531 találat a(z) egyéni vállalkozás cimkére

Szünetelő egyéni vállalkozó fejlesztési tartaléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó szeretné a tevékenységét szüneteltetni, viszont 2014. évben képeztünk fejlesztési tartalékot a részére. A szünetelés alatt mi történik a fejlesztési tartalékkal? A szünetelés kezdetekor meg kell utána fizetni az adót? Vagy, ha a szünetelés közben lejár a 4 év, akkor abban az évben kell befizetni utána az adót? Nagyon köszönjük a válaszát!

Egyéni vállalkozást indítana? Ezeket kell átgondolnia Cikk

Ha valaki egyéni vállalkozásra adná a fejét, ennek bonyolultsága miatt legjobb, ha személyesen keres fel egy adótanácsadót, de vannak általánosan megválaszolható kérdések is. Olvasói érdeklődésre az utóbbiakat ismertetjük.

Szüneteltetés miatt törölt egyéni vállalkozó indíthat-e új egyéni vállalkozást? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ezúton kérem Önöket, hogy szíveskedjenek a lehető legrövidebb időn belül választ adni arra, hogy 1./ szüneteltetés miatt törölt egyéni vállalkozó indíthat-e, és ha igen, a törlés után mennyi időn belül új egyéni vállalkozást? 2./ a katás formában szerzett jövedelem beleszámít-e a rehabilitációs járadék mellett szerezhető jövedelmi korlátba?

Egyéni vállalkozás megszüntetésének adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2015. márciusban megszüntette a tevékenységét. A vállalkozásban lévő eszközöket, a meglévő árukészletét az üzletet átvevő cégnek értékesítette, kiszámlázta. Azonban a vállalkozásban van egy ingatlan is (üzlethelyiség), melyben a másik cég folytatja a tevékenységét. A vállalkozó (vagyis már magánszemély) az ingatlant bérbe adja ennek a cégnek. Kérdésem annyi lenne, hogy a vállalkozásból ezt az ingatlant hogyan vonom ki (áfa, adózás tekintetében)? Köszönettel: Fazekasné

Egyéni vállalkozás indítása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Férjemmel egyéni vállalkozás keretein belül használt gyermekruha értékesítésével szeretnénk foglalkozni. Melyik adózási forma lenne nekünk a legkedvezőbb? (Kilós áron, zsákokban megvennénk, majd darabáron tovább értékesítenénk interneten, bababörzéken.) Férjem nevén futna, neki van napi 8 órás bejelentett munkahelye. Kell-e vállalkozói számlát nyitnunk? Mikor kell számlát adni, és mikor elég a nyugta? Érdemben én foglalkoznék vele, be kell-e jelentenie engem, mint alkalmazottat? Miután az okmányirodában létrehoztuk az ügyfélkaput, mik a további teendőink? Hová, és hogyan kell még bejelentkezni? Válaszukat előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozás megszűnésekor melyiket kell alkalmazni? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés megválaszolásához kérem szíves segítségét. Egyéni vállalkozó 2015-ben megszüntette a tevékenységét. Az szja-törvény 10. melléklet II. fejezet 1) pontja, illetve a 49/C (2) b pontja is rendelkezik a kisértékű tárgyi eszköz bevételként való elszámolásáról. Kérdésem: melyik jogszabályt, milyen esetekben kell alkalmazni? Hogyan kell elszámolni a korábban értékcsökkenés alá vont, a megszűnéskor még értéken lévő tárgyi eszközök nettó értékét? Nagyon köszönöm a válaszát.

Kft.-tulajdonos katás vállalkozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tulajdonosa tagi jogviszonyban és ekhós jogviszonyban kapott jövedelmet a cégétől, de ez évben – elérve a korhatárt – öregségi nyugdíjba vonult. A törzsszámát és az első havi öregségi nyugdíját is megkapta. A tulajdonában lévő cégnél továbbra is ő látja el a képviseletet, és személyesen is közreműködik a munkában. Kérdés: mint öregségi nyugdíjas, katás egyéni vállalkozást indítana, és számlázná a cégében elvégzett munkáját. Van-e erre lehetősége? Kiegészítő tevékenységnek minősül ez a nyugdíja miatt, és havi 25 ezer forintot kell fizetnie, mint katás vállalkozó (2012. CXLVII. törvény 2. § b alapján)? Köszönöm válaszát, tisztelettel.

40 eurós behajtási költségátalány Kérdés

Tisztelt Szakértő. Egyéni vállalkozásomban (egyszeres könyvvitel) egy szállítónak késedelmesen fizettem pár nap késéssel. A szállító 2016. 03. 21-én kelt egyenlegközlő levelében kimutatta a késedelmesen fizetett számlák utáni 40 eurós költségátalány-tartozásaimat számlánként. Korábban soha nem követelték. A számlák dátumai a következő (kelte, fizetési határidő, kiegyenlítés dátuma sorrendben): 2013.09.20.; 2013.10.05.; 2013.10.04 2014.06.13.; 2014.06.28.; 2014.06.30 (28-a szombatra esett) 2014.07.03.; 2014.07.18.; 2014.07.23. Ezek egyedi gyógyszerrendelések voltak, külön szerződésünk nem volt. 1./ Szerintem csak a 3. számlára lenne jogos a 40 euró. 2./ Úgy tudom, ha egy éven belül nem követelik a 40 eurót, akkor később sem követelhetik. Háromszor 40 eurót róttak ki rám a fentiek alapján, holott az első számlát a fizetési határidő előtt fizettem, a másodiknál szombatra esett az esedékesség, hétfőn kapták meg az összeget. A harmadikat valóban később fizettem pár nappal. Jogos-e a követelésük 2016. 03. 21-én – 2 év elteltével –, miközben az előző években nem követelték tőlem? Köszönettel: Molnár Margit

Gyes alatti kata Kérdés

Egyéni vállalkozását 2016. február 29-én indította a 2016. január 30-ától gyesen lévő anyuka. Vállalkozási tevékenységét (ruhakereskedést) 2016 május végén fogja beindítani, s átalakítás után megnyitni az üzletet. Az anyuka szakképzettséggel (kereskedelmi szakközépiskolai végzettséggel rendelkezik). Egyéb tevékenységként felvette a építőipari tevékenységet (kőműves és festő), és itt szakképzett alkalmazottat foglalkoztat. Ebből a tevékenységből márciusban volt bevétel. Hogyan kell a katát megfizetni a következő hónapokra?

Őstermelés mellett bérmunka végzése Kérdés

Áfakörös őstermelő bérmunkát végezne, amelyre kiváltaná az egyéni vállalkozást. Őstermelőként az előző évi árbevétel 20-a után fizeti a járulékokat. Az egyéni vállalkozásában a kata adózást szeretné választani. Jól gondolom-e, hogy az egyéni vállalkozásában megfizeti a havi 50 ezer forint katát? Kell-e járulékot fizetnie az őstermelésében, illetve az egyéni vállalkozásában lehet-e alanyi mentes, vagy csak áfakörös? Köszönöm előre is válaszát.

Kata és a bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó kézműves vásárt szervez rendszeresen. A vásározók helypénzt fizetnek az asztalért vagy egy-egy területért. Ez bérbeadásnak minősül-e, s választhatja-e az egyéni vállalkozó a katát? Mária

Egyéni vállalkozó (őstermelő) helyi adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó magánszemélyként őstermelő is, mely tevékenységből a bevétele meghaladja a 600 ezer forintot. Egyéni vállalkozóként székhelye és három telephelye van, de ezen kívül őstermelőként még más településen földbérlete is van (be van jegyezve a földhivatalnál). Katás egyéni vállalkozó, de a helyi adóra nincs kata alá bejelentkezve, mert jelentős anyagköltsége is van. Szeretném kérdezni, hogy miként járjunk el ez esetben a helyiadóalap és az adó számításakor (vagyis miként kezeljük külön/egyben az őstermelésből származó szintén jelentős bevételét és anyagköltségét)? Valamint miként járjunk el az esetben, ha a bejelentkezik az egyéni vállalkozásával a helyi adó esetében is katás adózási mód alá? Esetleg jobban járna-e így? Az őstermelésből származó helyiadóalapjára eső helyi adót nem váltja ki a katásokra vonatkozó helyi adó. Vajon miként nézne ki egy helyiadó-bevallás ez esetben (hiszen egyik egyéni vállalkozó telephelye még érintett őstermeléssel is? (Rendelkezik földdel az önkormányzat illetőségi területén.) Köszönöm segítségüket!

5 éven túli szüneteltetés Kérdés

Tisztelt Szakértő Egyéni vállakozó 2010-től szüneteltette a vállakozói tevékenységét. Öt éven belül nem szüntette meg, és nem kezdte újra. A NAV törölte az adószámát az 5 év letelte után. Milyen jogkövetkezményekkel kell számolnia, illetve pótolhatja-e a be nem adott záró bevallásokat? Segítségét előre is köszönöm.

Gépjárművezető-oktató Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gépjárművezető-oktató egyéni vállalkozás keretén belül kezdi a tevékenységét. Illetve a korábban szüneteltetett tevékenységét újraindítja. Kb. 3 millió forint bevétellel kalkulál éves szinten. Kata szerint adózhat? Ha nem a kata mellett dönt, akkor milyen szabály alapján, és hogyan kell elszámolnia a saját tulajdonú autó költségeit? Köszönettel.

Egyéni vállalkozás folytatása örökösi jogcímen Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Édesapám egyéni vállalkozó volt, és elhunyt. Én folytatnám tovább a vállalkozását örökösi jogcímen, de már én is egyéni vállalkozó vagyok 2010. óta. A kérdésem az lenne, hogy folytathatom-e tovább az ő vállalkozását, és hogyan kivitelezhető ez? Az okmányirodában azt a felvilágosítást kaptam, hogy meg kell szüntetnem a saját vállalkozásomat, hogy örökösi jogcímen folytathassam az ő vállalkozását is. Mindkét vállalkozásnak ugyanaz a tevékenysége, és mindegyikben vannak eszközök, és lett korábban fejlesztési tartalék is képezve. Ha nekem meg kell szüntetnem a vállalkozásomat, az eszközök miatt adófizetési kötelezettségem lenne, valamint ebben az évben már volt értékesítésem is, így jelentős az eredményem, ami után szintén adófizetési kötelezettségem keletkezne. Ugyanazt a tevékenységet folytatnám, ugyanazokkal az eszközökkel. Az adóhivatal sem tudott felvilágosítást adni ebben a témában! Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink