531 találat a(z) egyéni vállalkozás cimkére

36 órás foglalkoztatás megítélése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy egyéni vállalkozó a munkaviszonyában fizetés nélküli szabadságon van gyermekgondozás miatt –gyes folyósítása –, és emellett az egyéni vállalkozásában személyesen közreműködik, akkor az egyéni vállalkozásban főállású egyéni vállalkozónak minősül, és 21-es kódot kell megadni a bevallásban vagy 36 órás foglalkoztatás melletti egyéni vállalkozónak minősül, és csak a tényleges jövedelem után kell megfizetni a járulékokat, a bevallásban a kód pedig 26-os? Köszönöm a választ.

Egyéni vállalkozó nyugdíja visszamenőleg Cikk

Kötelező-e legalább egy napra megszüntetni nyugdíjazáskor az egyéni vállalkozást? A tevékenység folytatása esetén kérhető-e visszamenőleg a nyugdíj? Olvasói kérdésre Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.

Kapcsolt vállalkozás II. Kérdés

Tisztelt Bagdi Lajos! Köszönöm válaszát. Előző kérdésem az volt, hogy két egyéni vállalkozás lehet-e kapcsolt vállalkozás, illetve férj egyéni vállalkozása és feleség bt.-je. Ön válaszában (1. 2. pontban) azt írta, hogy amennyiben a férj nem tag a bt.-ben, nem beszélhetünk kapcsolt vállalkozásról, amennyiben a feleség részesedése/szavazati aránya 50% és a másik tag nem közeli hozzátartozó. Miért nem valósul meg a többségi befolyás, ha a közeli hozzátartozók tulajdoni részesedését össze kell számítani, illetve azokat a közeli hozzátartozókat, akik az adózóban és a más személyben többségi befolyással rendelkeznek, harmadik személynek kell tekinteni? Hiszen az egyéni vállalkozó férj részesedése 100%, a feleség bt.-je 50%. Összeszámítva ezeket már nem minősül többségi befolyásnak?

Nappalis egyetemista katás egyéni vállalkozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy ha egy nappalin tanuló egyetemista kiváltja a katás egyéni vállalkozást, akkor neki elég csak a havi 25 000 forintot fizetni vagy rá az 50 000 forintos kata vonatkozik? Kérem, válaszát törvényi hivatkozással küldje! Köszönettel: Jancsó Katalin

Végezhető-e őstermelés igazolvány nélkül, egyéni vállalkozás mellett? Cikk

Őstermelői igazolvány nélkül is érvényesíthető-e az adómentességi értékhatár? Őstermelés mellett más tevékenységre kiváltható-e egyéni vállalkozói igazolvány? Olvasói kérdésekre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

Kata és a biztosítási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kisadózó egyéni vállalkozó szüneteltette a tevékenységét 2016. 08. 15-ig. Augusztus hónapra így a teljes tételes adó összegét meg kellett fizetnie. A biztosítási kötelezettsége augusztus 1-jétől vagy csak augusztus 16-ától áll fenn a kisadózói jogviszonyára tekintettel? Meddig kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot megfizetnie? Köszönettel.

Katás egyéni vállalkozás áfásból mentesbe Kérdés

2014. szeptembertől a 6 millió forintos bevételi határ átlépése miatt áfás egyéni vállalkozóvá váltam. 2016. december 31-én lejárt a 2 év. Vissza szeretnék menni alanyi adómentesbe. Kérdésem: milyen határidőre kell, és milyen nyomtatványon jelezni a NAV felé a 2017. január 1-jétől a változást? Köszönöm válaszát.

Katás egyéni vállalkozás kft. mellett. Kérdés

Van egy magánszemély, aki egyszemélyes tulajdonosa egy kft.-nek, kérdésem hogy emellett alapíthat-e katás egyéni vállalkozást, amennyiben a tevékenységük azonos?

Katás bt. plusz egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg működő katás bt.-ben a beltag a személyesen közreműködő, ő az ügyvezető, kataalanyként bejelentett személy, 75 ezer forint/hó adót fizet. Mivel a bevételei jelentősen nőttek, ezért újabb vállalkozásban gondolkodik. A jelenlegi beltag egyéni vállalkozó lenne, szintén katásként, ebben a jogviszonyban fizetné a 75 ezer forint/hó adót. A bt.-ben pedig változna a "felállás": a jelenlegi beltag lenne a kültag, maradna kataalany, személyesen közreműködő és ügyvezető, havi 25 ezer forint/hó adó fizetése mellett. A jelenlegi kültag lenne a beltag, de nem működne közre személyesen a társaság tevékenységében. Neki máshol heti 40 órás munkaviszonya van. Kérdés: a tervezett "felállás" esetén a kültagnak kell-e fizetni katát vagy más járulékot? Köszönöm.

Egyéni vállalkozás átadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó szeretné a gyerekének átadni a vállalkozást, már most is alkalmazottként a gyermek irányítja a működést, de mivel a vállalkozó idős, szeretné hivatalosan is átadni a vállalkozást. Milyen lehetőségek vannak erre, amelyek leginkább adókímélőek? Lehetséges-e, hogy az egyéni vállakozás átalakul egyéni céggé, közben a gyerek alakít egy kft.-t (a cég működése indokolná az egyéni vállakozás felváltását kft.-vel), és utána az egyéni cég beolvadna a kft.-be? Hogyan tud a szülő kiválni a kft.-ből? Várom válaszukat.

Egyéni vállalkozás vagyonmegosztása válás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó férj a vállalkozásában két üzletet üzemeltet bérelt helyiségben. Évközben válására tekintettel a volt feleséggel abban állapodnak meg, hogy az egyik üzletet az árukészlettel együtt a feleség viszi tovább saját egyéni vállalkozásában. Kérdésem, hogy a férj egyéni vállalkozásban a vagyonmegosztásra tekintettel a készlet és berendezési tárgyak vonatkozásában keletkezik-e valamilyen adó- és járulékfizetési kötelezettség? Válaszukat előre is köszönöm.

Apport Kérdés

Egyéni vállalkozás tulajdonában lévő teljes tárgyieszköz állományt szeretnék egy kft.-be törzstőkeként apportként bevinni. Az eszközök könyv szerinti értéke alacsonyabb, mint a társasági szerződésben szereplő apport érték, ez működhet így? Az említett esetben áfa, szja szempontjából milyen előírások vonatkoznak az egyéni vállalkozásra?

Csed főállás és egyéni vállalkozás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy várandós hölgy főállásban dolgozik egy kft.-nél, másodállásban egyéni vállalkozó. Szeretne elmenni csedre, a főállásban rendelkezik 365 nap biztosítási idővel. Az egyéni vállalkozásban egyéb pénzügyi kiegészítő tevékenységet végez, jutalékos rendszerben történik a jövedelmezés. A kérdésem, hogy elmehet-e csedre, ha az egyéni vállalkozásban nem köt új szerződést, tevékenységet nem végez, viszont a korábbi szerződések után kapja a bónuszt, jutalékot? Esetleg célszerű lenne szüneteltetnie az egyéni vállalkozást a csed alatt? Sajnos szüneteltetés esetén viszont elveszítené a korábbi szerződések után kapott jutalékokat. Várom válaszát! Köszönettel Nagyné Betti

Családi gazdaság Kérdés

Egy családi gazdaság sok hektáron gazdálkodik, és a megtermelt kukoricát, repcét értékesíti. De rendelkezik saját traktorral, kombájnnal is. A betakarítás idején előfordul, hogy vállal aratást és betakarítást is, eseti jeleggel. Ezen bevétele után a családi gazdaság (őstermelő) szerinti adózás alapján kell adót fizetni, vagy ezen tevékenységére, ami eseti jellegű, létre kell hoznia egy egyéni vállalkozást? Vagy egyéb önálló tevékenységből származó jövedelemnek számít? Ha igen, ez után hogyan kell adózni?

Rehabilitációs ellátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy rehabilitációs ellátáson vagyok, és mivel letelt a 3 év, felülvizsgálaton kell megjelennem a kormányhivatalban, ahol beadtam a kérelmemet. Azt mondták, hogy meg kell szüntetnem az egyéni vállalkozásomat addig, amíg az elbírálás megtörténik. Nem főállású katás egyéni vállalkozó vagyok, 25 ezer forintot fizetek havonta, ez semmilyen tb-ellátásra nem jogosít. Kérdésem az, hogy valóban meg kell-e ebben az esetben szüntetni a vállalkozást? Köszönettel: Németh Zsuzsa

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kintlévőség végelszámoláskor

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Ingatlan tulajdoni részarány megvásárlása

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink