498 találat a(z) egyéni vállalkozás cimkére

Egyéni vállalkozásból egyéni cég Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kissé össze vagyok zavarodva az olvasott válaszoktól, így a segítségét kérném. Férjem 28 éve egyéni vállalkozó, de a megnőtt tb-terhek miatt szívesebben lenne egyéni cég, kivás adózási móddal. Azt már értem, hogy ügyvédi alapítással létrehoz egy egyéni céget, s amikor azt bejegyzi a cégbíróság, akkor törli az egyéni vállalkozását. Kérdésem lenne, hogy az egyéni vállalkozásból a tárgyi eszközöket, árukészletet át kell-e számlázni és keletkeztet-e áfafizetési kötelezettséget, vagy jogutódlással való megszűnésnek veszik, és visz mindent tovább? Köszönöm a válaszát! Üdvözlettel: Annamária

Egyéni vállalkozás szüneteltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! X egyéni vállalkozás szüneteltetés előtt áruszámlát állít ki 2019. 01. 20-ai dátummal (22-ével szüneteltet), Y vállalkozás részére (jelenleg Y vállalkozás is szünetel, de újraindul 2019. 01. 30-ával). Kérdésem: ilyen dátummal kiállított számlát beveheti-e 01. 30-ával induló Y vállalkozás? Köszönettel.

Egyéni vállalkozás indítása: milyen képesítés szükséges? Cikk

Mielőtt valaki egyéni vállalkozói tevékenységet kezd folytatni, gyakran merül fel kérdésként, hogy az adott tevékenységhez milyen képesítés szükséges.

Svájci munkaviszony melletti egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Leendő ügyfelem jövő év tavaszáig Svájcban, heti 40 órás munkaviszonnyal rendelkezik, de közben el szeretnénk indítani a vállalkozását. Lehet-e az ő jogviszonya (a svájci munkaviszony megszűnéséig) egyéni vállalkozó heti 36 órás munkaviszony mellett, és ha igen, akkor munkaviszonyának igazolására milyen dokumentumra van szükség Svájcból? Hogyan adózik (szja, járulékok) a svájci munkaviszony mellett a magyarországi vállalkozásából kivett jövedelem? Válaszát előre is köszönöm.

Nyugdíj melletti egyéni vállalkozás indítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korkedvezményes nyugdíjas (korhatár előtti ellátott) hogyan indíthat egyéni vállalkozást, ha oktatási tevékenységet szeretne végezni 2019-ben? Kérem, hogy a bejelentéstől, vagyis az első lépésektől a járulékfizetésig mindent legyen kedves leírni! Válaszát előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozás szüneteltetése alkalmazott mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk egyéni vállalkozó. Egy alkalmazottja van, aki gyed ellátásban részesül. Az egyéni vállalkozó a tevékenységet nem végzi, csak alkalmazottja végezte, amíg nem ment el szülni, aki szintén nem végzi a tevékenységet a gyed mellett jelenleg sem. Kérdéseink: 1- Az egyéni vállalkozó szüneteltetheti-e a tevékenységet, mialatt alkalmazottja gyeden van? (Az egyéni vállalkozói tevékenységet nem végzi.) 2. Ha szüneteltethető az alatt, míg alkalmazottja fizetés nélküli szabadságon van, akkor az alkalmazottra tekintettel 1808 bevallás leadása szükséges, lehetséges-e? Segítségüket köszönöm.

Így szüneteltethető, majd indítható újra az egyéni vállalkozás Cikk

Gyakran tapasztalható, hogy az egyéni vállalkozó szezonális jelleggel folytatja a tevékenységét, így az év meghatározott hónapjaiban szünetelteti azt, gondoljunk csak például a vízparti lángos- és palacsintasütőkre, a főttkukorica-árusokra stb. Az érintettek jellemzően a nyári vakáció idején kezdik el folytatni a tevékenységüket, feltétlenül ügyelniük kell arra, hogy ezt be is jelentsék.

Egyéni vállalkozás indítása gyed alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! A webes ügysegéden indítanám el az egyéni vállalkozást gyed folyósítása alatt. Elakadtam a munkavégzés jellege pontnál – nincs "gyed alatti munkavégzés" választási lehetőség: főfoglalkozásként, heti 36 órát elérő vagy el nem érő munkaviszony mellett, nappali tagozat mellett, nyugdíj mellett vagy társas vállalkozás mellett. Ilyenkor hova kell sorolni a gyedes kismamát? Válaszát előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozás megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjas egyéni vállalkozó (kiskereskedő) szeretné megszüntetni az egyéni vállalkozását, de magánemberként bérbe adja egy ingatlanát, amiből önálló tevékenységből származó jövedelme keletkezik. A bérbeadásról számlát kell adnia, mert egy kft. a bérbevevő. Hogyan tudja megszüntetni a vállalkozást, hogy az adószáma megmaradjon? Mikor, mit, hova kell bejelenteni, milyen nyomtatványon? Válaszát előre is köszönöm! L. Enikő

Áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfás egyéni vállalkozó megszűnésével kapcsolatban kérném tájékoztatását. A vállalkozó 2003. évben saját tulajdonú, kizárólag üzleti célra használt (raktározás) ingatlanján felújítást végzett, melynek értékét ingatlanként nyilvántartásba vette, és amortizálta, a hozzá kapcsolódó áfát levonta. Most megszűnik a vállalkozás, az ingatlan továbbra is a magánszemély tulajdonában marad. Az áfatörvény 11. § (2) d) pontja alapján ez az eset is termékértékesítésnek minősül. Kérdésem, hogy az értékesítés ebben az esetben a 86. § alapján áfamentes értékesítés lesz-e? Ugyanis nem választotta a 88. § szerinti adókötelessé tételt, és így az ingatlanértékesítésre vonatkozó 86. § szerinti adómérték vonatkoznak rá? A rá vonatkozó 10 éves figyelési időszak is eltelt már. Az áfabevallásban áfa alapként a 68. § szerinti teljesítéskori (megszűnéskori) beszerzési ár megállapítására kell-e ingatlan esetében hivatalos értékbecslési irat, vagy elegendő a vállalkozó által készített becslés az ingatlan piaci értékéről? A NAV állásfoglalása szerint 27%-os áfamértéket kell alkalmazni. Véleményem szerint ugyanakkor mentesen kell szerepeltetni az áfabevallásban, ugyanis ha "simán" értékesítem, akkor mentes, ha a 11. § alapján "értékesítem", akkor pedig 27%-os? Szerintem ugyanazon termékre nem lehet kétféle adókulcsot alkalmazni. Várom szíves válaszukat. Tisztelettel: Arany Tamás

Szünetelő egyéni vállalkozás: adózás az eladott tárgyi eszközök után Cikk

Gyakran felmerül a kérdés, hogyan kell adózni az egyéni vállalkozás szüneteltetésének idején értékesített tárgyi eszközökért kapott bevétel után. Cikkünkben példákon keresztül részletesen bemutatjuk, mikor, mi a teendő.

Csed és gyed mellett egyéni vállalkozás Kérdés

Kérdésem: hogyan folytatható csed és gyed mellett az egyéni vállalkozás, milyen feltételek mellett és milyen fízetési vagy mentességi kötelezettségek vannak? Milyen formában folytatható a vállakozá, van-e összeghatár?

Értékcsökkenés elszámolása egyéni vállalkozásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018. 01. 10-én feltett kérdésemre adott válasza számomra nem egyértelmű. Kérdésem az lenne, hogy a számítás levezetésében a számok véletlenül lettek-e elírva? http://adozona.hu/kerdesek/2018_1_10_Ertekcsokkenes_elszamolasa_egyeni_ydc Köszönettel.

Megszűnt egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A problémám, hogy általam könyvelt egyéni vállalkozással kapcsolatban nem volt meghatalmazásom, mivel katás egyéni vállalkozóról beszélünk. A vállalkozást 2017. március 17-én törölték. Az ügyfél erről nem tudott. Most a mai nap folyamán derült ki. A vállalkozás minden hónapban úgy számlázott, mintha az egyéni vállalkozás működött volna, természetesen ráírva a számlára, az egyéni vállalkozás adószámát. A kérdésem, hogy ilyen esetben mit lehet tenni? Még szerencse a szerencsétlenségben, hogy heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezett a vállalkozás. A számlát befogadónak lehet-e ebből kellemetlensége? Én azt gondolom, hogy önálló tevékenységből származó jövedelemként kellene leadózni és a befizetett havi 25 e forintot pedig az szja-ra átvezetni. Előre is köszönöm a segítségüket.

Szünetelő egyéni vállalkozás – kiutalás Kérdés

Egyéni vállalkozónak többlete van a NAV-folyószámlán 2015. évről, ami az ellenőrzés lezárása után visszaigényelhető lenne. Mire az ellenőrzés lezárult, a vállalkozó szüneteltette a vállalkozását. Kiutalási igényünket a szünetelés miatt elutasították. Hol találom az erre vonatkozó jogszabályt, és mit kell beadnom, hogy a vállalkozó hozzájusson a jogos túlfizetéséhez? A szünetelés 2017. 04. hótól, az ellenőrzés lezárása 2017. augusztus végén történt, a visszaigénylés novemberben. Vagy kihez kellene fordulnom? Köszönöm válaszukat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gépjárműoktatók eszközbeszerzése

Nagy Norbert

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja II. rész

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozás kettős könyvvitelben

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink