604 találat a(z) egészségügyi szolgáltatási járulék cimkére
Ügyvéd eü. szolg.
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy ügyvéd, öregségi nyugdíj mellett végzi tevékenységét, aki egyben az ügyvédi iroda névadója is egy másik társával együtt. Kell-e neki egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnie, ha jogilag nem válik ki az irodából, de a kamarai tagságát szünetelteti, így aktívan nem vesz részt a tevékenységben. Megállapodhatnak-e úgy a társak, hogy ezen időszak alatt az iroda nyereségéből nem részesedik a szüneteltető társalapító?
Egészségügyi hozzájárulás keretösszege
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem, hogy szíveskedjenek választ adni az alább feltett kérdéseimre. Társas vállalkozás nyugdíjas, személyesen közreműködő tagja az elmúlt 5 évben és a tavalyi évben is a társaság nyereségéből osztalékot vett ki, amely kifizetésekor levontuk a személyi jövedelemadót és az ehót is 450 000 forint keretösszeg figyelembe vétele mellett. Mivel a nyugdíjas tagtól csak szja-t és 10% nyugdíjjárulékot vontunk, ezáltal az eho 450 ezer forintos keretösszeget más jogcímen (pénzbeni- és természetbeni egészségbiztosítási járulék) nem tudtuk csökkenteni. Felmerült bennem az a kérdés, hogy figyelembe vehető-e az eho keretösszegéből (450 ezer forint) a nyugdíjas, személyesen közreműködő tag után havi rendszerességgel a kifizető által fizetett havi egészségügyi szolgáltatási járulék összege, ami a tavalyi évben havi 7050 forint volt. Amennyiben levonható, úgy a korábbi évekre vonatkozólag önellenőrzés keretében vissza lehet-e igényelni az egészségügyi szolgáltatási járulék összegét? Lehetséges-e önellenőrzéssel a magánszemélynek a korábbi évekre a súlyos fogyatékosság miatti adókedvezményit igénybe venni? Mivel ezt az szja kedvezményt elfelejtette az adózó az aktuális évi bevallásában visszakérni. Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Bagaméri Éva
Ehofizetés
Kérdés
Kiegészítő tevékenységet végző egyéni vállalkozó vagyok, az adózás szempontjából miért minősülök társas vállalkozásnak? Ehót és egészségügyi szolgáltatási járulékot is fizetek. Jogszerű ez?
Passzív gyed – egészségügyi szolgáltatási járulékfizetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nem találtam egyértelmű választ az alábbi problémára. Egy anyuka passziv gyedét megszüntette, azt apuka mint gyed extra veszi továbbra igénybe. A kérdésem az, hogy az anyukának mikor kezdődik az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettsége, jár-e neki a 45 nap "türelmi idő", vagy a gyed lemondását követő naptól? Köszönettel.
Egészségügyi szolgáltatási járulék nyugdíjas korúnak
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy amerikai-magyar kettős állampolgárságú magánszemély Amerikában kapja a nyugdíját, Magyarországon egyáltalán nem szerzett szolgálati időt. 1947-ben született, így az öregségi nyugdíjkorhatárt rég betöltötte. Magyarországon él pár éve, és ahhoz, hogy egészségügyi ellátásra legyen jogosult, fizeti havonta az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Az önök által megjelentetett cikkben (A nyugdíjkorhatár betöltésének következményei) olvasottak után elbizonytalanodtam. Önök arra hivatkoznak, hogy az 1997. évi LXXX. törvény 16. § (1) k., pontja alapján "egészségügyi ellátásra jogosult az, aki a reá irányadó nyugdíjkorhatárt betöltötte és jövedelme nem éri el a minimálbér 30%-át". Kérdésem ezek után az, hogy kell-e ennek a magánszemélynek fizetnie egészségügyi szolgáltatási járulékot ahhoz, hogy egészségügyi szolgáltatásra jogosult legyen? Továbbá, ha esetleg valóban nem kötelezett ennek megfizetésére és leáll a fizetéssel, ugyanolyan szinten lesz továbbra is jogosult ellátásra, mint ha ezt a járulékot megfizetné? Segítségüket előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kukla Lászlóné
Nyugdíj melletti vállalkozó kieső ideje
Kérdés
A nyugdíjas nyugdíja mellett egyéni vállalkozó. Beteg lett. A kieső napokra ugye nem kell fizetnie a napi 237 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot? Az orvos felvette táppénzre, ugyan táppénzt nem kap, de a táppénzes lapokat be kell-e küldenie az OEP-hez, vagy elegendő megőrizni és az lesz az 53-as bevallás alapbizonylata, mivel a betegnapokra nem fizeti meg a járulékot?
Munkavégzés alóli mentesülés
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Munkavállalónk hosszú ideje beteg. Jelezték az OEP-től, hogy már táppénzt nem tudnak részére folyósítani. A munkavállaló továbbra is beteg, erről folyamatosan hozza a kórházi igazolásait. Kérdésem, hogy ebben az esetben (mivel táppénzt már nem folyósítanak a részére) a munkáltatónál szünetel a biztosítása? Be kell jelentenünk a szünetelést? A dolgozónak be kell jelentkeznie erre az időszakra egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére? Ha igen, milyen időponttal? Azzal a nappal, amikortól nem kap táppénzt? Ugyanez a nap lesz, amikortól szünetel a biztosítása? Köszönöm!
Szociális szövetkezet tagi munkavégzési jogviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szociális szövetkezet tagi munkavégzési jogviszonyban álló tagjára vonatkozóan kérdezném, hogy jár-e neki szabadság? Kell-e vezetni jelenléti ívet? Mivel nem lesz biztosított a tag, csak egészségügyi szolgáltatásra lesz jogosult, akkor ha beteg, kell-e a betegnapokra egészségügyi szolgáltatási járulékot számolni, vagy a betegnapokon a tagi munkavégzés szünetel? Köszönöm: Kné Anikó
Egészségügyi szolgáltatási járulék, külföldön biztosítottnál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lányom Ausztriában dolgozik, ott biztosított, s jelenleg kismama. Ott is szeretne szülni, de a szülés előtti időszakban a két hónap szülési szabadságot részben itthon szeretné tölteni. Ha esetleg itthonléte alatt kellene kórházba mennie, az európai egészségbiztosítási kártyája alapján ellátják-e vagy jelentkezzen be egészségügyi szolgáltatási járulékra? Köszönöm válaszát: Aggódó Anyuka
Nyugdijas űgyvezető
Kérdés
Nyugdijas űgyvezetőnek, ha semmi juttatást nem kap, kell-e a 7110 forintot fizetni?
Öt kérdés, öt válasz az egészségügyi szolgáltatási járulékról
Cikk
Számos kérdés merül fel nap mint nap azzal kapcsolatban, hogy kinek, mikor és hogyan kell egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnie például, ha ellátás nélküli munkanélküli, külföldön dolgozik vagy fizetés nélküli szabadságot vesz igénybe.
Adószámos magánszemély járulékai
Kérdés
Kedves Szakértő! Adószámos magánszemély, akinek nincs sehol máshol biztosítása, havi 55 000 forintos számlát állít ki takarításról. Hogyan kell ez után adózni, valamint a havi egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni kell-e? Köszönettel várjuk a választ.
Nyugdíjas katás vállalkozó egyben kft. ügyvezetője
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alább linkelt cikkben kifejtettek szerint, ha valaki nyugdíjas katás egyéni vállalkozó, a katával mintegy "megfizette" az egészségügyi szolgáltatási járulékot, így a kft. ügyvezetőjeként ezt a járulékot nem kell megfizetnie. http://adozona.hu/2017_es_valtozasok/Tevedesek_es_nem_szabalyozott_kerdesek_a_ki_SS6M6D A NAV más állásponton van. Szerinte a nyugdíjas katás vállalkozó nem is tartozik a Tbj. hatálya alá, egészségügyi szolgáltatási járulékot egyáltalán nem is kellene fizetnie, így – mivel nincs megfizetve az egészségügyi szolgáltatási járulék – a kft. ügyvezetőjeként meg kell fizetnie ezt. Ez idén havi 7110 forint pluszt jelent. Kérem válaszát, hogy milyen gyakorlatot kell követni ebben az esetben.
Egyetemista passzív féléves adókötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném tájékoztatását kérni az alábbi üggyel kapcsolatosan. A 2016. szept.-2017. febr. I.féléves időszakban a 20 éves gyermek államilag finanszírozott nappali képzésen vett részt. A 2017. februárban kezdődő II. félévre passzíváltatta magát, a diákbérletbe már nem kapott matricát. A kérdésem az lenne, hogy kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnie? És ha igen, akkor mikortól? Vagy a tb. törvény 16. paragrafusa alapján vagy más törvény/rendelet alapján nem kell? Várom válaszát, melyet előre is köszönök.
Kiegészítő tevékenységű katás egészségügyi szolgáltatási járuléka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kiegészítő tevékenység – a járulékfizetés szabályairól Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő az adózóna.hu-n 2017.02.27-én arról írt, hogy kiegészítő tevékenységűnek minősülő társas vállalkozónak mikor kell egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni. A cikk az alábbi megállapítással zárul: Nem érinti az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettséget az a tény, hogy a vállalkozó – más vállalkozásában kisadózó („ott” a havi 25 ezer forint terheli, „itt” az egészségügyi szolgáltatási járulék, a két kötelezettség semmilyen „hatással” sincs egymásra), vagy – nem számol el kivétet, illetve nem részesül tagi jövedelemben, 0 forint a negyedéves eva alapja (ugyanakkor ezekben nincs 10 százalékos nyugdíjjárulék-fizetési kötelezettsége), illetve – a 14 százalékos ehot 450 ezer forintos éves felső határig megfizette A fent leírtakkal kapcsolatban kérdésem az alábbi: A kormány.hu-n* olvasható, hogy a kisadózó vállalkozások tételes adója mentesít a járulékok, köztük az egészségügyi szolgáltatási járulék-fizetési kötelezettség alól is. *Forrás: http://2010-2014.kormany.hu/download/a/b2/c0000/KATA%20GYIK_12%2012%2021.pdf A fentiek szerint tehát kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni annak a katás nyugdíjasnak – kiegészítő tevékenységűnek minősülő egyéni vállalkozónak, aki más kft.-ben ügyvezető, és 0 forint megbízási díjért látja el az ügyvezetői feladatokat? Köszönöm a segítésüket.