is figyelniük kell, hogy mikor jár le a tevékenység szüneteltetésére nyitva álló határidő.

Egyéni vállalkozás megszüntetésekor megmaradt jövedéki termék Kérdés

Egyéni vállalkozó megszüntetné ital-kiskereskedő vállalkozását, de előzőleg próbálja kiárusítani a meglévő árukészletét. Ha ez mégsem sikerülne, a megmaradt záró jövedéki termékkel mi a teendője? Be kell jelenteni a vámhatósághoz vagy mit kell tennie? Milyen bevallási és adózási kötelezettsége van a megszűnéskor, és milyen határidőkkel? Segítségüket előre is megköszönöm. Szakálné

Egyéni vállalkozásból egyszemélyes kft. Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szeretném megkérdezni, hogy ha egyéni vállalkozó egyszemélyes kft.-t alapít, kell-e záró szja-bevallást készíteni az egyéni vállalkozásról, vagy a kft. bevallása tartalmazza az egyéni vállalkozás időszakát is? Előre is köszönöm válaszukat.

Vállalkozási forma Kérdés

Nappali tagozatos főiskolai hallgató szeretne munkaerő-kölcsönzésre vállalkozást indítani. Ukrán munkavállalókat közvetítene, akik már évek óta itt dolgoznak Magyarországon, van adó- és taj-kártyájuk, van bejelentett lakásuk, melyet a bérbe vevő cég biztosít. Ez a fajta tevékenység folytatható-e egyéni vállalkozásban, vagy csak kft. formában és 3 millió törzstőkénél magasabb összeggel indított társaságban? Köszönöm.

Társas vállalkozó egyéni vállalkozás melletti járulékfizetési kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábbi kérdésre adott válaszhoz kapcsolódva az alábbi konkrét kérdést kívánom feltenni. Adott egy társas vállalkozás, egy kft., 2 taggal (50-50%), önálló ügyvezetői jogosultsággal. Az egyik tag dolgozik a cégben, ide van bejelentve, itt fizeti a járulékot maga után. Ez a tag fizikai munkaerejének csökkenése és a kft.-től való elhatárolódási szándéka miatt katás egyéni vállalkozást kíván indítani. Kizárólag az egyéni vállalkozásában kíván dolgozni a továbbiakban, és itt szeretné megfizetni a havi 50 000 Ft-ot a katás vállalkozása alapján. Van-e erre lehetősége? A kft.-ben tagsági jogviszonyát egyelőre nem tudja megszüntetni, mert a cég ingatlanvagyonnal rendelkezik, és még nem rendezték annak jogi sorsát. Mindemellett a kft.-ben a továbbiakban nem kíván dolgozni, kizárólag az egyéni vállalkozásában. A lehető legkevesebb járulékot szeretné maga után fizetni, 5 év múlva nyugdíjas lesz, szolgálati ideje/biztosítási jogviszonya mér elegendő lenne a nyugdíjazásához. Van-e érdemi, törvényes megoldás és lehetőség arra, hogy a most létrehozott egyéni vállalkozásában – kizárólag az abban végzett munka alapján – fizesse az 50 000, Ft járulékot? Köszönettel: dr. Erdélyi János

Nyugdíjas tag és egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2019. 03. 15-ével töltötte be a nyugdíjkorhatárt. 08. hóban megkapta a határozatot a nyugdíjelőlegről. Az egyéni vállalkozásában ez ideig bevallotta és megfizette a kötelező járulékokat, amit most visszamenőleg önellenőrzéssel rendeztünk. Ez az egyéni vállalkozó másik 2 kft.-ben személyesen közreműködő tag. Jövedelmet nem vesz fel, a kötelező járulékokat az egyéni vállalkozásban fizette meg. Kérdésem az, hogy a továbbiakban, illetve visszamenőleg a kft. vonatkozásában milyen bejelentési és bevallási kötelezettsége van, ha az egyéni vállalkozásban megfizeti a 7500 Ft egészségügyi szolgáltatási járulékot? Kell-e és milyen kóddal beadni T1041-es változásbejelentőt a kft.-knek? A 1908-as járulékbevallást kell-e küldeni? Tisztelettel: Bodolai Marianna

Vállalkozás létrehozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy német/magyar kettős állampolgár magánszemély szeretne Magyarországon vállalkozni. Jelenleg Svájcban él, ott van lakcíme és egy egyéni vállalkozása is. A magyarországi vállalkozás indításához folyamatban van egy magyar lakcím és egy adóazonosító beszerzése. Kérdésem, hogy egyéni vállalkozást is indíthat-e Magyarországon, vagy csak kft.-ben gondolkodhat, mivel Svájcban már van egy "egyéni vállalkozási jogviszonya". Köszönettel!

Egyéni vállalkozás özvegyi jogon – 08-as bevallás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó elhunyt augusztus 12-én. Felesége özvegyi jogon folytatja a vállalkozást. Kiváltotta az egyéni vállalkozói igazolványt, a NAV-hoz bejelentette, hogy a férje vállalkozását folytatja. Az elhunytnak voltak alkalmazottai, munkaviszonyuk a vállalkozó halálával megszűnt (?) Az özvegy a következő nappal bejelentette őket saját munkavállalóinak. Az augusztusi 08-as bevallást (az elhunyt adószámával nem lehet) az özvegy teljes hónapra adja le? Nem okoz anomáliát, hogy olyan időszakra adok bevallást, amikor az adószám még nem "élt"? Köszönöm válaszát: CsCs

Egyéni vállalkozás megszüntetése, készlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ruházati áruk kereskedelmével foglalkozó áfás egyéni vállalkozó a tevékenységét 2015. 07.01-jétől szünetelteti. 2019-ben úgy döntött, hogy a vállalkozást megszünteti a szüneteltetés alatt. A szüneteltetés megkezdése előtt a leltározott áru értéke 3 500 ezer Ft volt, ami szerepelt 1553 bevallásban. Az eltelt négy év alatt a leltárba szereplő áruk egy része kiment a divatból, eladhatatlanná vált. Kérdésem, hogy a megszűnéskor milyen érték után kell áfát és személyi jövedelemadót bevallani és megfizetni? Lehet-e a leértékelni, illetve selejtezni. Köszönöm a választ.

Újdonság az adócsomagban: egyéni vállalkozásból egyszemélyes kft. Cikk

Egyéni vállalkozásból – speciális jogutódlási szabályok alapján – egy lépésben egyszemélyes kft. alapítható a nemrégiben a parlament elé terjesztett adótörvény-módosítási csomag szerint.

Családi gazdálkodás melletti egyéni vállalkozás Kérdés

Családi gazdálkodás fő tagja a szabad kapacitásában mezőgazdasági bérmunkát kíván végezni. Azt tudom, hogy nem őstermelői tevékenység, tehát nem ott adózik. Ha kiváltja az egyéni vállalkozóit akkor, már automatikusan az lesz (az egyéni vállalkozás), ahol meg kell fizetnie a járulékot maga után, vagy a családi gazdálkodás mellett végezheti az egyéni vállalkozást "mellékállásban"?

Egyéni vállalkozás a kata alanyaként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Problémám a következő: egyéni vállalkozó edzőtermet üzemeltetne katásként. Együttműködési szerződést kötne más edzőkkel, akik szintén vállalkozók. Milyen címen számlázhat nekik, ha a bérbeadás nem jöhet szóba? Jutalék a bevétel után? Esetleg lenne más javaslata? Válaszát előre is köszönöm!

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 14. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...

Nyugdíjszámítás 2025: kihirdették az új valorizációs szorzókat
Nyugdíjszámítás 2025: kihirdették az új valorizációs szorzókat

Megjelent a Magyar Közlöny 35. számában a 2025-ben nyugdíjba vonulók ellátásának megállapításához szükséges valorizációs szorzókat tartalmazó 59/2025. kormányrendelet a ...

USA-ban biztosított magyar állampolgár egészségügyi szolgáltatási járuléka
USA-ban biztosított magyar állampolgár egészségügyi szolgáltatási járuléka

USA-ban biztosított magyar állampolgár egészségügyi szolgáltatási járuléka

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyed és kata

Szipszer Tamás

adószakértő

Szerzői jogdíj – felhasználói szerződés

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink

Körbevezetjük a megújult Adózónán!

Kattintson a gombra, és megmutatjuk, hol találja az oldal főbb funkcióit.

MégseTovább
Jogszabályok és jogi segédletek

Ide kattintva könnyedén kereshet a közteherviseléssel kapcsolatos jogszabályok, NAV-, illetve APEH-tájékoztatók, egyéb hivatalos szabályozási dokumentumok között! Könnyen elérheti innen a legfontosabb jogszabályokat is.

MégseTovább
Kalkulátorok A-tól Z-ig

Kalkulátorainkat megújítottuk, de a számítások továbbra is megbízhatóak, szakértőink ellenőrizték. Előfizetőink saját eredményeiket elmenthetik, könnyedén kinyomtathatják.

MégseTovább
Segítség a gyakorlatban!

Tekintse át, mások milyen kérdésekre keresik a választ, és mit tanácsoltak szakértőink. Előfizetőként Ön is kérdéseket tehet fel, amelyre rövid időn belül személyre szabott válasz születik.

MégseTovább
Határidők és szakmai események tára

Folyamatosan frissülő naptár szolgáltatásunk segít utánanézni a befizetési, bevallási, adatszolgáltatási határidőknek, megtalálja a részleteket, tájékoztatást kap konferenciákról, oktatásokról. Előfizetőink e-mailben is kérhetnek emlékeztetőt.

MégseTovább
Aktuálisabb témáink

Kategóriáink mintegy rovatként gyűjtik magukba szakmai cikkeinket, egyéb tartalmainkat. A jobb szélső linkre kattintva megtalálja további kategóriáink listáját is.

MégseTovább
Mi történt, amióta legutóbb nálunk járt...

Rendszeres látogatóként ezekre az ikonokra kattintva megtalálja a legutóbbi itt járta óta keletkezett cikkeinket, a közelgő eseményeket, vagy előfizetőnkként az Önnek szóló személyes üzenetek listáját.

MégseTovább
Legyen partnerünk!

Ha regisztrál nálunk és igénybe veszi előfizetőknek biztosított szolgáltatásainkat, számos hasznos funkcióval segítjük szakmai munkáját a mindennapokban. Ide kattintva tájékozódhat, miért érdemes előfizetővé válni!

Tovább