498 találat a(z) egyéni vállalkozás cimkére

Társas vállalkozó egyéni vállalkozás melletti járulékfizetési kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábbi kérdésre adott válaszhoz kapcsolódva az alábbi konkrét kérdést kívánom feltenni. Adott egy társas vállalkozás, egy kft., 2 taggal (50-50%), önálló ügyvezetői jogosultsággal. Az egyik tag dolgozik a cégben, ide van bejelentve, itt fizeti a járulékot maga után. Ez a tag fizikai munkaerejének csökkenése és a kft.-től való elhatárolódási szándéka miatt katás egyéni vállalkozást kíván indítani. Kizárólag az egyéni vállalkozásában kíván dolgozni a továbbiakban, és itt szeretné megfizetni a havi 50 000 Ft-ot a katás vállalkozása alapján. Van-e erre lehetősége? A kft.-ben tagsági jogviszonyát egyelőre nem tudja megszüntetni, mert a cég ingatlanvagyonnal rendelkezik, és még nem rendezték annak jogi sorsát. Mindemellett a kft.-ben a továbbiakban nem kíván dolgozni, kizárólag az egyéni vállalkozásában. A lehető legkevesebb járulékot szeretné maga után fizetni, 5 év múlva nyugdíjas lesz, szolgálati ideje/biztosítási jogviszonya mér elegendő lenne a nyugdíjazásához. Van-e érdemi, törvényes megoldás és lehetőség arra, hogy a most létrehozott egyéni vállalkozásában – kizárólag az abban végzett munka alapján – fizesse az 50 000, Ft járulékot? Köszönettel: dr. Erdélyi János

Nyugdíjas tag és egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2019. 03. 15-ével töltötte be a nyugdíjkorhatárt. 08. hóban megkapta a határozatot a nyugdíjelőlegről. Az egyéni vállalkozásában ez ideig bevallotta és megfizette a kötelező járulékokat, amit most visszamenőleg önellenőrzéssel rendeztünk. Ez az egyéni vállalkozó másik 2 kft.-ben személyesen közreműködő tag. Jövedelmet nem vesz fel, a kötelező járulékokat az egyéni vállalkozásban fizette meg. Kérdésem az, hogy a továbbiakban, illetve visszamenőleg a kft. vonatkozásában milyen bejelentési és bevallási kötelezettsége van, ha az egyéni vállalkozásban megfizeti a 7500 Ft egészségügyi szolgáltatási járulékot? Kell-e és milyen kóddal beadni T1041-es változásbejelentőt a kft.-knek? A 1908-as járulékbevallást kell-e küldeni? Tisztelettel: Bodolai Marianna

Vállalkozás létrehozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy német/magyar kettős állampolgár magánszemély szeretne Magyarországon vállalkozni. Jelenleg Svájcban él, ott van lakcíme és egy egyéni vállalkozása is. A magyarországi vállalkozás indításához folyamatban van egy magyar lakcím és egy adóazonosító beszerzése. Kérdésem, hogy egyéni vállalkozást is indíthat-e Magyarországon, vagy csak kft.-ben gondolkodhat, mivel Svájcban már van egy "egyéni vállalkozási jogviszonya". Köszönettel!

Egyéni vállalkozás özvegyi jogon – 08-as bevallás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó elhunyt augusztus 12-én. Felesége özvegyi jogon folytatja a vállalkozást. Kiváltotta az egyéni vállalkozói igazolványt, a NAV-hoz bejelentette, hogy a férje vállalkozását folytatja. Az elhunytnak voltak alkalmazottai, munkaviszonyuk a vállalkozó halálával megszűnt (?) Az özvegy a következő nappal bejelentette őket saját munkavállalóinak. Az augusztusi 08-as bevallást (az elhunyt adószámával nem lehet) az özvegy teljes hónapra adja le? Nem okoz anomáliát, hogy olyan időszakra adok bevallást, amikor az adószám még nem "élt"? Köszönöm válaszát: CsCs

Egyéni vállalkozás megszüntetése, készlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ruházati áruk kereskedelmével foglalkozó áfás egyéni vállalkozó a tevékenységét 2015. 07.01-jétől szünetelteti. 2019-ben úgy döntött, hogy a vállalkozást megszünteti a szüneteltetés alatt. A szüneteltetés megkezdése előtt a leltározott áru értéke 3 500 ezer Ft volt, ami szerepelt 1553 bevallásban. Az eltelt négy év alatt a leltárba szereplő áruk egy része kiment a divatból, eladhatatlanná vált. Kérdésem, hogy a megszűnéskor milyen érték után kell áfát és személyi jövedelemadót bevallani és megfizetni? Lehet-e a leértékelni, illetve selejtezni. Köszönöm a választ.

Újdonság az adócsomagban: egyéni vállalkozásból egyszemélyes kft. Cikk

Egyéni vállalkozásból – speciális jogutódlási szabályok alapján – egy lépésben egyszemélyes kft. alapítható a nemrégiben a parlament elé terjesztett adótörvény-módosítási csomag szerint.

Családi gazdálkodás melletti egyéni vállalkozás Kérdés

Családi gazdálkodás fő tagja a szabad kapacitásában mezőgazdasági bérmunkát kíván végezni. Azt tudom, hogy nem őstermelői tevékenység, tehát nem ott adózik. Ha kiváltja az egyéni vállalkozóit akkor, már automatikusan az lesz (az egyéni vállalkozás), ahol meg kell fizetnie a járulékot maga után, vagy a családi gazdálkodás mellett végezheti az egyéni vállalkozást "mellékállásban"?

Egyéni vállalkozás a kata alanyaként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Problémám a következő: egyéni vállalkozó edzőtermet üzemeltetne katásként. Együttműködési szerződést kötne más edzőkkel, akik szintén vállalkozók. Milyen címen számlázhat nekik, ha a bérbeadás nem jöhet szóba? Jutalék a bevétel után? Esetleg lenne más javaslata? Válaszát előre is köszönöm!

Bt. eszközei "védettek"-e az egyéni vállalkozásból származó adótartozás miatti végrehajtástól? Kérdés

Az egyéni vállalkozó gondatlanságából egyéni vállalkozásán milliós adótartozás halmozódott fel, aminek eredményeképpen egyetlen vagyontárgyát, az autóját lefoglalták. Bűncselekmény gyanúja nem merült fel. A munkáját úgy tudta folytatni, hogy alapított egy bt.-t, melynek ő a beltagja, és így az egyéni vállalkozását bezárta. A bt.-nél már gondosan jár el, nincs adótartozása. Autóra mindenképpen szüksége van a munkájához, ezért szeretne autót vásárolni a bt. nevére. Szeretnénk meggyőződni róla, hogy a korábbi egyéni vállalkozásából származó tartozásának folyományaként semmilyen módon nem vehetik el tőle a bt. tulajdonában lévő autóját.

Régi szakmunkásvizsga elismerése egyéni vállalkozás indításához Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az ügyfél 1983-ban szerzett szakmunkásbizonyítványt karosszérialakatosként, és a bizonyítványhoz van egy dokumentuma: Igazolás. A szakma gyakorlásához szükséges hegesztő tevékenységet végezhet, a szakmunkásvizsgán a hegesztéssel kapcsolatos munkavédelmi megelőző, tűzvédelmi ismeretekből, valamint a szakmába vágó hegesztő alapfokú ismeretekből is vizsgát tett. Ez az igazolás csak a szakmunkásbizonyítvánnyal együtt érvényes. Szeretne hegesztőként egyéni vállalkozást (fém hegesztése, forrasztása) kiváltani, de az önkormányzatnál nem tudtak segíteni neki, hogy erre jogosult-e. Nincs OKJ-s végzettsége, és nem is akar újra vizsgázni, szeretné, ha a régi végzettsége alapján erre jogosult lenne. A kormányhivatali érdeklődésünkre azt a tájékoztatást kaptuk, hogy az 1985. évi 1. törvény felsorolja a négyféle államilag elismert szakképesítést adó iskolát, melyben benne van a szakmunkásképző intézet. Szerintük ez megfelelő alapot ad arra, hogy erre alapozva OKJ-s végzettség nélkül is egyéni vállalkozást indítson, ugyanis az államilag elismert szakképesítést 1993-tól váltotta ki az OKJ-s képzés.

Egyéni vállalkozás alapítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Idén alapított egyéni vállalkozónak az alapítás után közvetlenül be kell adnia 15 napon belül a 19T101E nyomtatványt? Tavaly még így volt, de idén megváltozott a nyomtatvány első lapja. Törölték a választás lehetőségét, hogy bejelentkezést vagy változásbejelentést szeretnék. Őszintén szólva nem találok rajta olyan bejelentendő adatot, amelyet az ügyfélkapun történő bejelentkezéskor nem adtunk volna meg. Sajnos a kitöltési útmutatóban sem találtam erre utalást. Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó

Tehergépjármű költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2019. január 7-én indította egyéni vállalkozását Magyarországon, ahol járművek és gépek bérbeadásával szeretne foglalkozni. Ezt megelőzően Ausztriában volt vállalkozó. Elmondása szerint az ausztriai vállalkozásában szereplő tehergépkocsikat az ottani törvény szerint egy bizonyos idő után ki lehet vonni a vállalkozásból. Ezeket a tehergépkocsikat itthon fogalomba helyeztette a saját nevére az elmúlt években. Most a bérbe szeretné adni őket az itthoni egyéni vállalkozásában, ezért mindegyiket felújíttatta a vállalkozás első hónapjában.  A felújításokról számlákat hozott, mert szeretné költségként elszámolni és az áfatartalmát visszaigényelni. Kérdésem az üggyel kapcsolatban: mivel ezek a járművek nincsenek bent a vállalkozásban, ezért a felújításuk elszámolható-e költségként, és áfatartalmát vissza lehet-e igényelni.  Ha esetleg be szeretné vinni a járműveket a vállalkozásába, akkor az hogy történik? Válaszukat előre is köszönöm.

Kezdő vállalkozás – nyereségminimum Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozásnál, ha 2017-ben alakult, és abban az évben veszteséges lett, akkor 2018-ban még nem kell számolni elvárt adóalapot (a 1853-as bevallás kitöltésekor a nyilatkozatból ez egyértelműen kiolvasható). A társasági adózáról szóló törvényben számomra ez nincs egyértelműen megfogalmazva. Az első üzleti éve 2017.05.03-12.31. közötti, és tartalmazza az előtársasági időszakot. A 2018. éve is veszteséges. Mentesül még a jövedelem (nyereség) minimum számításától a második üzleti évre is? Köszönettel.

Egyéni vállalkozás megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozói szja alá tartozó egyéni vállalkozó meg fog szűnni 02.28-án. Mi növeli a megszűnéskor a bevételt? Nyilván, ha a megszűnésig eladja a készletét vagy tárgyi eszközét, akkor ez növeli a bevételét. De mi van azzal a nagyértékű tárgyi eszközzel, amit csak a megszűnés után tud eladni? Hogy fog adózni utána? A vállalkozás bevétele lesz, milyen értékben? Vagy a magánszemély bevételét növeli majd az 53-asban, és milyen értékben? Ez a tárgyi eszköz egy kamion, melyet 2018-ban vásárolt az EU-ból. A kivonás miatt kell-e áfát fizetnie? (A beszerzéskor fizetendő és levonható áfa is volt, ha kivonja a kamiont a vállalkozásból, akkor fizetendő adója is keletkezik?) Nagyon szépen kérem, hogy mielőbb válaszolni szíveskedjenek, mert itt a megszűnés ideje, és a mai nap közölte a vállalkozó ezt az elhatározását. Köszönettel.

Egyéni vállalkozás, a megszüntetés menete Kérdés

Tisztelt Szakértők! Azzal a kéréssel fordulok önökhöz, hogy amennyiben lehetséges az egyéni vállalkozás megszüntetésének a lépéseit szeretném megtudni, mikor és milyen bevallásokat kell elküldeni! Velemint konkrétan 2018.12.31-én megszűnt egy egyéni vállalkozás, amely az szja szabályai szerint adózik. Tehát nem katás és nem evás. Mikor kell benyújtani az ő esetében a 2018-as szja-bevallást? Illetve az iparűzési adót? Előre is köszönöm a segítséget!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Mobiltelefonkészülék-vásárlási keret II.

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Borravaló a pénztárban

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Bérelt ingatlanon végzett felújítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink